Hillerød-keeper har fået job i Brøndby

Brøndby har styrket trænerstaben i Masterclass ved at ansætte Hillerøds førstemålmand.



Adrian Kappenberger har nok at se til i øjeblikket. 

Udover at være førsteholdsmålmand for Hillerød i NordicBet Ligaen, har den 28-årige sjællænder også skudt gang i trænerkarrieren hos Brøndby IF.

Siden 1. august har han været tilknyttet Brøndby Masterclass som målmandstræner, hvor han primært træner U13, U14 og U15-drengene om eftermiddagen.

Hvordan hænger det så sammen, at han både kan stå fast i NordicBet Ligaen og så ved siden af arbejde som træner for en af Danmarks største klubber? Det giver Adrian Kappenberger svar på i et interview med Tipsbladet.

Det er Bjørn Holm, der er Head of Coaching & Academy for Masterclass, der har lokket ham til Brøndby.

– Han har været min træner på Oure, da jeg var der for mange år siden. Han tænkte allerede i sidste sæson, da jeg var i Hvidovre, om det var noget, jeg var interesseret i, men der kunne det af gode grunde ikke lade sig gøre, fordi vi lå i samme række som Brøndby.

– Så ringede han til mig, efter jeg tog til Hillerød i sommer, og spurgte om det var noget, jeg kunne se mig selv i. Vi havde nogle møder for at se, om målmandstrænervejen var noget, jeg kunne tænke mig at gå.

– Det lød spændende. Vi træner om formiddagen i Hillerød, så man har noget mere tid om eftermiddagen, og så var det spændende at udforske at arbejde med andre målmænd, fortæller Kappenberger.

Han skulle lige gå et par uger og summe over, om det var det rigtige for ham, men det blev en tommel op til den tidligere efterskole-træner, og det har Kappenberger ikke fortrudt et sekund. 

Artiklen fortsætter efter billedet…

277563

Adrian Kappenberger kunne ikke arbejde for Brøndby, da han stod i Superligaen for Hvidovre, men det kan han godt nu. Foto: Alamy

Faktisk er han på vej til Brøndby, mens interviewet foregår, og generelt passer det rigtig godt ind i hans hverdag, at han kan passe sin egen fodboldtræning om formiddagen og senere køre til Vestegnen for at træne den næste generation af målmænd.

– Som udgangspunkt er det tre gange om ugen, men med det forbehold at jeg kan sige fra, når vi har kampe. Det er en fantastisk aftale for mig, for de har forståelse for, at jeg selv spiller.

– Det bliver ikke for meget. Tværtimod giver det mig energi at prøve at lære fra mig og hjælpe nogle andre mennesker. Når det lykkes, får du en fantastisk bekræftelse og energi fra dem. 

Spurgte om lov
Det er ikke så tit, man ser, at en spiller har to forskellige klubber som arbejdsgivere.

Men på intet tidspunkt har det været et problem i processen, fortæller Adrian Kappenberger, som hele tiden har spillet med åbne kort.

– Hillerød har et deltidssetup, men jeg spurgte selvfølgelig om lov, inden jeg tog imod tilbuddet. Man kunne ikke være andet bekendt, også i forhold til at det er en anden klub end den, jeg selv spiller i. De var meget imødekommende og forstående over for, at det var en god idé.

Han mærker da også på træningsbanen, at de unge drenge har en interesse i hans egen karriere, når han stadig spiller på højt niveau i NordicBet Ligaen.

Fodbold fyldte førhen en betydelig del af Adrian Kappenbergers liv, og der er nok lige skruet nogle ekstra procenter på, efter han har bevæget sig ind i trænergerningen. Han vil da heller ikke udelukke, at det er en vej, han vil gå, når handskerne en dag lægges på hylden.



Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard

– Jeg vil være den bedste

Her er Kamil Wilczek i dag

I svime over German Onugkha

– Den her sidder dybt i sjælen

Vækker opsigt: ‘Det er sgu go’ stil, Højlund!’

Markante ændringer – skidt nyt for Eriksen? 

Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne

Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien

Derfor har Lerager takket nej til FC København

Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper

Cooper før FCK: ‘Træffer afgørelse i sidste minut’

Sportsdirektør med Mathias Kvistgaarden-erkendelse

Afsløring: Braga lurer på rekorddyr Viborg-stjerne

AGF tilbage på førstepladsen

‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’

Meldinger om landsholdsbombe inden Danmark-brag

Brian Sandberg langer ud efter kendt FCK-fan

OB-stjerne straffet: ‘Jeg fortryder’

Nikolaj Ehlers straffer sin tidligere klub

Køber FCK en afløser? Det siger Sune Smith-Nielsen

Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet

Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’

Superstjerne er tilbage for Barcelona

Ekspert med klar besked til FCK efter Lerager-exit

Starter foran Max Verstappen i Las Vegas

– Korthuset er væltet

Afsløring: Per Frandsen henter dansker

Lyngby går alene i front

– Agger og Kahlenberg var specielt

Bo Henriksens spiller sætter særlig rekord

Her er listen: De bruger mest tid på dødbolde

Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?

Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog

Hjulmand advarer: ‘Man skal passe på!’

Gravesen: Jeg havde fyret både Riemer og Møller

Bedste i 10 år – imponerende Superliga-udvikling

Eintracht tæmmer Gedebukke

AGF-målscorer ømmede sig: Den ramte de ædlere dele

Nej, nej, nej: Er det her sæsonens afbrænder?

Thomas Frank taler inden derby

Nu blander borgmesteren sig

Drama i Parken: Brøndby-keeper ville gøre det igen

Rosenborg-ledelse til topmøde i Danmark

– Jeg får næsten gåsehud af at tænke på det

Kæmpe slag for Danmark – stjerner misser VM

DBU går på jagt efter fans bag banner

Tre landsholdsstjerner nomineret til stor pris

Dansk cykelrytter stopper karrieren

Stor bekymring inden VM