Løvenkrands til Fremad Amager: Det overbeviste mig

Den tidligere danske landsholdsangriber Peter Løvenkrands er bekræftet som ny cheftræner i Fremad Amager.



“FRA GLASGOW TIL AMA’R”

Sådan lyder overskriften på Fremad Amagers hjemmeside, hvor man fredag har præsenteret klubbens nye cheftræner.

Det bliver den 41-årige Peter Løvenkrands, der skal forsøge at overføre sine meritter på banen til den københavnske klub.

Senest var han cheftræner for Glasgow Rangers B, og Peter Løvenkrands fortæller her, hvorfor han valgte at takke ja til tilbuddet fra Fremad Amager.

– Først og fremmest føler jeg, det er det rigtige skridt for mig. Allerede ved første telefonsamtale med Gaxe (klubbens sportsdirektør, red.), var jeg inspireret af den energi og de tanker, han har om sammensætningen af et team.

– Jeg rejste derefter til København for at gå endnu mere i detaljer omkring klubben som helhed og den retning, vi skal i. Der er et meget stærkt sammenhold med de personer, som er en del af hverdagen i klubben, og det tiltaler mig rigtig meget. Jeg tror på at alle involverede, kan gøre en forskel for klubben, siger Løvenkrands.

I Glasgow Rangers har han arbejdet under den tidligere Liverpool-spiller Steven Gerrard, der har høstet stor succes som træner i den skotske klub, hvor det i den forgangne sæson blev til klubbens første mesterskab i ti år.

– Fra min tid i Glasgow Rangers fik jeg en masse erfaring fra Steven Gerrard og Michael Bill, der gav mig nogle vigtige redskaber i hverdagen. Chefrollen for B-holdet gav mig en mulighed for at arbejde på min udvikling og udviklingen af de spillere, der skulle kæmpe om en plads på et rigtig stærkt førstehold under ledelse af Gerrard.

– Vi vandt rækken for reserver, og blev kort efter tilmeldt en international række med stærke U19-hold som Bayern München, Benfica og bl.a. FC København. Der var rigtig meget international læring ved at spille mod klubber med så veletableret ungdoms-setup. Nu starter der et nyt kapitel i min karriere, og det er jeg rigtig spændt på at få startet mandag morgen, slutter Peter Løvenkrands.

Peter Løvenkrands har som spiller repræsenteret Glasgow Rangers, Schalke 04, Newcastle og Birmingham, samt det danske landshold 22 gange.





KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’




LIVE

LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte

AGF køber dansk profil

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Millionregn over ‘PC’



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Afsløring: DBU-boss stopper

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort

Tv-vært stopper på Viaplay

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub

I dialog om Albert Grønbæk

‘Mesterskabet er ude af vores hænder’

Rundens hold i Superligaen – 30. runde

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..