I starten af februar kunne Esbjerg fB meddele, at klubben overtages af en amerikanske investorgruppe, og den overtagelse er siden faldet endeligt på plads.
De nye ejere ejer i forvejen flere andre klubber i Europa, herunder engelske Barnsley FC, belgiske KV Oostende i Belgien og franske Nancy, men nu udvider de altså med Esbjerg fB i Danmark.
Men hvorfor er det interessant for amerikanerne at købe en dansk klub? Det giver Paul Conway, som er en af investorerne, et svar på over for EfB’s hjemmeside.
– Vi har rekrutteret og holdt øje med Danmark i en håndfuld år. Vi ved, der er store talenter her. For eksempel har vi hentet Mads Juel Andersen til Barnsley FC, og han er nu en af de bedste, unge midterforsvarere i Championship i England. Med det in mente besluttede vi os for at kigge efter en klub at investere i i Danmark.
– Årsagen til, at Esbjerg fB var vores valg skyldtes flere ting. For det første har klubben en fantastisk historie gennem snart 100 år samt en flot historik med akademiet. Der er blevet udviklet mange store talenter gennem årene – eksempelvis Martin Braithwaite. Der er også en stærk lokal opbakning til klubben fra både sponsorer og fans, siger Paul Conway og tilføjer, at deres værdier matcher med Esbjerg fB’s på flere punkter.
Samtidig forklarer Conway, at målet med EfB er at komme op og etablere sig i Superligaen og udvikle talenter, så man skaber en bæredygtig klub.
Esbjerg fB er aktuelt nummer to i 1. division og har altså kurs mod oprykning til Superligaen.
I forbindelse med de nye ejeres ankomst i Esbjerg fB analyserede Tipsbladet også, hvorfor så mange danske klubber bliver opkøbt – læs mere om det her.
LIVE
LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
Færdig: Nu er han rejst til København
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
TIPSBLADETS DOM
Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!
INTERVIEW
Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
TIPSBLADETS DOM
Hold nu kæft, hvor er han god!
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
Lewandowski forlader FC Barcelona
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
INTERVIEW
‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’
Osula sender West Ham tæt på nedrykning
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
LIGE NU
Teaser for ny AGF-aftale
Så er det officielt
AVIS
AGF forhører sig om legendes nevø – men…
TOPNYHED
Her er FC Nordsjællands vej i Europa
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer? ‘Det ligger i kortene, at…’
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
Mike Tullberg reagerer på Frankfurt-historie
EKSKLUSIVT
Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’
AGF sluttede af med et brag
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Salah sender særlig besked
