“FRA GLASGOW TIL AMA’R”
Sådan lyder overskriften på Fremad Amagers hjemmeside, hvor man fredag har præsenteret klubbens nye cheftræner.
Det bliver den 41-årige Peter Løvenkrands, der skal forsøge at overføre sine meritter på banen til den københavnske klub.
Senest var han cheftræner for Glasgow Rangers B, og Peter Løvenkrands fortæller her, hvorfor han valgte at takke ja til tilbuddet fra Fremad Amager.
– Først og fremmest føler jeg, det er det rigtige skridt for mig. Allerede ved første telefonsamtale med Gaxe (klubbens sportsdirektør, red.), var jeg inspireret af den energi og de tanker, han har om sammensætningen af et team.
– Jeg rejste derefter til København for at gå endnu mere i detaljer omkring klubben som helhed og den retning, vi skal i. Der er et meget stærkt sammenhold med de personer, som er en del af hverdagen i klubben, og det tiltaler mig rigtig meget. Jeg tror på at alle involverede, kan gøre en forskel for klubben, siger Løvenkrands.
I Glasgow Rangers har han arbejdet under den tidligere Liverpool-spiller Steven Gerrard, der har høstet stor succes som træner i den skotske klub, hvor det i den forgangne sæson blev til klubbens første mesterskab i ti år.
– Fra min tid i Glasgow Rangers fik jeg en masse erfaring fra Steven Gerrard og Michael Bill, der gav mig nogle vigtige redskaber i hverdagen. Chefrollen for B-holdet gav mig en mulighed for at arbejde på min udvikling og udviklingen af de spillere, der skulle kæmpe om en plads på et rigtig stærkt førstehold under ledelse af Gerrard.
– Vi vandt rækken for reserver, og blev kort efter tilmeldt en international række med stærke U19-hold som Bayern München, Benfica og bl.a. FC København. Der var rigtig meget international læring ved at spille mod klubber med så veletableret ungdoms-setup. Nu starter der et nyt kapitel i min karriere, og det er jeg rigtig spændt på at få startet mandag morgen, slutter Peter Løvenkrands.
Peter Løvenkrands har som spiller repræsenteret Glasgow Rangers, Schalke 04, Newcastle og Birmingham, samt det danske landshold 22 gange.
LIVE
Superliga-LIVE: FCK forlænger
NYHEDER
Siger op: Superliga-ekspert stopper
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København afviser millionbud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Akos Markgraf på plads i FC København
MEDIE
Anton Gaaei-handel meldes død
LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!
LIVE
TransferLIVE: De er tæt på Valdemar Lund
NYHEDER
FCK-boss om transfers: ‘Det er virkelig svært’
LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!
TOPNYHED
Transferkollaps: Napoli truer med retssag
HELT VILDT
Voldsom dommerkritik: ‘SL-sæsonens dårligste’
EKSKLUSIVT
Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Thomasberg vinder i sin OB-debut
TOPNYHED
Stor ændring i AGF?
TRANSFER
Ny FCK-stjerne er “klog, smuk og god til engelsk”
LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Belgisk klub jagter ubrugt Noah Sahsah
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt
BIZART
Gravesen slagter FCK-spiller: Han skal have hjælp
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
EKSKLUSIVT
Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel
TRANSFER
Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen
TOPNYHED
Ekstraregning på 441.942,58 kroner
TIPSBLADETS DOM
Han er den nye Superliga-juvel!
TOPNYHED
Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok
INTERVIEW
Tullberg før stort salg: Ligger på en højere værdi
TIPSBLADET SPECIAL
Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Adam Daghim til lægetjek i kæmpe handel
INTERVIEW
“Jeg kunne godt mærke, Thomas blev lidt irriteret”
TOPNYHED
– FCK-stjerne er ‘helt ved siden af sig selv’
EKSKLUSIVT