Ibrahim Moro skal væk fra Silkeborg: Der er noget interesse

Den ghanesiske midtbanespiller har ikke spillet meget efter Silkeborgs nedrykning fra Superligaen, og nu er alle sejl sat ind på at finde en ny arbejdsgiver til Ibrahim Moro.



Da Peter Sørensen og Silkeborg IF hentede midtbanespiller Ibrahim Moro til klubben, spillede han otte kampe, og så stod Silkeborg klar med en kontraktforlængelse frem til 2020. Så godt gjorde ghaneseren det i sin første tid i SIF.

Men siden Silkeborgs Superliga-nedrykning i sommer, er der sket meget. Peter Sørensen er ikke længere manager i klubben, det er i stedet Michael Hansen, der er træner for holdet, og i dette efterår har Ibrahim Moro stort set ikke spillet.

Og derfor er det et vigtigt transfervindue, Ibrahim Moro, 25 år, går ind i. 

– Ibrahim Moro skal væk. Han har gjort det godt i Silkeborg, men han har stort set ikke spillet i 1. Division, fordi Silkeborg prioriterer egenudviklede spillere, siger Moros repræsentant, Christian Bysted fra Elite Consulting, til tipsbladet.dk og forlarer:

– Han har været glad for sin tid i klubben, men når han ikke spiller, skal han jo videre.

Blot fire kampe står Moro noteret for i NordicBet Ligaen, der i denne sæson har stået bag Mads Emil Madsen og Mikkel Vendelbo på den centrale midtbane. Og derfor håber den tidligere AIK-, Kairat Almaty- og Adana Demirspor-spiller på at finde en løsning i januar.

– Der er noget interesse. Der har været nogle forespørgsler, men der er ikke noget konkret endnu, siger Christian Bysted om et muligt skifte væk fra Silkeborg.

Efter sin første sæson i dansk fodbold lignede det et spørgsmål om tid, før Ibrahim Moro ville blive solgt videre fra Silkeborg, men som resten af holdet havde han en svær sæson sidste år, og det er altså ikke blevet bedre efter nedrykningen for Moro, der ikke har fået mange chancer på førsteholdet i klubben fra Søhøjlandet.

Silkeborg ligger aktuelt nummer to i NordicBet Ligaen – fire point efter Viborg FF. I alt har Ibrahim Moro spillet 63 gange for SIF.







LIVE

TransferLIVE: Chokstart

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Knuser transferrekord

Her er danskers millionløn i Lazio

Cornelius: ‘Jeg skal kunne spille hver tredje dag’

Supercomputer: De vinder VM



LIVE

VM-LIVE: TV 2-ekspert: ‘Bliver chokeret, hvis…’

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’

De meldes interesseret i Orri Oskarsson

Dybt forundret over Superliga-flop



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Stor nedtur for Superliga-komet

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Medier jubler over USA’s nedtur

Bundesliga-klub henter FCM-emne



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby

Afsløring: FCM sælger Aral Simsir i kæmpe transfer

Argentina – Egypten

‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’

Medie: FCK-spiller enig med ny klub

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

Kristiansen-transfer nærmer sig deadline



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Enig med FC Midtjylland-angriber

Her er 1/8-finalerne ved VM

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer