Kollapset handel: Dansk stortalent misser Lazio

Forhandlingerne mellem HB Køge og Lazio er brudt sammen, og Ifenna Dorgu står derfor ikke til at skulle på et italiensk eventyr.



Eventyret til Italiens hovedstad Rom og klubben SS Lazio er afblæst for stortalentet Ifenna Dorgu. 

Tipsbladet har tidligere kunne fortælle, at Lazio lå i forhandlinger med HB Køge om den blot 17-årige angriber Ifenna Dorgu, men den unge angriber behøver ikke at pakke tasken lige nu. 

Ifølge Tipsbladets oplysninger har Lazio nemlig trukket sig fra forhandlingerne med HB Køge, da man simpelthen ikke kunne blive enige om, hvordan aftalen skulle strikkes sammen. 

Lazio kom til forhandlingsbordet med en lejeaftale for resten af sæsonen med en dertilhørende købsoption, men sådan en handel var HB Køge ikke indstillet på. 

Ifølge Tipsbladets oplysninger var HB Køge kun interesseret i et salg her og nu for at få penge i kassen, men det var ikke en aftale, SS Lazio havde lyst til at indgå. 

Derfor har den italienske storklub nu forladt forhandlinger, og der er i øjeblikket ingen dialog mellem de to klubber. Det er dog ikke helt udelukket, at der igenkommer dialog, men det kræver, at en af paterne er villige til at gå på kompromis med måden, aftalen strikkes sammen på. 

Ifølge Tipsbladet oplysninger var unge Ifenna Dorgu meget opsat på at prøve sig af i Lazio, hvor han i denne sæson var tiltænkt en rolle på ungdomsholdet, der spiller i Primavera, hvor storebror Patrick Dorgu tidligere har haft stor succes. 

Efter en god sæson på ungdomsholdet tog Patrick Dorgu springet op på førsteholdet, hvor han sidenhen har udviklet sig til en stor profil i Serie A. 

Det er ikke længe siden, at Ifenna Dorgu forlængede med HB Køge, hvor han har kontrakt til sommeren 2025.







LIVE

LIVE: Holder vejret – FCK giver skadesopdatering

Bayern – Stuttgart

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Hold nu op – han er en kæmpe chef!



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Vil hente FC Midtjylland-profil

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Snart sker det

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Freiburg – Aston Villa

Neestrup jagtes af storklub

Derfor har Manchester United IKKE bekræftet

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Færdig: Nu er han rejst til København

Fortryder FC Barcelona-transfer

AGF jagter hollandsk talent

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans

Bischoff-comeback? Nu er han fyret

Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Chelsea – Tottenham

Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!