Mikkel Lassen er færdig i NordicBet Liga-klubben AC Horsens.
Det står klart, da Vendsyssel FF har købt backen.
Backen havde et halvt år tilbage af sin kontrakt i AC Horsens, men der var aldrig dialog om en forlængelse, fortæller den nye Vendsyssel-spiller til Tipsbladet.
– Der sker mange ting i Horsens lige nu, og jeg havde et halvt år tilbage af min kontrakt. Jeg fik ikke tilbudt noget i forhold til forlængelse, så det var klart, at jeg skulle kigge på noget andet. Der kom Vendsyssel med et rigtig godt projekt, siger Mikkel Lassen til Tipsbladet.
Er du skuffet over, at de ikke tilbød dig en forlængelse?
– Jeg ved det ikke. Det har været tre rigtig gode år i Horsens, og nogle gange må vejene skilles. Det gjorde det i det her tilfælde. Jeg følte stadig, at jeg kunne have bidraget med noget, men sådan er fodbold. Jeg synes, at Vendsyssel var rigtig spændende, og jeg var ikke i tvivl, da de kom på banen.
– Jeg kan godt se mig selv i projektet, som er blevet lagt. Jeg synes, at det var super spændende. Det virker til, at det er en rigtig god klub. Jeg kan se mig selv udvikle i.
Sagde Horsens til dig direkte, at de ikke kunne bruge dig?
– Når man kan se, at der bliver hentet ind til backpositionen, så vi blev flere og flere spillere. Vi har jo fire til sidst, der kunne spille på højre back-positionen, så vidste jeg godt, hvor pilen pegede hen. Det er også en indikator, at de ikke kigger min vej, når de henter andre ind, så det var med i mine overvejelser.
Lassen slår dog fast, at der ikke er noget ondt blod mellem ham og AC Horsens, men den nye Horsens-cheftræner Martin Retov har valgt at sætte sit præg på klubben med stor udskiftning.
– Jeg synes, at det virker som et spændende projekt i Horsens. Jeg synes, at Retov virker som en super dygtig træner.
Hvordan har du det med afskeden i Horsens?
– Sådan er fodboldbranchen, og de skal vælge de spillere, som kan gøre det på deres måde. Så det er fair nok, og der er ikke noget i vejen med det.
Artiklen fortsætter under billedet.

Specielt at møde Horsens
Backen fortæller, at flere klubber viste interesse for ham, men Vendsyssel var den bedste mulighed, da klubben har store ambitioner.
– Mine forventninger er, at vi skal spille med i toppen af 1. division. Jeg synes, at vi har et rigtig godt hold, og jeg tror, at vi kan spille med, hvor det er sjovt. Jeg har lavet en treårig aftale, og forhåbentlig går det så godt, at jeg kan blive solgt videre. Det er en god case for alle parter.
Nu har Lassen altså skiftet til en af Horsens' konkurrenter i form af Vendsyssel, og han skal dermed i duel mod sin nu gamle klub i den kommende sæson.
– Det vil altid være specielt at skulle spille mod sin gamle klub. Man kender stadig mange i klubben både spillere og folk omkring klubben, men det er ikke noget, som jeg lægger noget ekstra i, siger Mikkel Lassen til Tipsbladet.
Lassen nåede ifølge Transfermarkt at spille 69 kampe for AC Horsens.
Han har en fortid i AGF, Skive og norske Fredrikstad.
TOPNYHED
Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?
TOPNYHED
Gravesen slagter Riemer: ‘Dårligste nogensinde’
Vil møde Danmark: ‘Vi har størst chance mod dem’
INTERVIEW
Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog
TOPNYHED
Udpeger dansk fejl: ‘Ser endnu mere dumt ud’
HELT VILDT
Medier og stjerner i svime over Brøndby-spiller
MEDIE
Gigants sportsdirektør vild med Franculino
TOPNYHED
Riemer svarer på Tøftings kritik
TOPNYHED
Forlader FC København: Her er Leragers reaktion
TOPNYHED
Inden lodtrækning: Kunne være fedt at trække dem
MEDIE
Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne
NYHEDER
Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’
TOPNYHED
Vil undgå Danmark i VM-playoff: Italien er nemmere
NYHEDER
Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’
TOPNYHED
Millionregn over Ståle Solbakken
NYHEDER
Kommentator ser skrækmønster på landsholdet
HELT VILDT
Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”
NYHEDER
Danmarks næste stjerne? Sætter alle til vægs
NYHEDER
Skal han allerede væk fra Tottenham?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby udlejer stortalentet Jalloh
Alle storroser Dario Osorio
NYHEDER
Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’
NYHEDER
Strålende Barcelona-nyhed inden FCK-brag
Her er de vigtige VM-informationer for Danmark
TOPNYHED
Thomas Delaney vil forlænge med FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tidligere FCK-talent får Malmö-kontrakt
Peter Møller: Riemers forlængelse er god timing
MEDIE
Storklub meldes interesseret
NYHEDER
Kan blive historisk: Den mindste nogensinde
HELT VILDT
Fortryder I, FCK? Thomas Jørgensen i vild dominans
‘Han har et utroligt potentiale – intet loft’
Michael Gregoritch i kæmpe helterolle
NYHEDER
Frank afslører: Var i spil til landstrænerjob
TOPNYHED
Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’
NYHEDER
Her trækkes der lod til Danmarks skæbnekamp
TIPSBLADET SPECIAL
Danmarks drømmetrækning – og dem, vi skal undgå
TOPNYHED
Steve Coopers højre hånd afviser
TOPNYHED
Ronaldo-katastrofe: Nu klager de til FIFA
NYHEDER
Ekspert: Vigtigt at undgå Sverige og få hjemmebane
TRANSFER
Filip Jørgensen søger væk fra Chelsea
LIGE NU
Lukas Lerager er færdig i FC København
NYHEDER
Schjelderup idømt 14 dages betinget fængsel
Skotsk profil jubler: Vi var ret dårlige
TOPNYHED
Dansk landstræner VM-klar: Nedtur for SL-profil
Opsang til Superliga-klub: ‘Få ham tilbage!’
Vingegaard afviser frygt: Jeg håber bare, at…
Belarus-kamp hjemsøger landsholdet før VM-omvej
TOPNYHED
I ekstase: ‘Noget af det bedste fodbold!’
Sikrer historisk VM-plads