– Mange amerikanske investorer har en arrogance

FC Helsingørs amerikanske medejer mener, at amerikanske investorer kommer til Europa med en arrogance og bør tilpasse sig.



Det er sandt for dyden ikke alle klubber, der har succes med amerikanske investorer.

I dansk fodbold kan man pege på både SønderjyskE og Esbjerg fB, der begge flirter med nedrykninger efter en amerikansk overtagelse, mens Fremad Amager i en kort og kaotisk periode var ejet af to amerikanere over vinteren. 

Men FC Helsingør er en succeshistorie på det punkt. Klubben er medejet af amerikanske Jordan Gardner og flirter med et comeback til Superligaen, efter at de har nydt et par gode sæsoner, og det skyldes ikke mindst en villighed til at tilpasse sig, siger Jordan Gardner i et interview med L’Equipe.

– Vi har ændret os. Mange amerikanske investorer ankommer til europæisk fodbold med en arrogance og tror, at det, der har gjort dem succesrige i amerikansk sport, kan gøre det samme her. Det er falsk. Du skal stole på de mennesker, du rekrutterer, og tilpasse dig den lokale kultur, siger Jordan Gardner og fortsætter:

–  Jeg investerede her, fordi, ja, jeg ser det her eventyr som et skridt mod noget større, men frem for alt fordi dansk fodbold udvikler sig, og man kan opleve ting her, og det er et land, der foran andre lande i Europa.

I selvsamme artikel giver FC Helsingørs cheftræner, Morten Eskesen, et eksempel på, at Jordan Gardner og ledelsen var villig til at tilpasse sig. I starten hentede de en håndfuld amerikanere til klubben, men da Morten Eskesen gik til ledelsen og forklarede, at de ikke var gode nok, blev de hurtigt afskibet, fortæller han.

FC Helsingør er i dag nummer tre i NordicBet Ligaen, hvor de to øverst hold rykker op.





LIVE

TransferLIVE: Officielt: Han er ny Man. City-chef

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Kryptisk transfermelding

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

FC København-farvel rykker nærmere

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Tæt på kæmpetransfer

Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek 



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Storroser 18-årig FCK-spiller

Kan ikke spille i Ukraine: Her afvikles FCK-kamp

– Ekstremt tilfredsstillende, siger Brøndby-træner

Dækkene Ruller: Vi kårer Tourens favoritter i 2026

Afsløring: Elfsborg tæt på Alexander Jensen

Spændende melding

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Hård dom over Kvistgaarden

Brasilien – Japan

Zorniger fremhæver transfervindue

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Her er 16.-delsfinalerne til VM