Det har været nogle hektiske uger for den nye trænerstab i Esbjerg fB, der blev hyret for godt to måneder siden.
I de seneste uger har flere medier – heriblandt Ugeavisen Esbjerg, Ekstra Bladet og B.T. – kunnet beskrevet, at cheftræner Peter Hyballa og dennes trænerstab har for hårde træningsmetoder samt udsætter spillere for verbal og fysisk afstraffelse. Blandt andet er træneren blevet anklaget for, at slå en spiller og nive en spiller i brystvorten.
Nu taler vestjydernes fysiske træner Robin Adriaenssen, der kom til klubben sammen med Peter Hyballa, om situationen i et større interview med belgiske HLN.
Her forklarer han blandt andet, at det kom som en overraskelse, da Spillerforeningen henvendte sig til dem med kritik, som foreningen havde hørt fra spillere, at han ikke kan genkende et par af de historier, der er i medierne.
– Hvor kom dette fra? Nogle spillere følte, at de havde svært ved at tilpasse sig det nye projekt og dets meget angribende spillestil. Så har der været historier i medierne, der bare ikke passer. Alle er velkomne på træningsbanerne for at følge træningen. Vi har intet at skjule, og drengene yder deres bedste hver dag. Det, jeg læser i medierne, stemmer ikke overens med, hvad der sker på banen, siger Robin Adriaenssen til HLN.
Samtidig slår den fysiske træner, at bestyrelsen stadig bakker op, men at den seneste tid ikke har været nem.
– De har startet en intern efterforskning, men i mellemtiden er Peters navn udtværet over hele Europa for ting, han ikke har gjort. Det er ikke let for os. Nogle af os føler os ikke velkomne. Nogle mennesker smider bare ting i medierne, men de er bare ikke rigtige. Min tro på ærlig journalistik er delvist væk. Vi er nødt til at tale med advokater om ting, vi ikke har gjort.
– Vi kan ikke være de trænere, vi ønsker at være lige nu. For eksempel, hvis vi nu giver nogen et klap på skulderen, kan det være skrevet igen, at vi slår spillere. Det er ikke nemt. Trænere over hele verden fortjener mere respekt, lyder det fra Robin Adriaenssen.
Senest har fodboldekspert kritiseret Peter Hyballa. Læs mere om det her.
Hård kritik af FC København-stjerne
MEDIE
Der arbejdes på Bo Svensson-retur
MEDIE
Bliver det Andreas Christensens næste klub?
FANKLUBBEN
Ingen tvivl: AGF bør købe rivalens skarpe angriber
Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’
AVIS
Afviste Superliga-skifte – tager til stor klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller
MEDIE
Brendan Rodgers i chokskifte
Ekspert: Kig på disse trænere, FCK
TRANSFER
Brøndby bekræfter salg
TIPSBLADET SPECIAL
Ny stjerne i FCK? Smuk fod – elendig foran mål
Aldrig set før
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber vidundertalentet Leo Dorsin
Målmand håber på Brøndby-transfer
NYHEDER
Franculino opereret: Ude i flere måneder
TRANSFER
Nu kommenterer han FC København-historie
Medier fælder dom over Kasper Schmeichel
TRANSFER
Afsløring: Præsenterer Brøndby-spiller meget snart
NYHEDER
Ren gift for Thomas Frank? ‘Imod kodeks’
TRANSFER
Tidligere Superliga-bomber skifter til 4. division
FANKLUBBEN
Transferamok? ‘Ledelsen får travlt denne vinter’
TOPNYHED
Skadet i DK: Nu fragter han luksusbiler og dildoer
MEDIE
Skifte tæt på: Her ankommer Lukas Lerager
NYHEDER
Tabte til FC Midtjylland – nu får han sparket
FANKLUBBEN
Farvel? Han finder det røvsygt at sidde på bænken
FANKLUBBEN
Har høj status i FC Midtjylland: Forlæng med ham!
NYHEDER
Stort spørgsmål om SL-klub: ‘Får de gummiben?’
NYHEDER
Han er verdens bedste fodboldspiller
TIPSBLADET SPECIAL
Kæmpe forskelle – her er Table of Justice
Niels Frederiksens højre hånd rejser til Danmark
Bruno Fernandes langer ud efter Man Utd
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK siger farvel – tæt på Brøndby
NYHEDER
– Overdrevet og unuanceret
NYHEDER
Dialog med AGF: Profiler bønfalder stjerne
Dansk landsholdsback forlader Team Esbjerg
Dømt: Skal betale ham 455 millioner
HELT VILDT
FCN-boss jubler over 16-årig: ‘Helt ekstraordinær’
NYHEDER
Tullberg afslører ‘hemmeligheden’
NYHEDER
Kritik af priser: ‘Nogen synes, vi er grådige’
Dansk landsholdsspiller på klubjagt
NYHEDER
Holger Rune råbte op – nu kommer særlig regel
NYHEDER
Mads P. langer ud: ‘Burde holde deres kæft!’
NYHEDER
– Det er alvorligt og ret bekymrende
NYHEDER
Vanvittig kamp for Manchester United
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Wales
MEDIE
Er det FC Københavns nye midtbanespiller?
MEDIE
Fyringstruet? Har truffet Thomas Frank-beslutning
MEDIE
Har Brøndby-spiller på blokken
Julebold? Køb billetter til Premier League
EKSKLUSIVT
