Hyballa: Jeg modtager trusler på sociale medier

Esbjergs cheftræner fortæller nu, at han modtager trusler på sociale medier.



Der har været sagt og skrevet meget om Peter Hyballa, Esbjerg fB og den spillertrup, der anklager tyskeren for at have udøvet fysisk vold og psykisk terror mod spillerne.

Men ejerkredsen i vestjyske EfB bakker op om træneren, mens spillerne med hjælp fra Spillerforeningen presser på for at komme af med Peter Hyballa.

Han er blevet anklaget for blandt andet at have slået en spiller og vredet en brystvorte rundt på en anden, ligesom han er blevet anklaget for at have talt grimt og truet spillerne.

Tilliden er der ikke mellem spillertruppen og træneren, men det er ikke kun for spillerne, at det har haft konsekvenser.

Træner Peter Hyballa, der er tysk og har hollandsk mor, fortæller til det hollandske medie Algemeen Dagblad, at sagen også har konsekvenser for ham. Han mor ringede og græd over historierne om, at han skal have slået en spiller:

– Hun græd og spurgte, om jeg virkelig havde slået nogen, siger Hyballa, der kalder påstanden for “helt ud af det blå”:

– Min Rotterdam-far lærte mig at være direkte. Så er nogen overvægtig, siger jeg det. Måske gør jeg det for tidligt, eller det er over stregen. Og måske træner jeg også for hårdt. Men at slå? At afstraffe nogen fysisk? Komplet nonsens. Ville politiet ikke have været her for længe siden så?, siger Peter Hyballa.

Sagen har også fået det til at eksplodere på sociale medier, siger Peter Hyballa.

– Jeg modtager nu trusler på sociale medier. Det er kriminel adfærd. SoMe-bashing. Racistiske anklager mod mig som tysker. Det associeres med anden verdenskrig. Det er meget sensitivt for folk med min nationalitet. Det er ikke rart for mig og bestemt ikke sjovt. Det er heller ikke godt for mit navn, for jeg kan ikke få dette stempel af, forklarer Peter Hyballa.

Indtil videre er der ingen løsning i sigte i Esbjerg, hvor ejerkredsen holder fast i cheftræneren, og hvor spillertruppen holder fast i, at man ønsker at komme af med ham. Samtidig har Spillerforeningen meldt EfB til Arbejdstilsynet, og klubben vil også selv undersøge, hvad der er foregået.

Esbjerg åbnede sæsonen i 1. division med 1-1 mod Vendsyssel.





I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 




LIVE

TransferLIVE: Succestræner i overraskende skifte?

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand 

Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Eriksen er ved bevidsthed efter fald mod Ukraine

Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden

Foreslår dansk fyrtårn til storklub

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage

Hermansen: ‘Har ikke været i dialog, så…’

Læge: Eriksens pacemaker støder, som den skal

De jagter Henrik Meister

Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Monsterbud på vej

Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser

Scorer kassen på dansk drømmeskifte