Stor NordicBet Liga-profil skal væk til sommer

Jeppe Erenbjerg er en stor profil i NordicBet Ligaen, hvor han slår sine folder ud for B.93. Det er dog kun på lånt tid, da han efter aftale med Østerbro-klubben skal væk til sommer.



"Jeppe ja-tak".

Sådan kender man bedst Jeppe Erenbjerg på Østerbro Stadion, hvor han weekend efter weekend viser prøver på sit store talent. Senest blev det til to mål, da B.93 slog AC Horsens med 3-2 på netop Østerbro Stadion. 

Hans talent rækker da også langt ud over B.93 og NordicBet Ligaen, og det har det gjort i lang tid. Allerede sidste vinter var der ifølge Tipsbladets oplysninger nemlig bud efter ham fra MLS, hvor Vancouver Whitecaps stod klar til at hente danskeren over atlanten, men "Jeppe ja-tak" sagde på daværende tidspunkt "nej tak" til den canadiske storbyklub. 

Tidligere har Jeppe Erenbjerg i et interview med Tipsbladet givet udtryk for, at han ville takke ja til enhver Superliga-klub, men selvom Superligaen stadig er meget interessant for B.93-profilen, er han da blevet mere åben over for et udlandsskifte også. 

– Det tror jeg måske har ændret sig lidt. Alt i Superligaen vil stadig have interesse, men det vil udlandet også i lige så høj grad. Jeg synes, at udlandet ville være lige så spændende som Superligaen, men jeg ville nok foretrække at blive i Europa, lyder det fra Jeppe Erenbjerg til Tipsbladet. 

Er det så planen, at du skal væk til sommer?

– Ja, det var den snak, vi havde, da jeg skrev under på en forlængelse i sommer. Det skulle være, at vi kiggede på det nu her til vinter, og det passede så ikke. Så det ender nok med at blive til sommer. Det tror jeg, vi er ret enige om. Begge parter. 

Det var da ikke kun Vancouver Whitecaps, der havde fået øjnene op for den 23-årige NordicBet Liga-profil. Det var der også flere skandinaviske klubber, der havde. 

– Jeg har både hørt om interesse fra Superligaen og fra Norge og Sverige, men det blev aldrig sådan rigtigt helt konkret. 

Hvilken Superliga-klub drejede det sig om?

– Jeg ved faktisk ikke præcis, hvilken Superliga-klub, det var. Jeg prøvede at afskærme mig lidt fra det, men i ny og næ hørte jeg noget fra min agent, men uden at det blev helt specifikt med hvilke klubber og sådan. 

Jeppe Erenbjerg kender ikke til andet end at spille i B.93. Her er det blevet til 155 kampe for klubbens førstehold og 26 kampe for klubbens ungdomshold.







LIVE

TransferLIVE: FCK bekræfter – nu er han solgt

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK

Bizart: FCM-profil skadet derhjemme

Klar for FC København

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

‘Horsens var et helvede’

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

Frankrig – England



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere

FCK-boss åben for lejeaftaler

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked

Han bestemmer det hele

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dansk klub har lagt hele strategien om

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler

Smadrer transferrekord