De ligger nummer to i NordicBet Ligaen og er på sikker kurs od Superligaen, men ikke alt har været perfekt for AaB i denne sæson.
Klubben har netop sagt farvel til træner Oscar Hiljemark, der er skiftet til IF Elfsborg, og AaB har netop præsenteret manden, der skal styre skibet i mål resten af sæsonen.
Det bliver assistent Mathias Haugaasen, der overtager jobbet som cheftræner midlertidigt.
Derefter skal AaB altså finde manden, der skal styre holdet, når den i næste sæson står på Superliga-fodbold efter et enkelt år i den næstbedste række.
Du kan her læse mere om Tipsbladets bud på, hvem der kan blive den næste cheftræner for AaB.
AaB oplyser, at Hiljemark er blevet solgt. Det fremgår dog ikke, hvor meget man har fået for cheftræneren.
– Vi forlængede i maj 2023 aftalen med Oscar Hiljemark, fordi vi ser ham som et stort trænertalent, og det er kun naturligt, at der især i Sverige har været opmærksomhed omkring Oscars udvikling og trænerkvaliteter.
– Oscar overtog rollen på et særdeles kritisk tidspunkt, men alligevel var vi få marginaler fra at redde os i sidste sæson. I denne sæsons 25 ligakampe har Oscar resultatmæssigt sammen med den øvrige stab og spillertruppen til fulde løst opgaven med en flot pointhøst, og vi er tilfredse med, hvor vi står i dag, fortæller Ole Jan Kappmeier.
– Derfor havde vi heller ikke forestillet os, at vi skulle skifte cheftræner nu, men efter Elfsborgs henvendelse og Oscars ønske er vi efterfølgende blevet enige om betingelserne om en transfer, hvorfor vi har valgt at indgå en aftale, forklarer Ole Jan Kappmeier.
– Vi vil gerne takke Oscar for en dedikeret indsats for AaB, og vi ønsker ham det allerbedste fremover. Samtidig er vi trygge ved, at vores dygtige assistenttræner Mathias Haugaasen foreløbig står i spidsen for holdet, ligesom vi naturligvis har igangsæt processen omkring en rekruttering af ny cheftræner, slutter Ole Jan Kappmeier.
Oscar Hiljemark siger:
– Selvom jeg har haft tre et halvt meget omskiftelige år i AaB og Aalborg, så har familien og jeg været enormt glade for at være her.
– Vi kom til Aalborg, mens Covid-19 var på sit højeste (oktober 2020, red.), og dernæst skete mit karrierestop som spiller, inden jeg så blev først assistenttræner og siden cheftræner, og jeg vil være evigt taknemmelig for, at AaB på den måde hjalp mig videre og gav mig chancen som træner, siger Oscar Hiljemark.
– Det er ingen hemmelighed, at jeg har store ambitioner og ønsker at kæmpe med om titler og spille i Europa, og den del kan min nye klub tilbyde mig med det samme, og jeg synes, at jeg efterlader AaB et godt sted, tilføjer Oscar Hiljemark.
– Jeg vil takke fansene for opbakningen og takke spillerne, staben og alle i AaB for en intens og lærerig periode sammen, og jeg vil altid følge klubben tæt, lyder det fra Oscar Hiljemark.
LIVE
TransferLIVE: Snart sker det
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
INTERVIEW
Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg tror, at de skuffer fælt’
MEDIE
De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen
AGF får drømmelodtrækning i Champions League
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Plot-twist for FCK – skifter sin agent
TRANSFER
‘De har haft det værste transfervindue’
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
NYHEDER
Paulinho tager hjem til Brasilien
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud
TOPNYHED
Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’
AVIS
Vil til Premier League – United foran Arsenal
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte
TOPNYHED
Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’
MEDIE
Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner
TIPSBLADET SPECIAL
Her er VM-turneringens hold
OPTAKT
Viborg FF – OB
NYHEDER
Nu taler Messi
MEDIE
Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
TOPNYHED
Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’
TOPNYHED
Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”
AVIS
Kæmpe talent rygtes til Superligaen
NYHEDER
Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning