Den tidligere Brøndby IF-spiller Mathias Gehrt har i efteråret tørnet ud for FC Helsingør, men nu rykker han videre til en ny klub. Han bliver imidlertid i 1. division.
Mathias Gehrt har således underskrevet en kontrakt med FC Roskilde. De to parter har indgået en to-årig aftale.
– Først og fremmest er jeg utroligt glad for at have skrevet kontrakt med FC Roskilde. Jeg synes, klubben er meget spændende og i god udvikling, hvilket man også har kunnet se på de spillere, de har kunnet tiltrække de seneste år. Lige fra jeg hørte om interessen fra klubben, tænkte jeg med det samme, at det lød spændende. Jeg synes, klubben har et rigtig godt hold med en masse dygtige spillere – og som jeg ser det – sagtens kan spille med i toppen af 1. division. Derudover håber jeg selvfølgelig, at jeg hurtigst muligt kan byde ind på holdet – og så glæder jeg mig til at lære gutterne at kende, siger Mathias Gehrt til klubbens hjemmeside.
Roskilde-manager Anders Theil glæder sig over tilgangen af den tidligere ADO Den Haag-spiller.
– Gehrt er en utrolig dygtig spiller, som har prøvet en hel del allerede. Han er dygtig i de små rum og har et rigtig godt blik for spillet. Så det er meget tilfredsstillende, at vi har lavet en 2-årig kontrakt med Mathias. Mathias mangler stadig lidt for at ramme det niveau, der sendte ham til udlandet – men det skal vi sammen finde frem igen, siger han.
FC Roskilde har tidligere på vinteren hentet en anden tidligere Brøndby-spiller, Daniel Stenderup, til klubben. Holdet er på tredjepladsen i 1. division.
LIVE
LIVE: Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske
Silkeborg slår Randers og spiller sig over stregen
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
Smider Salah-bombe
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
Kæmpekøb retur til FC København?
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
OPTAKT
AGF – FC Midtjylland
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
NYHEDER
Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
HELT VILDT
Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
Oddset styrtdykker
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
OPTAKT
Silkeborg IF – Randers FC
TOPNYHED
Sender stikpille til FC København-flop
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
HELT VILDT
En voldsom ulighed
Italiensk dommerchef efterforskes for svindel
MEDIE
