Stor NordicBet Liga-profil skal væk til sommer

Jeppe Erenbjerg er en stor profil i NordicBet Ligaen, hvor han slår sine folder ud for B.93. Det er dog kun på lånt tid, da han efter aftale med Østerbro-klubben skal væk til sommer.



"Jeppe ja-tak".

Sådan kender man bedst Jeppe Erenbjerg på Østerbro Stadion, hvor han weekend efter weekend viser prøver på sit store talent. Senest blev det til to mål, da B.93 slog AC Horsens med 3-2 på netop Østerbro Stadion. 

Hans talent rækker da også langt ud over B.93 og NordicBet Ligaen, og det har det gjort i lang tid. Allerede sidste vinter var der ifølge Tipsbladets oplysninger nemlig bud efter ham fra MLS, hvor Vancouver Whitecaps stod klar til at hente danskeren over atlanten, men "Jeppe ja-tak" sagde på daværende tidspunkt "nej tak" til den canadiske storbyklub. 

Tidligere har Jeppe Erenbjerg i et interview med Tipsbladet givet udtryk for, at han ville takke ja til enhver Superliga-klub, men selvom Superligaen stadig er meget interessant for B.93-profilen, er han da blevet mere åben over for et udlandsskifte også. 

– Det tror jeg måske har ændret sig lidt. Alt i Superligaen vil stadig have interesse, men det vil udlandet også i lige så høj grad. Jeg synes, at udlandet ville være lige så spændende som Superligaen, men jeg ville nok foretrække at blive i Europa, lyder det fra Jeppe Erenbjerg til Tipsbladet. 

Er det så planen, at du skal væk til sommer?

– Ja, det var den snak, vi havde, da jeg skrev under på en forlængelse i sommer. Det skulle være, at vi kiggede på det nu her til vinter, og det passede så ikke. Så det ender nok med at blive til sommer. Det tror jeg, vi er ret enige om. Begge parter. 

Det var da ikke kun Vancouver Whitecaps, der havde fået øjnene op for den 23-årige NordicBet Liga-profil. Det var der også flere skandinaviske klubber, der havde. 

– Jeg har både hørt om interesse fra Superligaen og fra Norge og Sverige, men det blev aldrig sådan rigtigt helt konkret. 

Hvilken Superliga-klub drejede det sig om?

– Jeg ved faktisk ikke præcis, hvilken Superliga-klub, det var. Jeg prøvede at afskærme mig lidt fra det, men i ny og næ hørte jeg noget fra min agent, men uden at det blev helt specifikt med hvilke klubber og sådan. 

Jeppe Erenbjerg kender ikke til andet end at spille i B.93. Her er det blevet til 155 kampe for klubbens førstehold og 26 kampe for klubbens ungdomshold.



Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt

Medier i svime: Den bedste!

Dansker færdig i Ajax?

Alle Superliga-klubber eksploderer – undtagen FCK

Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel

– De skal købe ‘AC’ og Hjulmand!

Jagtet af Brøndby – nu er der nyt

Brøndby takker nej til to spillere

Konen spottet – Lewandowski i dialog med ny klub

Manchester United rasende

Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’

Brøndby bekræfter salg

Efter Lerager-handel – transferbombe meldes på vej

Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller

Kæmpetransfer? Jens Stage spøger i Premier League

‘En af sæsonens bedste transfers’

Afsløring: Markus Uglebjerg tæt på AGF

Hård kritik af FC København-stjerne

Kan købe dansker for 97 millioner kroner

Stor interesse: Kæmpeklub vil have Højbjerg

Der arbejdes på Bo Svensson-retur

Sindssyg udvikling – kun overgået af Dorgu og Clem

Farvel? Han finder det røvsygt at sidde på bænken

Stort spørgsmål om SL-klub: ‘Får de gummiben?’

Transferamok? ‘Ledelsen får travlt denne vinter’

Han er verdens bedste fodboldspiller

Truer med at skride – de skylder ham kassen!

Bliver det Andreas Christensens næste klub?

Ny stjerne i FCK? Smuk fod – elendig foran mål

Ambitionerne er helt vilde: Det skal Lerager opnå

Afslører drøm: ‘Det kunne være meget sjovt!’

‘En fodboldmæssig katastrofe’

Pønser på Niels Frederiksen-forhandlinger

Franculino opereret: Ude i flere måneder

Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

FCK-flop flopper igen – transfer meldes død

FCK overvejer januarkøb af Isak Brusberg

Albert Grønbæk skifter agent

Ren gift for Thomas Frank? ‘Imod kodeks’

FC Københavns søsterklub henter spændende spiller

FCK-direktør: ‘Ikke et stolt øjeblik af mig’

Afsløring: Lukas Lerager skifter til Widzew Lodz

Præmiepuljen stiger – så meget får VM-vinderen

Afsløring: FC København rykker Viktor Dadason op 

Helt vildt: Nu knuser Leragers klub transferrekord

Vingegaard, Gidsel og Mads Pedersen i duel

Superfriserne kan drille i Rotterdam

Afviste Superliga-skifte – tager til stor klub

Bruno Fernandes langer ud efter Man Utd