Lørdag morgen forløb på en helt anden måde, end Lasse Holmgaard havde regnet med.
Klokken 08.30 blev han kaldt til møde med ledelsen, der overbragte ham nyheden om, at han ikke længere skal være cheftræner i Kolding IF.
Det skete under et døgn efter, Lasse Holmgaard altså for sidste gang stod i spidsen for Kolding IF – det var i 1-2-nederlaget til AC Horsens.
– Efter kampen (fredag aften, red.) aftalte vi, at vi skulle have et møde næste morgen, inden spillerne mødte ind. Jeg havde ikke på fornemmelse, at det her skulle ske, siger en afklaret Lasse Holmgaard, da Tipsbladet fanger ham over telefonen kort efter, at Kolding IF selv har offentliggjort nyheden.
I pressemeddelelsen fremgår det, at der nu er brug for "en anden og mere markant ledelsesstil" i Kolding IF.
– De vil gerne i en anden retning. De føler ikke, jeg er hård nok i min fremtoning, men baseret på resultater, spillet på banen og antallet af clean sheets, føler jeg, at vi var på den rigtige vej, siger Lasse Holmgaard og fortsætter:
– Vi fik også udviklet en masse unge spillere og kom godt ud af sommeren, hvor vi lavede en masse ændringer. Vi ligger i top seks og er i kvartfinalen i pokalturneringen, så det er nogle menneskelige ting, som jeg ikke udfylder godt nok til deres ønsker.
Bornholmeren tog til Kolding IF for knap et år siden, hvor han startede som assistenttræner under Kristoffer Wichmann. I sommer fik han en gylden mulighed i Union Berlin, og så takkede Lasse Holmgaard ja til at overtage Kolding IF.
På resultatsiden er det gået over al forventning med en placering i top 6 og deltagelse i pokalfinalens kvartfinaler, hvor FC København venter i et dobbeltopgør.
– Det, der gør mig sur, irriteret og ked af det, er, at jeg ikke kan stå i spidsen for Kolding i kvartfinalen mod FC København på en udsolgt hjemmebane og i Parken. Det er en drøm for mig og holdet. Vi har kæmpet stenhårdt for at nå dertil, så jeg har svært ved at forstå, at jeg ikke kan få lov til det, og så blive afskediget bagefter.
Er der noget i det her forløb, hvor du kunne have tænkt dig, at tingene var blevet gjort anderledes?
– Nej, jeg har været meget glad for mit halve år som assistent og det seneste halve år som cheftræner. Jeg har gjort mit ypperste og er glad for måden, vi spiller fodbold på. Det eneste jeg taber kæben over, er, at jeg ikke får lov til at stå i spidsen for Kolding i pokalkvartfinalerne.
Hvad så nu?
På trods af fyringen er Lasse Holmgaard ikke sådan at slå ud.
Han holder ryggen rank, hovedet højt og har fortsat store ambitioner på egne vegne.
– Jeg har masser af mod på fodboldverdenen. Vi har på kort tid skabt nogle gode resultater, og det er for mig et tegn på, at mine ideer, tanker og filosofi kan noget, siger Lasse Holmgaard.
Kolding IF har under bornholmerens ledelse haft NordicBet Ligaens bedste defensiv med blot 12 indkasserede scoringer, mens man har holdt 10 clean sheets.
– Alt i alt synes jeg, at det ville være sindssygt, hvis ikke jeg bruger min viden og erfaring i fodboldverdenen, da jeg kan se, at den er brugbar.
Kan du lære noget om fodboldverdenen fra de seneste 24 timer?
– Jeg har prøvet det her før og har været i gamet i mange år, så jeg ved, hvor brutal den her verden er. Det er mega irriterende og ærgerligt, så det skal jeg bearbejde. Men både som assistent og cheftræner er jeg meget interesseret i at finde noget nyt.
I første omgang skal Lasse Holmgaard se sin søn spille for Brøndby mod AaB søndag, hvorefter han lægger det helt store puslespil for fremtiden.

– Gigantisk FC Midtjylland-problem – er du vimmer!

Dyrt FCK-flop er blevet træner i brors klub

Opsigtsvækkende dansk comeback i udlandet

Kalder Roony Bardghji-gestus for ‘usædvanlig’

Smadrer 1. division – bomber er gratis om lidt

FCM melder ud: Købte ny keeper i transfervinduet

Man Utd-spillere dybt frustrerede over Amorim

Nægtede at give hånden til Peter Schmeichel

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Flot gestus af Tadej Pogacar

Kriseklub fyrer – medie bringer Bo Svensson i spil

Rundens Hold i Superligaen – 8. runde

Revser OB: ‘Alt for mange dårlige spillere’

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

‘Med de profiler, vi har, bliver vi kun bedre’

Medier fælder dom over Dorgu efter derby

Godt FC København-nyt før Champions League-brag

Vild eufori: ‘Det er allerede Højlunds Napoli’

Sender 15 millioner til FC Midtjylland

Ekspert hylder AGF-transfer: Rigtig, rigtig godt!

– Starten kunne næsten ikke have været værre

Dansk spiller i kæmpe chok: Karrieren er i fare

Amok over Oliver Sonne-beslutning: ‘En skændsel!’

Troels Bech svarer på Viaplay-eksperts kritik

Karrieren slut for tidligere FCK-spiller?

Ingen klausul: Grønt lys til Brøndby-brag

‘Fantastisk’ Roony hyldes efter Barcelona-debut

Som Bambi på glatis!

Thomas Frank deler godt nyt

Puster til rygter – er det Amorims næste job?

– Det har nok ikke været hans drømmedestination

Her er Jens Jønsson løn i Grækenland

Klubløs og falleret – er hans karriere slut?

Dansk Bayern München-talent stråler i Schweiz

I vildrede over kæmpe United-transfer

Legende færdig i Wrexham?

– Det er en fantastisk kombination

– Eriksen bliver en vigtig faktor

Peger på Holger Rune: Det siger noget om viljen

Find checkhæftet frem, ‘CV’ – han skal forlænges!

Drastisk beslutning: ‘Har jeg aldrig gjort før’

Thomas Frank lover: – Der er mere i vente

Alexander Zorniger i stor hyldest af Kent Nielsen

Medier og Roy Keane slagter Man Utd-stjerne

Jon Walters: ‘Alle kendte til buddet fra FCM’

Dansk klub skriver historie

Baskere og Gunners skyder med løst krudt

Amin Chiakha åbnede målkontoen for Vejle

UCI langer ud efter spansk regering

Tidl. Barca-stjerne raser: ‘Nej, jeg er IKKE død’

Surt show: Det bliver ikke til noget

Leverkusen i fokus: Stjernen Patrick Schick

Vingegaard: ‘Hele dagen har været surrealistisk’

Raser over Ruben Amorim
