Løvenkrands til Fremad Amager: Det overbeviste mig

Den tidligere danske landsholdsangriber Peter Løvenkrands er bekræftet som ny cheftræner i Fremad Amager.



“FRA GLASGOW TIL AMA’R”

Sådan lyder overskriften på Fremad Amagers hjemmeside, hvor man fredag har præsenteret klubbens nye cheftræner.

Det bliver den 41-årige Peter Løvenkrands, der skal forsøge at overføre sine meritter på banen til den københavnske klub.

Senest var han cheftræner for Glasgow Rangers B, og Peter Løvenkrands fortæller her, hvorfor han valgte at takke ja til tilbuddet fra Fremad Amager.

– Først og fremmest føler jeg, det er det rigtige skridt for mig. Allerede ved første telefonsamtale med Gaxe (klubbens sportsdirektør, red.), var jeg inspireret af den energi og de tanker, han har om sammensætningen af et team.

– Jeg rejste derefter til København for at gå endnu mere i detaljer omkring klubben som helhed og den retning, vi skal i. Der er et meget stærkt sammenhold med de personer, som er en del af hverdagen i klubben, og det tiltaler mig rigtig meget. Jeg tror på at alle involverede, kan gøre en forskel for klubben, siger Løvenkrands.

I Glasgow Rangers har han arbejdet under den tidligere Liverpool-spiller Steven Gerrard, der har høstet stor succes som træner i den skotske klub, hvor det i den forgangne sæson blev til klubbens første mesterskab i ti år.

– Fra min tid i Glasgow Rangers fik jeg en masse erfaring fra Steven Gerrard og Michael Bill, der gav mig nogle vigtige redskaber i hverdagen. Chefrollen for B-holdet gav mig en mulighed for at arbejde på min udvikling og udviklingen af de spillere, der skulle kæmpe om en plads på et rigtig stærkt førstehold under ledelse af Gerrard.

– Vi vandt rækken for reserver, og blev kort efter tilmeldt en international række med stærke U19-hold som Bayern München, Benfica og bl.a. FC København. Der var rigtig meget international læring ved at spille mod klubber med så veletableret ungdoms-setup. Nu starter der et nyt kapitel i min karriere, og det er jeg rigtig spændt på at få startet mandag morgen, slutter Peter Løvenkrands.

Peter Løvenkrands har som spiller repræsenteret Glasgow Rangers, Schalke 04, Newcastle og Birmingham, samt det danske landshold 22 gange.





LIVE

LIVE: Her er Serie A-danskers løn

– Han fik et lortetilbud fra OB

Højlund stjæler overskrifter

Medie: Alt peger på, at han er færdig

Jakob Poulsen med dyster melding

Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Møde afsløret – han vil til Manchester United



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Smider stjerne til 900 mio. af holdet

– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

FC Midtjylland – Sønderjyske

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Ikke sket i 33 år – nu kan han gøre det

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Vild debat: ‘Han mangler nosser!’

Dansk topscorer jubler over monstertransfer

Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’

Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’

FCK bød på landsholdsmålmand

Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig

Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg

Det er han ekstremt god til

Chelsea-profil forstår ikke sin straf

‘Hvem fanden ringer man til?’

– Jeg er ked af, hvis jeg har stødt nogen

Morten Bruun: ‘Det var simpelthen et mareridt!’



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’

Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe

Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!

Chokskifte? Pep Guardiola nævnes

Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller 

Rasmus Højlund har ikke set det før

Bo Henriksen med benhård dom over Danmark

Det afgør Chido Obis United-fremtid

Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut

Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?

Romere spiser skinkeklub til aftensmad

Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag

Færdig – nåede kun otte kampe

Sønderjyske melder klar transferambition ud

Brøndby med opløftende nyt om profil

Store spørgsmålstegn inden FCK

Helt gal med stjerne: Indlagt i tre døgn

Mål i Madrid

Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske

Ny melding om fremtiden

Eksperter fælder VM-dom over Superliga-stjerner

Trænerlegende stopper