Elias Sørensen har ikke været længe i Esbjerg efter sit skifte fra Newcastle, men alligevel blev det til fem kvarter og et mål for ham i kampen mod Helsingør. Han er desuden havnet midt i en klub, hvor træner Peter Hyballa har været udsat for kritik for sine hårde træningsmetoder.
Men i et interview med JydskeVestkysten fejer Sørensen kritikken til side og slår fast, at han ikke er skræmt af historierne.
– Slet ikke. Efter en lidt for turbulent tid i Newcastle, hvor jeg kunne se frem til at blive lejet ud igen i denne sæson, havde jeg brug for at finde en sted, hvor jeg kan være i længere tid, siger han og fortsætter:
– Jeg havde en god snak med træneren, inden jeg skrev under, og han overbeviste mig om, at det her er det rigtige sted for mig, og at vi skal spille på den måde, jeg godt kan lide at spille. Nu skal vi bare til at vinde nogle kampe, lyder det fra Elias Sørensen.
Endvidere peger EfB-målscoreren på, at han fokuserer på at komme og passe sit arbejde i sin nye klub, og at han lærte af sin tid i det engelske, at man skal have fokus på det, som man kan ændre på. Og det kan han kun ved at træne bedre og score flere mål.
I forhold til kampen mod Helsingør fortæller den nye EfB-angriber, at han naturligvis glædede sig over spilletiden og scoringen, men at han hellere ville have byttet det for en sejr, da det endte med et 1-3-nederlag.
I Esbjerg har 21 spillere skrevet under på et åbent brev om Hyballas opførsel på træningsbanen. Læs mere om trænerens reaktion her.
LIVE
LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
MEDIE
AGF køber dansk profil
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
Millionregn over ‘PC’
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort
Arsenal er i Champions League-finalen
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
HELT VILDT
Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: DBU-boss stopper
Tv-vært stopper på Viaplay
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
NYHEDER
Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
NYHEDER
Frygteligt nyt for Yuito Suzuki
El Clásico kan afgøre det hele
NYHEDER
Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem
NYHEDER
‘Kan ikke se en træner, der er en bedre mulighed’
MEDIE
Klar til at bruge millioner på Superliga-profil
‘Mesterskabet er ude af vores hænder’
Superliga-klub får grønt lys: Ikke ulovligt
Klar transferbesked til Christian Eriksen
AVIS
Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
