Nedturen er total: EfB rykker ned i 2. division

Esbjerg var foran 2-0 mod Fremad Amager, men smed det hele på gulvet og må en tur ned i 2. division.



Fodboldklubben Esbjerg må belave sig på en tilværelse i 2. division efter sommerferien. Det står klart, efter at holdet onsdag aften tabte hjemme til Fremad Amager med 2-3 trods en føring på 2-0 tidligt i opgøret.

Esbjerg har med nederlaget otte point op til den rigtige side af nedrykningsstregen med kun to kampe tilbage af sæsonen.

Det bliver første gang i 28 år, at den vestjyske klub kommer til at befinde sig uden for en af landets to bedste rækker.

Så sent som for tre år siden vandt Esbjerg bronze i Superligaen, men siden er holdet nu rykket ned to gange på tre år.

Det startede ellers så lovende for Esbjerg i den vigtige onsdagskamp, før det endte med en nederlagsscoring i det 89. minut og et rødt kort til hvert hold undervejs.

Allerede efter 11 minutter bragte angriber Emil Holten nemlig Esbjerg i front med et hovedstød.

Blot seks minutter senere voksede træerne næsten ind i himlen for de hårdtprøvede hjemmebanetilskuere på Blue Water Arena, da Mads Larsen efter en mindre dribletur bankede bolden op i fjerneste hjørne fra en skarp vinkel.

Men derfra gik det så igen ned ad bakke.

I det 32. spilleminut fik Amager tildelt et straffespark for hånd på bolden.

Fra 11-meter pletten var midtbanespiller Mads Aaquist iskold, da han passerede målmand Jeppe Højbjerg til 1-2.

Alligevel kom Esbjerg blæsende ud til anden halvleg, og kun indersiden af stolpen stod i vejen for en ny tomålsføring.

Stik imod spil og chancer udlignede Amager-angriber Henrik Meister i stedet til 2-2, da han efter et indlæg nemt kunne trille bolden ind.

I det 65. minut ramlede det så for alvor, da den ellers garvede Esbjerg-forsvarsspiller Kevin Conboy fik direkte rødt kort efter en eftertackling.

Blot fem minutter senere fik Amager-midtbanespiller Christoffer Palm sit andet gule kort, da han ramte en modspiller i ryggen efter et forsøg på saksespark.

I kampens døende minutter slukkede Fremad Amager lyset, da Henrik Meister lagde bolden ind til den skæbnesvangre sejr på 3-2.

Med sejren er Fremad Amager sikret en ny sæson i Nordic Bet Ligaen.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: FCK bekræfter – her skal han spille

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Færdig i dansk klub efter 2 dage

‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris

Varmt Brøndby-emne fraværende til træning

AGF får forstærkninger tilbage før CL-brag

Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni



LIVE

Superliga-LIVE: Så meget koster det at se FCM-kamp

Kæmpe økonomiske problemer hos Larsson-bejler

Vejle jagter forsvarsspiller med 58 landskampe 

Ked af hemmeligt FCK-skifte

Der knokles i kulissen: Det koster Clem lige nu

Afsløring: FC København afviser millionbud



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Rundens Hold i Superligaen – 2. runde

Siger op: Superliga-ekspert stopper

Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Dommer: SIF skulle have straffe mod FCK



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FC København bekræfter transfer

LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!

Voldsom dommerkritik: ‘SL-sæsonens dårligste’

Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd

Anton Gaaei-handel meldes død

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

‘En smule anderledes i forhold til Zorniger’

LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!

Afsløring: Sønderjyske køber Bubacarr Tambedou

Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt

FCK-boss om transfers: ‘Det er virkelig svært’

Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen