Lørdag morgen forløb på en helt anden måde, end Lasse Holmgaard havde regnet med.
Klokken 08.30 blev han kaldt til møde med ledelsen, der overbragte ham nyheden om, at han ikke længere skal være cheftræner i Kolding IF.
Det skete under et døgn efter, Lasse Holmgaard altså for sidste gang stod i spidsen for Kolding IF – det var i 1-2-nederlaget til AC Horsens.
– Efter kampen (fredag aften, red.) aftalte vi, at vi skulle have et møde næste morgen, inden spillerne mødte ind. Jeg havde ikke på fornemmelse, at det her skulle ske, siger en afklaret Lasse Holmgaard, da Tipsbladet fanger ham over telefonen kort efter, at Kolding IF selv har offentliggjort nyheden.
I pressemeddelelsen fremgår det, at der nu er brug for "en anden og mere markant ledelsesstil" i Kolding IF.
– De vil gerne i en anden retning. De føler ikke, jeg er hård nok i min fremtoning, men baseret på resultater, spillet på banen og antallet af clean sheets, føler jeg, at vi var på den rigtige vej, siger Lasse Holmgaard og fortsætter:
– Vi fik også udviklet en masse unge spillere og kom godt ud af sommeren, hvor vi lavede en masse ændringer. Vi ligger i top seks og er i kvartfinalen i pokalturneringen, så det er nogle menneskelige ting, som jeg ikke udfylder godt nok til deres ønsker.
Bornholmeren tog til Kolding IF for knap et år siden, hvor han startede som assistenttræner under Kristoffer Wichmann. I sommer fik han en gylden mulighed i Union Berlin, og så takkede Lasse Holmgaard ja til at overtage Kolding IF.
På resultatsiden er det gået over al forventning med en placering i top 6 og deltagelse i pokalfinalens kvartfinaler, hvor FC København venter i et dobbeltopgør.
– Det, der gør mig sur, irriteret og ked af det, er, at jeg ikke kan stå i spidsen for Kolding i kvartfinalen mod FC København på en udsolgt hjemmebane og i Parken. Det er en drøm for mig og holdet. Vi har kæmpet stenhårdt for at nå dertil, så jeg har svært ved at forstå, at jeg ikke kan få lov til det, og så blive afskediget bagefter.
Er der noget i det her forløb, hvor du kunne have tænkt dig, at tingene var blevet gjort anderledes?
– Nej, jeg har været meget glad for mit halve år som assistent og det seneste halve år som cheftræner. Jeg har gjort mit ypperste og er glad for måden, vi spiller fodbold på. Det eneste jeg taber kæben over, er, at jeg ikke får lov til at stå i spidsen for Kolding i pokalkvartfinalerne.
Hvad så nu?
På trods af fyringen er Lasse Holmgaard ikke sådan at slå ud.
Han holder ryggen rank, hovedet højt og har fortsat store ambitioner på egne vegne.
– Jeg har masser af mod på fodboldverdenen. Vi har på kort tid skabt nogle gode resultater, og det er for mig et tegn på, at mine ideer, tanker og filosofi kan noget, siger Lasse Holmgaard.
Kolding IF har under bornholmerens ledelse haft NordicBet Ligaens bedste defensiv med blot 12 indkasserede scoringer, mens man har holdt 10 clean sheets.
– Alt i alt synes jeg, at det ville være sindssygt, hvis ikke jeg bruger min viden og erfaring i fodboldverdenen, da jeg kan se, at den er brugbar.
Kan du lære noget om fodboldverdenen fra de seneste 24 timer?
– Jeg har prøvet det her før og har været i gamet i mange år, så jeg ved, hvor brutal den her verden er. Det er mega irriterende og ærgerligt, så det skal jeg bearbejde. Men både som assistent og cheftræner er jeg meget interesseret i at finde noget nyt.
I første omgang skal Lasse Holmgaard se sin søn spille for Brøndby mod AaB søndag, hvorefter han lægger det helt store puslespil for fremtiden.
LIVE
LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
DBU afslører: Tager beslutning senest i marts 2027
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
OPTAKT
Brøndby IF – FC Nordsjælland
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
NYHEDER
Brøndby udtager 24 spillere til Superliga-kamp
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
OPTAKT
Chelsea – Nottingham Forest
MEDIE