Lørdag er en festdag i Odense, efter at OB med et enkelt point mod Hvidovre sikrede returbilletten til Superligaen.
OB-legenden Chris Sørensen ved udmærket godt, hvor meget det betyder for klubben og for byen.
Igennem otte år fra 2004 til 2012 styrede han fynboernes venstreside som back, og med i alt 247 Superliga-kampe er han nummer fire på OB’s all time-liste.
Så Chris Sørensen kender OB, og han glæder sig på sin tidligere klubs vegne, efter oprykningen er en realitet. Han er også klar over, hvor meget oprykningen betyder for klubben og ikke mindst byen.
– Det har været nogle tunge år, hvis man kigger lidt tilbage. Nu er de tilbage, hvor de bør ligge, fortæller han til Tipsbladet og uddyber:
– Det betyder næsten alt, vil jeg sige. Nu har de bøvlet i rigtig mange år for lige at finde sig til rette og har haft folk inde og ude, som ikke rigtig har fungeret. Det ser ud til, at de nu har fundet sig nogle gode folk i klubben, som kender det og har prøvet det før. Troels Bech ved, hvad det drejer sig om.
– Mange gange har det ikke altid været en fordel at tage nogen udefra. Mange gange er det det derhjemme, der er bedst. Det har det også været for Odense.
Tilhørsforholdet til klubben er ikke så stort som tidligere på grund af de mange udskiftninger, men Chris Sørensen følger stadig med, og han har respekt for den måde, som OB har klaret skærene på i NordicBet Ligaen.

Det er ikke så nemt at rykke ud af Superligaen og rykke op igen i første forsøg. Her taler Chris Sørensen af erfaring via sin tid i Randers FC.
– Nu prøvede jeg at være i 1. Division med Randers, og man nulrer sig ikke bare igennem. Det har de heller ikke gjort. De fik en god start, og havde lidt bøvl indimellem, men det har stadig været overbevisende.
Han påpeger, at man skal prise sig lykkelig for at klare missionen, og at næste punkt for OB starter efter sommerferien.
Her skal klubben som oprykker forsøge at etablere sig i Superligaen igen, og det tror Chris Sørensen godt, at OB er i stand til. Men det bliver ikke nemt, for kvaliteten er stor, og så skal man passe på med at have for urealistiske forventninger.
– Man skal måske bare være med i det første år og få pilen til at pege fremad. Jeg tænker ikke, de regner med top seks fra første sæson, der skal nok mere til. I første omgang må de satse på at bide sig fast og få så mange point som muligt, for det er nogle andre hold, man møder.
OB går ind i et voldsomst spændende sommertransfervindue, hvor Troels Bech for alvor kommer på arbejde. En af opgaverne bliver uden tvivl at finde ud af, hvad der skal ske med topscorer Luca Kjerrumgaard, som også var manden, der udlignede lørdag mod Hvidovre.
Chris Sørensen er ikke meget for at fremhæve enkeltpersoner, som OB’s Superliga-hold skal bygges op omkring, men han kan ikke komme uden om Luca Kjerrumgaard, selv om det er kollektivet, der bliver den helt store faktor.
– Det er som hold, man skal klare sig igennem tingene. Du kan ikke bare klare dig igennem med en eller to profiler. Det er holdånden. Jeg tror, man skal have en robust base. OB er en stor og stærk klub, og jeg tror godt, at de ved, hvad der skal til for at begå sig, slutter han fra sit sommerhus af.
Chris Sørensen lagde støvlerne på hylden i 2017, og i dag er han ikke længere en del af fodboldverdenen. I stedet kører han sin egen business og har meget med alger at gøre.
TIPSBLADET SPECIAL Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen
INTERVIEW
Steve Cooper roser debutanter: ‘Dét er fantastisk’
INTERVIEW
Lagde du mærke til det? ‘Jeg får et hvert 3. år’
INTERVIEW
‘Jeg gider ikke stå og snakke om FCK’
INTERVIEW
‘Nees’ fravalgte Moukoko: Jeg er fuldstændig kold
FANKLUBBEN
Han kan blive en topspiller for Brøndby
TIPSBLADETS DOM
Fornærmende ringe – vildt, de ikke fik tæsk!
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
TIPSBLADETS DOM
Så du det? Brøndby-stjerne overgav sig i pausen
NYHEDER
Ekspert advarer FCK: Dét kan blive katastrofalt
TIPSBLADETS DOM
Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?
NYHEDER
‘De eneste, der taber i det her, det er Brøndby’
AVIS
Slog transferrekord – nu jagter de dansker
FANKLUBBEN ‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’
MEDIE
Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’
NYHEDER
Randers-frygt: ‘Han bliver renset fuldstændigt’
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
Hermansen hyldes efter pragtpræstation
AVIS
Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent
EKSKLUSIVT Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub
TOPNYHED
Brian Riemer giver råd til storklub
INTERVIEW
Neestrup: Forkert og uansvarligt at snakke om
NYHEDER
AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’
INTERVIEW
Steve Cooper ærgrer sig: En af sæsonens bedste
NYHEDER
Højlund med helterolle for Napoli
MEDIE
Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo
EKSKLUSIVT
Glippede for FCM: ‘Sindssygt jeg skal sige de ord’
INTERVIEW
Kæmpe kærlighedserklæring til Brøndby
NYHEDER
FC Barcelona trækker sig fra turnering
INTERVIEW
I svime over Brøndby-talent: Sagt det siden dag ét
Riemer afslører: Lurer på disse Superliga-stjerner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
NYHEDER
Katastrofal start for Jacob Rasmussen
FANKLUBBEN
Til tider virkede han modløs og opgivende
NYHEDER
Viaplay-boss langer ud efter AGF
NYHEDER
‘Det virker fuldstændig gakket!’
Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’
INTERVIEW
Ros fra England: Ny Brøndby-profil er unik
HELT VILDT
Brøndby-talenter vinder 8-1 i U19-ligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Andreas Maxsø tager på nyt eventyr
FANKLUBBEN
Mener FC København det fortsat alvorligt?
FANKLUBBEN
Er han den nye Rurik Gislason?
NYHEDER
Peger på særligt problem for Superligaen
DAGENS SPILFORSLAG
Rådvild i Rom
INTERVIEW
Bertelsen: ‘Jeg føler, vi har en lille overhånd’
Løst krudt: Brøndby og Randers deler
NYHEDER
Vildt drama til sidst: City slår Liverpool
NYHEDER
FCM slår FCK – ikke sket i snart fire år!
Cooper overrasker: Giver stortalent chancen
NYHEDER
Sådan starter FCM og FCK i kæmpe brag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hillerød Fodbold sælger Rasmus Møller
NYHEDER
AGF-fans hjælper med snerydning
OPTAKT
FC Midtjylland – FC København