Løvenkrands til Fremad Amager: Det overbeviste mig

Den tidligere danske landsholdsangriber Peter Løvenkrands er bekræftet som ny cheftræner i Fremad Amager.



“FRA GLASGOW TIL AMA’R”

Sådan lyder overskriften på Fremad Amagers hjemmeside, hvor man fredag har præsenteret klubbens nye cheftræner.

Det bliver den 41-årige Peter Løvenkrands, der skal forsøge at overføre sine meritter på banen til den københavnske klub.

Senest var han cheftræner for Glasgow Rangers B, og Peter Løvenkrands fortæller her, hvorfor han valgte at takke ja til tilbuddet fra Fremad Amager.

– Først og fremmest føler jeg, det er det rigtige skridt for mig. Allerede ved første telefonsamtale med Gaxe (klubbens sportsdirektør, red.), var jeg inspireret af den energi og de tanker, han har om sammensætningen af et team.

– Jeg rejste derefter til København for at gå endnu mere i detaljer omkring klubben som helhed og den retning, vi skal i. Der er et meget stærkt sammenhold med de personer, som er en del af hverdagen i klubben, og det tiltaler mig rigtig meget. Jeg tror på at alle involverede, kan gøre en forskel for klubben, siger Løvenkrands.

I Glasgow Rangers har han arbejdet under den tidligere Liverpool-spiller Steven Gerrard, der har høstet stor succes som træner i den skotske klub, hvor det i den forgangne sæson blev til klubbens første mesterskab i ti år.

– Fra min tid i Glasgow Rangers fik jeg en masse erfaring fra Steven Gerrard og Michael Bill, der gav mig nogle vigtige redskaber i hverdagen. Chefrollen for B-holdet gav mig en mulighed for at arbejde på min udvikling og udviklingen af de spillere, der skulle kæmpe om en plads på et rigtig stærkt førstehold under ledelse af Gerrard.

– Vi vandt rækken for reserver, og blev kort efter tilmeldt en international række med stærke U19-hold som Bayern München, Benfica og bl.a. FC København. Der var rigtig meget international læring ved at spille mod klubber med så veletableret ungdoms-setup. Nu starter der et nyt kapitel i min karriere, og det er jeg rigtig spændt på at få startet mandag morgen, slutter Peter Løvenkrands.

Peter Løvenkrands har som spiller repræsenteret Glasgow Rangers, Schalke 04, Newcastle og Birmingham, samt det danske landshold 22 gange.







LIVE

LIVE: Færdig i Manchester City efter 10 år?

Helt gal med stjerne: Indlagt i tre døgn

Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’

Gravesen: Han er færdig på landsholdet!

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt

Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Chokskifte? Pep Guardiola nævnes

Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe

Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske

Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden

Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!

Gravesen: De ord ‘kan få fatale konsekvenser!’



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Det afgør Chido Obis United-fremtid

Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller 

Ny melding om fremtiden

– Jeg er ked af, hvis jeg har stødt nogen

Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg

Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!

Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’

Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen

Thomasberg tager tidl. Superliga-profil til nåde

Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut

Henter FC København-spiller

Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Daniel Wass i opsigtsvækkende interview

Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp

På vej til DK? Står bag transferkup og rekordsalg

Kæk Wass: Han filmede!

88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet

Eksperter fælder VM-dom over Superliga-stjerner

Steve Cooper svarer nu på voldsomme anklager

Superliga-klub bekræfter dialog med investor

Mål i Madrid

Trænerlegende stopper

Falsk transferhistorie i omløb

AGF’s Europa-kampe skal spilles i Randers

Oscar Højlund sætter ord på lidt turbulent tid

Åbner op om hård tid efter racismekontrovers

Orient kan vinde i Vest

Efter kæmpefiasko: Kræver at han trækker sig!

Chelsea med historiens største PL-underskud

Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim

DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation

– Trænerspørgsmål må du tage med Peter Møller

Undskylder efter italiensk fiasko

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!