Torsdag blev der sat et foreløbigt punktum i sagen om FC Roskilde og matchfixing. På baggrund af anklager om aftalt spil fra klubbens tidligere cheftræner Christian Lønstrup har politiet i over et halvt år efterforsket sagen, og torsdag var konklusionen klar. Der kan ikke rejses beviser, der underbygger Lønstrups anklager, hvorfor alle nuværende- og tidligere spillere i FC Roskilde er renset for mistanke.
Én af de spillere, der har haft sagen hængende over sig som en sort sky, er forsvarsspilleren Daniel Stenderup, der nu tørner ud for Hvidovre IF, men var en del af Christian Lønstrups FC Roskilde-mandskab.
Læs også:Tidligere FC Roskilde-træner er fortsat overbevist om matchfixing
Han beretter om en meget hård tid og står fast på, at der aldrig har fundet matchfixing sted i domkirkebyen,
– Det er klart, at man bliver konfronteret med det hele tiden. Fra venner og familie og folk udefra. Der er mange, der har skrevet til mig. Det, man også skal huske på, er, at når folk går ind og for eksempel ser den her meget omtalte kamp mod Næstved, så ser de jo, at der bliver lavet nogle fejl, siger Stenderup til Ekstra Bladet og tilføjer:
Læs også:Tidligere Roskilde-spiller om matchfixing-sag: Har intet at skjule
– Det er bare sådan, at niveauet altså ikke er højere i 1. division. Der bliver lavet fejl. Det gør der også i en Champions League-finale, men med al respekt for 1. divison: fordi kvaliteten ikke er højere, end den er, så kan folk sagtens sætte sig ned og se højdepunkterne og konkludere, at den her situation, den ser besynderlig ud, så der må være tale om matchfixing.
TV2 bragte torsdag aften et interview med Christian Lønstrup, der fastholder sine anklager om matchfixing i FC Roskilde.
Læs også:Roskilde-spillere renset: Spillerforeningen stikker til DIF
LIVE
VM-LIVE: Dårligt nyt for Brasilien
MEDIE
Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
TOPNYHED
Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
FANKLUBBEN
Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud
TOPNYHED
Spottet i København
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
Rasende stjerne vil flå kontrakten over
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
MEDIE
AGF køber ham
MEDIE
Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla
NYHEDER
Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
NYHEDER
USA får drømmestart på VM
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
TRANSFER
Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
NYHEDER
Elias Jelert færdig
MEDIE
Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?
OPTAKT
Qatar – Schweiz
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren
NYHEDER
Stort medie fremhæver SL-stjerner: ‘Køb dem før..’
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
OPTAKT
Brasilien – Marokko
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber
TOPNYHED
