Choknyhed – dansk cheftræner fyret

Danske Lasse Holmgaard vågnede til sin store overraskelse op til en fyreseddel. Tipsbladet har talt med den nu arbejdsløse cheftræner.



Lørdag morgen forløb på en helt anden måde, end Lasse Holmgaard havde regnet med.

Klokken 08.30 blev han kaldt til møde med ledelsen, der overbragte ham nyheden om, at han ikke længere skal være cheftræner i Kolding IF.

Det skete under et døgn efter, Lasse Holmgaard altså for sidste gang stod i spidsen for Kolding IF – det var i 1-2-nederlaget til AC Horsens.

– Efter kampen (fredag aften, red.) aftalte vi, at vi skulle have et møde næste morgen, inden spillerne mødte ind. Jeg havde ikke på fornemmelse, at det her skulle ske, siger en afklaret Lasse Holmgaard, da Tipsbladet fanger ham over telefonen kort efter, at Kolding IF selv har offentliggjort nyheden.

I pressemeddelelsen fremgår det, at der nu er brug for "en anden og mere markant ledelsesstil" i Kolding IF.

– De vil gerne i en anden retning. De føler ikke, jeg er hård nok i min fremtoning, men baseret på resultater, spillet på banen og antallet af clean sheets, føler jeg, at vi var på den rigtige vej, siger Lasse Holmgaard og fortsætter:

– Vi fik også udviklet en masse unge spillere og kom godt ud af sommeren, hvor vi lavede en masse ændringer. Vi ligger i top seks og er i kvartfinalen i pokalturneringen, så det er nogle menneskelige ting, som jeg ikke udfylder godt nok til deres ønsker.

Bornholmeren tog til Kolding IF for knap et år siden, hvor han startede som assistenttræner under Kristoffer Wichmann. I sommer fik han en gylden mulighed i Union Berlin, og så takkede Lasse Holmgaard ja til at overtage Kolding IF.

På resultatsiden er det gået over al forventning med en placering i top 6 og deltagelse i pokalfinalens kvartfinaler, hvor FC København venter i et dobbeltopgør.

– Det, der gør mig sur, irriteret og ked af det, er, at jeg ikke kan stå i spidsen for Kolding i kvartfinalen mod FC København på en udsolgt hjemmebane og i Parken. Det er en drøm for mig og holdet. Vi har kæmpet stenhårdt for at nå dertil, så jeg har svært ved at forstå, at jeg ikke kan få lov til det, og så blive afskediget bagefter.

Er der noget i det her forløb, hvor du kunne have tænkt dig, at tingene var blevet gjort anderledes?

– Nej, jeg har været meget glad for mit halve år som assistent og det seneste halve år som cheftræner. Jeg har gjort mit ypperste og er glad for måden, vi spiller fodbold på. Det eneste jeg taber kæben over, er, at jeg ikke får lov til at stå i spidsen for Kolding i pokalkvartfinalerne.

Hvad så nu?
På trods af fyringen er Lasse Holmgaard ikke sådan at slå ud.

Han holder ryggen rank, hovedet højt og har fortsat store ambitioner på egne vegne.

– Jeg har masser af mod på fodboldverdenen. Vi har på kort tid skabt nogle gode resultater, og det er for mig et tegn på, at mine ideer, tanker og filosofi kan noget, siger Lasse Holmgaard.

Kolding IF har under bornholmerens ledelse haft NordicBet Ligaens bedste defensiv med blot 12 indkasserede scoringer, mens man har holdt 10 clean sheets.

– Alt i alt synes jeg, at det ville være sindssygt, hvis ikke jeg bruger min viden og erfaring i fodboldverdenen, da jeg kan se, at den er brugbar.

Kan du lære noget om fodboldverdenen fra de seneste 24 timer?

– Jeg har prøvet det her før og har været i gamet i mange år, så jeg ved, hvor brutal den her verden er. Det er mega irriterende og ærgerligt, så det skal jeg bearbejde. Men både som assistent og cheftræner er jeg meget interesseret i at finde noget nyt.

I første omgang skal Lasse Holmgaard se sin søn spille for Brøndby mod AaB søndag, hvorefter han lægger det helt store puslespil for fremtiden.



Kan købe dansker for 97 millioner kroner

Jagtet af Brøndby – nu er der nyt

Dansker færdig i Ajax?

FC Københavns søsterklub henter spændende spiller

Brøndby takker nej til to spillere

Afsløring: Markus Uglebjerg tæt på AGF

Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’

Medier i svime: Den bedste!

Kæmpetransfer? Jens Stage spøger i Premier League

– De skal købe ‘AC’ og Hjulmand!

Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel

Afslører drøm: ‘Det kunne være meget sjovt!’

Efter Lerager-handel – transferbombe meldes på vej

Stor interesse: Kæmpeklub vil have Højbjerg

Brøndby bekræfter salg

Truer med at skride – de skylder ham kassen!

Konen spottet – Lewandowski i dialog med ny klub

Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller

Pønser på Niels Frederiksen-forhandlinger

Manchester United rasende

Ambitionerne er helt vilde: Det skal Lerager opnå

Ingen tvivl: AGF bør købe rivalens skarpe angriber

Der arbejdes på Bo Svensson-retur

Afsløring: FC København rykker Viktor Dadason op 

Hård kritik af FC København-stjerne

Ekspert: Kig på disse trænere, FCK

‘En fodboldmæssig katastrofe’

Han er verdens bedste fodboldspiller

Afsløring: Præsenterer Brøndby-spiller meget snart

Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber

Aldrig set før

Bliver det Andreas Christensens næste klub?

Afviste Superliga-skifte – tager til stor klub

Stort spørgsmål om SL-klub: ‘Får de gummiben?’

Sindssyg udvikling – kun overgået af Dorgu og Clem

FCK overvejer januarkøb af Isak Brusberg

Afsløring: FCN køber vidundertalentet Leo Dorsin

Holger Rune råbte op – nu kommer særlig regel

Har høj status i FC Midtjylland: Forlæng med ham!

– Overdrevet og unuanceret

Præmiepuljen stiger – så meget får VM-vinderen

Albert Grønbæk skifter agent

Helt vildt: Nu knuser Leragers klub transferrekord

Vingegaard, Gidsel og Mads Pedersen i duel

Superfriserne kan drille i Rotterdam

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

Bruno Fernandes langer ud efter Man Utd

Ren gift for Thomas Frank? ‘Imod kodeks’

Dansk landsholdsback forlader Team Esbjerg

Franculino opereret: Ude i flere måneder