Det har været nogle hektiske uger for den nye trænerstab i Esbjerg fB, der blev hyret for godt to måneder siden.
I de seneste uger har flere medier – heriblandt Ugeavisen Esbjerg, Ekstra Bladet og B.T. – kunnet beskrevet, at cheftræner Peter Hyballa og dennes trænerstab har for hårde træningsmetoder samt udsætter spillere for verbal og fysisk afstraffelse. Blandt andet er træneren blevet anklaget for, at slå en spiller og nive en spiller i brystvorten.
Nu taler vestjydernes fysiske træner Robin Adriaenssen, der kom til klubben sammen med Peter Hyballa, om situationen i et større interview med belgiske HLN.
Her forklarer han blandt andet, at det kom som en overraskelse, da Spillerforeningen henvendte sig til dem med kritik, som foreningen havde hørt fra spillere, at han ikke kan genkende et par af de historier, der er i medierne.
– Hvor kom dette fra? Nogle spillere følte, at de havde svært ved at tilpasse sig det nye projekt og dets meget angribende spillestil. Så har der været historier i medierne, der bare ikke passer. Alle er velkomne på træningsbanerne for at følge træningen. Vi har intet at skjule, og drengene yder deres bedste hver dag. Det, jeg læser i medierne, stemmer ikke overens med, hvad der sker på banen, siger Robin Adriaenssen til HLN.
Samtidig slår den fysiske træner, at bestyrelsen stadig bakker op, men at den seneste tid ikke har været nem.
– De har startet en intern efterforskning, men i mellemtiden er Peters navn udtværet over hele Europa for ting, han ikke har gjort. Det er ikke let for os. Nogle af os føler os ikke velkomne. Nogle mennesker smider bare ting i medierne, men de er bare ikke rigtige. Min tro på ærlig journalistik er delvist væk. Vi er nødt til at tale med advokater om ting, vi ikke har gjort.
– Vi kan ikke være de trænere, vi ønsker at være lige nu. For eksempel, hvis vi nu giver nogen et klap på skulderen, kan det være skrevet igen, at vi slår spillere. Det er ikke nemt. Trænere over hele verden fortjener mere respekt, lyder det fra Robin Adriaenssen.
Senest har fodboldekspert kritiseret Peter Hyballa. Læs mere om det her.
LIVE
TransferLIVE: Afvist af BIF – her er hans nye job
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Achouri
Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
EKSKLUSIVT
Emiliano Marcondes træner med i danskerklub
MEDIE
Er det Clement Bischoffs nye klub?
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
HELT VILDT
Flere slagter dansker efter grim aktion
TOPNYHED
Daniel Wass får ny Brøndby-rolle
TOPNYHED
Klar for FC København
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
TRANSFER
Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
VM-vækkeuret: Absurd drama udspillede sig
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
INTERVIEW
Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’
TOPNYHED
Nu er der nyt om Mads Roerslev
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’
TOPNYHED
Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger
Dansk agent: Derfor er det svært at blackliste os
TRANSFER
Snød FC København for keeper
TIPSBLADETS DOM
Han bestemmer det hele
NYHEDER
Frankrig – England
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby i dialog om Musa Jatta
NYHEDER
FCM-profiler skadet inden Superliga-start
EKSKLUSIVT
FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham
TRANSFER
Brøndby har været i dialog med VM-profil
Ny FC København-profil? Her er hans store mangler
NYHEDER
