– Målet er at blive en guldfugl

Lucas From skiftede i sommer fra Aarhus Fremad til Esbjerg fB, hvor han allerede nyder stor succes. Derfor drømmer kantspilleren om at drive det til endnu mere, end han allerede har opnået efter skiftet



Lucas From kunne denne sommer igen kalde sig professionel fodboldspiller, efter at det tidligere Vejle-talent i en årrække har tørnet ud for Aarhus Fremad i toppen af 2. division. Han skiftede til oprykningskonkurrenterne fra Esbjerg fB, der, modsat Aarhus Fremad, stod distancen og sikrede sig oprykning til 1. division i sidste sæson.

Gennem tiden i Aarhus Fremad var Lucas From en stor profil i klubben og divisionen, derfor har der før været interesse for den målfarlige kantspiller, men det var først denne sommer, at timingen var rigtig.

– Det har været interesse før, også fra Esbjerg. Men det passede med, at jeg gjorde min uddannelse færdig her i sommer, hvilket har været en prioritet for mig, inden jeg skulle tage skridtet igen. Så jeg stod med muligheden et år før, men det var vigtigt for mig at færdiggøre min kandidat, siger Lucas From til Tipsbladet.

Selvom opryningen de seneste år er glippet hos Aarhus Fremad, og Lucas From er blevet 25 år gammel, tvivlede han ikke på, at han nok skulle få muligheden for at blive professionel. Valget endte med at falde på EfB, hvor Lucas From allerede har gjort sig positivt bemærket med tre scoringer og samme antal oplæg for oprykkeren, der aktuelt ligger på tredjepladsen i 1. division.

– Der er flere årsager til at jeg valgte at skifte til EfB. Spillestilen tiltalte mig, så havde jeg en god snak med Lars Lungi, hvor jeg kunne mærke, at klubben virkelig ville mig, og havde et fedt projekt for mig. Derudover er Esbjerg en gigantisk klub i dansk fodbold, og har været det i mange år. Det er ikke mange år siden, der blev vundet bronze hernede.

– Det har været en rigtig god start, hvor jeg har fået meget spilletid. Det har været en god første tid, selvom der har været mange nye ting for mig.

Esbjerg har oplevet en stor udskiftning det seneste år, hvor profiler som Elias Sørensen, Emil Holten og Mathias Jørgensen har forladt klubben til større adresser. Derfor var der heller ikke mange, der stod i vejen, da Lucas From skiftede til klubben.

– Det er klart, at det spillede ind i forhold til valget, at der var en plads til mig fra start. Elias Sørensen og Emil Holten blev solgt, efter jeg havde været her i fjorten dage. Det var et stort tab, men vi har gjort det godt efterfølgende.

Fra guldæg til guldfugl
Navnet Lucas From er nok ikke noget, der ringer en klokke hos særligt mange, hvis de ikke holder med Esbjerg eller Aarhus Fremad, men måske alligevel. Lucas From er nemlig blevet omtalt flere gange i den populære podcastserie 'Undskyld vi roder', hvor både radiodirektør på R8dio, Klavs Bundgaard, og smørstemmen fra Ikast, Allan Sindberg, har udtalt sig i rosende vendinger om den tidligere Aarhus Fremad-stjerne.

For Lucas From har det været sjovt at være en del af, da han selv er en ivrig lytter af podcasten. Omtalen førte også til, at Lucas From spillede en halvsæson med R8dio som personlig trøjesponsor.

Derfor blev Lucas From også spurgt ind til, om han i R8dio-jargon er 'pisse dygtig'?

– Det ville nogle mene, blandt andet Klavs Bundgaard, ellers er jeg et guldæg, der venter på at blive udklækket. Vi kan godt sige, at målet skal være, at jeg bliver en guldfugl.

– Men min drøm er at se, hvor langt jeg kan drive fodbolden. Lige nu er jeg sindssygt glad for at være i Esbjerg. Her er mit mål at gøre det så godt som muligt og se, hvor langt det rækker. 

Lucas From kan komme i aktion igen for Esbjerg lørdag, når de møder Fredericia i en direkte duel om andenpladsen i 1. division.



Anders Holch Povlsen bliver IKKE ny klubejer

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub

FCM-boss straffes for mafia-kommentar

Vred Frank: ‘Kan det aldrig blive!’

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’

Patrick Da Silva idømt fængsel

Kæmpe hæder: Mads P. kan vinde stor pris

Fyringstruet: – Han har to kampe

Skandale i DK – nu poster Barcelona billede af ham

FC København-talenter træner med i FC Rosengård

Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

– Brøndby er chanceløse

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper

Dybt skuffet og trist

Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr 

FC København-profil ude med sygdom

Nu er han gratis – på vej til OB?

Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

Dansk landsholdsspiller vende hjem

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

Viborg tager første stik i pokalkvartfinale

Ekspert undrer sig over Zorniger-interview

Storklub meldes interesseret

Afvist

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Endelig godt nyt

Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner

FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb

– Jeg synes, at det er helt latterligt

Real Madrid stopper dårlig stime med sikker sejr

Dansk nedtur: – Virkelig katastrofalt

Aalborg lukker CL-året med favoritsejr

FCK punkterer Esbjergs pokal-drøm

Sådan starter FCK mod Esbjerg

Danmark og Sverige forbigået til kvinde-EM

Bo Henriksen fyret

Slut: Supertalent gør det igen for FCK!

Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet

Fanklubben: Her er Efterårets Profil i Superligaen

Her kan du se Esbjerg fB mod FC København

VM-profil ikke med: ‘Skidt nyt for Danmark’

Dansker stoppede i 2022: Skal være sportsdirektør

Joachim Andersen blæst bagover: ‘Mest sindssyge!’