• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
1. division Victor Risager

Hjemvendt stopper vil være en leder i Viborg

Foto: Lars Rønbøg/Getty Images

Mads Lauritsen er tilbage i Viborg, og her vil han udnytte sin erfaring til at hjælpe de yngre spillere.

Af Victor Risager

Mads Lauritsen er vendt tilbage til Viborg FF, efter hos syv år hos Thisted FC og Vejle Boldklub, og den hjemvendte stopper vil være en leder for klubbens yngre spillere. Sådan siger den 27-årige stopper til Viborg Stifts Folkeblad.

Læs også:Midtstopper færdig i Vejle: Skifter til Viborg FF

Senest har Mads Lauritsen nemlig spillet for Vejle Boldklub, som han har været med til at rykke op i Superligaen to gange over de seneste tre sæsoner, mens han også spillede 18 kampe i Danmarks bedste række i 2018/19-sæsonen.

I Viborg er ambitionen også at rykke op i Superligaen, og Mads Lauritsen dele ud af sine erfaringer til klubbens unge talenter.

Læs også:Medie: Hobro lejer ny Malmö-stopper

- Det virker som et hold med masser af unge talenter, som er godt på vej til at bryde igennem. Men der er også brug for nogle lidt mere erfarne spillere, og jeg håber, at jeg kan være én, som de kan læne sig opad, så vi rigtig kan forløse alt det potentiale, som er i truppen, siger Mads Lauritsen til Viborg Stifts Folkeblad.

Ifølge lokalavisen er det også et meget anderledes Viborg-mandskab end det, Lauritsen forlod i 2013. Kun Jeff Mensah er tilbage fra dengang.

Mads Lauritsen er i første omgang vendt tilbage til Viborg FF på en etårig lejeaftale fra Vejle Boldklub, men det kan blive vekslet til en permanent aftale. Stopperen har nemlig udløb i Vejle næste sommer, hvorfor han til den tid kan erhverves kvit og frit. 

Læs også:Esbjerg-nedrykker kan være på vej til hollandsk klub

Læs også:Spændt Fredericia-træner: Den stærkeste 1. division nogensinde

Læs også:Hårdt presset Hobro: Angrebsstjernen måske alvorligt skadet

-----
Se alt det bedste fodbold fra de største ligaer med YouTV - gratis prøvemåned

Superliga

Mere Superliga

Fokus