Stor NordicBet Liga-profil skal væk til sommer

Jeppe Erenbjerg er en stor profil i NordicBet Ligaen, hvor han slår sine folder ud for B.93. Det er dog kun på lånt tid, da han efter aftale med Østerbro-klubben skal væk til sommer.



"Jeppe ja-tak".

Sådan kender man bedst Jeppe Erenbjerg på Østerbro Stadion, hvor han weekend efter weekend viser prøver på sit store talent. Senest blev det til to mål, da B.93 slog AC Horsens med 3-2 på netop Østerbro Stadion. 

Hans talent rækker da også langt ud over B.93 og NordicBet Ligaen, og det har det gjort i lang tid. Allerede sidste vinter var der ifølge Tipsbladets oplysninger nemlig bud efter ham fra MLS, hvor Vancouver Whitecaps stod klar til at hente danskeren over atlanten, men "Jeppe ja-tak" sagde på daværende tidspunkt "nej tak" til den canadiske storbyklub. 

Tidligere har Jeppe Erenbjerg i et interview med Tipsbladet givet udtryk for, at han ville takke ja til enhver Superliga-klub, men selvom Superligaen stadig er meget interessant for B.93-profilen, er han da blevet mere åben over for et udlandsskifte også. 

– Det tror jeg måske har ændret sig lidt. Alt i Superligaen vil stadig have interesse, men det vil udlandet også i lige så høj grad. Jeg synes, at udlandet ville være lige så spændende som Superligaen, men jeg ville nok foretrække at blive i Europa, lyder det fra Jeppe Erenbjerg til Tipsbladet. 

Er det så planen, at du skal væk til sommer?

– Ja, det var den snak, vi havde, da jeg skrev under på en forlængelse i sommer. Det skulle være, at vi kiggede på det nu her til vinter, og det passede så ikke. Så det ender nok med at blive til sommer. Det tror jeg, vi er ret enige om. Begge parter. 

Det var da ikke kun Vancouver Whitecaps, der havde fået øjnene op for den 23-årige NordicBet Liga-profil. Det var der også flere skandinaviske klubber, der havde. 

– Jeg har både hørt om interesse fra Superligaen og fra Norge og Sverige, men det blev aldrig sådan rigtigt helt konkret. 

Hvilken Superliga-klub drejede det sig om?

– Jeg ved faktisk ikke præcis, hvilken Superliga-klub, det var. Jeg prøvede at afskærme mig lidt fra det, men i ny og næ hørte jeg noget fra min agent, men uden at det blev helt specifikt med hvilke klubber og sådan. 

Jeppe Erenbjerg kender ikke til andet end at spille i B.93. Her er det blevet til 155 kampe for klubbens førstehold og 26 kampe for klubbens ungdomshold.





LIVE

LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Peter Schmeichel lander stort job

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

AGF køber dansk profil

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen

PSG er i Champions League-finalen efter drama

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’

Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Afsløring: Færdig i Silkeborg

‘Vi må se, hvad FC København vil’

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Tidligere Brøndby-assistent til Premier League?

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..

Freiburg – Braga

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Dansk træner vinder stor pris

Bayern – PSG

Rundens hold i Superligaen – 30. runde



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Stort drop: FCM smider sejr mod Viborg