Ibrahim Moro skal væk fra Silkeborg: Der er noget interesse

Den ghanesiske midtbanespiller har ikke spillet meget efter Silkeborgs nedrykning fra Superligaen, og nu er alle sejl sat ind på at finde en ny arbejdsgiver til Ibrahim Moro.



Da Peter Sørensen og Silkeborg IF hentede midtbanespiller Ibrahim Moro til klubben, spillede han otte kampe, og så stod Silkeborg klar med en kontraktforlængelse frem til 2020. Så godt gjorde ghaneseren det i sin første tid i SIF.

Men siden Silkeborgs Superliga-nedrykning i sommer, er der sket meget. Peter Sørensen er ikke længere manager i klubben, det er i stedet Michael Hansen, der er træner for holdet, og i dette efterår har Ibrahim Moro stort set ikke spillet.

Og derfor er det et vigtigt transfervindue, Ibrahim Moro, 25 år, går ind i. 

– Ibrahim Moro skal væk. Han har gjort det godt i Silkeborg, men han har stort set ikke spillet i 1. Division, fordi Silkeborg prioriterer egenudviklede spillere, siger Moros repræsentant, Christian Bysted fra Elite Consulting, til tipsbladet.dk og forlarer:

– Han har været glad for sin tid i klubben, men når han ikke spiller, skal han jo videre.

Blot fire kampe står Moro noteret for i NordicBet Ligaen, der i denne sæson har stået bag Mads Emil Madsen og Mikkel Vendelbo på den centrale midtbane. Og derfor håber den tidligere AIK-, Kairat Almaty- og Adana Demirspor-spiller på at finde en løsning i januar.

– Der er noget interesse. Der har været nogle forespørgsler, men der er ikke noget konkret endnu, siger Christian Bysted om et muligt skifte væk fra Silkeborg.

Efter sin første sæson i dansk fodbold lignede det et spørgsmål om tid, før Ibrahim Moro ville blive solgt videre fra Silkeborg, men som resten af holdet havde han en svær sæson sidste år, og det er altså ikke blevet bedre efter nedrykningen for Moro, der ikke har fået mange chancer på førsteholdet i klubben fra Søhøjlandet.

Silkeborg ligger aktuelt nummer to i NordicBet Ligaen – fire point efter Viborg FF. I alt har Ibrahim Moro spillet 63 gange for SIF.





LIVE

VM-LIVE: Hæslig statistik

Zanka ville spille gratis for FC København

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Jonas Lössl stopper karrieren

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Jagter FC Barcelona-stjerne

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Her er AGF’s Champions League-modstander

Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan

‘CV’: Her er AGF’s transferplaner



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

FCK-boss roser varm bomber

Her er FCK’s modstander i Conference League

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman

England tromlede Kroatien – Portugal snublede



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops

Polske medier ærgrer sig over AGF-trækning

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Møde med agenten – de vil have Højbjerg

Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Portugal skuffede stort mod DR Congo

England sprudlede i underholdende målfest

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Schweiz – Bosnien-Hercegovina