I starten af februar kunne Esbjerg fB meddele, at klubben overtages af en amerikanske investorgruppe, og den overtagelse er siden faldet endeligt på plads.
De nye ejere ejer i forvejen flere andre klubber i Europa, herunder engelske Barnsley FC, belgiske KV Oostende i Belgien og franske Nancy, men nu udvider de altså med Esbjerg fB i Danmark.
Men hvorfor er det interessant for amerikanerne at købe en dansk klub? Det giver Paul Conway, som er en af investorerne, et svar på over for EfB’s hjemmeside.
– Vi har rekrutteret og holdt øje med Danmark i en håndfuld år. Vi ved, der er store talenter her. For eksempel har vi hentet Mads Juel Andersen til Barnsley FC, og han er nu en af de bedste, unge midterforsvarere i Championship i England. Med det in mente besluttede vi os for at kigge efter en klub at investere i i Danmark.
– Årsagen til, at Esbjerg fB var vores valg skyldtes flere ting. For det første har klubben en fantastisk historie gennem snart 100 år samt en flot historik med akademiet. Der er blevet udviklet mange store talenter gennem årene – eksempelvis Martin Braithwaite. Der er også en stærk lokal opbakning til klubben fra både sponsorer og fans, siger Paul Conway og tilføjer, at deres værdier matcher med Esbjerg fB’s på flere punkter.
Samtidig forklarer Conway, at målet med EfB er at komme op og etablere sig i Superligaen og udvikle talenter, så man skaber en bæredygtig klub.
Esbjerg fB er aktuelt nummer to i 1. division og har altså kurs mod oprykning til Superligaen.
I forbindelse med de nye ejeres ankomst i Esbjerg fB analyserede Tipsbladet også, hvorfor så mange danske klubber bliver opkøbt – læs mere om det her.
LIVE
TransferLIVE: Snart sker det
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
AVIS
Kan sende 39 millioner til Superliga-klub
TOPNYHED
Superliga-træner tilknytter agent
NYHEDER
Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp
TOPNYHED
FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Riemer lover: De får debut
TRANSFER
Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer
NYHEDER
Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år
TRANSFER
Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Real Madrid-scoop? Jagter billig stjernespiller
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
NYHEDER
Vender tilbage til skærmen
TRANSFER
Meldes varm på ombejlet dansk stjerne
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
NYHEDER
Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
NYHEDER
Landsholdet forsinket
EKSKLUSIVT
SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
TRANSFER
Atlético lurer på angriber – koster 1,1 mia.
TRANSFERPLANEN
Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
NYHEDER
Premier League-dansker skal have ny manager
HELT VILDT
