Lørdag morgen forløb på en helt anden måde, end Lasse Holmgaard havde regnet med.
Klokken 08.30 blev han kaldt til møde med ledelsen, der overbragte ham nyheden om, at han ikke længere skal være cheftræner i Kolding IF.
Det skete under et døgn efter, Lasse Holmgaard altså for sidste gang stod i spidsen for Kolding IF – det var i 1-2-nederlaget til AC Horsens.
– Efter kampen (fredag aften, red.) aftalte vi, at vi skulle have et møde næste morgen, inden spillerne mødte ind. Jeg havde ikke på fornemmelse, at det her skulle ske, siger en afklaret Lasse Holmgaard, da Tipsbladet fanger ham over telefonen kort efter, at Kolding IF selv har offentliggjort nyheden.
I pressemeddelelsen fremgår det, at der nu er brug for "en anden og mere markant ledelsesstil" i Kolding IF.
– De vil gerne i en anden retning. De føler ikke, jeg er hård nok i min fremtoning, men baseret på resultater, spillet på banen og antallet af clean sheets, føler jeg, at vi var på den rigtige vej, siger Lasse Holmgaard og fortsætter:
– Vi fik også udviklet en masse unge spillere og kom godt ud af sommeren, hvor vi lavede en masse ændringer. Vi ligger i top seks og er i kvartfinalen i pokalturneringen, så det er nogle menneskelige ting, som jeg ikke udfylder godt nok til deres ønsker.
Bornholmeren tog til Kolding IF for knap et år siden, hvor han startede som assistenttræner under Kristoffer Wichmann. I sommer fik han en gylden mulighed i Union Berlin, og så takkede Lasse Holmgaard ja til at overtage Kolding IF.
På resultatsiden er det gået over al forventning med en placering i top 6 og deltagelse i pokalfinalens kvartfinaler, hvor FC København venter i et dobbeltopgør.
– Det, der gør mig sur, irriteret og ked af det, er, at jeg ikke kan stå i spidsen for Kolding i kvartfinalen mod FC København på en udsolgt hjemmebane og i Parken. Det er en drøm for mig og holdet. Vi har kæmpet stenhårdt for at nå dertil, så jeg har svært ved at forstå, at jeg ikke kan få lov til det, og så blive afskediget bagefter.
Er der noget i det her forløb, hvor du kunne have tænkt dig, at tingene var blevet gjort anderledes?
– Nej, jeg har været meget glad for mit halve år som assistent og det seneste halve år som cheftræner. Jeg har gjort mit ypperste og er glad for måden, vi spiller fodbold på. Det eneste jeg taber kæben over, er, at jeg ikke får lov til at stå i spidsen for Kolding i pokalkvartfinalerne.
Hvad så nu?
På trods af fyringen er Lasse Holmgaard ikke sådan at slå ud.
Han holder ryggen rank, hovedet højt og har fortsat store ambitioner på egne vegne.
– Jeg har masser af mod på fodboldverdenen. Vi har på kort tid skabt nogle gode resultater, og det er for mig et tegn på, at mine ideer, tanker og filosofi kan noget, siger Lasse Holmgaard.
Kolding IF har under bornholmerens ledelse haft NordicBet Ligaens bedste defensiv med blot 12 indkasserede scoringer, mens man har holdt 10 clean sheets.
– Alt i alt synes jeg, at det ville være sindssygt, hvis ikke jeg bruger min viden og erfaring i fodboldverdenen, da jeg kan se, at den er brugbar.
Kan du lære noget om fodboldverdenen fra de seneste 24 timer?
– Jeg har prøvet det her før og har været i gamet i mange år, så jeg ved, hvor brutal den her verden er. Det er mega irriterende og ærgerligt, så det skal jeg bearbejde. Men både som assistent og cheftræner er jeg meget interesseret i at finde noget nyt.
I første omgang skal Lasse Holmgaard se sin søn spille for Brøndby mod AaB søndag, hvorefter han lægger det helt store puslespil for fremtiden.
LIVE
TransferLIVE: Medie: Frank kan glemme det
TRANSFER
U21-landsholdsanfører på vej til Superligaen
Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Mads Frøkjær-Jensen
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst
INTERVIEW
Klart svar om Tonni Adamsen
TOPNYHED
Deadline-bombe i Brøndby? Her er stjernes løn
TIPSBLADET SPECIAL Værsgo, Brøndby – en offensiv schweizerkniv!
MEDIE
Cristiano Ronaldo raser over choktransfer
EKSKLUSIVT
Tre Randers-spillere kan være på vej væk
AVIS
Kæmpeklub byder på Hjulmand – holdes ude af kamp
TOPNYHED
Kamil Wilczek opfordrer til Brøndby-transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bo Henriksen er topkandidat i Werder
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara
EKSKLUSIVT
Disse to er på vej væk fra Superliga-klub
TRANSFER
Zorniger med klar besked til Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhøjer bud på Jalaei
TOPNYHED
Kæmpe FCK-nederlag mod AGF
TOPNYHED
Det kan ske mandag i FC København
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
MEDIE
Hård transfermelding: Glem det, Manchester United!
NYHEDER
Hjulmand i kæmpetransfer? Nu melder klubben ud
AFSLØRING
Lægetjek i dag – Silkeborg tæt på dansk profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby udlejer toptalentet Søndergaard
TOPNYHED
Steve Cooper slår fast: ‘Vi vil have ham’
TOPNYHED
Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kæmpe Superliga-handel på plads
TRANSFER
Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’
TOPNYHED
Bombe på vej? Hvor er Cristiano Ronaldo?
TRANSFER
Klar besked fra FCK-boss: Har fået bud
HELT VILDT
I svime over vilde Noah Nartey – ikke sket i 21 år
NYHEDER
Cooper melder Brøndby-stjerne ude i længere tid
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
EKSKLUSIVT
Nordjysk drama: Stor AaB-profil på vej væk?
INTERVIEW
OB i fuld kontrol: Max Ejdum skal ikke til Brøndby
NYHEDER
Sender transferbøn til Brøndby-emne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby får Mads Frøkjær billigt
MEDIE
Dialog i gang: Vil have O’Riley nu
TOPNYHED
Chelsea-boss storroser dansk forsvarsspiller
TOPNYHED
Trækker overskrifter i Tyskland efter superkamp
TRANSFER
Falsk FC Midtjylland-historie i omløb
EKSKLUSIVT
Afsløring: Uwe Rösler henter Superliga-profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers køber Benjamin Örn
EKSKLUSIVT
Afsløring: På plads – får lang Superliga-kontrakt
MEDIE
Italiensk klub klar til at udfordre Brøndby
INTERVIEW
Millioner på lommen – men vil de bruge dem?
DAGENS SPILFORSLAG
Under i Udine
HELT VILDT
I struben på Niels Frederiksen: Det er kriminelt
AVIS
Kæmpebud på ny Brøndby-profils bror
EKSKLUSIVT
Afsløring: Esbjerg sælger Tobias Stagaard
To AGF-stjerner udgik mod FCK: Her er status
EKSKLUSIVT
Afsløring: Laurs Skjellerup skifter til Spezia
TOPNYHED
Solgt til dansk klub: ‘Vi fik alle pengene hjem’
EKSKLUSIVT
Brøndby har forhørt sig: ‘En naturlig interesse’
TIPSBLADETS DOM