– Jeg har aldrig stået skarpere, end jeg gør nu

38-årige Kim Aabech storspiller stadig i 1. division, men det har krævet nogle livsstilsændringer.



Han er blevet 38 år, men Kim Aabech er langt fra færdig som fodbolspiller.

På 1. divisions aktuelle tophold, Hvidovre IF, er den mangeårige Superliga-spiller nemlig fast mand og endda en af profilerne. I sidste weekend scorede han to mål og lagde op til yderligere to i en storsejr over FC Fredericia, og for nylig sammenlignede sportschef Peter Lassen også kreatøren med en god vin, der bliver bedre med årene.

Når tipsbladet.dk spørger Kim Aabech, hvordan han holder sig kørende som 38-årig, falder der hurtigt et kækt svar.

– Skal du nu minde mig om min alder, lyder det med et grin.

I den mere seriøse ende erkender Kim Aabech dog, at han har skullet foretage et par ændringer i blandt andet kosten for at holde sig kørende.  

– Jeg ved ikke, om jeg bliver bedre med alderen. Jeg synes jo altid, jeg har været god. Men mens jeg er blevet ældre, kan jeg godt mærke, at jeg ikke skal tage to-tre kilo for meget på, som jeg måske har gjort, da jeg var lidt yngre. Der var jeg måske lidt mere ligeglad med kosten og søvnen og så videre. Det har jeg fokuseret meget mere på nu, for netop at have de fem-ti procent ekstra.

– Jeg ved godt, at jeg aldrig har levet af min fart, så jeg ved, at hvis jeg bliver fem-ti procent dårligere end nu, kan jeg ikke følge med. Derfor prøver jeg at holde mig så skarp, som jeg overhovedet kan, og så elsker jeg stadig at spille fodbold. Det er jo det fedeste at spille kamp med gutterne hver weekend. Det er stadigvæk motivationen for mig, siger Kim Aabech.

Du har kontraktudløb med Hvidovre til nytår. Hvor længe føler du, at du kan fortsætte?

– Jeg har aldrig stået skarpere, end jeg gør nu, så jeg håber, at jeg kan fortsætte lidt endnu. Jeg har ikke haft kontakt med Hvidovre lige nu på grund af Martins (direktør, red.) dødsfald. Det var ham, der stod for forhandlingerne. Men jeg tror da, at jeg får forlænget et halvt år. Det håber jeg da, at Hvidovre er interesserede i. Jeg er i hvert fald interesseret. Og det går jo godt, så hvorfor skulle vi ikke gøre det? Det tager jeg, når turneringen slutter, men jeg tænker da, at vi fortsætter.

Hvis det ender med endnu en kontraktforlængelse, vil Kim Aabech efter alt at dømme runde 150 kampe for Hvidovre IF.

Han kom til klubben fra AC Horsens, da Hvidovre lå i 2. division og har siden været med til at rykke klubben op i 1. division. Nu ligger klubben altså helt i toppen af 1. division og bejler til en Superliga-plads.

– Jeg havde da håbet, det ville gå sådan. Jeg havde en god snak med sportschef Peter Lassen dengang om, at de ville satse, og de hentede også Nicolaj Agger, som også havde en kæmpe indflydelse på holdet. Men det lyder da lidt vildt, at man som 33-årig kommer til Hvidovre og måske tænker, at man skal have et par gode år og slutte af på, men så nyder det ligeså meget fire år senere, siger han.

Flirter med trænerkarriere
Selvom offensivspilleren lige nu er en stor profil i Hvidovre IF og altså regner med at tage minimum et halvt år mere i klubben, er 38-årige Kim Aabech trods alt også begyndt at tænke på fremtiden.

Her kunne han snildt se sig i en anden rolle i fodboldens verden.

– Vi har snakket om, at Hvidovre måske vil hjælpe mig på vej med at få en træneruddannelse, og at jeg så måske kan starte op på nogle ungdomshold i Hvidovre. Så må vi se, hvad tiden bringer, og hvor meget jeg har lyst til at træne. Det ved jeg jo ikke endnu. Jeg har ikke prøvet det så meget, men jeg har prøvet at træne nogle hold for hyggens skyld, og det kan jeg godt lide. Jeg kan godt se mig selv gå trænervejen, siger Kim Aabech til tipsbladet.dk og tilføjer:

– Vi havde snakket om, at jeg skulle starte i december, og det er stadig min forhåbning.

Kim Aabech har tidligere spillet i Lyngby, FC Nordsjælland, AGF og AC Horsens. 







LIVE

LIVE: Nyt om Patrick Dorgu

‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup

Her spiller Lasse Schöne i dag

‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’

Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

OB siger farvel til seks spillere

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending

På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona

Det er aldrig sket før

Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Fyrer landstræner to måneder før VM

Kan koste Brøndby flere millioner

Ringet op af Brøndby-træner

Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’

Klar tale: Han bliver nok fyret nu

Ivan Toney klar på choktransfer

Chelsea – Manchester United

– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!

Benhård besked til Real Madrid-stjerner

Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’

Brøndby IF – Sønderjyske

Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact

Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub

Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?

Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning

Helt vild med Brøndby-profil

Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil

Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne

Nu klager FC Barcelona igen

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’

Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’

Fremhæver stort Brøndby-talent

Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’

Kommende Brøndby-stjerne? ‘Jeg elsker at se ham!’

Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal

SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi

Maradonas læge erklærer sig uskyldig

Motivation til forskel i Lens

Bo Svensson fremhæver FCK-profil

Farzam: Nu bliver det for barnligt

– Han vinder Ballon d’Or!

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

Kryptisk melding: Det er ikke mit bord

Serie A-dansker: ‘De kom efter halvandet år’