Lettet Daniel Stenderup: Blev konfronteret hele tiden

Den tidligere FC Roskilde-spiller Daniel Stenderup er lettet over, at alle er blevet renset for mistanke i sagen om matchfixing.



Torsdag blev der sat et foreløbigt punktum i sagen om FC Roskilde og matchfixing. På baggrund af anklager om aftalt spil fra klubbens tidligere cheftræner Christian Lønstrup har politiet i over et halvt år efterforsket sagen, og torsdag var konklusionen klar. Der kan ikke rejses beviser, der underbygger Lønstrups anklager, hvorfor alle nuværende- og tidligere spillere i FC Roskilde er renset for mistanke. 

Én af de spillere, der har haft sagen hængende over sig som en sort sky, er forsvarsspilleren Daniel Stenderup, der nu tørner ud for Hvidovre IF, men var en del af Christian Lønstrups FC Roskilde-mandskab.

Læs også:Tidligere FC Roskilde-træner er fortsat overbevist om matchfixing

Han beretter om en meget hård tid og står fast på, at der aldrig har fundet matchfixing sted i domkirkebyen,

– Det er klart, at man bliver konfronteret med det hele tiden. Fra venner og familie og folk udefra. Der er mange, der har skrevet til mig. Det, man også skal huske på, er, at når folk går ind og for eksempel ser den her meget omtalte kamp mod Næstved, så ser de jo, at der bliver lavet nogle fejl, siger Stenderup til Ekstra Bladet og tilføjer:

Læs også:Tidligere Roskilde-spiller om matchfixing-sag: Har intet at skjule

– Det er bare sådan, at niveauet altså ikke er højere i 1. division. Der bliver lavet fejl. Det gør der også i en Champions League-finale, men med al respekt for 1. divison: fordi kvaliteten ikke er højere, end den er, så kan folk sagtens sætte sig ned og se højdepunkterne og konkludere, at den her situation, den ser besynderlig ud, så der må være tale om matchfixing.

TV2 bragte torsdag aften et interview med Christian Lønstrup, der fastholder sine anklager om matchfixing i FC Roskilde. 

Læs også:Roskilde-spillere renset: Spillerforeningen stikker til DIF






LIVE

TransferLIVE: Real Madrid enig med ny spiller

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte

Atlético lurer på angriber – koster 1,1 mia.

Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt

Transferopfordring: Hent Jonas Wind



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger

Uventet skifte?

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år

Landsholdet forsinket

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?

Jagter tidligere AGF’er

Meldes varm på ombejlet dansk stjerne

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Storklubber står i kø for Roony Bardghji

Bekræfter kæmpebud

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Arsenal-legende med succes i helt ny sport

– Neestrup kan blive næste landstræner

Fatter intet af Brøndby-bombe

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’