Lørdag morgen forløb på en helt anden måde, end Lasse Holmgaard havde regnet med.
Klokken 08.30 blev han kaldt til møde med ledelsen, der overbragte ham nyheden om, at han ikke længere skal være cheftræner i Kolding IF.
Det skete under et døgn efter, Lasse Holmgaard altså for sidste gang stod i spidsen for Kolding IF – det var i 1-2-nederlaget til AC Horsens.
– Efter kampen (fredag aften, red.) aftalte vi, at vi skulle have et møde næste morgen, inden spillerne mødte ind. Jeg havde ikke på fornemmelse, at det her skulle ske, siger en afklaret Lasse Holmgaard, da Tipsbladet fanger ham over telefonen kort efter, at Kolding IF selv har offentliggjort nyheden.
I pressemeddelelsen fremgår det, at der nu er brug for "en anden og mere markant ledelsesstil" i Kolding IF.
– De vil gerne i en anden retning. De føler ikke, jeg er hård nok i min fremtoning, men baseret på resultater, spillet på banen og antallet af clean sheets, føler jeg, at vi var på den rigtige vej, siger Lasse Holmgaard og fortsætter:
– Vi fik også udviklet en masse unge spillere og kom godt ud af sommeren, hvor vi lavede en masse ændringer. Vi ligger i top seks og er i kvartfinalen i pokalturneringen, så det er nogle menneskelige ting, som jeg ikke udfylder godt nok til deres ønsker.
Bornholmeren tog til Kolding IF for knap et år siden, hvor han startede som assistenttræner under Kristoffer Wichmann. I sommer fik han en gylden mulighed i Union Berlin, og så takkede Lasse Holmgaard ja til at overtage Kolding IF.
På resultatsiden er det gået over al forventning med en placering i top 6 og deltagelse i pokalfinalens kvartfinaler, hvor FC København venter i et dobbeltopgør.
– Det, der gør mig sur, irriteret og ked af det, er, at jeg ikke kan stå i spidsen for Kolding i kvartfinalen mod FC København på en udsolgt hjemmebane og i Parken. Det er en drøm for mig og holdet. Vi har kæmpet stenhårdt for at nå dertil, så jeg har svært ved at forstå, at jeg ikke kan få lov til det, og så blive afskediget bagefter.
Er der noget i det her forløb, hvor du kunne have tænkt dig, at tingene var blevet gjort anderledes?
– Nej, jeg har været meget glad for mit halve år som assistent og det seneste halve år som cheftræner. Jeg har gjort mit ypperste og er glad for måden, vi spiller fodbold på. Det eneste jeg taber kæben over, er, at jeg ikke får lov til at stå i spidsen for Kolding i pokalkvartfinalerne.
Hvad så nu?
På trods af fyringen er Lasse Holmgaard ikke sådan at slå ud.
Han holder ryggen rank, hovedet højt og har fortsat store ambitioner på egne vegne.
– Jeg har masser af mod på fodboldverdenen. Vi har på kort tid skabt nogle gode resultater, og det er for mig et tegn på, at mine ideer, tanker og filosofi kan noget, siger Lasse Holmgaard.
Kolding IF har under bornholmerens ledelse haft NordicBet Ligaens bedste defensiv med blot 12 indkasserede scoringer, mens man har holdt 10 clean sheets.
– Alt i alt synes jeg, at det ville være sindssygt, hvis ikke jeg bruger min viden og erfaring i fodboldverdenen, da jeg kan se, at den er brugbar.
Kan du lære noget om fodboldverdenen fra de seneste 24 timer?
– Jeg har prøvet det her før og har været i gamet i mange år, så jeg ved, hvor brutal den her verden er. Det er mega irriterende og ærgerligt, så det skal jeg bearbejde. Men både som assistent og cheftræner er jeg meget interesseret i at finde noget nyt.
I første omgang skal Lasse Holmgaard se sin søn spille for Brøndby mod AaB søndag, hvorefter han lægger det helt store puslespil for fremtiden.
LIVE
VM-LIVE: Aral Simsir forlader landsholdslejr
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
AVIS
Bayern München i ‘megatransfer’ – betaler 485 mio.
NYHEDER
Kasper Schmeichel scorer stort tv-job
Silkeborg køber Kent Nielsens afløser i 1. div
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
TOPNYHED
Kent Nielsen sætter ord på jobskifte
MEDIE
Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
City med vildt rekordbud
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De vinder VM
EKSKLUSIVT
Superliga-boss teaser: ‘Meget tæt på’
MEDIE
Han bliver ny cheftræner i Silkeborg
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
NYHEDER
Jens Jønsson flirter med dansk retur
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sturm Graz jagter ‘den næste Højlund’
Her kan du se Mexico mod Sydafrika
NYHEDER
Peger på ham som ny Superliga-træner
INTERVIEW
Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’
NYHEDER
VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med Superliga-spiller
EKSKLUSIVT
Ny TV2-satsning: ‘Tror Per Frimann er bekymret’
INTERVIEW
Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM
EKSKLUSIVT