Løvenkrands til Fremad Amager: Det overbeviste mig

Den tidligere danske landsholdsangriber Peter Løvenkrands er bekræftet som ny cheftræner i Fremad Amager.



“FRA GLASGOW TIL AMA’R”

Sådan lyder overskriften på Fremad Amagers hjemmeside, hvor man fredag har præsenteret klubbens nye cheftræner.

Det bliver den 41-årige Peter Løvenkrands, der skal forsøge at overføre sine meritter på banen til den københavnske klub.

Senest var han cheftræner for Glasgow Rangers B, og Peter Løvenkrands fortæller her, hvorfor han valgte at takke ja til tilbuddet fra Fremad Amager.

– Først og fremmest føler jeg, det er det rigtige skridt for mig. Allerede ved første telefonsamtale med Gaxe (klubbens sportsdirektør, red.), var jeg inspireret af den energi og de tanker, han har om sammensætningen af et team.

– Jeg rejste derefter til København for at gå endnu mere i detaljer omkring klubben som helhed og den retning, vi skal i. Der er et meget stærkt sammenhold med de personer, som er en del af hverdagen i klubben, og det tiltaler mig rigtig meget. Jeg tror på at alle involverede, kan gøre en forskel for klubben, siger Løvenkrands.

I Glasgow Rangers har han arbejdet under den tidligere Liverpool-spiller Steven Gerrard, der har høstet stor succes som træner i den skotske klub, hvor det i den forgangne sæson blev til klubbens første mesterskab i ti år.

– Fra min tid i Glasgow Rangers fik jeg en masse erfaring fra Steven Gerrard og Michael Bill, der gav mig nogle vigtige redskaber i hverdagen. Chefrollen for B-holdet gav mig en mulighed for at arbejde på min udvikling og udviklingen af de spillere, der skulle kæmpe om en plads på et rigtig stærkt førstehold under ledelse af Gerrard.

– Vi vandt rækken for reserver, og blev kort efter tilmeldt en international række med stærke U19-hold som Bayern München, Benfica og bl.a. FC København. Der var rigtig meget international læring ved at spille mod klubber med så veletableret ungdoms-setup. Nu starter der et nyt kapitel i min karriere, og det er jeg rigtig spændt på at få startet mandag morgen, slutter Peter Løvenkrands.

Peter Løvenkrands har som spiller repræsenteret Glasgow Rangers, Schalke 04, Newcastle og Birmingham, samt det danske landshold 22 gange.







Casper Ankergren, Thomas Mikkelsen, Gavin Beavers. Foto: Brøndby IF INTERVIEW

Brøndby-keeper bekræfter stor transferhistorie

Vinteren driller: Superliga-baner i problemer

Samler informationer om FCK’er

33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring

Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!

Færdig i Brøndbys bestyrelse

Hoff Thorup raser over hjemmepublikum



EKSKLUSIVT

– Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!

– Humøret er rigtig dårligt lige nu

Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

‘Fuldstændig ligeglade med AGF’

Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’

Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup



INTERVIEW

Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper

Midt i kæmpe krise: Drama om German Onugkha

Revser kommentar: ‘Grænsende til at være dumt’

Brøndby sagsøgte egne fans – nu er der afgørelse

Christian Eriksen reagerer på Thomas Franks fyring

Thomasberg sender Superliga-køb på reserveholdet



AVIS

Jagter Christian Nørgaard

‘Det var forfærdeligt at se på!’

Stor FCK-krise: ‘Ingen jobsikkerhed til Neestrup’

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

30 år siden sidst: ‘FCK har fejlet på alle hylder’

Blæst bagover af Noah Nartey: Magiker!

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Kritiserer stor choktransfer: ‘Han er en radiobil’

José Mourinho klarmelder dansker

Fokus på AGF-stjerne: Solgte de ham for tidligt?

Dyr dansker udskammet – nu kaldes han ‘Iskold’

Magiske indskiftninger sikrede Sønderjyske-sejr

Han er Nottingham Forests fjerde træner i sæsonen



FANKLUBBEN

‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’

Det ligner et kæmpe Superliga-gennembrud!

Chido Obi var ustyrlig

Superliga-transfer på vej? Ude af truppen

Nartey scorede igen for Lyon

Bud på vej? De lurer på Younes Bakiz

Afsløring: IFK Göteborg sælger Thomas Santos

Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber

Parisiske dydsmønstre i Monaco

Benfica – Real Madrid

Endeligt godt nyt om Alexander Bah

– Ved ikke, hvad der sker, men jeg er glad!

Sønderjyske tæv til Kent Nielsens drenge

Kæmpe kaos: Nu skrider endnu en Højbjerg-boss

‘Det er udelukkende mit ansvar’

Viborg besejrede Brøndby i egen hule

Revser Brøndby: ‘Totalt kaos’

Virkelig bekymrende – Hvad er der galt, Brøndby?

Zorniger med opsang efter ydmygelse

‘Brøndby når ikke guld eller sølv i år’

FC Midtjylland kørte OB over

Fuldstændig galimatias – han var vanvittig!

Vallys er tilbage og første start til storspiller