Hyballa: Jeg modtager trusler på sociale medier

Esbjergs cheftræner fortæller nu, at han modtager trusler på sociale medier.



Der har været sagt og skrevet meget om Peter Hyballa, Esbjerg fB og den spillertrup, der anklager tyskeren for at have udøvet fysisk vold og psykisk terror mod spillerne.

Men ejerkredsen i vestjyske EfB bakker op om træneren, mens spillerne med hjælp fra Spillerforeningen presser på for at komme af med Peter Hyballa.

Han er blevet anklaget for blandt andet at have slået en spiller og vredet en brystvorte rundt på en anden, ligesom han er blevet anklaget for at have talt grimt og truet spillerne.

Tilliden er der ikke mellem spillertruppen og træneren, men det er ikke kun for spillerne, at det har haft konsekvenser.

Træner Peter Hyballa, der er tysk og har hollandsk mor, fortæller til det hollandske medie Algemeen Dagblad, at sagen også har konsekvenser for ham. Han mor ringede og græd over historierne om, at han skal have slået en spiller:

– Hun græd og spurgte, om jeg virkelig havde slået nogen, siger Hyballa, der kalder påstanden for “helt ud af det blå”:

– Min Rotterdam-far lærte mig at være direkte. Så er nogen overvægtig, siger jeg det. Måske gør jeg det for tidligt, eller det er over stregen. Og måske træner jeg også for hårdt. Men at slå? At afstraffe nogen fysisk? Komplet nonsens. Ville politiet ikke have været her for længe siden så?, siger Peter Hyballa.

Sagen har også fået det til at eksplodere på sociale medier, siger Peter Hyballa.

– Jeg modtager nu trusler på sociale medier. Det er kriminel adfærd. SoMe-bashing. Racistiske anklager mod mig som tysker. Det associeres med anden verdenskrig. Det er meget sensitivt for folk med min nationalitet. Det er ikke rart for mig og bestemt ikke sjovt. Det er heller ikke godt for mit navn, for jeg kan ikke få dette stempel af, forklarer Peter Hyballa.

Indtil videre er der ingen løsning i sigte i Esbjerg, hvor ejerkredsen holder fast i cheftræneren, og hvor spillertruppen holder fast i, at man ønsker at komme af med ham. Samtidig har Spillerforeningen meldt EfB til Arbejdstilsynet, og klubben vil også selv undersøge, hvad der er foregået.

Esbjerg åbnede sæsonen i 1. division med 1-1 mod Vendsyssel.





LIVE

VM-LIVE: Dårligt nyt for Brasilien

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

Spottet i København

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Rasende stjerne vil flå kontrakten over

Stolt over dansk transfer

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

AGF køber ham

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

USA får drømmestart på VM



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger

Han tager hjem fra VM

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Brøndby henter Alexander Drexel

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Overraskende melding om Oliver Christensen

Qatar – Schweiz

Elias Jelert færdig

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”