Brøndby IF, AC Horsens, OB, Genclerbirligi, AGF, Strømsgodset, Mjällby og Hvidovre IF.
Den 37-årige Martin Spelmann har været professionel fodboldspiller i 20 år.
Den erfarne Hvidovre-spiller har dog kontraktudløb til sommer, og hvad skal der så ske?
– Jeg har dialog med klubben (Hvidovre IF, red.), og vi har nogle gode snakke om, hvordan og hvorledes det skal se ud. Det er vi påbegyndt, så jeg skal bare fortsætte med at vise mig frem. Jeg skal vise, at alder bare er et tal, og jeg kan og vil gerne være med. Det skal nok gå.
Så du overvejer ikke at stoppe karrieren?
– Så længe jeg kan være med og bidrage samt gøre holdet bedre, uanset hvilken funktion man har. Om man spiller tre kampe i træk eller kommer ind i tre kampe i træk.
– Jeg har lysten og sulten, og den brænder på samme måde hos mig som for ti år siden, så er der ingen grund til det. Det er noget andet, hvis bolden ruller for stærkt, så det er på tide at se det i øjnene. Som jeg har det nu, har jeg ikke travlt med at lægge støvlerne på hylden, siger Martin Spelmann i et interview med Tipsbladet.
Den tidligere Superliga-spiller har det som blommen i et æg i NordicBet Liga-klubben, og han kan ikke mærke alderen på 37 år.
– Jeg har det fantastisk. Jeg har det bedre, end jeg havde sidste år og året før. Jeg har fundet min anden ungdom, og jeg er i god form. Jeg misser ikke træningspas, og jeg byder mig til, så jeg forsøger at gøre det svært for trænerteamet at komme uden om mig. Jeg har det godt.
Artiklen fortsætter under billedet.

Roser Theo Sander og Simon Makienok
Torsdag aften fik Martin Spelmann en hovedrolle i Hvidovres sejr over FC Fredericia. Han lagde nemlig på flot vis op til Simon Makienoks sejrsmål.
– Simon og jeg har altid haft en tendens til træning, og i de kampe som vi har spillet sammen, har vi kunnet finde hinanden. Jeg ved, når Simon er i boksen, så er der en høj targetmand. Det var en no-brainer for mig, at den skulle ind. Det er bare fantastisk, at han kommer foran, og det er fantastisk headet ind, siger Spelmann og tilføjer:
– Det var en uhyre vigtig sejr. Det siger sig selv. Det er en direkte konkurrent, og det er et rigtig godt spillende hold. Det var ikke en nem modstander. Det ligger hos os selv. Vi er gode nok til at slå alle, men hvis vi ikke er der, kan vi få problemer i alle kampe.
I den anden ende tog Theo Sander fat i Hvidovre-målet, og Spelmann sender også rosende ord mod den unge keeper.
– Han gør det, som han bliver betalt for. Det er den redning, som han har, hvor der blev sparket næsten lige ude ved pletten. Ikke nok med at han reddede den, så kunne han have givet en retur. Han fik skubbet den langt nok væk. Nogle gange skal målmanden redde skansen, og så har man angribere, der skal putte den ind. Det gik op i en højere enhed i går (torsdag, red.). Jeg synes, at Theo er faldet godt til, og jeg synes, at han er en dygtig målmand, afslutter Martin Spelmann til Tipsbladet.
Den 37-årige Spelmann kom til Hvidovre IF i sommeren 2021, og mandskabet er lige nu nummer tre i NordicBet Ligaen.
Hele 318 Superliga-kampe står han noteret for.

TransferLIVE: Færdig i Manchester City?

Knap 50.000 tomme sæder – stjernetræner forbavset

Tung kampstart i Trencin

Dansk træner om Eriksen-ankomst: ‘Drømmen lever’

De to er Superligaens mest værdifulde spillere

Nu bekræfter FCK

Morten Bruun peger på den kommende AGF-cheftræner

Kollapset FCK-skifte – nu er han rasende
Forslag til Superliga-klub: Køb Emil Frederiksen!

Afsløring: Frankfurt byder kæmpe beløb på Froholdt

In or out? FCK har brug for klarhed!

Bekræfter interesse: ‘Bo er en fremragende træner’

Afviste denne klub – derfor vælger han FCK

Her er 5 bud på AaB’s nye sportschef

Chokerstatning for Thomas Frank?

Ydmyget af dansker – tidl. Brøndby-stjerne raser

U19-landsholdet smadrer Montenegro

Afsløring: Tysk klub henter Frederik Christensen

Spotpris? Så lidt vil de byde på Liverpool-legende

Bekræfter Brøndby-skifte – fravalgte denne klub

Morten Hjulmand til storklub?

Helt vildt: Horsens forhandler om gigantisk salg

Afsløring: Færdig i Brøndby – på vej til Italien

Varme rygter: ‘Eriksen bliver stjernen her’

Afsløring: Lyngby forlænger med vigtig profil

Shopamok i FCK – han kan blive en kæmpe profil!

Afsløring: Storklub trækker sig fra Roony-kapløb

Troels Bech forklarer manglende pressemeddelelse

“Personlige årsager” ændrer OB’s trænerteam

Beordrer storklub: Matt O’Riley er løsningen

Her er Esbjergs nye cheftræner

Kæmpe overraskelse: ‘Bedre at tage til FCK’

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Dansker forlader Brentford

Thomas Frank var i spil hos FC Midtjylland

– De ville vinde Superligaen med 25 point

Røverkøb af Bo Henriksen?

Holger Rune vinder sikkert trods bizar optakt

Riemer fremhæver to Superliga-kometer

Transferplanen: Erstattes han af Brøndby-spiller?

SIF-søsterklub kyles ud af Conference League

Barcelona fører kampen om spansk stjerneskud

Tour de France 2025: Se spritnyt show

Real Madrid vil hente Liverpool-profil

Shamrock ruller hen over Drogheda

Dansk angriber på klubjagt

Vejles redningsmand fortsætter i klubben

Bayern München lammetæver Auckland

Udenlandsk interesse for dansk målsluger

Vingegaard besejret i generalprøve til Touren

Gennaro Gattuso scorer landstrænerjob

Klub-VM er fløjtet i gang trods heftig kritik

Froholdt giver grønt lys til stort skifte

Afsløring: Scoop – dansk klub kaprer trænertalent

Kræver astronomisk beløb for Morten Hjulmand