Det har været nogle hektiske uger for den nye trænerstab i Esbjerg fB, der blev hyret for godt to måneder siden.
I de seneste uger har flere medier – heriblandt Ugeavisen Esbjerg, Ekstra Bladet og B.T. – kunnet beskrevet, at cheftræner Peter Hyballa og dennes trænerstab har for hårde træningsmetoder samt udsætter spillere for verbal og fysisk afstraffelse. Blandt andet er træneren blevet anklaget for, at slå en spiller og nive en spiller i brystvorten.
Nu taler vestjydernes fysiske træner Robin Adriaenssen, der kom til klubben sammen med Peter Hyballa, om situationen i et større interview med belgiske HLN.
Her forklarer han blandt andet, at det kom som en overraskelse, da Spillerforeningen henvendte sig til dem med kritik, som foreningen havde hørt fra spillere, at han ikke kan genkende et par af de historier, der er i medierne.
– Hvor kom dette fra? Nogle spillere følte, at de havde svært ved at tilpasse sig det nye projekt og dets meget angribende spillestil. Så har der været historier i medierne, der bare ikke passer. Alle er velkomne på træningsbanerne for at følge træningen. Vi har intet at skjule, og drengene yder deres bedste hver dag. Det, jeg læser i medierne, stemmer ikke overens med, hvad der sker på banen, siger Robin Adriaenssen til HLN.
Samtidig slår den fysiske træner, at bestyrelsen stadig bakker op, men at den seneste tid ikke har været nem.
– De har startet en intern efterforskning, men i mellemtiden er Peters navn udtværet over hele Europa for ting, han ikke har gjort. Det er ikke let for os. Nogle af os føler os ikke velkomne. Nogle mennesker smider bare ting i medierne, men de er bare ikke rigtige. Min tro på ærlig journalistik er delvist væk. Vi er nødt til at tale med advokater om ting, vi ikke har gjort.
– Vi kan ikke være de trænere, vi ønsker at være lige nu. For eksempel, hvis vi nu giver nogen et klap på skulderen, kan det være skrevet igen, at vi slår spillere. Det er ikke nemt. Trænere over hele verden fortjener mere respekt, lyder det fra Robin Adriaenssen.
Senest har fodboldekspert kritiseret Peter Hyballa. Læs mere om det her.
LIVE
VM-LIVE: Superliga-kending blæst bagover
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
MEDIE
Han bliver cheftræner i Brøndby
EKSKLUSIVT
Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nørgaard får tre år som Brøndby-træner
TRANSFER
Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
NYHEDER
Storklub har kontaktet Brøndby
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
TIPSBLADET SPECIAL
Han er et ikon – VM-stjernerne du ikke kender
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Afslører: Storklub missede Højlund
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De skuffer fælt til VM
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Supercomputer: De vinder VM
TOPNYHED
Klubpræsident udtaler sig om Simsir
NYHEDER
Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem
TOPNYHED
Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år
MEDIE
Overraskende transfermelding om Diant Ramaj
NYHEDER
Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning
MEDIE
Jagter rekorddyr Premier League-stjerne
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
TOPNYHED
Bud på 1,12 milliard afvist
MEDIE
Sat til salg – så dyr er han
MEDIE
Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP
TOPNYHED
