De ligger nummer to i NordicBet Ligaen og er på sikker kurs od Superligaen, men ikke alt har været perfekt for AaB i denne sæson.
Klubben har netop sagt farvel til træner Oscar Hiljemark, der er skiftet til IF Elfsborg, og AaB har netop præsenteret manden, der skal styre skibet i mål resten af sæsonen.
Det bliver assistent Mathias Haugaasen, der overtager jobbet som cheftræner midlertidigt.
Derefter skal AaB altså finde manden, der skal styre holdet, når den i næste sæson står på Superliga-fodbold efter et enkelt år i den næstbedste række.
Du kan her læse mere om Tipsbladets bud på, hvem der kan blive den næste cheftræner for AaB.
AaB oplyser, at Hiljemark er blevet solgt. Det fremgår dog ikke, hvor meget man har fået for cheftræneren.
– Vi forlængede i maj 2023 aftalen med Oscar Hiljemark, fordi vi ser ham som et stort trænertalent, og det er kun naturligt, at der især i Sverige har været opmærksomhed omkring Oscars udvikling og trænerkvaliteter.
– Oscar overtog rollen på et særdeles kritisk tidspunkt, men alligevel var vi få marginaler fra at redde os i sidste sæson. I denne sæsons 25 ligakampe har Oscar resultatmæssigt sammen med den øvrige stab og spillertruppen til fulde løst opgaven med en flot pointhøst, og vi er tilfredse med, hvor vi står i dag, fortæller Ole Jan Kappmeier.
– Derfor havde vi heller ikke forestillet os, at vi skulle skifte cheftræner nu, men efter Elfsborgs henvendelse og Oscars ønske er vi efterfølgende blevet enige om betingelserne om en transfer, hvorfor vi har valgt at indgå en aftale, forklarer Ole Jan Kappmeier.
– Vi vil gerne takke Oscar for en dedikeret indsats for AaB, og vi ønsker ham det allerbedste fremover. Samtidig er vi trygge ved, at vores dygtige assistenttræner Mathias Haugaasen foreløbig står i spidsen for holdet, ligesom vi naturligvis har igangsæt processen omkring en rekruttering af ny cheftræner, slutter Ole Jan Kappmeier.
Oscar Hiljemark siger:
– Selvom jeg har haft tre et halvt meget omskiftelige år i AaB og Aalborg, så har familien og jeg været enormt glade for at være her.
– Vi kom til Aalborg, mens Covid-19 var på sit højeste (oktober 2020, red.), og dernæst skete mit karrierestop som spiller, inden jeg så blev først assistenttræner og siden cheftræner, og jeg vil være evigt taknemmelig for, at AaB på den måde hjalp mig videre og gav mig chancen som træner, siger Oscar Hiljemark.
– Det er ingen hemmelighed, at jeg har store ambitioner og ønsker at kæmpe med om titler og spille i Europa, og den del kan min nye klub tilbyde mig med det samme, og jeg synes, at jeg efterlader AaB et godt sted, tilføjer Oscar Hiljemark.
– Jeg vil takke fansene for opbakningen og takke spillerne, staben og alle i AaB for en intens og lærerig periode sammen, og jeg vil altid følge klubben tæt, lyder det fra Oscar Hiljemark.
LIVE
LIVE: Dansk klub får dispensation
– Er der virkelig brug for ham i truppen?
STORT INTERVIEW
Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer
TOPNYHED
Nu forklarer Noah Nartey
MEDIE
Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner
LIGE NU
Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England
Måbende Tottenham-spiller afviser historie
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
MEDIE
Skal denne angriber nu til Superligaen?
MEDIE
Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham
NYHEDER
Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’
Gravesen går til Riemer: Hvad er det for noget?
MEDIE
Sammenligner Damsgaard med Iniesta
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
INTERVIEW
‘Det var en grædefærdig ung mand, jeg talte med’
INTERVIEW
Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen
NYHEDER
Troels Bech slår fast: Glem det!
Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr
Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er din landsholdstrup, Riemer!
AVIS
Interessant afsløring
Tidligere FCK-træner i alvorlig modvind
Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning
INTERVIEW
Enorme Superliga-talenter udtaget
HELT VILDT
Av, av, av: Uhyggelig læsning, FC København!
TOPNYHED
Bombe: Rønnow er tilbage på landsholdet!
STORT INTERVIEW
Brøndby-hyldest: Vi vandt jo alt!
Riemer om profil: ‘Han er helt klar’
NYHEDER
Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade
HELT VILDT
Gustav Isaksen trækker overskrifter i Italien
EKSKLUSIVT
– Ikke for debutanter!
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
NYHEDER
Overraskende U21-trupudtagelse
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro IK sælger Villads Rasmussen
INTERVIEW
Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’
LIGE NU
Dansk landsholdskeeper skadet – skal scannes
– Derfor skal Man Utd IKKE hyre Michael Carrick
NYHEDER
Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’
HELT VILDT
Revser Superliga-spiller: Han ødelægger karrieren!
Kevin Diks skriver historie
BIZART
Tahirovic-situation skaber debat i Bosnien
Manchester City – Real Madrid
OPTAKT
Chelsea – Paris Saint-Germain
INTERVIEW
Riemer kræver ‘Fuck jer-mentalitet’
NYHEDER
Riemer ‘har ikke kunnet få fat i’ debutant
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 23. runde
NYHEDER
Iran forhandler med FIFA om VM-kampe
NYHEDER
Ekspert: ‘Jeg kan ikke se idéen!’
NYHEDER
Stor bekymring: Damsgaard har haft ondt længe
DAGENS SPILFORSLAG
Hjulmand graver sig ned i London
LIGE NU
Flere problemer: Damsgaard udgår med skade
Skuffet VB-anfører: De andre hold er vel tilfredse
‘En klub vi gradvist har sværere ved at kende’