Kasper Fisker glæder sig over skifte til “arbejderklubben” Fremad Amager

Kasper Fisker sætter ord på, hvorfor han valgte at skifte til Fremad Amager i den næstbedste danske række.



Efter at han har spillet de seneste syv sæsoner i Superligaen, skal Kasper Fisker i den kommende sæson prøve kræfter med Danmarks næstbedste række, NordicBet Ligaen.

Den 32-årige midtbanekriger er således skiftet til Fremad Amager efter længere tids rygter, og i forbindelse med klubskiftet har flere ting spillet ind. Især har det tiltalt Kasper Fisker, at Fremad Amager er en klub med en særlig historie og identitet.

Sådan siger han i et interview med Fremad Amagers facebook-side.

– Jeg var et sted i min karriere, hvor jeg sådan meget skulle finde ud af, hvad jeg vil bruge mine sidste år af min fodboldtid på, og så kom Fremad egentlig rimelig hurtigt ind i billedet.

Læs også:Officielt: Kasper Fisker skifter til Fremad Amager

– Tidligere i min karriere har jeg været utrolig glad for at være i de her arbejderklubber med fælleskaber og en historie også, og der har Fremad i den grad også en speciel og skæv historie og skæv identitet, som jeg befinder mig rigtig, rigtig godt med. Det var spændende helt fra start af, og jeg er glad for at det lykkedes, siger Kasper Fisker.

Samtidig fortæller den mangeårige Superliga-spiller, at han har holdt lange og grundige samtaler med klubben om, hvad de kan forvente af hinanden.

Kasper Fisker har spillet de seneste tre sæsoner hos Brøndby IF, men havde kontraktudløb denne sommer, hvorfor han er skiftet på en fri transfer til Fremad Amager. Tidligere har han også spillet for Randers FC i Superligaen samt Hobro IK i de lavere rækker. 







LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Manchester United – Liverpool

Brøndby IF – FC Nordsjælland

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Martin Jørgensen lander nyt job

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

Delaney afslører dialog



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Raser over Brian Riemer-interview

Horsens kommer tættere på oprykning

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Maradonas læger i retten: Han var psykisk syg

Tottenham jagter choktransfer

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Chok i Wolfsburg

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

Tror på millionkøb af FC København-spiller



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage