– Mange amerikanske investorer har en arrogance

FC Helsingørs amerikanske medejer mener, at amerikanske investorer kommer til Europa med en arrogance og bør tilpasse sig.



Det er sandt for dyden ikke alle klubber, der har succes med amerikanske investorer.

I dansk fodbold kan man pege på både SønderjyskE og Esbjerg fB, der begge flirter med nedrykninger efter en amerikansk overtagelse, mens Fremad Amager i en kort og kaotisk periode var ejet af to amerikanere over vinteren. 

Men FC Helsingør er en succeshistorie på det punkt. Klubben er medejet af amerikanske Jordan Gardner og flirter med et comeback til Superligaen, efter at de har nydt et par gode sæsoner, og det skyldes ikke mindst en villighed til at tilpasse sig, siger Jordan Gardner i et interview med L’Equipe.

– Vi har ændret os. Mange amerikanske investorer ankommer til europæisk fodbold med en arrogance og tror, at det, der har gjort dem succesrige i amerikansk sport, kan gøre det samme her. Det er falsk. Du skal stole på de mennesker, du rekrutterer, og tilpasse dig den lokale kultur, siger Jordan Gardner og fortsætter:

–  Jeg investerede her, fordi, ja, jeg ser det her eventyr som et skridt mod noget større, men frem for alt fordi dansk fodbold udvikler sig, og man kan opleve ting her, og det er et land, der foran andre lande i Europa.

I selvsamme artikel giver FC Helsingørs cheftræner, Morten Eskesen, et eksempel på, at Jordan Gardner og ledelsen var villig til at tilpasse sig. I starten hentede de en håndfuld amerikanere til klubben, men da Morten Eskesen gik til ledelsen og forklarede, at de ikke var gode nok, blev de hurtigt afskibet, fortæller han.

FC Helsingør er i dag nummer tre i NordicBet Ligaen, hvor de to øverst hold rykker op.






Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links




LIVE

VM-LIVE: Kæmpe kaos i kulissen!

VM-landstræner udtrykker bekymring for fodbolden

I dialog med Steve Cooper

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Marcondes afviser tilbud, men…

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Jens Stage-skifte i fare



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Alexander Lind i kæmpe hyldest

‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

– Han besidder de kvaliteter, vi har brug for

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Dame N’Doye scorer nyt job

Interessant melding om VM-profil

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Tordner mod VM-træner

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Holland – Sverige

Poulsen er Årets Træner – her er top 3

Superliga-boss med spændende transfermelding

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Belgien – Iran

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen