Ny EfB-angriber: Kom til klubben pga Hyballa

Elias Sørensen fortæller nu, at han skiftede til Esbjerg, fordi Peter Hyballa overbeviste ham.



Elias Sørensen har ikke været længe i Esbjerg efter sit skifte fra Newcastle, men alligevel blev det til fem kvarter og et mål for ham i kampen mod Helsingør. Han er desuden havnet midt i en klub, hvor træner Peter Hyballa har været udsat for kritik for sine hårde træningsmetoder.

Men i et interview med JydskeVestkysten fejer Sørensen kritikken til side og slår fast, at han ikke er skræmt af historierne.

– Slet ikke. Efter en lidt for turbulent tid i Newcastle, hvor jeg kunne se frem til at blive lejet ud igen i denne sæson, havde jeg brug for at finde en sted, hvor jeg kan være i længere tid, siger han og fortsætter:

– Jeg havde en god snak med træneren, inden jeg skrev under, og han overbeviste mig om, at det her er det rigtige sted for mig, og at vi skal spille på den måde, jeg godt kan lide at spille. Nu skal vi bare til at vinde nogle kampe, lyder det fra Elias Sørensen.

Endvidere peger EfB-målscoreren på, at han fokuserer på at komme og passe sit arbejde i sin nye klub, og at han lærte af sin tid i det engelske, at man skal have fokus på det, som man kan ændre på. Og det kan han kun ved at træne bedre og score flere mål.

I forhold til kampen mod Helsingør fortæller den nye EfB-angriber, at han naturligvis glædede sig over spilletiden og scoringen, men at han hellere ville have byttet det for en sejr, da det endte med et 1-3-nederlag.

I Esbjerg har 21 spillere skrevet under på et åbent brev om Hyballas opførsel på træningsbanen. Læs mere om trænerens reaktion her.





LIVE

LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

Færdig i Real Madrid

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

AGF – Sønderjyske

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

10. gang i træk

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Storklub i dialog med Mohamed Salah

FCK lurer på landsholdsspiller



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

Manchester United – Liverpool

OB – Silkeborg IF



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Randers FC – Vejle Boldklub

Dårligt nyt – Schmeichel melder ud

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent

Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’

Overraskende? Moukoko næstbedst i Superligaen

Et markant problem for Silkeborg

Arsenal får gang i offensiven i sikker sejr

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Superliga-komet overgår flere monstersalg

Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’