Kasseret af Martin Retov: Havde set det komme

Mikkel Lassen er fortid i AC Horsens, da han er blevet solgt til konkurrenten Vendsyssel FF i NordicBet Ligaen. Lassen fortæller til Tipsbladet, at Horsens aldrig kom med et tilbud om forlængelse, da klubben ikke kunne bruge ham.



Mikkel Lassen er færdig i NordicBet Liga-klubben AC Horsens. 

Det står klart, da Vendsyssel FF har købt backen.

Backen havde et halvt år tilbage af sin kontrakt i AC Horsens, men der var aldrig dialog om en forlængelse, fortæller den nye Vendsyssel-spiller til Tipsbladet.

– Der sker mange ting i Horsens lige nu, og jeg havde et halvt år tilbage af min kontrakt. Jeg fik ikke tilbudt noget i forhold til forlængelse, så det var klart, at jeg skulle kigge på noget andet. Der kom Vendsyssel med et rigtig godt projekt, siger Mikkel Lassen til Tipsbladet.

Er du skuffet over, at de ikke tilbød dig en forlængelse?

– Jeg ved det ikke. Det har været tre rigtig gode år i Horsens, og nogle gange må vejene skilles. Det gjorde det i det her tilfælde. Jeg følte stadig, at jeg kunne have bidraget med noget, men sådan er fodbold. Jeg synes, at Vendsyssel var rigtig spændende, og jeg var ikke i tvivl, da de kom på banen.

– Jeg kan godt se mig selv i projektet, som er blevet lagt. Jeg synes, at det var super spændende. Det virker til, at det er en rigtig god klub. Jeg kan se mig selv udvikle i.

Sagde Horsens til dig direkte, at de ikke kunne bruge dig?

– Når man kan se, at der bliver hentet ind til backpositionen, så vi blev flere og flere spillere. Vi har jo fire til sidst, der kunne spille på højre back-positionen, så vidste jeg godt, hvor pilen pegede hen. Det er også en indikator, at de ikke kigger min vej, når de henter andre ind, så det var med i mine overvejelser.

Lassen slår dog fast, at der ikke er noget ondt blod mellem ham og AC Horsens, men den nye Horsens-cheftræner Martin Retov har valgt at sætte sit præg på klubben med stor udskiftning.

– Jeg synes, at det virker som et spændende projekt i Horsens. Jeg synes, at Retov virker som en super dygtig træner.

Hvordan har du det med afskeden i Horsens?

– Sådan er fodboldbranchen, og de skal vælge de spillere, som kan gøre det på deres måde. Så det er fair nok, og der er ikke noget i vejen med det.

Artiklen fortsætter under billedet.

449735125_795666022361956_6007639719942761446_n-scaled

Foto: Vendsyssel FF

Specielt at møde Horsens
Backen fortæller, at flere klubber viste interesse for ham, men Vendsyssel var den bedste mulighed, da klubben har store ambitioner.

– Mine forventninger er, at vi skal spille med i toppen af 1. division. Jeg synes, at vi har et rigtig godt hold, og jeg tror, at vi kan spille med, hvor det er sjovt. Jeg har lavet en treårig aftale, og forhåbentlig går det så godt, at jeg kan blive solgt videre. Det er en god case for alle parter.

Nu har Lassen altså skiftet til en af Horsens' konkurrenter i form af Vendsyssel, og han skal dermed i duel mod sin nu gamle klub i den kommende sæson.

– Det vil altid være specielt at skulle spille mod sin gamle klub. Man kender stadig mange i klubben både spillere og folk omkring klubben, men det er ikke noget, som jeg lægger noget ekstra i, siger Mikkel Lassen til Tipsbladet.

Lassen nåede ifølge Transfermarkt at spille 69 kampe for AC Horsens.

Han har en fortid i AGF, Skive og norske Fredrikstad.







LIVE

TransferLIVE: Chokstart

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Knuser transferrekord

Her er danskers millionløn i Lazio

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Supercomputer: De vinder VM



LIVE

VM-LIVE: TV 2-ekspert: ‘Bliver chokeret, hvis…’

Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

Dybt forundret over Superliga-flop

De meldes interesseret i Orri Oskarsson

Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’

Stor nedtur for Superliga-komet



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Bundesliga-klub henter FCM-emne

Argentina – Egypten

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Medier jubler over USA’s nedtur



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby

Kristiansen-transfer nærmer sig deadline

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

Afsløring: FCM sælger Aral Simsir i kæmpe transfer

‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’

Scorer vanvittig løn i Premier League

Medie: FCK-spiller enig med ny klub

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

Her er 1/8-finalerne ved VM

Schweiz – Colombia



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus

Hvor er Kasper Dolberg?