– Mange amerikanske investorer har en arrogance

FC Helsingørs amerikanske medejer mener, at amerikanske investorer kommer til Europa med en arrogance og bør tilpasse sig.



Det er sandt for dyden ikke alle klubber, der har succes med amerikanske investorer.

I dansk fodbold kan man pege på både SønderjyskE og Esbjerg fB, der begge flirter med nedrykninger efter en amerikansk overtagelse, mens Fremad Amager i en kort og kaotisk periode var ejet af to amerikanere over vinteren. 

Men FC Helsingør er en succeshistorie på det punkt. Klubben er medejet af amerikanske Jordan Gardner og flirter med et comeback til Superligaen, efter at de har nydt et par gode sæsoner, og det skyldes ikke mindst en villighed til at tilpasse sig, siger Jordan Gardner i et interview med L’Equipe.

– Vi har ændret os. Mange amerikanske investorer ankommer til europæisk fodbold med en arrogance og tror, at det, der har gjort dem succesrige i amerikansk sport, kan gøre det samme her. Det er falsk. Du skal stole på de mennesker, du rekrutterer, og tilpasse dig den lokale kultur, siger Jordan Gardner og fortsætter:

–  Jeg investerede her, fordi, ja, jeg ser det her eventyr som et skridt mod noget større, men frem for alt fordi dansk fodbold udvikler sig, og man kan opleve ting her, og det er et land, der foran andre lande i Europa.

I selvsamme artikel giver FC Helsingørs cheftræner, Morten Eskesen, et eksempel på, at Jordan Gardner og ledelsen var villig til at tilpasse sig. I starten hentede de en håndfuld amerikanere til klubben, men da Morten Eskesen gik til ledelsen og forklarede, at de ikke var gode nok, blev de hurtigt afskibet, fortæller han.

FC Helsingør er i dag nummer tre i NordicBet Ligaen, hvor de to øverst hold rykker op.





LIVE

TransferLIVE: Store PL-transfers i hus

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber



LIVE

VM-LIVE: Egypten klager til FIFA

Arbejder på Brøndby-exit

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg

Knuser transferrekord

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne

FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Toptræner hylder Danmark og FC København

Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Her er danskers millionløn i Lazio



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Frankrig – Marokko

Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob

‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’

Supercomputer: De vinder VM

Uwe Rösler henter dansker

Schweiz – Colombia

Hylder kæmpe FCM-transfer

Marquez overtager ansvaret for Mexicos landshold



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Fredberg henter italiensk legende

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’