Mikkel Lassen er færdig i NordicBet Liga-klubben AC Horsens.
Det står klart, da Vendsyssel FF har købt backen.
Backen havde et halvt år tilbage af sin kontrakt i AC Horsens, men der var aldrig dialog om en forlængelse, fortæller den nye Vendsyssel-spiller til Tipsbladet.
– Der sker mange ting i Horsens lige nu, og jeg havde et halvt år tilbage af min kontrakt. Jeg fik ikke tilbudt noget i forhold til forlængelse, så det var klart, at jeg skulle kigge på noget andet. Der kom Vendsyssel med et rigtig godt projekt, siger Mikkel Lassen til Tipsbladet.
Er du skuffet over, at de ikke tilbød dig en forlængelse?
– Jeg ved det ikke. Det har været tre rigtig gode år i Horsens, og nogle gange må vejene skilles. Det gjorde det i det her tilfælde. Jeg følte stadig, at jeg kunne have bidraget med noget, men sådan er fodbold. Jeg synes, at Vendsyssel var rigtig spændende, og jeg var ikke i tvivl, da de kom på banen.
– Jeg kan godt se mig selv i projektet, som er blevet lagt. Jeg synes, at det var super spændende. Det virker til, at det er en rigtig god klub. Jeg kan se mig selv udvikle i.
Sagde Horsens til dig direkte, at de ikke kunne bruge dig?
– Når man kan se, at der bliver hentet ind til backpositionen, så vi blev flere og flere spillere. Vi har jo fire til sidst, der kunne spille på højre back-positionen, så vidste jeg godt, hvor pilen pegede hen. Det er også en indikator, at de ikke kigger min vej, når de henter andre ind, så det var med i mine overvejelser.
Lassen slår dog fast, at der ikke er noget ondt blod mellem ham og AC Horsens, men den nye Horsens-cheftræner Martin Retov har valgt at sætte sit præg på klubben med stor udskiftning.
– Jeg synes, at det virker som et spændende projekt i Horsens. Jeg synes, at Retov virker som en super dygtig træner.
Hvordan har du det med afskeden i Horsens?
– Sådan er fodboldbranchen, og de skal vælge de spillere, som kan gøre det på deres måde. Så det er fair nok, og der er ikke noget i vejen med det.
Artiklen fortsætter under billedet.

Specielt at møde Horsens
Backen fortæller, at flere klubber viste interesse for ham, men Vendsyssel var den bedste mulighed, da klubben har store ambitioner.
– Mine forventninger er, at vi skal spille med i toppen af 1. division. Jeg synes, at vi har et rigtig godt hold, og jeg tror, at vi kan spille med, hvor det er sjovt. Jeg har lavet en treårig aftale, og forhåbentlig går det så godt, at jeg kan blive solgt videre. Det er en god case for alle parter.
Nu har Lassen altså skiftet til en af Horsens' konkurrenter i form af Vendsyssel, og han skal dermed i duel mod sin nu gamle klub i den kommende sæson.
– Det vil altid være specielt at skulle spille mod sin gamle klub. Man kender stadig mange i klubben både spillere og folk omkring klubben, men det er ikke noget, som jeg lægger noget ekstra i, siger Mikkel Lassen til Tipsbladet.
Lassen nåede ifølge Transfermarkt at spille 69 kampe for AC Horsens.
Han har en fortid i AGF, Skive og norske Fredrikstad.
NYHEDER
– Han er fuldstændig vanvittig
NYHEDER
Aldrig nogensinde FCK
AVIS
Døren vil altid være åben for Andreas Christensen
MEDIE
På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’
FANKLUBBEN
Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’
NYHEDER
Stort resultat af Brian Priske og Sparta Prag
Ståle, Brøndby og mange flere mindes Åge Hareide
NYHEDER
Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt
Kamil Grabara-opslag bemærkes
TRANSFER
FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud
NYHEDER
Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’
Har forsøgt at overtale Eric Kahl
TRANSFER
FC København nærmer sig Ilyas Houira
EKSKLUSIVT
Brøndby takker nej til to spillere
NYHEDER
Disse spillere er på affyringsrampen i Brøndby
MEDIE
Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson
MEDIE
Klar med 5,5 millioner kroner i løn
NYHEDER
Stort Yussuf Poulsen-chok
TRANSFER
Medie opfordrer: Glemt FCK’er skal skifte væk
Storklub trak sig – så mange millioner krævede FCK
MEDIE
Han er IKKE i spil
NYHEDER
Her er AGF’s transferplaner
NYHEDER
Han er ny cheftræner i Vejle Boldklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Markus Uglebjerg tæt på AGF
NYHEDER
Kæmpe gennembrud af Mattsson
NYHEDER
AGF med banebrydende tilskuertiltag
MEDIE
Jagtet af Brøndby – nu er der nyt
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland snupper nyt kæmpetalent
MEDIE
Dansker færdig i Ajax?
MEDIE
Konen spottet – Lewandowski i dialog med ny klub
MEDIE
FC Københavns søsterklub henter spændende spiller
TOPNYHED
Alle Superliga-klubber eksploderer – undtagen FCK
TOPNYHED
‘En af sæsonens bedste transfers’
NYHEDER
Kæmpe brag venter fredag
TRANSFER
Brøndby bekræfter salg
Åge Hareide er død
NYHEDER
– Lidt af en bombe
MEDIE
Kæmpetransfer? Jens Stage spøger i Premier League
HELT VILDT
Efter Lerager-handel – transferbombe meldes på vej
FANKLUBBEN
Drømmer om Andreas Maxsø, men…
NYHEDER
‘En fodboldmæssig katastrofe’
DAGENS SPILFORSLAG
Braga brager derudad
Dansk juvel stråler – her overgår han alle
NYHEDER
Historisk: Victor Froholdt vinder stor pris
NYHEDER
Her er Danmarks EM-trup
EKSKLUSIVT
Stor tvivl om Frederik Holsts fremtid
Anders Antonsen begræder Axelsen-skade
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med Stephen Acquah
Manchester City klar til semifinale
EKSKLUSIVT