Da Peter Sørensen og Silkeborg IF hentede midtbanespiller Ibrahim Moro til klubben, spillede han otte kampe, og så stod Silkeborg klar med en kontraktforlængelse frem til 2020. Så godt gjorde ghaneseren det i sin første tid i SIF.
Men siden Silkeborgs Superliga-nedrykning i sommer, er der sket meget. Peter Sørensen er ikke længere manager i klubben, det er i stedet Michael Hansen, der er træner for holdet, og i dette efterår har Ibrahim Moro stort set ikke spillet.
Og derfor er det et vigtigt transfervindue, Ibrahim Moro, 25 år, går ind i.
– Ibrahim Moro skal væk. Han har gjort det godt i Silkeborg, men han har stort set ikke spillet i 1. Division, fordi Silkeborg prioriterer egenudviklede spillere, siger Moros repræsentant, Christian Bysted fra Elite Consulting, til tipsbladet.dk og forlarer:
– Han har været glad for sin tid i klubben, men når han ikke spiller, skal han jo videre.
Blot fire kampe står Moro noteret for i NordicBet Ligaen, der i denne sæson har stået bag Mads Emil Madsen og Mikkel Vendelbo på den centrale midtbane. Og derfor håber den tidligere AIK-, Kairat Almaty- og Adana Demirspor-spiller på at finde en løsning i januar.
– Der er noget interesse. Der har været nogle forespørgsler, men der er ikke noget konkret endnu, siger Christian Bysted om et muligt skifte væk fra Silkeborg.
Efter sin første sæson i dansk fodbold lignede det et spørgsmål om tid, før Ibrahim Moro ville blive solgt videre fra Silkeborg, men som resten af holdet havde han en svær sæson sidste år, og det er altså ikke blevet bedre efter nedrykningen for Moro, der ikke har fået mange chancer på førsteholdet i klubben fra Søhøjlandet.
Silkeborg ligger aktuelt nummer to i NordicBet Ligaen – fire point efter Viborg FF. I alt har Ibrahim Moro spillet 63 gange for SIF.
LIVE
TransferLIVE: Tidl. OB-tysker ophæver kontrakten
TIPSBLADET SPECIAL
Her er VM-turneringens hold
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
TRANSFER
“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”
TOPNYHED
Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’
TOPNYHED
Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
LIVE: FCK, FCN og FCM trækkes i Conference League
AVIS
Kæmpe talent rygtes til Superligaen
Han er VM’s bedste spiller
TOPNYHED
Superliga-boss afslører klubbens spillerbudget
LIVE: AGF og FC Midtjylland i Europa League-bowlen
MEDIE
FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
FC København kan miste endnu en stjerne
LIVE: AGF’s Champions League-modstander trækkes
TOPNYHED
Imponeret af FCK: På Champions League-niveau
EKSKLUSIVT
Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner
NYHEDER
Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TOPNYHED
Peter og Kasper Schmeichel stikker til England
TRANSFER
Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Achouri
EKSKLUSIVT
Emiliano Marcondes træner med i danskerklub
Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse
Vallys afslører flere års hemmelig dialog
TOPNYHED
Afslører: Hoffenheim byder på dansk profil
TRANSFER
Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Klar for FC København
VM-helt: Gud belønner dem, der fortjener det mest
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
NYHEDER
