Ny EfB-angriber: Kom til klubben pga Hyballa

Elias Sørensen fortæller nu, at han skiftede til Esbjerg, fordi Peter Hyballa overbeviste ham.



Elias Sørensen har ikke været længe i Esbjerg efter sit skifte fra Newcastle, men alligevel blev det til fem kvarter og et mål for ham i kampen mod Helsingør. Han er desuden havnet midt i en klub, hvor træner Peter Hyballa har været udsat for kritik for sine hårde træningsmetoder.

Men i et interview med JydskeVestkysten fejer Sørensen kritikken til side og slår fast, at han ikke er skræmt af historierne.

– Slet ikke. Efter en lidt for turbulent tid i Newcastle, hvor jeg kunne se frem til at blive lejet ud igen i denne sæson, havde jeg brug for at finde en sted, hvor jeg kan være i længere tid, siger han og fortsætter:

– Jeg havde en god snak med træneren, inden jeg skrev under, og han overbeviste mig om, at det her er det rigtige sted for mig, og at vi skal spille på den måde, jeg godt kan lide at spille. Nu skal vi bare til at vinde nogle kampe, lyder det fra Elias Sørensen.

Endvidere peger EfB-målscoreren på, at han fokuserer på at komme og passe sit arbejde i sin nye klub, og at han lærte af sin tid i det engelske, at man skal have fokus på det, som man kan ændre på. Og det kan han kun ved at træne bedre og score flere mål.

I forhold til kampen mod Helsingør fortæller den nye EfB-angriber, at han naturligvis glædede sig over spilletiden og scoringen, men at han hellere ville have byttet det for en sejr, da det endte med et 1-3-nederlag.

I Esbjerg har 21 spillere skrevet under på et åbent brev om Hyballas opførsel på træningsbanen. Læs mere om trænerens reaktion her.





LIVE

TransferLIVE: Host op, Man City – koster 950 mio.!

Han afløser Mourinho

Han bliver cheftræner i Brøndby

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Nu melder Christian Eriksen ud

Afslører: Storklub missede Højlund

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Klubpræsident udtaler sig om Simsir

OB jagter tidligere Superliga-profil

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

FCK henter svensk talent

Supercomputer: De vinder VM

Jonas Wind til danskerklub?



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Bud på 1,12 milliard afvist

Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?

Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning

Klar melding fra Thomas Gravesen

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM

Dialog om dansk profil – koster 105 mio.

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Vildt: Håner Real Madrid efter gigantbud



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?

Sat til salg – så dyr er han