Løvenkrands til Fremad Amager: Det overbeviste mig

Den tidligere danske landsholdsangriber Peter Løvenkrands er bekræftet som ny cheftræner i Fremad Amager.



“FRA GLASGOW TIL AMA’R”

Sådan lyder overskriften på Fremad Amagers hjemmeside, hvor man fredag har præsenteret klubbens nye cheftræner.

Det bliver den 41-årige Peter Løvenkrands, der skal forsøge at overføre sine meritter på banen til den københavnske klub.

Senest var han cheftræner for Glasgow Rangers B, og Peter Løvenkrands fortæller her, hvorfor han valgte at takke ja til tilbuddet fra Fremad Amager.

– Først og fremmest føler jeg, det er det rigtige skridt for mig. Allerede ved første telefonsamtale med Gaxe (klubbens sportsdirektør, red.), var jeg inspireret af den energi og de tanker, han har om sammensætningen af et team.

– Jeg rejste derefter til København for at gå endnu mere i detaljer omkring klubben som helhed og den retning, vi skal i. Der er et meget stærkt sammenhold med de personer, som er en del af hverdagen i klubben, og det tiltaler mig rigtig meget. Jeg tror på at alle involverede, kan gøre en forskel for klubben, siger Løvenkrands.

I Glasgow Rangers har han arbejdet under den tidligere Liverpool-spiller Steven Gerrard, der har høstet stor succes som træner i den skotske klub, hvor det i den forgangne sæson blev til klubbens første mesterskab i ti år.

– Fra min tid i Glasgow Rangers fik jeg en masse erfaring fra Steven Gerrard og Michael Bill, der gav mig nogle vigtige redskaber i hverdagen. Chefrollen for B-holdet gav mig en mulighed for at arbejde på min udvikling og udviklingen af de spillere, der skulle kæmpe om en plads på et rigtig stærkt førstehold under ledelse af Gerrard.

– Vi vandt rækken for reserver, og blev kort efter tilmeldt en international række med stærke U19-hold som Bayern München, Benfica og bl.a. FC København. Der var rigtig meget international læring ved at spille mod klubber med så veletableret ungdoms-setup. Nu starter der et nyt kapitel i min karriere, og det er jeg rigtig spændt på at få startet mandag morgen, slutter Peter Løvenkrands.

Peter Løvenkrands har som spiller repræsenteret Glasgow Rangers, Schalke 04, Newcastle og Birmingham, samt det danske landshold 22 gange.






Helt vildt: En af VM’s bedst betalte trænere




LIVE

TransferLIVE: Siger op – favorit til kæmpejob

Mål i Arlington

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Stolt over dansk transfer

Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit

AGF køber ham

Australien – Tyrkiet

Jagter tidligere FCK-stjerne

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Han tager hjem fra VM

Chok – henter første VM-point nogensinde

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Spottet i København

Bekræfter interesse for Superliga-stjerne

Brasilien-Marokko er slutrundens første topkamp

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Ny kontrakt før VM-åbner

Rasende stjerne vil flå kontrakten over

Bizart: Tyveri i VM-lejr

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

Tyskland – Curacao

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

De vil have Victor Nelsson

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Droppede England: Her er VM-helts vilde historie

VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav