Torsdag blev der sat et foreløbigt punktum i sagen om FC Roskilde og matchfixing. På baggrund af anklager om aftalt spil fra klubbens tidligere cheftræner Christian Lønstrup har politiet i over et halvt år efterforsket sagen, og torsdag var konklusionen klar. Der kan ikke rejses beviser, der underbygger Lønstrups anklager, hvorfor alle nuværende- og tidligere spillere i FC Roskilde er renset for mistanke.
Én af de spillere, der har haft sagen hængende over sig som en sort sky, er forsvarsspilleren Daniel Stenderup, der nu tørner ud for Hvidovre IF, men var en del af Christian Lønstrups FC Roskilde-mandskab.
Læs også:Tidligere FC Roskilde-træner er fortsat overbevist om matchfixing
Han beretter om en meget hård tid og står fast på, at der aldrig har fundet matchfixing sted i domkirkebyen,
– Det er klart, at man bliver konfronteret med det hele tiden. Fra venner og familie og folk udefra. Der er mange, der har skrevet til mig. Det, man også skal huske på, er, at når folk går ind og for eksempel ser den her meget omtalte kamp mod Næstved, så ser de jo, at der bliver lavet nogle fejl, siger Stenderup til Ekstra Bladet og tilføjer:
Læs også:Tidligere Roskilde-spiller om matchfixing-sag: Har intet at skjule
– Det er bare sådan, at niveauet altså ikke er højere i 1. division. Der bliver lavet fejl. Det gør der også i en Champions League-finale, men med al respekt for 1. divison: fordi kvaliteten ikke er højere, end den er, så kan folk sagtens sætte sig ned og se højdepunkterne og konkludere, at den her situation, den ser besynderlig ud, så der må være tale om matchfixing.
TV2 bragte torsdag aften et interview med Christian Lønstrup, der fastholder sine anklager om matchfixing i FC Roskilde.
Læs også:Roskilde-spillere renset: Spillerforeningen stikker til DIF
LIVE
TransferLIVE: Arsenal sælger profil
DAGENS SPILFORSLAG
La Roja lukker ned for Les Bleus
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen
INTERVIEW
Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’
LIVE
VM-LIVE: Vil de ændre VM igen?
MEDIE
De vil ansætte Guardiola som landstræner
MEDIE
Amir Richardson meldes tæt på skifte
MEDIE
Så meget kræver Ajax for Gaaei
TOPNYHED
Maxsø træner med i Brøndby
MEDIE
Færdig i Superligaen: Nu lander han lang kontrakt
Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker
MEDIE
FCK enig med danskerklub om Elias Achouri
TRANSFER
Bekræfter jagt på FCK-stjerne
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
TOPNYHED
Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl
EKSKLUSIVT
Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 henter ny profil i Bassel Jradi
INTERVIEW
Tæt på gennembrud? ‘Han er sindssygt direkte’
MEDIE
Jess Thorup på vej til denne klub
NYHEDER
‘Det er et større problem for os’
TRANSFER
Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM
INTERVIEW
‘Kæmpe cadeau til AGF’
INTERVIEW
TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende
NYHEDER
Zorniger skriger på transfers: Her er bekymringen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte
MEDIE
Fraværende til træning – meldes tæt på klubskifte
EKSKLUSIVT
Jubler over transfer: Tak, Brøndby!
MEDIE
