Stor NordicBet Liga-profil skal væk til sommer

Jeppe Erenbjerg er en stor profil i NordicBet Ligaen, hvor han slår sine folder ud for B.93. Det er dog kun på lånt tid, da han efter aftale med Østerbro-klubben skal væk til sommer.



"Jeppe ja-tak".

Sådan kender man bedst Jeppe Erenbjerg på Østerbro Stadion, hvor han weekend efter weekend viser prøver på sit store talent. Senest blev det til to mål, da B.93 slog AC Horsens med 3-2 på netop Østerbro Stadion. 

Hans talent rækker da også langt ud over B.93 og NordicBet Ligaen, og det har det gjort i lang tid. Allerede sidste vinter var der ifølge Tipsbladets oplysninger nemlig bud efter ham fra MLS, hvor Vancouver Whitecaps stod klar til at hente danskeren over atlanten, men "Jeppe ja-tak" sagde på daværende tidspunkt "nej tak" til den canadiske storbyklub. 

Tidligere har Jeppe Erenbjerg i et interview med Tipsbladet givet udtryk for, at han ville takke ja til enhver Superliga-klub, men selvom Superligaen stadig er meget interessant for B.93-profilen, er han da blevet mere åben over for et udlandsskifte også. 

– Det tror jeg måske har ændret sig lidt. Alt i Superligaen vil stadig have interesse, men det vil udlandet også i lige så høj grad. Jeg synes, at udlandet ville være lige så spændende som Superligaen, men jeg ville nok foretrække at blive i Europa, lyder det fra Jeppe Erenbjerg til Tipsbladet. 

Er det så planen, at du skal væk til sommer?

– Ja, det var den snak, vi havde, da jeg skrev under på en forlængelse i sommer. Det skulle være, at vi kiggede på det nu her til vinter, og det passede så ikke. Så det ender nok med at blive til sommer. Det tror jeg, vi er ret enige om. Begge parter. 

Det var da ikke kun Vancouver Whitecaps, der havde fået øjnene op for den 23-årige NordicBet Liga-profil. Det var der også flere skandinaviske klubber, der havde. 

– Jeg har både hørt om interesse fra Superligaen og fra Norge og Sverige, men det blev aldrig sådan rigtigt helt konkret. 

Hvilken Superliga-klub drejede det sig om?

– Jeg ved faktisk ikke præcis, hvilken Superliga-klub, det var. Jeg prøvede at afskærme mig lidt fra det, men i ny og næ hørte jeg noget fra min agent, men uden at det blev helt specifikt med hvilke klubber og sådan. 

Jeppe Erenbjerg kender ikke til andet end at spille i B.93. Her er det blevet til 155 kampe for klubbens førstehold og 26 kampe for klubbens ungdomshold.





Kæmpe FC København-hovedpine før afgørende kamp

Neestrup afslører reprimande

Thomasberg “bidrager ikke til polsk fodbold”

Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år

Chokeret Tengstedt: Det havde jeg ikke forventet

Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’

Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning

Vild udvikling for FC Københavns chancer



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Brøndby IF – Sønderjyske

‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’

AGF – Viborg FF

Søndag modtager Jesper Hansen prestigefyldt pris



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning

Det har jeg ikke set før i Superligaen

Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han

Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé

Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale

Silkeborg IF – FC Midtjylland

‘Tøffe’ kritiserer Neestrup og to FCK-stjerner

Kæmpe optur for Orri Oskarsson

Randers FC – FC Fredericia

Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’

Tidligere Brøndby-profil er vendt hjem

Hele verden i chok: ‘Han kan sende Danmark til VM’

Stor OB-dramatik – Zorniger klapper i

Neestrup: ‘Fuck det!’

Totalt ufortjent: ‘Det er ikke kunstskøjteløb’

Ser du med, Riemer? Drømmecomeback!



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Brøndby-stjerne med særligt FC København-ønske

Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’

Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse

Alexander Bah tog beslutning for Mourinho

1 point i 23 kampe, men dansker elsker sit eventyr

Færdig i Superligaen: Her er hans nye klub

Det var absurd – de var fuldstændig forstenet

– Det gør ondt, siger Rasmus Falk

Tidl. Superliga-stjerne i hovedrolle på Netflix

Tottenham Hotspur – Arsenal

Stort slag for FC København

Alexander Lind revser Superliga-profil

Scoringsfattigt i Silkeborg

Real Madrid taber

Aston Villa og Chelsea smider point

FCK afværger historisk nederlag

Dansk sportschef om rekordtransfer: ‘Modbydeligt’

Sådan starter FCK i livsvigtig kamp

Neymar overvejer karrierestop

Dortmund kan vinde i Østtyskland

Dansk PL-profil: ‘Den bedste tid i mit liv’

Kæmpe Superliga-comeback