Ny EfB-angriber: Kom til klubben pga Hyballa

Elias Sørensen fortæller nu, at han skiftede til Esbjerg, fordi Peter Hyballa overbeviste ham.



Elias Sørensen har ikke været længe i Esbjerg efter sit skifte fra Newcastle, men alligevel blev det til fem kvarter og et mål for ham i kampen mod Helsingør. Han er desuden havnet midt i en klub, hvor træner Peter Hyballa har været udsat for kritik for sine hårde træningsmetoder.

Men i et interview med JydskeVestkysten fejer Sørensen kritikken til side og slår fast, at han ikke er skræmt af historierne.

– Slet ikke. Efter en lidt for turbulent tid i Newcastle, hvor jeg kunne se frem til at blive lejet ud igen i denne sæson, havde jeg brug for at finde en sted, hvor jeg kan være i længere tid, siger han og fortsætter:

– Jeg havde en god snak med træneren, inden jeg skrev under, og han overbeviste mig om, at det her er det rigtige sted for mig, og at vi skal spille på den måde, jeg godt kan lide at spille. Nu skal vi bare til at vinde nogle kampe, lyder det fra Elias Sørensen.

Endvidere peger EfB-målscoreren på, at han fokuserer på at komme og passe sit arbejde i sin nye klub, og at han lærte af sin tid i det engelske, at man skal have fokus på det, som man kan ændre på. Og det kan han kun ved at træne bedre og score flere mål.

I forhold til kampen mod Helsingør fortæller den nye EfB-angriber, at han naturligvis glædede sig over spilletiden og scoringen, men at han hellere ville have byttet det for en sejr, da det endte med et 1-3-nederlag.

I Esbjerg har 21 spillere skrevet under på et åbent brev om Hyballas opførsel på træningsbanen. Læs mere om trænerens reaktion her.





LIVE

Superliga-LIVE: De viser FC Nordsjælland-kamp

KEP raser: ‘Det mest uambitiøse, jeg har hørt’

Reagerer på Larsson-bombe: ‘En vild historie’

Jens Stage-transfer meldes kollapset

AGF meldes interesseret i Superliga-profil

Farzam spår: FC København henter en stor stjerne

Tillykke, AGF – en stjerne er født!



LIVE

TransferLIVE: SL-angriber får udenlandsk interesse

Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby

Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre

Chok! FCK-stjerne har nægtet at rejse til Ungarn

Afsløring: Superliga-klub udlejer stort talent

Dansk angriber sat til salg



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Færdig i dansk klub efter 2 dage

Jubler over store FC København-nyheder

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han

Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’

Omstridt megatransfer klar: Koster over 1 milliard

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner

Sønderjyske har bedt Magnus Jensen holde sig væk

Varmt Brøndby-emne fraværende til træning

Afsløring: Afviser seks mio. for hjemsendt Jensen

Vildt Brøndby-transferrygte aflivet

FCM-transfer i fare

OB vil have tidligere Superliga-profil

Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord

‘Et af de største danske resultater’

Mohamed Salah skriver under med denne klub

Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne