Kasseret af Martin Retov: Havde set det komme

Mikkel Lassen er fortid i AC Horsens, da han er blevet solgt til konkurrenten Vendsyssel FF i NordicBet Ligaen. Lassen fortæller til Tipsbladet, at Horsens aldrig kom med et tilbud om forlængelse, da klubben ikke kunne bruge ham.



Mikkel Lassen er færdig i NordicBet Liga-klubben AC Horsens. 

Det står klart, da Vendsyssel FF har købt backen.

Backen havde et halvt år tilbage af sin kontrakt i AC Horsens, men der var aldrig dialog om en forlængelse, fortæller den nye Vendsyssel-spiller til Tipsbladet.

– Der sker mange ting i Horsens lige nu, og jeg havde et halvt år tilbage af min kontrakt. Jeg fik ikke tilbudt noget i forhold til forlængelse, så det var klart, at jeg skulle kigge på noget andet. Der kom Vendsyssel med et rigtig godt projekt, siger Mikkel Lassen til Tipsbladet.

Er du skuffet over, at de ikke tilbød dig en forlængelse?

– Jeg ved det ikke. Det har været tre rigtig gode år i Horsens, og nogle gange må vejene skilles. Det gjorde det i det her tilfælde. Jeg følte stadig, at jeg kunne have bidraget med noget, men sådan er fodbold. Jeg synes, at Vendsyssel var rigtig spændende, og jeg var ikke i tvivl, da de kom på banen.

– Jeg kan godt se mig selv i projektet, som er blevet lagt. Jeg synes, at det var super spændende. Det virker til, at det er en rigtig god klub. Jeg kan se mig selv udvikle i.

Sagde Horsens til dig direkte, at de ikke kunne bruge dig?

– Når man kan se, at der bliver hentet ind til backpositionen, så vi blev flere og flere spillere. Vi har jo fire til sidst, der kunne spille på højre back-positionen, så vidste jeg godt, hvor pilen pegede hen. Det er også en indikator, at de ikke kigger min vej, når de henter andre ind, så det var med i mine overvejelser.

Lassen slår dog fast, at der ikke er noget ondt blod mellem ham og AC Horsens, men den nye Horsens-cheftræner Martin Retov har valgt at sætte sit præg på klubben med stor udskiftning.

– Jeg synes, at det virker som et spændende projekt i Horsens. Jeg synes, at Retov virker som en super dygtig træner.

Hvordan har du det med afskeden i Horsens?

– Sådan er fodboldbranchen, og de skal vælge de spillere, som kan gøre det på deres måde. Så det er fair nok, og der er ikke noget i vejen med det.

Artiklen fortsætter under billedet.

449735125_795666022361956_6007639719942761446_n-scaled

Foto: Vendsyssel FF

Specielt at møde Horsens
Backen fortæller, at flere klubber viste interesse for ham, men Vendsyssel var den bedste mulighed, da klubben har store ambitioner.

– Mine forventninger er, at vi skal spille med i toppen af 1. division. Jeg synes, at vi har et rigtig godt hold, og jeg tror, at vi kan spille med, hvor det er sjovt. Jeg har lavet en treårig aftale, og forhåbentlig går det så godt, at jeg kan blive solgt videre. Det er en god case for alle parter.

Nu har Lassen altså skiftet til en af Horsens' konkurrenter i form af Vendsyssel, og han skal dermed i duel mod sin nu gamle klub i den kommende sæson.

– Det vil altid være specielt at skulle spille mod sin gamle klub. Man kender stadig mange i klubben både spillere og folk omkring klubben, men det er ikke noget, som jeg lægger noget ekstra i, siger Mikkel Lassen til Tipsbladet.

Lassen nåede ifølge Transfermarkt at spille 69 kampe for AC Horsens.

Han har en fortid i AGF, Skive og norske Fredrikstad.





LIVE

LIVE: Bischoff deler kryptisk billede

Arsenal – Sporting CP

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand

Langer ud efter Peter Sørensen

Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Presset Cooper tager drastiske metoder i brug

‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’

Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh! 

UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage

Nu reagerer Morten Krogh



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb

Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…

Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’

FC Københavns budget overrasker Lars Seier

Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen 



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback

‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’

Øjner europæisk trofæ

Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage

Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer

Brøndby er de dårligste i Europa

Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub

Blæst fuldstændig omkuld

Heldige danske damer slår Sverige

Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret

KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’

Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

22 millioner kroner!

Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen

Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering

Legende stopper som cheftræner for Messi

Ny dansk landstræner? Nu reagerer han

Voldsom straf til Clement Bischoff

I transfermøde med Superliga-klub

Storklub lurer på Superliga-profil

Retssag om Maradonas død begynder forfra

– Han bliver en vigtig spiller for FCK!

Katastrofe-2026: Nu kommer BIF-toppen ud af busken

Dansker ser gult i London

SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’

Mesterskabskampen i Superligaen er genåbnet

Rundens Hold i Superligaen – 26. runde

Basketlegende og Neymar inspirerer Lamine Yamal

Michael Carrick raser: Det værste jeg har set!

Salah scorer på Anfield

1. divisionsstjerne med voldsomme tal

– Vanvittigt, at vi skal bruge tid på det

Den bedste handel i Superligaen!

Beckmanns opsang: ‘Ingen gider et dickhead’