Kasseret af Martin Retov: Havde set det komme

Mikkel Lassen er fortid i AC Horsens, da han er blevet solgt til konkurrenten Vendsyssel FF i NordicBet Ligaen. Lassen fortæller til Tipsbladet, at Horsens aldrig kom med et tilbud om forlængelse, da klubben ikke kunne bruge ham.



Mikkel Lassen er færdig i NordicBet Liga-klubben AC Horsens. 

Det står klart, da Vendsyssel FF har købt backen.

Backen havde et halvt år tilbage af sin kontrakt i AC Horsens, men der var aldrig dialog om en forlængelse, fortæller den nye Vendsyssel-spiller til Tipsbladet.

– Der sker mange ting i Horsens lige nu, og jeg havde et halvt år tilbage af min kontrakt. Jeg fik ikke tilbudt noget i forhold til forlængelse, så det var klart, at jeg skulle kigge på noget andet. Der kom Vendsyssel med et rigtig godt projekt, siger Mikkel Lassen til Tipsbladet.

Er du skuffet over, at de ikke tilbød dig en forlængelse?

– Jeg ved det ikke. Det har været tre rigtig gode år i Horsens, og nogle gange må vejene skilles. Det gjorde det i det her tilfælde. Jeg følte stadig, at jeg kunne have bidraget med noget, men sådan er fodbold. Jeg synes, at Vendsyssel var rigtig spændende, og jeg var ikke i tvivl, da de kom på banen.

– Jeg kan godt se mig selv i projektet, som er blevet lagt. Jeg synes, at det var super spændende. Det virker til, at det er en rigtig god klub. Jeg kan se mig selv udvikle i.

Sagde Horsens til dig direkte, at de ikke kunne bruge dig?

– Når man kan se, at der bliver hentet ind til backpositionen, så vi blev flere og flere spillere. Vi har jo fire til sidst, der kunne spille på højre back-positionen, så vidste jeg godt, hvor pilen pegede hen. Det er også en indikator, at de ikke kigger min vej, når de henter andre ind, så det var med i mine overvejelser.

Lassen slår dog fast, at der ikke er noget ondt blod mellem ham og AC Horsens, men den nye Horsens-cheftræner Martin Retov har valgt at sætte sit præg på klubben med stor udskiftning.

– Jeg synes, at det virker som et spændende projekt i Horsens. Jeg synes, at Retov virker som en super dygtig træner.

Hvordan har du det med afskeden i Horsens?

– Sådan er fodboldbranchen, og de skal vælge de spillere, som kan gøre det på deres måde. Så det er fair nok, og der er ikke noget i vejen med det.

Artiklen fortsætter under billedet.

449735125_795666022361956_6007639719942761446_n-scaled

Foto: Vendsyssel FF

Specielt at møde Horsens
Backen fortæller, at flere klubber viste interesse for ham, men Vendsyssel var den bedste mulighed, da klubben har store ambitioner.

– Mine forventninger er, at vi skal spille med i toppen af 1. division. Jeg synes, at vi har et rigtig godt hold, og jeg tror, at vi kan spille med, hvor det er sjovt. Jeg har lavet en treårig aftale, og forhåbentlig går det så godt, at jeg kan blive solgt videre. Det er en god case for alle parter.

Nu har Lassen altså skiftet til en af Horsens' konkurrenter i form af Vendsyssel, og han skal dermed i duel mod sin nu gamle klub i den kommende sæson.

– Det vil altid være specielt at skulle spille mod sin gamle klub. Man kender stadig mange i klubben både spillere og folk omkring klubben, men det er ikke noget, som jeg lægger noget ekstra i, siger Mikkel Lassen til Tipsbladet.

Lassen nåede ifølge Transfermarkt at spille 69 kampe for AC Horsens.

Han har en fortid i AGF, Skive og norske Fredrikstad.





Ser I med, AGF? Drømmedebut!




TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Stjerne er født – på landsholdet med ham

Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’

Færdig i Real Madrid? Stjerne er ‘pissesur’

Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp

AGF-transfers: Det overrasker mig en smule

‘Ronaldo vinder kampen’



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Mathias Zanka deler nyt om fremtiden

– Alt for meget kaos i Horsens

Viaplay-boss langer ud efter AGF

Slog transferrekord – nu jagter de dansker

Avis melder rød alarm – Kasper Hjulmand sur



FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Viaplay hæver priserne

Venter på tilbud: ‘Jeg elsker Brøndby’

AGF mangler flere profiler mod OB

Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’

Legender overrasker på Ceres Park Vejlby



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

‘De eneste, der taber i det her, det er Brøndby’

Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!

Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?

‘Hvad fanden kan man gøre?’

‘Nees’ fravalgte Moukoko: Jeg er fuldstændig kold

Måber efter Brøndby-kamp: Fuldstændig vanvittigt!

Manchester United kan afslutte viral gimmick 

Ny Brøndby-stjerne: ‘Utroligt!’

Ni danske byer står til at få fodboldcentre

FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen

Ros fra England: Ny Brøndby-profil er unik

Gravesen kritiserer Brøndby: Vakkelvornt!



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Han kan blive en topspiller for Brøndby

Mener FC København det fortsat alvorligt?

Røven i klaskehøjde: De rykker ud af Superligaen

Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej

Randers-frygt: ‘Han bliver renset fuldstændigt’

Neestrup: Forkert og uansvarligt at snakke om

Højlund med helterolle for Napoli

‘Jeg gider ikke stå og snakke om FCK’

Så du det? Brøndby-stjerne overgav sig i pausen 

‘Det er vigtigt for landsholdet’

Røven i klaskehøjde: De skuffer i Superligaen

Steve Cooper roser debutanter: ‘Dét er fantastisk’

Lagde du mærke til det? ‘Jeg får et hvert 3. år’

Rådvild i Rom

Bertelsen: ‘Jeg føler, vi har en lille overhånd’

Steve Cooper ærgrer sig: En af sæsonens bedste

Løst krudt: Brøndby og Randers deler

Vildt drama til sidst: City slår Liverpool

Ekspert advarer FCK: Dét kan blive katastrofalt

FCM slår FCK – ikke sket i snart fire år!

Til tider virkede han modløs og opgivende

Cooper overrasker: Giver stortalent chancen