Hyballa-assistent langer ud efter medier

Esbjerg-træner Peter Hyballas assistent langer ud efter medier ovenpå de seneste ugers historier.



Det har været nogle hektiske uger for den nye trænerstab i Esbjerg fB, der blev hyret for godt to måneder siden.

I de seneste uger har flere medier – heriblandt Ugeavisen Esbjerg, Ekstra Bladet og B.T. – kunnet beskrevet, at cheftræner Peter Hyballa og dennes trænerstab har for hårde træningsmetoder samt  udsætter spillere for verbal og fysisk afstraffelse. Blandt andet er træneren blevet anklaget for, at slå en spiller og nive en spiller i brystvorten.

Nu taler vestjydernes fysiske træner Robin Adriaenssen, der kom til klubben sammen med Peter Hyballa, om situationen i et større interview med belgiske HLN. 

Her forklarer han blandt andet, at det kom som en overraskelse, da Spillerforeningen henvendte sig til dem med kritik, som foreningen havde hørt fra spillere, at han ikke kan genkende et par af de historier, der er i medierne.

– Hvor kom dette fra? Nogle spillere følte, at de havde svært ved at tilpasse sig det nye projekt og dets meget angribende spillestil. Så har der været historier i medierne, der bare ikke passer. Alle er velkomne på træningsbanerne for at følge træningen. Vi har intet at skjule, og drengene yder deres bedste hver dag. Det, jeg læser i medierne, stemmer ikke overens med, hvad der sker på banen, siger Robin Adriaenssen til HLN.

Samtidig slår den fysiske træner, at bestyrelsen stadig bakker op, men at den seneste tid ikke har været nem.

– De har startet en intern efterforskning, men i mellemtiden er Peters navn udtværet over hele Europa for ting, han ikke har gjort. Det er ikke let for os. Nogle af os føler os ikke velkomne. Nogle mennesker smider bare ting i medierne, men de er bare ikke rigtige. Min tro på ærlig journalistik er delvist væk. Vi er nødt til at tale med advokater om ting, vi ikke har gjort.

– Vi kan ikke være de trænere, vi ønsker at være lige nu. For eksempel, hvis vi nu giver nogen et klap på skulderen, kan det være skrevet igen, at vi slår spillere. Det er ikke nemt. Trænere over hele verden fortjener mere respekt, lyder det fra Robin Adriaenssen.

Senest har fodboldekspert kritiseret Peter Hyballa. Læs mere om det her. 





Langer ud efter Hjulmand: Peger pĂĄ fyring




LIVE

LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby

Engelsk klub gĂĄr all-in pĂĄ Thomas Frank

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud

– Jeg har tænkt: ‘Hvad fanden laver du?’



Kæmpekøb retur til FC København?

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Et regulært mareridt for Steve Cooper!

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Ekspert: SĂĄ mange penge kan Ajax fĂĄ for Dolberg

Vild udvikling – dansk sensation scorer pĂĄ stribe

Intens deler mellem AGF og Midtjylland

Kasper Dolberg-bombe meldes pĂĄ vej

Den fodboldgale by skal bryde 40 års tørke

Smider Salah-bombe



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fĂĄet Brøndby-tatovering

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal

Se mĂĄlet her – Jens Stage scorede igen for Werder

Sender stikpille til FC København-flop

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen

HĂĄrd AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Oddset styrtdykker

I kødet på Dolberg: En logisk beslutning



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Chelsea spiller sig i FA Cup-finalen

Drømmemål sender Fredericia under stregen

Italiensk dommerchef efterforskes for svindel