Martin Spelmann afslører: I dialog med dansk klub

37-årige Martin Spelmann fortæller til Tipsbladet, at han ikke har planer om at stoppe karrieren. Han snakker med Hvidovre IF om en forlængelse af kontrakten.



Brøndby IF, AC Horsens, OB, Genclerbirligi, AGF, Strømsgodset, Mjällby og Hvidovre IF.

Den 37-årige Martin Spelmann har været professionel fodboldspiller i 20 år.

Den erfarne Hvidovre-spiller har dog kontraktudløb til sommer, og hvad skal der så ske?

– Jeg har dialog med klubben (Hvidovre IF, red.), og vi har nogle gode snakke om, hvordan og hvorledes det skal se ud. Det er vi påbegyndt, så jeg skal bare fortsætte med at vise mig frem. Jeg skal vise, at alder bare er et tal, og jeg kan og vil gerne være med. Det skal nok gå.

Så du overvejer ikke at stoppe karrieren?

– Så længe jeg kan være med og bidrage samt gøre holdet bedre, uanset hvilken funktion man har. Om man spiller tre kampe i træk eller kommer ind i tre kampe i træk.

– Jeg har lysten og sulten, og den brænder på samme måde hos mig som for ti år siden, så er der ingen grund til det. Det er noget andet, hvis bolden ruller for stærkt, så det er på tide at se det i øjnene. Som jeg har det nu, har jeg ikke travlt med at lægge støvlerne på hylden, siger Martin Spelmann i et interview med Tipsbladet.

Den tidligere Superliga-spiller har det som blommen i et æg i NordicBet Liga-klubben, og han kan ikke mærke alderen på 37 år.

– Jeg har det fantastisk. Jeg har det bedre, end jeg havde sidste år og året før. Jeg har fundet min anden ungdom, og jeg er i god form. Jeg misser ikke træningspas, og jeg byder mig til, så jeg forsøger at gøre det svært for trænerteamet at komme uden om mig. Jeg har det godt.

Artiklen fortsætter under billedet.

Her ses Martin Spelmann i kamp for Hvidovre IF. Foto Alamy

Roser Theo Sander og Simon Makienok

Torsdag aften fik Martin Spelmann en hovedrolle i Hvidovres sejr over FC Fredericia. Han lagde nemlig på flot vis op til Simon Makienoks sejrsmål.

– Simon og jeg har altid haft en tendens til træning, og i de kampe som vi har spillet sammen, har vi kunnet finde hinanden. Jeg ved, når Simon er i boksen, så er der en høj targetmand. Det var en no-brainer for mig, at den skulle ind. Det er bare fantastisk, at han kommer foran, og det er fantastisk headet ind, siger Spelmann og tilføjer:

– Det var en uhyre vigtig sejr. Det siger sig selv. Det er en direkte konkurrent, og det er et rigtig godt spillende hold. Det var ikke en nem modstander. Det ligger hos os selv. Vi er gode nok til at slå alle, men hvis vi ikke er der, kan vi få problemer i alle kampe.

I den anden ende tog Theo Sander fat i Hvidovre-målet, og Spelmann sender også rosende ord mod den unge keeper.

– Han gør det, som han bliver betalt for. Det er den redning, som han har, hvor der blev sparket næsten lige ude ved pletten. Ikke nok med at han reddede den, så kunne han have givet en retur. Han fik skubbet den langt nok væk. Nogle gange skal målmanden redde skansen, og så har man angribere, der skal putte den ind. Det gik op i en højere enhed i går (torsdag, red.). Jeg synes, at Theo er faldet godt til, og jeg synes, at han er en dygtig målmand, afslutter Martin Spelmann til Tipsbladet.

Den 37-årige Spelmann kom til Hvidovre IF i sommeren 2021, og mandskabet er lige nu nummer tre i NordicBet Ligaen.

Hele 318 Superliga-kampe står han noteret for.





Jonathan Moalem: ‘Det betyder alt!’


FC København brager sammen med Tottenham

Helt vilde rygter om dansker – klubben afviser

I spil til stort job? Peger på danskere

‘Kæmpe historie’ – dét afslørede Frank mandag

Her kan du se Tottenham mod FC København

Riemer har valgt Nartey: Kiggede også på FCM’er

Overraskelser: Her er Danmarks landsholdstrup

Advarer FCK: Det må ikke ske!

Ekspert peger på stort Brøndby-problem

Glen Riddersholm blev tilbudt Brøndby-job

Dansk klub fyrer hele trænerstaben

FCM jagter Franculino-erstatning

Neestrup: ‘De to største i Danmark’

– Ellers får jeg nok karantæne i rigtig lang tid

Eksperter ikke i tvivl: Han er færdig i Brøndby

Tidligere FCK-boss: Det koster Franculino

Prøver at lokke FC København-stjerne

‘Total skændsel’ – kræver strafaktion før FCK-kamp

Gustav Isaksen blev matchvinder for Lazio

Tilbage i Brøndby – skal snart væk igen

Glen Riddersholm teaser

Kritiserer Superliga-klub: – Anerkend jeres fejl!

Han er en vanvittig spiller – men blev FCM snydt?

Superliga-stjerne forbigået? ‘Forbandelse’

Jacob Neestrup: ‘De kommer med et fly senere’

Riemer forklarer store overraskelser

FCK’s supermand: ‘En af de største forandringer’

AaB vil have 75 millioner kroner

Deler godt FC København-nyt

Medier fælder dom over Rasmus Højlund

Premier League-klub lurer på Erik ten Hag

Afsløring: Boysen og Tange opkøber Fremad Amager

Thomas Frank har fået en undskyldning

Nyt kæmpe comeback for FCM-stjerne

Rundens Hold i Superligaen – 14. spillerunde

Axelsen jubler: Lander ny aftale

David Nielsen, den er til dig!

Derfor vinder Brøndby ikke guld

Zorniger chokerer: Vil han overhovedet være der?

Landstræner overrasker: Her er VM-truppen

Brøndby får vild straf: Sydsiden lukkes

Vanvittig kamp af Clement Bischoff

Så Franks pressemøde inden FCK-brag: ‘Bekymrende’

Bliver ‘PC’ fyret? Møder stor kritik

Lettet Isaksen kigger mod Europa

Monaco kan overraske i Norge

– Jeg er ham evigt taknemmelig

Franculino redder FCM

Kæmpebøde for dokumentsvindel

– FCK er ikke det bedste sted