Lørdag er en festdag i Odense, efter at OB med et enkelt point mod Hvidovre sikrede returbilletten til Superligaen.
OB-legenden Chris Sørensen ved udmærket godt, hvor meget det betyder for klubben og for byen.
Igennem otte år fra 2004 til 2012 styrede han fynboernes venstreside som back, og med i alt 247 Superliga-kampe er han nummer fire på OB’s all time-liste.
Så Chris Sørensen kender OB, og han glæder sig på sin tidligere klubs vegne, efter oprykningen er en realitet. Han er også klar over, hvor meget oprykningen betyder for klubben og ikke mindst byen.
– Det har været nogle tunge år, hvis man kigger lidt tilbage. Nu er de tilbage, hvor de bør ligge, fortæller han til Tipsbladet og uddyber:
– Det betyder næsten alt, vil jeg sige. Nu har de bøvlet i rigtig mange år for lige at finde sig til rette og har haft folk inde og ude, som ikke rigtig har fungeret. Det ser ud til, at de nu har fundet sig nogle gode folk i klubben, som kender det og har prøvet det før. Troels Bech ved, hvad det drejer sig om.
– Mange gange har det ikke altid været en fordel at tage nogen udefra. Mange gange er det det derhjemme, der er bedst. Det har det også været for Odense.
Tilhørsforholdet til klubben er ikke så stort som tidligere på grund af de mange udskiftninger, men Chris Sørensen følger stadig med, og han har respekt for den måde, som OB har klaret skærene på i NordicBet Ligaen.

Det er ikke så nemt at rykke ud af Superligaen og rykke op igen i første forsøg. Her taler Chris Sørensen af erfaring via sin tid i Randers FC.
– Nu prøvede jeg at være i 1. Division med Randers, og man nulrer sig ikke bare igennem. Det har de heller ikke gjort. De fik en god start, og havde lidt bøvl indimellem, men det har stadig været overbevisende.
Han påpeger, at man skal prise sig lykkelig for at klare missionen, og at næste punkt for OB starter efter sommerferien.
Her skal klubben som oprykker forsøge at etablere sig i Superligaen igen, og det tror Chris Sørensen godt, at OB er i stand til. Men det bliver ikke nemt, for kvaliteten er stor, og så skal man passe på med at have for urealistiske forventninger.
– Man skal måske bare være med i det første år og få pilen til at pege fremad. Jeg tænker ikke, de regner med top seks fra første sæson, der skal nok mere til. I første omgang må de satse på at bide sig fast og få så mange point som muligt, for det er nogle andre hold, man møder.
OB går ind i et voldsomst spændende sommertransfervindue, hvor Troels Bech for alvor kommer på arbejde. En af opgaverne bliver uden tvivl at finde ud af, hvad der skal ske med topscorer Luca Kjerrumgaard, som også var manden, der udlignede lørdag mod Hvidovre.
Chris Sørensen er ikke meget for at fremhæve enkeltpersoner, som OB’s Superliga-hold skal bygges op omkring, men han kan ikke komme uden om Luca Kjerrumgaard, selv om det er kollektivet, der bliver den helt store faktor.
– Det er som hold, man skal klare sig igennem tingene. Du kan ikke bare klare dig igennem med en eller to profiler. Det er holdånden. Jeg tror, man skal have en robust base. OB er en stor og stærk klub, og jeg tror godt, at de ved, hvad der skal til for at begå sig, slutter han fra sit sommerhus af.
Chris Sørensen lagde støvlerne på hylden i 2017, og i dag er han ikke længere en del af fodboldverdenen. I stedet kører han sin egen business og har meget med alger at gøre.
TRANSFER
Melder om svære forhandlinger med Brøndby
MEDIE
FC Midtjylland kan score gode penge
TRANSFER
Leragers næste klub? Her er Per Frimanns bud
NYHEDER
Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo
NYHEDER
Yuito Suzuki chokerer Bayern München
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard
Biereth og Dolberg bryder måltørke
LIGE NU
Kæmpe nedtur for AaB
Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF holder øje med dansker i Norge
Bo Svensson favorit til stort job
TRANSFER
‘Så tror jeg, han kan skifte væk fra FCK’
HELT VILDT
Superliga-legende stråler som 41-årig
TOPNYHED
Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’
Her er Kamil Wilczek i dag
TRANSFER
Kongesæson – de køber Pep Biel
OPTAKT
FC København – Brøndby IF
TOPNYHED
I svime over German Onugkha
MEDIE
‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’
OPTAKT
FC Nordsjælland – FC Fredericia
EKSKLUSIVT
Afsløring: Braga lurer på rekorddyr Viborg-stjerne
Dansk klub snydt af dommeren? Ekspert vurderer
HELT VILDT
Franculino med 6. flest mål i verden i denne sæson
OPTAKT
Randers FC – OB
TOPNYHED
Vækker opsigt: ‘Det er sgu go’ stil, Højlund!’
OPTAKT
Viborg FF – Vejle Boldklub
HELT VILDT
Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne
TOPNYHED
Ståle blander sig i FCK-debat: ‘Helt idiotisk’
Krise i Liverpool: ‘Det fungerer ikke for tiden’
INTERVIEW
– Agger og Kahlenberg var specielt
Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien
HELT VILDT
Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet
MEDIE
Er det nu? Storklub mener det seriøst med dansker
Hjulmand forlænger Wolfsburg-krisen
Starter foran Max Verstappen i Las Vegas
AVIS
Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper
Sportsdirektør med Mathias Kvistgaarden-erkendelse
– Den her sidder dybt i sjælen
Newcastle spænder ben for Manchester City
Barcelonas stjerner bankede Athletic Club
Liverpool ydmyget
Pogba kan få comeback
TOPNYHED
Bizart: Dansk stjernes klub har fået stjålet trofæ
Brøndby-stjerne: ‘Han er en helt i hele landet!’
INTERVIEW
Afslører “frisk” SMS fra Tyskland
Nikolaj Ehlers straffer sin tidligere klub
DAGENS SPILFORSLAG
Eintracht tæmmer Gedebukke
INTERVIEW
– Jeg vil være den bedste
