“FRA GLASGOW TIL AMA’R”
Sådan lyder overskriften på Fremad Amagers hjemmeside, hvor man fredag har præsenteret klubbens nye cheftræner.
Det bliver den 41-årige Peter Løvenkrands, der skal forsøge at overføre sine meritter på banen til den københavnske klub.
Senest var han cheftræner for Glasgow Rangers B, og Peter Løvenkrands fortæller her, hvorfor han valgte at takke ja til tilbuddet fra Fremad Amager.
– Først og fremmest føler jeg, det er det rigtige skridt for mig. Allerede ved første telefonsamtale med Gaxe (klubbens sportsdirektør, red.), var jeg inspireret af den energi og de tanker, han har om sammensætningen af et team.
– Jeg rejste derefter til København for at gå endnu mere i detaljer omkring klubben som helhed og den retning, vi skal i. Der er et meget stærkt sammenhold med de personer, som er en del af hverdagen i klubben, og det tiltaler mig rigtig meget. Jeg tror på at alle involverede, kan gøre en forskel for klubben, siger Løvenkrands.
I Glasgow Rangers har han arbejdet under den tidligere Liverpool-spiller Steven Gerrard, der har høstet stor succes som træner i den skotske klub, hvor det i den forgangne sæson blev til klubbens første mesterskab i ti år.
– Fra min tid i Glasgow Rangers fik jeg en masse erfaring fra Steven Gerrard og Michael Bill, der gav mig nogle vigtige redskaber i hverdagen. Chefrollen for B-holdet gav mig en mulighed for at arbejde på min udvikling og udviklingen af de spillere, der skulle kæmpe om en plads på et rigtig stærkt førstehold under ledelse af Gerrard.
– Vi vandt rækken for reserver, og blev kort efter tilmeldt en international række med stærke U19-hold som Bayern München, Benfica og bl.a. FC København. Der var rigtig meget international læring ved at spille mod klubber med så veletableret ungdoms-setup. Nu starter der et nyt kapitel i min karriere, og det er jeg rigtig spændt på at få startet mandag morgen, slutter Peter Løvenkrands.
Peter Løvenkrands har som spiller repræsenteret Glasgow Rangers, Schalke 04, Newcastle og Birmingham, samt det danske landshold 22 gange.
LIVE
LIVE: Voldsom kritik inden kampstart
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
OPTAKT
Brøndby IF – FC Nordsjælland
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’
NYHEDER
Vildt forslag: Spil Harry Maguire som angriber
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
EKSKLUSIVT
Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’
TRANSFER
Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
Newcastle-træner: Saudiarabisk støtte står fast
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’
NYHEDER
DBU afslører: Tager beslutning senest i marts 2027
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
– Vi har alle fejlet
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Delaney afslører dialog
MEDIE