Fodboldinvestoren Ahmet Schaefer, der ejer Core Sports Capital (CSC), har længe luret på at få en dansk klub ind i CSC-folden.
Det fik han tirsdag, da CSC overtog aktiemajoriteten i 1.-divisionsklubben Vendsyssel FF.
Ahmet Schaefer havde dog også kig på fem andre danske klubber, før han besluttede sig for at investere i den nordjyske klub. Det siger han til Ritzau.
– Vi har kigget på det danske marked i lang tid. Som schweizer ser jeg mange ligheder mellem Danmark og Schweiz: Vi er hårdtarbejdende, ydmyge og pragmatiske.
– Vi har nøje undersøgt seks klubber i Danmark, herunder Vendsyssel. Fire af klubberne er fra 1. division, og to af dem er fra Superligaen.
– Ejerskabet og infrastrukturen i Vendsyssel var på et højere niveau, end det vi så i de andre danske klubber. Samtidig matcher vores strategi og ambitioner med klubbens. Derfor valgte vi Vendsyssel, siger han.
Det er før set, at fodboldinvestorer køber klubber for at vende op og ned på dem i håb om at kunne score medaljer, spille Champions League og sælge spillere for millionvis af kroner.
Så store er armbevægelserne ikke i Nordjylland.
Læs også:Vendsyssel-boss: Man kommer ikke til at se 15 udlændinge heroppe
Vendsyssels nye ejer vil gerne etablere klubben i Superligaen, men han kommer ikke til at kaste om sig med millioner for at få det til at ske over natten.
– Vi er her ikke for at foretage en revolution, så man skal ikke forvente en skør fodboldinvestor, der forsøger at få rykket klubben op med det samme.
– Vi skal fortsætte med at udvikle klubben i det rigtige tempo, som det også er sket i det seneste år. Derfor er det også centralt for os, at den tidligere ledelse forbliver en del af klubben, siger Ahmet Schaefer.
Schweizeren, der er tidligere personlig assistent for Fifa-ekspræsident Sepp Blatter, ser ikke Hjørring-klubbens opland som nogen hindring for at indfri ambitionerne.
– Der er 28-29.000 indbyggere i Hjørring, og befolkningsgrundlaget og mulighederne er ikke de samme som i København, men det giver omvendt også de unge spillere mulighed for at holde fuldt fokus.
– De fleste af vores spillere bor i Aalborg, der er en storby i nærheden, og det gør os også attraktive, siger Ahmet Schaefer.
AaB er kendt for at støvsuge Nordjylland for talenter, men den nye Vendsyssel-ejer mener, at man med en direkte linje til Clermont Foot 63 i Frankrigs næstbedste række og Austria Lustenau i Østrigs næstbedste række kan være med til at rokke lidt ved magtbalancen i nordjysk talentudvikling.
– Indtil nu vil en meget talentfuld spiller fra Hjørring altid tage til AaB, men med den her kluballiance vil spilleren eller hans forældre nok overveje, om Vendsyssel ikke er det rigtige.
Læs også:Ny udenlandsk ejer: Schweizisk fodboldselskab køber Vendsyssel FF
– Med vores alliance har spilleren også en mulighed for at komme til Frankrig og Østrig, og det er attraktivt, siger klubejeren.
Der kan også komme førsteholdsspillere fra en af de to andre klubber til Hjørring.
– Vi kan tilbyde vores klubber nogle muligheder, som de ikke vil kunne få, hvis de hver især stod alene. Vi har haft tre unge spillere udlejet fra Clermont til Lustenau. En af dem er anfører på et belgisk ungdomslandshold, og en anden er udviklet hos Bordeaux og har været på de franske ungdomshold.
– Dem ville Lustenau alene aldrig kunne lokke til eller have haft råd til, for det er spillere, som får 10-15.000 euro om måneden. Men i vores alliance kan det lade sig gøre, og det giver øgede sportslige muligheder for alle, siger han.
Han slår fast, at der internt i CSC-porteføljen ikke er en urokkelig rangering af de tre klubber.
Rykker Vendsyssel eksempelvis op i Superligaen, vil det potentielt bringe dem foran Clermont, der lige nu ellers har hjemme i en sportsligt og kommercielt mere attraktiv række.
/ritzau/
Læs også:Spændt Fredericia-træner: Den stærkeste 1. division nogensinde
Læs også:Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub
Læs også:Godt nyt for SønderjyskE: Kaptajnen er tilbage efter alvorlig knæskade
LIVE
TransferLIVE: Afvist af BIF – her er hans nye job
Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse
MEDIE
Er det Clement Bischoffs nye klub?
EKSKLUSIVT
Emiliano Marcondes træner med i danskerklub
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
TOPNYHED
Klar for FC København
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
HELT VILDT
Flere slagter dansker efter grim aktion
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
TOPNYHED
Daniel Wass får ny Brøndby-rolle
TRANSFER
Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne
INTERVIEW
Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
Brøndby har været i dialog med VM-profil
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
NYHEDER
Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver
NYHEDER
Frankrig – England
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TIPSBLADETS DOM
Han bestemmer det hele
MEDIE
Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham
TOPNYHED
Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby i dialog om Musa Jatta
MEDIE
Fransk klub overvejer Victor Bak
Ny FC København-profil? Her er hans store mangler
EKSKLUSIVT
Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn
Agent om millionhonorarer: ‘Ude af kontekst’
TOPNYHED
‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’
TRANSFER
