Ny Esbjerg-træner: Har fået et rigtig godt førstehåndsindtryk

Olafur Kristjansson er tilfreds med det, han har set i sine første træningspas i Esbjerg fB.



Esbjerg fB kunne gå på sommerferie for et par uger siden, men tirsdag var Superliga-nedrykkerne tilbage på træningsbanen, og det var med en ny cheftræner.

Olafur Kristjansson har således overtaget tjansen i Esbjerg fB, der i sidste sæson havde hele fire forskellige trænere i form af John Lammers, Claus Nørgaard, Lars Olsen og Troels Bech. Og efter sine første dage i Esbjerg har den islandske cheftræner været glad for det, han har set.

Læs også:Færdig i Hobro: Sidste aktion var et rødt kort

– Jeg har fået et rigtig godt førstehåndsindtryk af klubben, rammerne, spillertruppen og staben omkring holdet, så det er dejligt. Nu skal vi bruge de kommende dage og uger på at lære hinanden at kende ordentligt, og den proces glæder jeg mig til at tage hul på og gå i dybden med.

– Men jeg kan allerede nu konstatere en stor spilleglæde blandt spillerne, og det kan mærkes, at de har glædet sig til at komme på græs igen efter en pause, og den energi, power og tro på tingene skal vi fastholde, da det skal være kendetegnende for EfB, og den måde vi vil præsentere os på i kampene, siger Olafur Kristjansson til efb.dk.

Læs også:Ny Esbjerg-træner klar i mælet: Der skal spillere ind

Trods de mange trænerudskiftninger i den seneste sæson kunne Esbjerg fB ikke redde frisag i Superligaen, og de rykkede ned til NordicBet Ligaen. Olafur Kristjansson har dog ambitioner om at vende hurtigt tilbage til Superligaen.

–  Et af de budskaber jeg har givet spillerne er, at vi skal kigge frem. Der er ingen grund til at gå rundt og kigge i bakspejlet, for det bliver vi ikke bedre af. Faktum er, at vi skal spille i NordicBet Ligaen, og det bliver ikke nogen let opgave at slutte på en af de to øverste placeringer, som er vores fælles mål i EfB, siger han.

Olafur Kristjanssons første opgave som Esbjerg fB-træner i NordicBet Ligaen bliver et udebaneopgør mod Skive IK den 12. september. Forinden venter fire venskabskampe.  

Læs også:Kampprogram offentliggjort: Her er første spillerunde i NordicBet Ligaen
Læs også:Esbjerg fB tester mod to Superliga-hold






LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Chok i Wolfsburg

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Raser over Brian Riemer-interview

Tottenham jagter choktransfer

Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Efter blot fire sejre – Scott Parker stopper

Martin Jørgensen lander nyt job

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Arsenal – Fulham

– Vi har alle fejlet

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Arsenal-træner er rasende