De ligger nummer to i NordicBet Ligaen og er på sikker kurs od Superligaen, men ikke alt har været perfekt for AaB i denne sæson.
Klubben har netop sagt farvel til træner Oscar Hiljemark, der er skiftet til IF Elfsborg, og AaB har netop præsenteret manden, der skal styre skibet i mål resten af sæsonen.
Det bliver assistent Mathias Haugaasen, der overtager jobbet som cheftræner midlertidigt.
Derefter skal AaB altså finde manden, der skal styre holdet, når den i næste sæson står på Superliga-fodbold efter et enkelt år i den næstbedste række.
Du kan her læse mere om Tipsbladets bud på, hvem der kan blive den næste cheftræner for AaB.
AaB oplyser, at Hiljemark er blevet solgt. Det fremgår dog ikke, hvor meget man har fået for cheftræneren.
– Vi forlængede i maj 2023 aftalen med Oscar Hiljemark, fordi vi ser ham som et stort trænertalent, og det er kun naturligt, at der især i Sverige har været opmærksomhed omkring Oscars udvikling og trænerkvaliteter.
– Oscar overtog rollen på et særdeles kritisk tidspunkt, men alligevel var vi få marginaler fra at redde os i sidste sæson. I denne sæsons 25 ligakampe har Oscar resultatmæssigt sammen med den øvrige stab og spillertruppen til fulde løst opgaven med en flot pointhøst, og vi er tilfredse med, hvor vi står i dag, fortæller Ole Jan Kappmeier.
– Derfor havde vi heller ikke forestillet os, at vi skulle skifte cheftræner nu, men efter Elfsborgs henvendelse og Oscars ønske er vi efterfølgende blevet enige om betingelserne om en transfer, hvorfor vi har valgt at indgå en aftale, forklarer Ole Jan Kappmeier.
– Vi vil gerne takke Oscar for en dedikeret indsats for AaB, og vi ønsker ham det allerbedste fremover. Samtidig er vi trygge ved, at vores dygtige assistenttræner Mathias Haugaasen foreløbig står i spidsen for holdet, ligesom vi naturligvis har igangsæt processen omkring en rekruttering af ny cheftræner, slutter Ole Jan Kappmeier.
Oscar Hiljemark siger:
– Selvom jeg har haft tre et halvt meget omskiftelige år i AaB og Aalborg, så har familien og jeg været enormt glade for at være her.
– Vi kom til Aalborg, mens Covid-19 var på sit højeste (oktober 2020, red.), og dernæst skete mit karrierestop som spiller, inden jeg så blev først assistenttræner og siden cheftræner, og jeg vil være evigt taknemmelig for, at AaB på den måde hjalp mig videre og gav mig chancen som træner, siger Oscar Hiljemark.
– Det er ingen hemmelighed, at jeg har store ambitioner og ønsker at kæmpe med om titler og spille i Europa, og den del kan min nye klub tilbyde mig med det samme, og jeg synes, at jeg efterlader AaB et godt sted, tilføjer Oscar Hiljemark.
– Jeg vil takke fansene for opbakningen og takke spillerne, staben og alle i AaB for en intens og lærerig periode sammen, og jeg vil altid følge klubben tæt, lyder det fra Oscar Hiljemark.
LIVE
LIVE: FC Midtjylland overrasker
AVIS
Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt
TOPNYHED
Rasmus Højlund revser konkurrent
NYHEDER
Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
EKSKLUSIVT
– Det gør da ondt at se Silkeborg gøre det dårligt
HELT VILDT
Josip Radošević på samtlige forsider
OPTAKT
Viborg FF – FC Midtjylland
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
MEDIE
Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn
NYHEDER
Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’
OPTAKT
FC København – FC Fredericia
TIPSBLADET SPECIAL
Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
AC Horsens opgiver Superliga-drøm denne sæson
Vild start: Han er deres Rasmus Højlund
NYHEDER
– Han er den værste træner, jeg har haft!
OPTAKT
Optakt: FC Nordsjælland – Sønderjyske
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Benhård Brian Riemer-melding
EKSKLUSIVT
Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!
EKSKLUSIVT
Superliga-boss: ‘Dén gjorde virkelig nas’
EKSKLUSIVT
Superliga-stjerne ‘skal koste op mod 10 mio. euro’
Så blev det officielt
HELT VILDT
Protesterer efter dansk drømmekamp
NYHEDER
Topchef får nyt job i FCK
TIPSBLADETS DOM
Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!
NYHEDER
Schmeichel afslører sin løn i Brøndby
MEDIE
Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner
TOPNYHED
Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’
Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
TOPNYHED
“Ingen er uerstattelige”
TOPNYHED
‘Ingen i Danmark kan hente ham’
TOPNYHED
Dansker sammenlignes med Paul Pogba
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lars Friis tæt på stort job
TOPNYHED
Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag
TOPNYHED
TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen
‘Det er dramatisk!’
OPTAKT
Barcelona – Rayo Vallecano
TOPNYHED
FCM-keeper med flest redninger i Europa League
DAGENS SPILFORSLAG
Randers vinder Gudenå-derby
NYHEDER
Modtager stor ros fra Højbjerg
NYHEDER
Flot comeback af Dortmund mod HSV
NYHEDER
Dårlig optakt for Frederik Rønnow
EKSKLUSIVT
Superliga-boss: ‘Var i dialog med norsk storklub’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Marokko udtager talentet Bilali
NYHEDER
Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB
NYHEDER
Ekene Chukwuani igen på måltavlen
STORT INTERVIEW
Afslører vild transfer-historie
Vild afslutning: Man United og Bournemouth deler
Her kan du se 22. runde i den danske 1. division
DAGENS SPILFORSLAG
Langgaber mellem Blå og Blå
MEDIE