I lort til halsen på Lorteøen: Jeg er en spotvare

Fremad Amager er i økonomisk krise, og tirsdag udsendte klubben en pressemeddelelse om situationen. Den var spillertruppen ikke informeret om.



I gamle dage kaldte man Amager for "Lorteøen". Lige nu står fodboldklubben Fremad Amager i lort til halsen. Igen, fristes man til at sige.

Tirsdag meddelte Fremad Amager, at man grundet klubbens økonomiske situation ikke kan opnå licens til at spille i NordicBet Ligaen efter sommerferien, og dermed rykker amagaerkanerne ned i 2. division. Det havde de nok gjort alligevel, men nu står det klart en gang for alle.

Det er stadig det økonomiske rod fra klubbens tidligere ejer Anton Zingarevich, man tumler med i Fremad Amager, og tirsdag kunne klubben blandt andet oplyse, at man skylder 900.000 kroner til en klub i Ghana. 

Fremad Amagers anfører Pierre Kanstrup kan ikke andet end at sukke over tingenes tilstand i den kommende 2. divisionsklub. 

– Jeg synes, det er utrolig trist, at vi igen-igen skal i medierne for de negative ting. Som de fleste ved, har vi ikke leveret fremragende resultater i denne sæson, og derfor ligger vi til nedrykning. Nu er vi så rykket ned, men altså, man skal være blåøjet for ikke at kunne se, at vi nok var rykket ned alligevel. På den måde er det ikke den store overraskelse, men jeg synes, det er ærgerligt, at hver gang, der står Fremad Amager i medierne, er det typisk negative nyheder, siger Pierre Kanstrup til Tipsbladet. 

Hvordan er stemningen i klubben?

– Vi er ikke overraskende over, at det nu hedder 2. division, for vi var rykket ned alligevel, men jeg er overrasket over, at vi i det mindste ikke var blevet briefet om den pressemeddelelse, der blev sendt ud i går. Vi har jo fået en masse spørgsmål fra nær og fjern, og lige nu taler jeg med dig, og så kan jeg sidde her som et stort spørgsmålstegn og sige "øh". 

Så I var slet ikke informeret om den nyhed?

– Nej, det var vi ikke. Der har været fyringsrunde i klubben, og vi har sagt farvel til mange gode mennesker. Michael Larsen, som plejede at stå for sådanne ting, er her ikke mere, så det kan være, at der har manglet et eller andet i forhold til kommunikationen til os spillere. 

Ville du ikke gerne have været informeret som anfører?

– Der skal ikke være nogen forskelsbehandling. Vi har en gruppe på WhatsApp, hvor man måske godt kunne have meldt det ind, men jeg er ikke erhvervsleder, så jeg ved ikke, hvordan man skal gøre tingene. Jeg har mine tanker om, hvordan man burde gøre tingene, men det er ikke mig, der ejer fodboldklubben.

Hvad betyder det her for dig personligt? Du har et år tilbage af en fuldtidskontrakt. Er der råd til det i 2. division?

– Jeg er ikke bekymret for, om min kontrakt kan overholdes, for hvis diverse kontrakter ikke kan det, er det hele klubben, det går ud over. Vi har heller ikke fået andet at vide end, at vi kører videre som før. Det må jeg jo tro på.

Og det kan du godt se dig selv være en del af?

– Det er ikke for at lyde høj i hatten, men det er ikke så sexet at skulle spille 2. division, men vi må også erkende, at vi ikke har præsteret til mere. 

Hvordan vil det være, hvis din karriere slutter på den her måde?

– Det er selvfølgelig ærgerligt. Man stræber altid efter at spille på højeste niveau, men jeg ved også godt, at jeg er 34, og en 34-årig stopper er måske ikke øverste hylde i Netto. Jeg er nok nærmere en spotvare efterhånden, men jeg brænder stadig for at spille fodbold, så jeg forholder mig til den kontrakt, jeg har, og jeg skal spille en masse fodbold for Fremad Amager.

Det er snart lønningsdag – har I hørt andet end, at I får jeres løn til tiden?

– Vi har ikke hørt andet. Men hvis jeg var ejer af en fodboldklub, ville jeg nok heller ikke informere om det. Jeg går stærkt ud fra, at vi får vores løn, og det gør resten af truppen også.

Bliver det alligevel med en vis spænding i maven, når du logger på netbanken på lønningsdag?

– Fremad Amager har jo været meget i medierne og har været tæt på at gå konkurs, så altså… nu skal jeg ikke kalde det hverdag, men det er da sket nogle gange før, så det er ikke med spænding, og jeg forholder mig til, at vi ikke er blevet informeret om andet, og at der ikke er nogle røde alarmer, slutter Pierre Kanstrup.

Den 34-årige forsvarsspiller har tørnet ud for Fremad Amager siden sommeren 2021. Pierre Kanstrup har en fortid i klubber som Brøndby IF, Sønderjyske, AGF og BB Erzurumspor. 






Klubejer rødglødende over Thomasberg-historie




LIVE

TransferLIVE: Dansker ikke med på fly – salg lurer

Cooper melder Brøndby-stjerne ude i længere tid

Skulle sprænge banken for dansk stjerne

Tottenham boykotter Viaplay

Markant lønnedgang for Bo Henriksen?

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller

AGF – OB



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

Stor mystik om Patrick Pentz

Afsløring: Hillerød-profil nærmer sig skifte

Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub

Tæt på en falliterklæring, FCK

Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

Bekræftet: Køber spiller til 520 millioner

Italiensk klub klar til at udfordre Brøndby

Vejle Boldklub – FC Fredericia

Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’

Legende i hård kritik af Lukas Lerager

“Han skal være 3.000 gange bedre”

Han er på vej væk fra AGF



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

– Hvorfor opdagede de ikke ham?

I chok – Man Utd-transfer droppet i lufthavnen

Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!

‘Det mest betydningsfulde træk i hele vinduet’

Jubler over transfers: ‘Dejligt med FCK-klausul’

‘Katastrofe’ for Bundesliga-klub: Dansk duo ude

Afsløring: AC Horsens fyrer rost assistenttræner

Afviser kæmpebud

Deadline-bombe i Brøndby? Her er stjernes løn

Stor Brøndby-transfer – nu går de shopamok

Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå

Hjulmand i kæmpetransfer? Nu melder klubben ud

Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst

Per Frimann hylder Brøndby

AC Horsens bekræfter trænerexit efter et halvt år

Bombe: Brøndby-stjernes lillebror i kæmpetransfer

Kamil Wilczek opfordrer til Brøndby-transfer

Sender transferbøn til Brøndby-emne

Dansk klub lejer i AGF og henter ny angriber

Afsløring: Dansk klub i midnatstransfer

Afsløring: Køber ung bomber – får lang kontrakt

Hård transfermelding: Glem det, Manchester United!

Afsløring: Bo Henriksen er topkandidat i Werder

Mål i Manchester

Stor dramatik: Landsholdsbobler får konkurrent

– Mildest talt undervældende

Premier League skrev transferhistorie

Disse spillere kan stadig forlade Superligaen

Hertha Berlin jubler over dansk transfer

Tidligere FCM-talent skifter til islandsk topklub

Afsløring: Norsk klub i dialog om Hillerød-spiller

Superliga-tag-selv-bord: Stjerner kan skifte endnu