Kasseret af Martin Retov: Havde set det komme

Mikkel Lassen er fortid i AC Horsens, da han er blevet solgt til konkurrenten Vendsyssel FF i NordicBet Ligaen. Lassen fortæller til Tipsbladet, at Horsens aldrig kom med et tilbud om forlængelse, da klubben ikke kunne bruge ham.



Mikkel Lassen er færdig i NordicBet Liga-klubben AC Horsens. 

Det står klart, da Vendsyssel FF har købt backen.

Backen havde et halvt år tilbage af sin kontrakt i AC Horsens, men der var aldrig dialog om en forlængelse, fortæller den nye Vendsyssel-spiller til Tipsbladet.

– Der sker mange ting i Horsens lige nu, og jeg havde et halvt år tilbage af min kontrakt. Jeg fik ikke tilbudt noget i forhold til forlængelse, så det var klart, at jeg skulle kigge på noget andet. Der kom Vendsyssel med et rigtig godt projekt, siger Mikkel Lassen til Tipsbladet.

Er du skuffet over, at de ikke tilbød dig en forlængelse?

– Jeg ved det ikke. Det har været tre rigtig gode år i Horsens, og nogle gange må vejene skilles. Det gjorde det i det her tilfælde. Jeg følte stadig, at jeg kunne have bidraget med noget, men sådan er fodbold. Jeg synes, at Vendsyssel var rigtig spændende, og jeg var ikke i tvivl, da de kom på banen.

– Jeg kan godt se mig selv i projektet, som er blevet lagt. Jeg synes, at det var super spændende. Det virker til, at det er en rigtig god klub. Jeg kan se mig selv udvikle i.

Sagde Horsens til dig direkte, at de ikke kunne bruge dig?

– Når man kan se, at der bliver hentet ind til backpositionen, så vi blev flere og flere spillere. Vi har jo fire til sidst, der kunne spille på højre back-positionen, så vidste jeg godt, hvor pilen pegede hen. Det er også en indikator, at de ikke kigger min vej, når de henter andre ind, så det var med i mine overvejelser.

Lassen slår dog fast, at der ikke er noget ondt blod mellem ham og AC Horsens, men den nye Horsens-cheftræner Martin Retov har valgt at sætte sit præg på klubben med stor udskiftning.

– Jeg synes, at det virker som et spændende projekt i Horsens. Jeg synes, at Retov virker som en super dygtig træner.

Hvordan har du det med afskeden i Horsens?

– Sådan er fodboldbranchen, og de skal vælge de spillere, som kan gøre det på deres måde. Så det er fair nok, og der er ikke noget i vejen med det.

Artiklen fortsætter under billedet.

449735125_795666022361956_6007639719942761446_n-scaled

Foto: Vendsyssel FF

Specielt at møde Horsens
Backen fortæller, at flere klubber viste interesse for ham, men Vendsyssel var den bedste mulighed, da klubben har store ambitioner.

– Mine forventninger er, at vi skal spille med i toppen af 1. division. Jeg synes, at vi har et rigtig godt hold, og jeg tror, at vi kan spille med, hvor det er sjovt. Jeg har lavet en treårig aftale, og forhåbentlig går det så godt, at jeg kan blive solgt videre. Det er en god case for alle parter.

Nu har Lassen altså skiftet til en af Horsens' konkurrenter i form af Vendsyssel, og han skal dermed i duel mod sin nu gamle klub i den kommende sæson.

– Det vil altid være specielt at skulle spille mod sin gamle klub. Man kender stadig mange i klubben både spillere og folk omkring klubben, men det er ikke noget, som jeg lægger noget ekstra i, siger Mikkel Lassen til Tipsbladet.

Lassen nåede ifølge Transfermarkt at spille 69 kampe for AC Horsens.

Han har en fortid i AGF, Skive og norske Fredrikstad.





Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

I svime: Som en ny spiller

Kæmpe kærlighedserklæring

Froholdt på tavlen i storkamp

Vil have ham væk fra FC København

Neestrup: ‘Hvorfor skrider eksperterne?’

Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Afsløring: AGF-stopper afviste to Superliga-tilbud

Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar

I chok: Har aldrig set lignende

Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’

Han er Eriksen og co’s nye træner



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

– Han har måske været lagt lidt på is

Shop-amok i Danmark: ‘Vi må være brutale’

Alpha retter hård kritik

Narteys krav til ny kontrakt

Ren elendighed: Medie fremhæver Eriksen



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Ståle: ‘FCK har ikke råd til at miste disse to’

LIVE: Hold da op – kanonkasse!

Melder om voldsom magtkamp i FC København

Jeg tror, denne stjerne er færdig i FCK til sommer

Mathias ‘Zanka’ Jørgensen: En latterlig kattelem

Var direkte fra træningsbanen

Avis: De forhandler med Andreas Christensen

Rasmus Højlund i massiv modvind

FCM er i pokalfinalen efter drømmemål

Neestrup åbner for store udskiftninger til sommer

Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen

Oskarsson går viralt med kæmpe hit



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Milliardær skylder Superliga-klub millioner

Dansk turnering opkaldes efter Hermansen

Ekspert: ‘Alt er gået galt!’

Tragedie: Besøger grav inden hver Superliga-kamp

Her kan du se FC Midtjylland mod AGF

Dobbeltfyring: Medie melder ‘PC’ færdig

Revser forholdene i Viborg: ‘Forfærdeligt!’

Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger

Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’

Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs

Tung mandagskamp i Rom

‘Altid været vanvittigt hårde kampe’

Færdig i 2030: Møller valgt uden modstand

DBU: Ham peger vi på

Officielt: Wolfsburg fyrer Peter Christiansen

Afsløring: Peter Christiansen færdig i Wolfsburg

Michelsen: Langt til Copacabana

Vil forlænge: ‘Den dag stopper jeg min karriere’

City spiller sig videre i FA Cuppen

Yamal sikrede vigtige point til Barcelona

Normannere får tæv i Bretagne

Rigtig glad på fansenes vegne