Adrian Kappenberger har nok at se til i øjeblikket.
Udover at være førsteholdsmålmand for Hillerød i NordicBet Ligaen, har den 28-årige sjællænder også skudt gang i trænerkarrieren hos Brøndby IF.
Siden 1. august har han været tilknyttet Brøndby Masterclass som målmandstræner, hvor han primært træner U13, U14 og U15-drengene om eftermiddagen.
Hvordan hænger det så sammen, at han både kan stå fast i NordicBet Ligaen og så ved siden af arbejde som træner for en af Danmarks største klubber? Det giver Adrian Kappenberger svar på i et interview med Tipsbladet.
Det er Bjørn Holm, der er Head of Coaching & Academy for Masterclass, der har lokket ham til Brøndby.
– Han har været min træner på Oure, da jeg var der for mange år siden. Han tænkte allerede i sidste sæson, da jeg var i Hvidovre, om det var noget, jeg var interesseret i, men der kunne det af gode grunde ikke lade sig gøre, fordi vi lå i samme række som Brøndby.
– Så ringede han til mig, efter jeg tog til Hillerød i sommer, og spurgte om det var noget, jeg kunne se mig selv i. Vi havde nogle møder for at se, om målmandstrænervejen var noget, jeg kunne tænke mig at gå.
– Det lød spændende. Vi træner om formiddagen i Hillerød, så man har noget mere tid om eftermiddagen, og så var det spændende at udforske at arbejde med andre målmænd, fortæller Kappenberger.
Han skulle lige gå et par uger og summe over, om det var det rigtige for ham, men det blev en tommel op til den tidligere efterskole-træner, og det har Kappenberger ikke fortrudt et sekund.
Artiklen fortsætter efter billedet…

Faktisk er han på vej til Brøndby, mens interviewet foregår, og generelt passer det rigtig godt ind i hans hverdag, at han kan passe sin egen fodboldtræning om formiddagen og senere køre til Vestegnen for at træne den næste generation af målmænd.
– Som udgangspunkt er det tre gange om ugen, men med det forbehold at jeg kan sige fra, når vi har kampe. Det er en fantastisk aftale for mig, for de har forståelse for, at jeg selv spiller.
– Det bliver ikke for meget. Tværtimod giver det mig energi at prøve at lære fra mig og hjælpe nogle andre mennesker. Når det lykkes, får du en fantastisk bekræftelse og energi fra dem.
Spurgte om lov
Det er ikke så tit, man ser, at en spiller har to forskellige klubber som arbejdsgivere.
Men på intet tidspunkt har det været et problem i processen, fortæller Adrian Kappenberger, som hele tiden har spillet med åbne kort.
– Hillerød har et deltidssetup, men jeg spurgte selvfølgelig om lov, inden jeg tog imod tilbuddet. Man kunne ikke være andet bekendt, også i forhold til at det er en anden klub end den, jeg selv spiller i. De var meget imødekommende og forstående over for, at det var en god idé.
Han mærker da også på træningsbanen, at de unge drenge har en interesse i hans egen karriere, når han stadig spiller på højt niveau i NordicBet Ligaen.
Fodbold fyldte førhen en betydelig del af Adrian Kappenbergers liv, og der er nok lige skruet nogle ekstra procenter på, efter han har bevæget sig ind i trænergerningen. Han vil da heller ikke udelukke, at det er en vej, han vil gå, når handskerne en dag lægges på hylden.
LIVE
VM-LIVE: Kæmpe skuffelse – de er ude!
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
MEDIE
Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
TRANSFER
Interessant melding om VM-profil
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
OPTAKT
Holland – Sverige
EKSKLUSIVT
Superliga-boss med spændende transfermelding
TOPNYHED
Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Tyskland – Elfenbenskysten
MEDIE
Vil smadre transferrekord
NYHEDER
Poulsen er Årets Træner – her er top 3
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
TOPNYHED
Vigtigt nyt for ‘AC’
Thomas Frank med interessant Danmark-melding
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
TOPNYHED
Jonas Lössl stopper karrieren
STORT INTERVIEW
Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid
MEDIE
Liverpool med kæmpe bud, men det er ikke nok
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
EKSKLUSIVT