Nyindkøb blev AaB-helt i stort drama

Mathias Jørgensen scorede to gange i slutfasen, da AaB vandt 4-3 hjemme over Vendsyssel i 1. division.



Mathias Jørgensen har været en åbenbaring for AaB's angreb, siden nordjyderne 1. februar købte angriberen fri af Esbjerg.

Søndag eftermiddag blev han AaB's helt store helt, da han scorede to gange i slutfasen og vendte 2-3 til 4-3 hjemme mod Vendsyssel.

Sejrsmålet blev sat ind i det fjerde minut af tillægstiden. Mathias Jørgensen har nu scoret fire mål i sine tre første kampe for AaB, og han er stærkt medvirkende til, at AaB fører landets næstbedste række og er på sikker kurs mod en superligaretur.

Da Vendsyssel i begyndelsen af anden halvleg vendte 1-2 til 3-2 på 70 sekunder, så der ellers ud til at komme bare en snert af spænding i oprykningsræset, men det fik Mathias Jørgensen sat en stopper for.

AaB har 13 point ned til Vendsyssel på tredjepladsen, mens Sønderjyske har 11 point ned til den forkerte side af oprykningsstregen før de sidste 11 spillerunder.

Selv om AaB sæsonen igennem har været farlige på dødbolde, og Mathias Jørgensen har givet det etablerede angrebsspil et tiltrængt løft, skal holdet dog stadig forbedre defensiven. I forårets tre første kampe har AaB indkasseret syv mål.

Søndag startede hjemmeholdet bedst, og Kasper Jørgensen bragte AaB foran i det 14. minut.

I sin afskedskamp i Vendsyssel-buret inden skiftet til Elfsborg gav Marcus Bundgaard en returbold på Kasper Jørgensens afslutning efter et hjørnespark, og backen var selv først på nedfaldsbolden og scorede sikkert.

Vendsyssel fik arbejdet sig bedre ind i kampen, og i det 39. minut udlignede Rasmus Thellufsen på sin tidligere hjemmebane. Ingen AaB'ere fulgte Thellufsens skærende løb i feltet, og efter et perfekt indlæg var det intet problem at omsætte den store chance til mål.

AaB fik en kanonstart på anden halvleg, for et minut efter sidebyttet havde Lars Kramer gjort det til 2-1 efter endnu en dødbold. Det var anden kamp i træk, at den fysisk stærke hollænder kom i målscorerens rolle.

Vendsyssel kom med et suverænt modsvar i den anden ende med to mål på lige over et minut.

Først udlignede Carl Lange efter et hjørnespark, og lige bagefter løb Oskar Öhlenschlaeger fra det hullede AaB-forsvar og scorede til 3-2.

Det lignede et pointtab til AaB, men så vågnede Mathias Jørgensen op. Først blev han sat op af Oliver Ross til en let udligning i det 81. minut, og i det 94. minut lavede Jørgensen sejrsmålet med et velplaceret spark.

/ritzau/





Brøndby-legendes søn skifter til mesterklub




TOPNYHED

Bringer Thomas Thomasberg i spil til nyt job

Medierne fælder dom over Frank – én stor bekymring

Højlund-ekstase: ‘Bliver top fem-spiller i Europa’

Hjulmand dybt imponeret af FCK – især af én ting

Hjulmand teaser: ‘Bliver stort for dansk fodbold’

Undren i Ajax: ‘Han er usympatisk!’

Kæmpestjerne fremhæver dansker

FC Midtjylland videre i pokalturneringen



TOPNYHED

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

Forundret Laudrup: ‘Det bliver vi aldrig enige om’

Steve Cooper-kending tager til Brøndby IF

Christian Eriksen afviste Champions League-klub

Dansk stjerne tog svær beslutning: ‘Ikke min drøm’



TOPNYHED

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Hylder dansk debutant

Hylder kæmpe Brøndby-transfer – FCK ville have ham

– En stor beslutning

Danmark rykker frem på FIFA’s verdensrangliste

Leverede mirakler – her er Per Frandsens nye job



TOPNYHED

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Stort chok for Hjulmand inden FCK-brag

Jacob Neestrup: ‘Vi har et professionelt forhold’

Bodø/Glimt sikrer sent Champions League-point

Mourinho meldes tæt på storklub

Ikke sket i 8 år

Superliga-klub henter Kristian Pedersen

Sender 15 millioner til FC Midtjylland

Lettet FCK-træner: ‘De kampe er et helvede’

Fyring truer – kan hente afløser i Premier League

‘I mine øjne er han FC Københavns bedste spiller’

Elkjær jubler over Frank

Brøndby-boss udpeger sit største træneridol



Dolberg_2 NYHEDER

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

– Højlund er en 10 år yngre Lukaku

Mads Emil Madsen åben for retur til Superliga-klub

Michael Laudrup: – Det er nytteløst

Teemu Pukki dominerer

Supercomputer: Her ender FCK i Champions League

Chido Obi-Martin kan forlade Man Utd

FCK må undvære offensiv profil mod Leverkusen

Skrækskade for Braithwaite – nu er der nyt

Holdt på stor hemmelighed

Ny på landsholdet: Dansk stjerne blev overrasket

Per Frandsen præsenteret i norsk klub

Skidt nyt for Real Madrid

Prøvede at lokke Eriksen

Leverkusen i fokus: Milliard-mandens afløser

Har meldt afbud – dansker dropper VM

Thomas Delaney roser: ‘Meget velfortjent’

Kæmpe diskussion i tv-studiet: ‘Du siger nej!?’

Vanvittige comebacks i Champions League

Frank efter drømmestart: Ikke på topniveau

Mål i luften i Piræus

Stor dramatik: Real Madrid slår danskerklub

Triumf: Frank vinder sin første CL-kamp nogensinde