De ligger nummer to i NordicBet Ligaen og er på sikker kurs od Superligaen, men ikke alt har været perfekt for AaB i denne sæson.
Klubben har netop sagt farvel til træner Oscar Hiljemark, der er skiftet til IF Elfsborg, og AaB har netop præsenteret manden, der skal styre skibet i mål resten af sæsonen.
Det bliver assistent Mathias Haugaasen, der overtager jobbet som cheftræner midlertidigt.
Derefter skal AaB altså finde manden, der skal styre holdet, når den i næste sæson står på Superliga-fodbold efter et enkelt år i den næstbedste række.
Du kan her læse mere om Tipsbladets bud på, hvem der kan blive den næste cheftræner for AaB.
AaB oplyser, at Hiljemark er blevet solgt. Det fremgår dog ikke, hvor meget man har fået for cheftræneren.
– Vi forlængede i maj 2023 aftalen med Oscar Hiljemark, fordi vi ser ham som et stort trænertalent, og det er kun naturligt, at der især i Sverige har været opmærksomhed omkring Oscars udvikling og trænerkvaliteter.
– Oscar overtog rollen på et særdeles kritisk tidspunkt, men alligevel var vi få marginaler fra at redde os i sidste sæson. I denne sæsons 25 ligakampe har Oscar resultatmæssigt sammen med den øvrige stab og spillertruppen til fulde løst opgaven med en flot pointhøst, og vi er tilfredse med, hvor vi står i dag, fortæller Ole Jan Kappmeier.
– Derfor havde vi heller ikke forestillet os, at vi skulle skifte cheftræner nu, men efter Elfsborgs henvendelse og Oscars ønske er vi efterfølgende blevet enige om betingelserne om en transfer, hvorfor vi har valgt at indgå en aftale, forklarer Ole Jan Kappmeier.
– Vi vil gerne takke Oscar for en dedikeret indsats for AaB, og vi ønsker ham det allerbedste fremover. Samtidig er vi trygge ved, at vores dygtige assistenttræner Mathias Haugaasen foreløbig står i spidsen for holdet, ligesom vi naturligvis har igangsæt processen omkring en rekruttering af ny cheftræner, slutter Ole Jan Kappmeier.
Oscar Hiljemark siger:
– Selvom jeg har haft tre et halvt meget omskiftelige år i AaB og Aalborg, så har familien og jeg været enormt glade for at være her.
– Vi kom til Aalborg, mens Covid-19 var på sit højeste (oktober 2020, red.), og dernæst skete mit karrierestop som spiller, inden jeg så blev først assistenttræner og siden cheftræner, og jeg vil være evigt taknemmelig for, at AaB på den måde hjalp mig videre og gav mig chancen som træner, siger Oscar Hiljemark.
– Det er ingen hemmelighed, at jeg har store ambitioner og ønsker at kæmpe med om titler og spille i Europa, og den del kan min nye klub tilbyde mig med det samme, og jeg synes, at jeg efterlader AaB et godt sted, tilføjer Oscar Hiljemark.
– Jeg vil takke fansene for opbakningen og takke spillerne, staben og alle i AaB for en intens og lærerig periode sammen, og jeg vil altid følge klubben tæt, lyder det fra Oscar Hiljemark.
EKSKLUSIVT
Afsløring: Topklubber i dialog om hurtig dansker
INTERVIEW
Neestrup bruger Thomas Jørgensen som eksempel
AVIS
De er klar til at købe Mohamed Salah
NYHEDER
Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning
TIPSBLADET SPECIAL
Her er fire bud på Bo Henriksens næste job
NYHEDER
Slagter Superligaklub: ‘Jeg har bange anelser’
Vil være en af verdens største klubber om fem år
TIPSBLADETS DOM
– Det var vanvittigt brutalt!
RYGTEBØRSEN
FCK med tilbud – nu vil de have ham
INTERVIEW
Jacob Neestrup: ‘Dominik Sarapata er i fremgang’
MEDIE
Jonas Wind er i København
Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen
NYHEDER
Her er Victor Nelsson blandt Europas bedste
– Det har man nok aldrig set før
TRANSFER
Vil gøre alt for at hente FC København-profil
TRANSFER
Griner af AaB-rygte
NYHEDER
Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’
NYHEDER
Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst
Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen
TOPNYHED
Stor derby-bøde til FC København
INTERVIEW
Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’
NYHEDER
Manchester United dummede sig mod West Ham
NYHEDER
Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard
TRANSFER
Nu er han gratis – på vej til OB?
TOPNYHED
Rigmand vild med FC København-aftale
TIPSBLADETS DOM
Ham der, han bliver et gigantisk FCK-salg
NYHEDER
– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!
NYHEDER
Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde
MEDIE
Danske klubber vil have ham
TOPNYHED
Dybt skuffet og trist
NYHEDER
Frank ser frem til specielt opgør mod Brentford
NYHEDER
Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet
NYHEDER
Kæmpe drama – Færøerne laver stort VM-resultat
TIPSBLADET SPECIAL
Her er de tidligere vindere af Efterårets Profil
NYHEDER
Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’
NYHEDER
Frank reddet i døende sekunder
STORT INTERVIEW
FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb
Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet
TOPNYHED
Blæst bagover af Superliga-stjerne
NYHEDER
Amorim kritiserer Uniteds mangel på kynisme
DAGENS SPILFORSLAG
Brest moser mandefaldsramte Monaco
NYHEDER
FCN-stjerne revser: ‘Meget utilfredsstillende’
Ydmygelse: FCM banker FCN i pokalturneringen
Vanvittigt uheldig i Danmark: Nu får han ny chance
NYHEDER
Lørdag sker det for Frank: ‘Specielt’
NYHEDER
– Har ikke ubegrænset kredit
NYHEDER
Sker det fredag? Danmark kan nå stor milepæl
NYHEDER
Froholdt får kæmpe hæder
Nu møder de op til VM-lodtrækningen alligevel