Lyngby scorer fem og ydmyger Esbjerg fB

Superliga-nedrykkerne har nu maksimumpoint, mens Esbjerg fB blot har hentet et enkelt.



Lyngby Boldklub fortsatte lørdag deres fine sæsonstart på sæsonen i NordicBet Ligaen mod formsvage Esbjerg fB, der var uden cheftræner Peter Hyballa på grund af sygdom i den nærmeste familie.

Lørdag eftermiddag mødtes de to mandskaber således på Lyngbys hjemmebane, og her sluttede det med en sejr på hele 5-0 til De Kongeblå, der i den forgange sæson rykkede ud af Superligaen.

Frederik Gytkjær åbnede målscoringen kort før pausen med, hvor han modtog bolden på kanten af feltet, tog et træk ind i boksen og lossede kuglen ind i nærmeste hjørne.

Den stilling holdt indtil pausen, og i anden halvleg trådte Lyngby Boldklub så speederen i bund. Fire minutter inde i halvleg blev deres føring fordoblet, da Svenn Crone afsluttede et stærkt kontraangreb og sparkede bolden i mål.

Ti minutter senere var netop Svenn Crone på spil igen. Et indlæg fra Adam Sørensen fandt højrebacken i feltet, og han fik netmaskerne til at blafre for anden gang i kampen.

Målscoringen stoppede dog ikke der. Petur Knudsen gjorde det til 4-0 til de sjællandske værter få minutter senere. Han straffede et forfærdeligt forsvarskoks fra Esbjerg fB’s Marcus Gudmann, der nærmest lagde bolden til rette for angriberen.

Kampens femte og sidste mål blev sat ind et kvarter før tid, hvor Kasper Jørgensen bankede bolden i mål med en hård afslutning fra midten af feltet.

Lyngby Boldklub har med 5-0-sejren maksimumpoint efter tre spillerunder og topper NordicBet Ligaen sammen med FC Helsingør. Omvendt er Esbjerg fB næstsidst med kun et point efter tre kampe.





EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten

Stjerner gav klar besked til Eriksen



Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: ‘Verdens største frispark!’

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

De overvejer Christian Eriksen

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Raser: Det er latterligt!

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

LIVE: Slutfløjt i Parken

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Låste sig inde derhjemme: Kunne høres i Esbjerg

Sker for første gang i 20 år for Real Betis



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending