Ibrahim Moro skal væk fra Silkeborg: Der er noget interesse

Den ghanesiske midtbanespiller har ikke spillet meget efter Silkeborgs nedrykning fra Superligaen, og nu er alle sejl sat ind på at finde en ny arbejdsgiver til Ibrahim Moro.



Da Peter Sørensen og Silkeborg IF hentede midtbanespiller Ibrahim Moro til klubben, spillede han otte kampe, og så stod Silkeborg klar med en kontraktforlængelse frem til 2020. Så godt gjorde ghaneseren det i sin første tid i SIF.

Men siden Silkeborgs Superliga-nedrykning i sommer, er der sket meget. Peter Sørensen er ikke længere manager i klubben, det er i stedet Michael Hansen, der er træner for holdet, og i dette efterår har Ibrahim Moro stort set ikke spillet.

Og derfor er det et vigtigt transfervindue, Ibrahim Moro, 25 år, går ind i. 

– Ibrahim Moro skal væk. Han har gjort det godt i Silkeborg, men han har stort set ikke spillet i 1. Division, fordi Silkeborg prioriterer egenudviklede spillere, siger Moros repræsentant, Christian Bysted fra Elite Consulting, til tipsbladet.dk og forlarer:

– Han har været glad for sin tid i klubben, men når han ikke spiller, skal han jo videre.

Blot fire kampe står Moro noteret for i NordicBet Ligaen, der i denne sæson har stået bag Mads Emil Madsen og Mikkel Vendelbo på den centrale midtbane. Og derfor håber den tidligere AIK-, Kairat Almaty- og Adana Demirspor-spiller på at finde en løsning i januar.

– Der er noget interesse. Der har været nogle forespørgsler, men der er ikke noget konkret endnu, siger Christian Bysted om et muligt skifte væk fra Silkeborg.

Efter sin første sæson i dansk fodbold lignede det et spørgsmål om tid, før Ibrahim Moro ville blive solgt videre fra Silkeborg, men som resten af holdet havde han en svær sæson sidste år, og det er altså ikke blevet bedre efter nedrykningen for Moro, der ikke har fået mange chancer på førsteholdet i klubben fra Søhøjlandet.

Silkeborg ligger aktuelt nummer to i NordicBet Ligaen – fire point efter Viborg FF. I alt har Ibrahim Moro spillet 63 gange for SIF.







LIVE

LIVE: Så er den på plads

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige

AGF forhører sig om legendes nevø – men…

FC Midtjylland – Brøndby IF

Kryptisk Moukoko vækker opsigt



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

AGF – Viborg FF

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid

Lewandowski forlader FC Barcelona

Salah sender særlig besked



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Froholdt med vild hæder i Portugal

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

Fortsætter vild målform

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

FC København – Randers FC

Transferbombe i Real Madrid?

Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?

Nartey-scoring sikrer Champions League-plads

Tre nye skader – Bo Svensson afslører to startere

FC Fredericia – Silkeborg IF

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med

Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard

Horsens holder fast i andenpladsen i intenst drama

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring