Den tidligere Brøndby IF-spiller Mathias Gehrt har i efteråret tørnet ud for FC Helsingør, men nu rykker han videre til en ny klub. Han bliver imidlertid i 1. division.
Mathias Gehrt har således underskrevet en kontrakt med FC Roskilde. De to parter har indgået en to-årig aftale.
– Først og fremmest er jeg utroligt glad for at have skrevet kontrakt med FC Roskilde. Jeg synes, klubben er meget spændende og i god udvikling, hvilket man også har kunnet se på de spillere, de har kunnet tiltrække de seneste år. Lige fra jeg hørte om interessen fra klubben, tænkte jeg med det samme, at det lød spændende. Jeg synes, klubben har et rigtig godt hold med en masse dygtige spillere – og som jeg ser det – sagtens kan spille med i toppen af 1. division. Derudover håber jeg selvfølgelig, at jeg hurtigst muligt kan byde ind på holdet – og så glæder jeg mig til at lære gutterne at kende, siger Mathias Gehrt til klubbens hjemmeside.
Roskilde-manager Anders Theil glæder sig over tilgangen af den tidligere ADO Den Haag-spiller.
– Gehrt er en utrolig dygtig spiller, som har prøvet en hel del allerede. Han er dygtig i de små rum og har et rigtig godt blik for spillet. Så det er meget tilfredsstillende, at vi har lavet en 2-årig kontrakt med Mathias. Mathias mangler stadig lidt for at ramme det niveau, der sendte ham til udlandet – men det skal vi sammen finde frem igen, siger han.
FC Roskilde har tidligere på vinteren hentet en anden tidligere Brøndby-spiller, Daniel Stenderup, til klubben. Holdet er på tredjepladsen i 1. division.
LIVE
LIVE: Amini vinker farvel
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
TOPNYHED
Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
TOPNYHED
FC København nærmer sig ny sportsdirektør
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
NYHEDER
Vil de købe Sonne? Nu svarer Priske
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Bertelsen: ‘Ville være århundredets bedrag’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde
MEDIE
Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
NYHEDER
Stjerne alvorligt skadet – misser VM
OPTAKT
PSG – Bayern München
NYHEDER
Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’
NYHEDER
De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino
FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
EKSKLUSIVT
Melder klart ud: Han har IKKE udløb
NYHEDER
