Stor NordicBet Liga-profil skal væk til sommer

Jeppe Erenbjerg er en stor profil i NordicBet Ligaen, hvor han slår sine folder ud for B.93. Det er dog kun på lånt tid, da han efter aftale med Østerbro-klubben skal væk til sommer.



"Jeppe ja-tak".

Sådan kender man bedst Jeppe Erenbjerg på Østerbro Stadion, hvor han weekend efter weekend viser prøver på sit store talent. Senest blev det til to mål, da B.93 slog AC Horsens med 3-2 på netop Østerbro Stadion. 

Hans talent rækker da også langt ud over B.93 og NordicBet Ligaen, og det har det gjort i lang tid. Allerede sidste vinter var der ifølge Tipsbladets oplysninger nemlig bud efter ham fra MLS, hvor Vancouver Whitecaps stod klar til at hente danskeren over atlanten, men "Jeppe ja-tak" sagde på daværende tidspunkt "nej tak" til den canadiske storbyklub. 

Tidligere har Jeppe Erenbjerg i et interview med Tipsbladet givet udtryk for, at han ville takke ja til enhver Superliga-klub, men selvom Superligaen stadig er meget interessant for B.93-profilen, er han da blevet mere åben over for et udlandsskifte også. 

– Det tror jeg måske har ændret sig lidt. Alt i Superligaen vil stadig have interesse, men det vil udlandet også i lige så høj grad. Jeg synes, at udlandet ville være lige så spændende som Superligaen, men jeg ville nok foretrække at blive i Europa, lyder det fra Jeppe Erenbjerg til Tipsbladet. 

Er det så planen, at du skal væk til sommer?

– Ja, det var den snak, vi havde, da jeg skrev under på en forlængelse i sommer. Det skulle være, at vi kiggede på det nu her til vinter, og det passede så ikke. Så det ender nok med at blive til sommer. Det tror jeg, vi er ret enige om. Begge parter. 

Det var da ikke kun Vancouver Whitecaps, der havde fået øjnene op for den 23-årige NordicBet Liga-profil. Det var der også flere skandinaviske klubber, der havde. 

– Jeg har både hørt om interesse fra Superligaen og fra Norge og Sverige, men det blev aldrig sådan rigtigt helt konkret. 

Hvilken Superliga-klub drejede det sig om?

– Jeg ved faktisk ikke præcis, hvilken Superliga-klub, det var. Jeg prøvede at afskærme mig lidt fra det, men i ny og næ hørte jeg noget fra min agent, men uden at det blev helt specifikt med hvilke klubber og sådan. 

Jeppe Erenbjerg kender ikke til andet end at spille i B.93. Her er det blevet til 155 kampe for klubbens førstehold og 26 kampe for klubbens ungdomshold.







LIVE

VM-LIVE: Dommerekspert – ‘det er horribelt’

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Belgien i chok over Balogun-beslutning

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir

Scorer vanvittig løn i Premier League



LIVE

TransferLIVE: Newcastle henter dyr profil

Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’

“Du er en fucking maskine!”

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Brasilien – Norge

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner

USA-karantæne ophævet – nu siger Trump ‘tak’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

‘Den mest magtfulde nogensinde’

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere

‘Nogle tilsvininger, jeg godt kunne have undværet’

Her er 1/8-finalerne ved VM

Dansker på blokken i ny storklub

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

Superliga-træner forbereder sig på stjernetransfer



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

Portugal – Spanien

Mexico – England