Torsdag blev der sat et foreløbigt punktum i sagen om FC Roskilde og matchfixing. På baggrund af anklager om aftalt spil fra klubbens tidligere cheftræner Christian Lønstrup har politiet i over et halvt år efterforsket sagen, og torsdag var konklusionen klar. Der kan ikke rejses beviser, der underbygger Lønstrups anklager, hvorfor alle nuværende- og tidligere spillere i FC Roskilde er renset for mistanke.
Én af de spillere, der har haft sagen hængende over sig som en sort sky, er forsvarsspilleren Daniel Stenderup, der nu tørner ud for Hvidovre IF, men var en del af Christian Lønstrups FC Roskilde-mandskab.
Læs også:Tidligere FC Roskilde-træner er fortsat overbevist om matchfixing
Han beretter om en meget hård tid og står fast på, at der aldrig har fundet matchfixing sted i domkirkebyen,
– Det er klart, at man bliver konfronteret med det hele tiden. Fra venner og familie og folk udefra. Der er mange, der har skrevet til mig. Det, man også skal huske på, er, at når folk går ind og for eksempel ser den her meget omtalte kamp mod Næstved, så ser de jo, at der bliver lavet nogle fejl, siger Stenderup til Ekstra Bladet og tilføjer:
Læs også:Tidligere Roskilde-spiller om matchfixing-sag: Har intet at skjule
– Det er bare sådan, at niveauet altså ikke er højere i 1. division. Der bliver lavet fejl. Det gør der også i en Champions League-finale, men med al respekt for 1. divison: fordi kvaliteten ikke er højere, end den er, så kan folk sagtens sætte sig ned og se højdepunkterne og konkludere, at den her situation, den ser besynderlig ud, så der må være tale om matchfixing.
TV2 bragte torsdag aften et interview med Christian Lønstrup, der fastholder sine anklager om matchfixing i FC Roskilde.
Læs også:Roskilde-spillere renset: Spillerforeningen stikker til DIF
LIVE
TransferLIVE: Kæmpetransfer – skifter for 450 mio.
TOPNYHED
Norsk ekspert håner Danmark
MEDIE
Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
MEDIE
Scorer heftig lønstigning
EKSKLUSIVT
Superligaen er knækket
LIVE
VM-LIVE: Egypten klager til FIFA
AVIS
PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.
TOPNYHED
Christian Eriksen skal genoptræne i Danmark
TRANSFER
Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg
NYHEDER
FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner
Bekræfter dansk kæmpetransfer
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub
NYHEDER
Ekspert: ‘Viser man har nosser!’
Ude på ubestemt tid af personlige årsager
OPTAKT
Frankrig – Marokko
MEDIE
Ingen Brøndby? Overraskende transfermelding
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
TRANSFER
Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
Knuser transferrekord
‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne
INTERVIEW
Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
INTERVIEW
Dansk interesse: ‘Han er rigtig meget værd’
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
EKSKLUSIVT
Arbejder på Brøndby-exit
EKSKLUSIVT
