NordicBet Liga-klub nærmer sig ny cheftræner

NordicBet Liga-klubben Kolding IF regner med at have ansat en ny cheftræner inden den 6. januar.



PARKEN (Tipsbladet): Sæsonen for Kolding IF er gået på hæld, men forude venter et travlt program, hvor klubben skal finde en ny cheftræner.

Den 30. november sagde man nemlig farvel til Lasse Holmgaard, da NordicBet Liga-klubben vil i en anden retning med en større leder som cheftræner. Det fremgik af pressemeddelelsen, og det samme fortalte Lasse Homgaard til Tipsbladet.

Læs mere: Choknyhed – dansk cheftræner fyret

Arbejdet med at fnde hans afløser har stået på lige siden, og nu er man ved at indskrænke feltet.

– Der er stadig en god håndfuld (kandiater, red.). Vi mangler også stadig at snakke med nogle af dem flere gange, inden vi kan sætte cirkler om de rette emner, siger Niklas Nürnberg, sportslig ansvarlig i Kolding IF, til Tipsbladet og andre skrevne medier efter pokalexittet søndag.

Bold har tidligere bragt Arnar Grétarssons navn i spil, som mediet erfarer, at Kolding har holdt snakke med. Islændingen har senest stået i spidsen for Valur i hjemlandet, og har tidligere haft store poster i udlandet som sportsdirektør i Club Brügge og AEK Athen.

– Det er et navn, vi kender. Men af respekt kommer jeg ikke til at gå ind i, hvem vi konkret snakker med. Men jo, jeg kender ham, og generelt kender jeg mange trænernavne, siger Niklas Nürnberg.

Sikkert er det til gengæld, at klubbens vikarierende cheftræner, Jacob Dehn, ikke er i spil til at overtage jobbet permanent.

– Jeg er ikke i tvivl om, at Jacob Dehn er et stort trænertalent. Han er meget ung, og jeg tror sagtens, han kan blive cheftræner for os en dag. Men i denne omgang er det en postgang for tidligt. Vi gik også med en intern løsning i sommer, så vi vil også gerne have noget inspiration udefra.

29-årige Jacob Dehn fortsætter i stedet i sin rolle som assistent- og transitionstræner. Cheftrænerdrømmen lever dog i bedste velgående.

– Det giver blod på tanden efter at have fået ansvaret i de her uger. Jeg har ambitioner som træner, men vigtigst af alt er jeg glad for at være i Kolding uanset min rolle. Det vigtigste for mig handler om at rykke den her klub til det næste niveau. Jeg er sikker på, der bliver truffet en god beslutning.

Jacob Dehn stod i spidsen for Kolding IF i pokalkvartfinalerne, hvor man blev besejret med samlet 1-4 af FC Købehavn.

Desuden er det planen, at Kolding IF skal ansætte en assistent mere, som skal stå klar sammen med den nye cheftræner, når holdet starter op igen den 6. januar.





Tottenham-flop i stor transfer




LIVE

TransferLIVE: Tobias Slotsager får ny agent

Her kan du se FC København mod FC Polissya

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet

De vil have Jelert

I Brøndby-dialog – nu melder storklub sig på banen

Vejle sikrer stortalent foran store hold i Europa

Superliga-klub bød millioner – tager til Portugal



LIVE

Superliga-LIVE: Her er AGF-truppen

Færdig i dansk klub efter 55 dage

‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’

Jagtet af FCK og BIF: Nu er der landet stort bud

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

Ny FC København-stjerne imponerer



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool

Slår transferrekord for Superliga-angriber

FCK-træner slår fast: Han er førstevalget

Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni

Endnu et forbund i kødet på FIFA



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

Tidligere Superliga-træner dybt involveret

Dansker i rekordtransfer

Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub

Har budt en milliard

Målkongen Chiakha i centrum for millionindsamling

Her er FC Københavns pris på William Clem

DBU indkaldt til møde

Revser FC København: ‘Arrogant’

Jagter dansk landsholdsspiller



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Her er Andreas Skov Olsens nye klub

Surt show – dumpet!

Bekræfter: Salah-transfer droppet

‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’