Ny Esbjerg-træner: Har fået et rigtig godt førstehåndsindtryk

Olafur Kristjansson er tilfreds med det, han har set i sine første træningspas i Esbjerg fB.



Esbjerg fB kunne gå på sommerferie for et par uger siden, men tirsdag var Superliga-nedrykkerne tilbage på træningsbanen, og det var med en ny cheftræner.

Olafur Kristjansson har således overtaget tjansen i Esbjerg fB, der i sidste sæson havde hele fire forskellige trænere i form af John Lammers, Claus Nørgaard, Lars Olsen og Troels Bech. Og efter sine første dage i Esbjerg har den islandske cheftræner været glad for det, han har set.

Læs også:Færdig i Hobro: Sidste aktion var et rødt kort

– Jeg har fået et rigtig godt førstehåndsindtryk af klubben, rammerne, spillertruppen og staben omkring holdet, så det er dejligt. Nu skal vi bruge de kommende dage og uger på at lære hinanden at kende ordentligt, og den proces glæder jeg mig til at tage hul på og gå i dybden med.

– Men jeg kan allerede nu konstatere en stor spilleglæde blandt spillerne, og det kan mærkes, at de har glædet sig til at komme på græs igen efter en pause, og den energi, power og tro på tingene skal vi fastholde, da det skal være kendetegnende for EfB, og den måde vi vil præsentere os på i kampene, siger Olafur Kristjansson til efb.dk.

Læs også:Ny Esbjerg-træner klar i mælet: Der skal spillere ind

Trods de mange trænerudskiftninger i den seneste sæson kunne Esbjerg fB ikke redde frisag i Superligaen, og de rykkede ned til NordicBet Ligaen. Olafur Kristjansson har dog ambitioner om at vende hurtigt tilbage til Superligaen.

–  Et af de budskaber jeg har givet spillerne er, at vi skal kigge frem. Der er ingen grund til at gå rundt og kigge i bakspejlet, for det bliver vi ikke bedre af. Faktum er, at vi skal spille i NordicBet Ligaen, og det bliver ikke nogen let opgave at slutte på en af de to øverste placeringer, som er vores fælles mål i EfB, siger han.

Olafur Kristjanssons første opgave som Esbjerg fB-træner i NordicBet Ligaen bliver et udebaneopgør mod Skive IK den 12. september. Forinden venter fire venskabskampe.  

Læs også:Kampprogram offentliggjort: Her er første spillerunde i NordicBet Ligaen
Læs også:Esbjerg fB tester mod to Superliga-hold




LIVE

TransferLIVE: Dansk profil hjem til Superligaen?

LIVE: Besiktas og FC Midtjylland brager sammen

LIVE: FCK på svær opgave i Conference League

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Her kan du se Besiktas mod FC Midtjylland

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’

‘FC København er Danmarks gigant’

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’

‘Jeg tror, at Kasper Høgh skifter dertil’

Her kan du se FC Polissya mod FC København

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner

Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med

Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’

Real Madrid har ringet: ‘Jeg må lette på hatten’

‘Jeg har dem som storfavorit til at rykke ned’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

Hængemuler i Lyngby: ‘Han var noget helt særligt’

Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL

På vej til FCK: Her er han ligaens konge

Jagtet af FCK: Han laver flere fejl end Kotarski

Her kan du se de danske hold i Europa

Afslører: Liverpool har megadyr topprioritet

Jagter kæmpe Premier League-stjerne

Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?

Viborg FF – OB

Stort drama – efterforskes for stjerne-transfer

I dag er det sidste chance for FC København