Lørdag morgen forløb på en helt anden måde, end Lasse Holmgaard havde regnet med.
Klokken 08.30 blev han kaldt til møde med ledelsen, der overbragte ham nyheden om, at han ikke længere skal være cheftræner i Kolding IF.
Det skete under et døgn efter, Lasse Holmgaard altså for sidste gang stod i spidsen for Kolding IF – det var i 1-2-nederlaget til AC Horsens.
– Efter kampen (fredag aften, red.) aftalte vi, at vi skulle have et møde næste morgen, inden spillerne mødte ind. Jeg havde ikke på fornemmelse, at det her skulle ske, siger en afklaret Lasse Holmgaard, da Tipsbladet fanger ham over telefonen kort efter, at Kolding IF selv har offentliggjort nyheden.
I pressemeddelelsen fremgår det, at der nu er brug for "en anden og mere markant ledelsesstil" i Kolding IF.
– De vil gerne i en anden retning. De føler ikke, jeg er hård nok i min fremtoning, men baseret på resultater, spillet på banen og antallet af clean sheets, føler jeg, at vi var på den rigtige vej, siger Lasse Holmgaard og fortsætter:
– Vi fik også udviklet en masse unge spillere og kom godt ud af sommeren, hvor vi lavede en masse ændringer. Vi ligger i top seks og er i kvartfinalen i pokalturneringen, så det er nogle menneskelige ting, som jeg ikke udfylder godt nok til deres ønsker.
Bornholmeren tog til Kolding IF for knap et år siden, hvor han startede som assistenttræner under Kristoffer Wichmann. I sommer fik han en gylden mulighed i Union Berlin, og så takkede Lasse Holmgaard ja til at overtage Kolding IF.
På resultatsiden er det gået over al forventning med en placering i top 6 og deltagelse i pokalfinalens kvartfinaler, hvor FC København venter i et dobbeltopgør.
– Det, der gør mig sur, irriteret og ked af det, er, at jeg ikke kan stå i spidsen for Kolding i kvartfinalen mod FC København på en udsolgt hjemmebane og i Parken. Det er en drøm for mig og holdet. Vi har kæmpet stenhårdt for at nå dertil, så jeg har svært ved at forstå, at jeg ikke kan få lov til det, og så blive afskediget bagefter.
Er der noget i det her forløb, hvor du kunne have tænkt dig, at tingene var blevet gjort anderledes?
– Nej, jeg har været meget glad for mit halve år som assistent og det seneste halve år som cheftræner. Jeg har gjort mit ypperste og er glad for måden, vi spiller fodbold på. Det eneste jeg taber kæben over, er, at jeg ikke får lov til at stå i spidsen for Kolding i pokalkvartfinalerne.
Hvad så nu?
På trods af fyringen er Lasse Holmgaard ikke sådan at slå ud.
Han holder ryggen rank, hovedet højt og har fortsat store ambitioner på egne vegne.
– Jeg har masser af mod på fodboldverdenen. Vi har på kort tid skabt nogle gode resultater, og det er for mig et tegn på, at mine ideer, tanker og filosofi kan noget, siger Lasse Holmgaard.
Kolding IF har under bornholmerens ledelse haft NordicBet Ligaens bedste defensiv med blot 12 indkasserede scoringer, mens man har holdt 10 clean sheets.
– Alt i alt synes jeg, at det ville være sindssygt, hvis ikke jeg bruger min viden og erfaring i fodboldverdenen, da jeg kan se, at den er brugbar.
Kan du lære noget om fodboldverdenen fra de seneste 24 timer?
– Jeg har prøvet det her før og har været i gamet i mange år, så jeg ved, hvor brutal den her verden er. Det er mega irriterende og ærgerligt, så det skal jeg bearbejde. Men både som assistent og cheftræner er jeg meget interesseret i at finde noget nyt.
I første omgang skal Lasse Holmgaard se sin søn spille for Brøndby mod AaB søndag, hvorefter han lægger det helt store puslespil for fremtiden.
LIVE
TransferLIVE: Brøndby-spiller helt ude i kulden
TOPNYHED
Henter Kamil Wilczek
AVIS
Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde
TOPNYHED
I svime: ‘Rasmus Højlund – du er Guds gave!’
HELT VILDT
I svime over Dorgu: ‘En transformation!’
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Brøndby jagter flere profiler
TOPNYHED
Toptræner er helt vild med Victor Froholdt
MEDIE
Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
HELT VILDT
Rasede mod Felix Horn Myhre efter “chokbud”
NYHEDER
Afslører: Brøndby jagter Superliga-stjerne
MEDIE
Millionhandel – her er prisen på Superliga-bomber
‘Skal nok komme i dialog med Brøndby’
EKSKLUSIVT Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
TOPNYHED
Kenneth Perez raser: Det skal stoppe nu
HELT VILDT
‘Ærligt – FC København og Brøndby har reddet os’
TOPNYHED
Hylder Superliga-scoop: ‘Aldrig set en som ham!’
EKSKLUSIVT
Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’
Lamine Yamal stjæler overskrifterne i Barca-sejr
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TOPNYHED
Bringer Thomas Frank i spil til nyt job
TOPNYHED
Ser stort potentiale i ung Brøndby-duo
TOPNYHED
Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB
TOPNYHED
Varsler store ændringer i Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter Junior Zé
EKSKLUSIVT
Brøndby-fan har fået unik indsigt i transfer
TOPNYHED
Forsvarer FCK: De har ikke brudt nogen regler
AVIS
Kristall Mani Ingason tæt på stort skifte
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: ‘De får ham for en slik!’
TOPNYHED
Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur
TRANSFER
FCK-boss reagerer på Daramy-historie
‘Thomas Frank løber tør for tid’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
LIGE NU
Nedtur for Mikkel Damsgaard
EKSKLUSIVT
– Tror de skal slå deres transferrekord for ham
TRANSFER
Foreslår topklub at hente Oliver Sonne
HELT VILDT
FBI Boston fælder dansk rigmand
NYHEDER
Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub
Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte
NYHEDER
Officielt: AGF sælger Wahlstedt
TIPSBLADETS DOM
Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!
INTERVIEW
Klubber holder øje med AaB-profil
DAGENS SPILFORSLAG
Froholdt & Co rister hanekyllinger
HELT VILDT
United dukker Arsenal efter Dorgu-drømmekasse
TRANSFER
Dansker var tæt på ny klub – handlen er kollapset
TOPNYHED
Heftig kritik af dansker – Priske svarer igen
Officielt: Stijn Spierings færdig i Brøndby
STORT INTERVIEW
Dansk toptræner stifter agentfirma
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF sælger Leopold Wahlstedt
DAGENS SPILFORSLAG
Røde Djævle kan udfordre på Emirates
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: De sælger kun for rekordbeløb
Virgil van Dijk skuffet over nederlag
Bournemouth knækker Liverpool
Frederik Rønnow skudt i sænk af Dortmund