Kasseret af Martin Retov: Havde set det komme

Mikkel Lassen er fortid i AC Horsens, da han er blevet solgt til konkurrenten Vendsyssel FF i NordicBet Ligaen. Lassen fortæller til Tipsbladet, at Horsens aldrig kom med et tilbud om forlængelse, da klubben ikke kunne bruge ham.



Mikkel Lassen er færdig i NordicBet Liga-klubben AC Horsens. 

Det står klart, da Vendsyssel FF har købt backen.

Backen havde et halvt år tilbage af sin kontrakt i AC Horsens, men der var aldrig dialog om en forlængelse, fortæller den nye Vendsyssel-spiller til Tipsbladet.

– Der sker mange ting i Horsens lige nu, og jeg havde et halvt år tilbage af min kontrakt. Jeg fik ikke tilbudt noget i forhold til forlængelse, så det var klart, at jeg skulle kigge på noget andet. Der kom Vendsyssel med et rigtig godt projekt, siger Mikkel Lassen til Tipsbladet.

Er du skuffet over, at de ikke tilbød dig en forlængelse?

– Jeg ved det ikke. Det har været tre rigtig gode år i Horsens, og nogle gange må vejene skilles. Det gjorde det i det her tilfælde. Jeg følte stadig, at jeg kunne have bidraget med noget, men sådan er fodbold. Jeg synes, at Vendsyssel var rigtig spændende, og jeg var ikke i tvivl, da de kom på banen.

– Jeg kan godt se mig selv i projektet, som er blevet lagt. Jeg synes, at det var super spændende. Det virker til, at det er en rigtig god klub. Jeg kan se mig selv udvikle i.

Sagde Horsens til dig direkte, at de ikke kunne bruge dig?

– Når man kan se, at der bliver hentet ind til backpositionen, så vi blev flere og flere spillere. Vi har jo fire til sidst, der kunne spille på højre back-positionen, så vidste jeg godt, hvor pilen pegede hen. Det er også en indikator, at de ikke kigger min vej, når de henter andre ind, så det var med i mine overvejelser.

Lassen slår dog fast, at der ikke er noget ondt blod mellem ham og AC Horsens, men den nye Horsens-cheftræner Martin Retov har valgt at sætte sit præg på klubben med stor udskiftning.

– Jeg synes, at det virker som et spændende projekt i Horsens. Jeg synes, at Retov virker som en super dygtig træner.

Hvordan har du det med afskeden i Horsens?

– Sådan er fodboldbranchen, og de skal vælge de spillere, som kan gøre det på deres måde. Så det er fair nok, og der er ikke noget i vejen med det.

Artiklen fortsætter under billedet.

449735125_795666022361956_6007639719942761446_n-scaled

Foto: Vendsyssel FF

Specielt at møde Horsens
Backen fortæller, at flere klubber viste interesse for ham, men Vendsyssel var den bedste mulighed, da klubben har store ambitioner.

– Mine forventninger er, at vi skal spille med i toppen af 1. division. Jeg synes, at vi har et rigtig godt hold, og jeg tror, at vi kan spille med, hvor det er sjovt. Jeg har lavet en treårig aftale, og forhåbentlig går det så godt, at jeg kan blive solgt videre. Det er en god case for alle parter.

Nu har Lassen altså skiftet til en af Horsens' konkurrenter i form af Vendsyssel, og han skal dermed i duel mod sin nu gamle klub i den kommende sæson.

– Det vil altid være specielt at skulle spille mod sin gamle klub. Man kender stadig mange i klubben både spillere og folk omkring klubben, men det er ikke noget, som jeg lægger noget ekstra i, siger Mikkel Lassen til Tipsbladet.

Lassen nåede ifølge Transfermarkt at spille 69 kampe for AC Horsens.

Han har en fortid i AGF, Skive og norske Fredrikstad.





LIVE

TransferLIVE: Dansker ikke med på fly – salg lurer

Vejle Boldklub – FC Fredericia

Skulle sprænge banken for dansk stjerne

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller

Stor mystik om Patrick Pentz

Markant lønnedgang for Bo Henriksen?

AGF – OB



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

Legende i hård kritik af Lukas Lerager

Tæt på en falliterklæring, FCK

Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller

Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub

– Hvorfor opdagede de ikke ham?



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

Stor dramatik: Landsholdsbobler får konkurrent

Cooper melder Brøndby-stjerne ude i længere tid

Per Frimann hylder Brøndby

Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!

‘Katastrofe’ for Bundesliga-klub: Dansk duo ude

Bekræftet: Køber spiller til 520 millioner

Cristiano Ronaldo raser over choktransfer



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Solgt til dansk klub: ‘Vi fik alle pengene hjem’

Stor Brøndby-transfer – nu går de shopamok

Hjulmand i kæmpetransfer? Nu melder klubben ud

Han er på vej væk fra AGF

Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst

– Mildest talt undervældende

Brøndby afviser to danske klubber

Forlader AGF – lægetjek booket

Kamil Wilczek opfordrer til Brøndby-transfer

TransferLIVE: FCK bekræfter transfer

Afsløring: AC Horsens fyrer rost assistenttræner

AC Horsens bekræfter trænerexit efter et halvt år

Afsløring: Køber ung bomber – får lang kontrakt

“Han skal være 3.000 gange bedre”

Afsløring: Hertha Berlin-spiller skal til Danmark

Bombe: Brøndby-stjernes lillebror i kæmpetransfer

Afviser kæmpebud

Hertha Berlin jubler over dansk transfer

Dansk klub lejer i AGF og henter ny angriber

I chok – Man Utd-transfer droppet i lufthavnen

Hård transfermelding: Glem det, Manchester United!

Tre Randers-spillere kan være på vej væk

Premier League skrev transferhistorie

Disse spillere kan stadig forlade Superligaen

Tidligere FCM-talent skifter til islandsk topklub

Afsløring: Norsk klub i dialog om Hillerød-spiller

Superliga-tag-selv-bord: Stjerner kan skifte endnu

Superliga-klub afviste kæmpebud: ‘Nemt!’

‘Kriminelt ikke at gå efter Jens Berthel Askou’

Infantino vil have Rusland tilbage i varmen

Disse to kan fortsat forlade Brøndby IF

Jubler over transfers: ‘Dejligt med FCK-klausul’