Choknyhed – dansk cheftræner fyret

Danske Lasse Holmgaard vågnede til sin store overraskelse op til en fyreseddel. Tipsbladet har talt med den nu arbejdsløse cheftræner.



Lørdag morgen forløb på en helt anden måde, end Lasse Holmgaard havde regnet med.

Klokken 08.30 blev han kaldt til møde med ledelsen, der overbragte ham nyheden om, at han ikke længere skal være cheftræner i Kolding IF.

Det skete under et døgn efter, Lasse Holmgaard altså for sidste gang stod i spidsen for Kolding IF – det var i 1-2-nederlaget til AC Horsens.

– Efter kampen (fredag aften, red.) aftalte vi, at vi skulle have et møde næste morgen, inden spillerne mødte ind. Jeg havde ikke på fornemmelse, at det her skulle ske, siger en afklaret Lasse Holmgaard, da Tipsbladet fanger ham over telefonen kort efter, at Kolding IF selv har offentliggjort nyheden.

I pressemeddelelsen fremgår det, at der nu er brug for "en anden og mere markant ledelsesstil" i Kolding IF.

– De vil gerne i en anden retning. De føler ikke, jeg er hård nok i min fremtoning, men baseret på resultater, spillet på banen og antallet af clean sheets, føler jeg, at vi var på den rigtige vej, siger Lasse Holmgaard og fortsætter:

– Vi fik også udviklet en masse unge spillere og kom godt ud af sommeren, hvor vi lavede en masse ændringer. Vi ligger i top seks og er i kvartfinalen i pokalturneringen, så det er nogle menneskelige ting, som jeg ikke udfylder godt nok til deres ønsker.

Bornholmeren tog til Kolding IF for knap et år siden, hvor han startede som assistenttræner under Kristoffer Wichmann. I sommer fik han en gylden mulighed i Union Berlin, og så takkede Lasse Holmgaard ja til at overtage Kolding IF.

På resultatsiden er det gået over al forventning med en placering i top 6 og deltagelse i pokalfinalens kvartfinaler, hvor FC København venter i et dobbeltopgør.

– Det, der gør mig sur, irriteret og ked af det, er, at jeg ikke kan stå i spidsen for Kolding i kvartfinalen mod FC København på en udsolgt hjemmebane og i Parken. Det er en drøm for mig og holdet. Vi har kæmpet stenhårdt for at nå dertil, så jeg har svært ved at forstå, at jeg ikke kan få lov til det, og så blive afskediget bagefter.

Er der noget i det her forløb, hvor du kunne have tænkt dig, at tingene var blevet gjort anderledes?

– Nej, jeg har været meget glad for mit halve år som assistent og det seneste halve år som cheftræner. Jeg har gjort mit ypperste og er glad for måden, vi spiller fodbold på. Det eneste jeg taber kæben over, er, at jeg ikke får lov til at stå i spidsen for Kolding i pokalkvartfinalerne.

Hvad så nu?
På trods af fyringen er Lasse Holmgaard ikke sådan at slå ud.

Han holder ryggen rank, hovedet højt og har fortsat store ambitioner på egne vegne.

– Jeg har masser af mod på fodboldverdenen. Vi har på kort tid skabt nogle gode resultater, og det er for mig et tegn på, at mine ideer, tanker og filosofi kan noget, siger Lasse Holmgaard.

Kolding IF har under bornholmerens ledelse haft NordicBet Ligaens bedste defensiv med blot 12 indkasserede scoringer, mens man har holdt 10 clean sheets.

– Alt i alt synes jeg, at det ville være sindssygt, hvis ikke jeg bruger min viden og erfaring i fodboldverdenen, da jeg kan se, at den er brugbar.

Kan du lære noget om fodboldverdenen fra de seneste 24 timer?

– Jeg har prøvet det her før og har været i gamet i mange år, så jeg ved, hvor brutal den her verden er. Det er mega irriterende og ærgerligt, så det skal jeg bearbejde. Men både som assistent og cheftræner er jeg meget interesseret i at finde noget nyt.

I første omgang skal Lasse Holmgaard se sin søn spille for Brøndby mod AaB søndag, hvorefter han lægger det helt store puslespil for fremtiden.







EKSKLUSIVT

Supercomputer: Gyser – her ender FC København

Fem vilde stats til Superligaens 21. runde

Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes

– Man tænker: ‘Hvor længe kan det fortsætte?’

Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’

Thomas Franks nye job? ‘Der er ét problem’

‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund

AGF-profil overvejer karrierestop



Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!

Raser efter Bodø/Glimt-sensation

FC Nordsjælland – Vejle Boldklub

Zorniger om FCK: Her er de bedre end FCM

O’Riley lærte lektie: ‘Det var ubarmhjertigt’



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Iskold Xabi Alonso afviser topklub

Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’

Fyring og tavse magtmænd: Nu svarer Neestrup

Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt

Man Utd-stjerne hylder Amorim



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Farzam: ‘Jeg forstår slet ikke den transfer’

Afsløring: FCK henter toptalentet Abrahamsen

Kæmpe ros af klubløse Kristoffer Wichmann 

AGF-profil ramt af synsforstyrrelser

Landstræner med klar besked til FCK-stjerne

Forlod FCK: ‘Det har sejlet lige siden’

Peger på pressen: Har sagt det hele sæsonen

‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’

Fri til sommer – Casper Højer holder døren åben

Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner

Bekræfter – kan købe Superliga-spiller

Deler særligt minde: ‘Så sprang han i luften!’



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Høgh hyldes af UEFA

Morten Olsen mindes Sepp Piontek

Schmedes teaser – forlænger Brøndby-komet?

Afsløring: Her er prisen for Thomas Santos

Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring

Deler nyt om Braithwaite – kan ske om tre uger

Bliver i Danmark – afviser lukrativt skifte

Køber Brøndby dem? Nu svarer Schmedes

Superliga-klub tæt på dansk stortalent

Vejle får fredagstæv i Farum

I særlig klub med Eriksen og co.: ‘Surrealistisk’

Her kan du se Celtic FC mod VfB Stuttgart

OB straffer angriber

Yoram Zague sigtet i Danmark

Laudrup: Fodbolddanmark glemmer aldrig Sepp

Manden der fik Danmark til at vinde er død

Kærlige beskeder vælter ind

Sepp Piontek er død

Bekræfter: Skal til Danmark og møde angriber

Mikel Arteta: ‘Ekstremt skuffet’

Kasper Høgh glad for vild Champions League-aften

Arsenal skuffer mod bundprop