Lørdag er en festdag i Odense, efter at OB med et enkelt point mod Hvidovre sikrede returbilletten til Superligaen.
OB-legenden Chris Sørensen ved udmærket godt, hvor meget det betyder for klubben og for byen.
Igennem otte år fra 2004 til 2012 styrede han fynboernes venstreside som back, og med i alt 247 Superliga-kampe er han nummer fire på OB’s all time-liste.
Så Chris Sørensen kender OB, og han glæder sig på sin tidligere klubs vegne, efter oprykningen er en realitet. Han er også klar over, hvor meget oprykningen betyder for klubben og ikke mindst byen.
– Det har været nogle tunge år, hvis man kigger lidt tilbage. Nu er de tilbage, hvor de bør ligge, fortæller han til Tipsbladet og uddyber:
– Det betyder næsten alt, vil jeg sige. Nu har de bøvlet i rigtig mange år for lige at finde sig til rette og har haft folk inde og ude, som ikke rigtig har fungeret. Det ser ud til, at de nu har fundet sig nogle gode folk i klubben, som kender det og har prøvet det før. Troels Bech ved, hvad det drejer sig om.
– Mange gange har det ikke altid været en fordel at tage nogen udefra. Mange gange er det det derhjemme, der er bedst. Det har det også været for Odense.
Tilhørsforholdet til klubben er ikke så stort som tidligere på grund af de mange udskiftninger, men Chris Sørensen følger stadig med, og han har respekt for den måde, som OB har klaret skærene på i NordicBet Ligaen.

Det er ikke så nemt at rykke ud af Superligaen og rykke op igen i første forsøg. Her taler Chris Sørensen af erfaring via sin tid i Randers FC.
– Nu prøvede jeg at være i 1. Division med Randers, og man nulrer sig ikke bare igennem. Det har de heller ikke gjort. De fik en god start, og havde lidt bøvl indimellem, men det har stadig været overbevisende.
Han påpeger, at man skal prise sig lykkelig for at klare missionen, og at næste punkt for OB starter efter sommerferien.
Her skal klubben som oprykker forsøge at etablere sig i Superligaen igen, og det tror Chris Sørensen godt, at OB er i stand til. Men det bliver ikke nemt, for kvaliteten er stor, og så skal man passe på med at have for urealistiske forventninger.
– Man skal måske bare være med i det første år og få pilen til at pege fremad. Jeg tænker ikke, de regner med top seks fra første sæson, der skal nok mere til. I første omgang må de satse på at bide sig fast og få så mange point som muligt, for det er nogle andre hold, man møder.
OB går ind i et voldsomst spændende sommertransfervindue, hvor Troels Bech for alvor kommer på arbejde. En af opgaverne bliver uden tvivl at finde ud af, hvad der skal ske med topscorer Luca Kjerrumgaard, som også var manden, der udlignede lørdag mod Hvidovre.
Chris Sørensen er ikke meget for at fremhæve enkeltpersoner, som OB’s Superliga-hold skal bygges op omkring, men han kan ikke komme uden om Luca Kjerrumgaard, selv om det er kollektivet, der bliver den helt store faktor.
– Det er som hold, man skal klare sig igennem tingene. Du kan ikke bare klare dig igennem med en eller to profiler. Det er holdånden. Jeg tror, man skal have en robust base. OB er en stor og stærk klub, og jeg tror godt, at de ved, hvad der skal til for at begå sig, slutter han fra sit sommerhus af.
Chris Sørensen lagde støvlerne på hylden i 2017, og i dag er han ikke længere en del af fodboldverdenen. I stedet kører han sin egen business og har meget med alger at gøre.
LIVE
TransferLIVE: Brøndby-spiller helt ude i kulden
AVIS
Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde
TOPNYHED
I svime: ‘Rasmus Højlund – du er Guds gave!’
TOPNYHED
Toptræner er helt vild med Victor Froholdt
HELT VILDT
Rasede mod Felix Horn Myhre efter “chokbud”
MEDIE
Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?
TOPNYHED
Forsvarer FCK: De har ikke brudt nogen regler
NYHEDER
Afslører: Brøndby jagter Superliga-stjerne
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
MEDIE
Millionhandel – her er prisen på Superliga-bomber
NYHEDER
Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub
TOPNYHED
Bringer Thomas Frank i spil til nyt job
EKSKLUSIVT
Brøndby-fan har fået unik indsigt i transfer
EKSKLUSIVT Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
TOPNYHED
Hylder Superliga-scoop: ‘Aldrig set en som ham!’
‘Thomas Frank løber tør for tid’
HELT VILDT
United dukker Arsenal efter Dorgu-drømmekasse
TIPSBLADETS DOM
Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!
TOPNYHED
Ser stort potentiale i ung Brøndby-duo
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TOPNYHED
Varsler store ændringer i Superliga-klub
TRANSFER
Foreslår topklub at hente Oliver Sonne
AVIS
Kristall Mani Ingason tæt på stort skifte
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: ‘De får ham for en slik!’
HELT VILDT
‘Ærligt – FC København og Brøndby har reddet os’
‘Skal nok komme i dialog med Brøndby’
TRANSFER
Dansker var tæt på ny klub – handlen er kollapset
Lamine Yamal stjæler overskrifterne i Barca-sejr
Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte
LIGE NU
Nedtur for Mikkel Damsgaard
TOPNYHED
Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvid røg – har bestået sit lægetjek
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TOPNYHED
Millardærer hjalp til med dansk milliontransfer
TOPNYHED
Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB
EKSKLUSIVT
Plaffer Brøndby-historie til jorden: Ren fantasi!
EKSKLUSIVT
Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’
INTERVIEW
Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’
HELT VILDT
FBI Boston fælder dansk rigmand
NYHEDER
Officielt: AGF sælger Wahlstedt
TOPNYHED
Heftig kritik af dansker – Priske svarer igen
Officielt: Stijn Spierings færdig i Brøndby
STORT INTERVIEW
Dansk toptræner stifter agentfirma
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF sælger Leopold Wahlstedt
DAGENS SPILFORSLAG
Røde Djævle kan udfordre på Emirates
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: De sælger kun for rekordbeløb
Virgil van Dijk skuffet over nederlag
EKSKLUSIVT
– Tror de skal slå deres transferrekord for ham
Bournemouth knækker Liverpool
Frederik Rønnow skudt i sænk af Dortmund
Yousef Salech udskrevet fra hospitalet
Thomas Frank og co. skuffer på ny
Ny profil til Brøndby? Cooper teaser
Superliga-stjerne med stor transfer-beslutning
HELT VILDT
