Lørdag er en festdag i Odense, efter at OB med et enkelt point mod Hvidovre sikrede returbilletten til Superligaen.
OB-legenden Chris Sørensen ved udmærket godt, hvor meget det betyder for klubben og for byen.
Igennem otte år fra 2004 til 2012 styrede han fynboernes venstreside som back, og med i alt 247 Superliga-kampe er han nummer fire på OB’s all time-liste.
Så Chris Sørensen kender OB, og han glæder sig på sin tidligere klubs vegne, efter oprykningen er en realitet. Han er også klar over, hvor meget oprykningen betyder for klubben og ikke mindst byen.
– Det har været nogle tunge år, hvis man kigger lidt tilbage. Nu er de tilbage, hvor de bør ligge, fortæller han til Tipsbladet og uddyber:
– Det betyder næsten alt, vil jeg sige. Nu har de bøvlet i rigtig mange år for lige at finde sig til rette og har haft folk inde og ude, som ikke rigtig har fungeret. Det ser ud til, at de nu har fundet sig nogle gode folk i klubben, som kender det og har prøvet det før. Troels Bech ved, hvad det drejer sig om.
– Mange gange har det ikke altid været en fordel at tage nogen udefra. Mange gange er det det derhjemme, der er bedst. Det har det også været for Odense.
Tilhørsforholdet til klubben er ikke så stort som tidligere på grund af de mange udskiftninger, men Chris Sørensen følger stadig med, og han har respekt for den måde, som OB har klaret skærene på i NordicBet Ligaen.

Det er ikke så nemt at rykke ud af Superligaen og rykke op igen i første forsøg. Her taler Chris Sørensen af erfaring via sin tid i Randers FC.
– Nu prøvede jeg at være i 1. Division med Randers, og man nulrer sig ikke bare igennem. Det har de heller ikke gjort. De fik en god start, og havde lidt bøvl indimellem, men det har stadig været overbevisende.
Han påpeger, at man skal prise sig lykkelig for at klare missionen, og at næste punkt for OB starter efter sommerferien.
Her skal klubben som oprykker forsøge at etablere sig i Superligaen igen, og det tror Chris Sørensen godt, at OB er i stand til. Men det bliver ikke nemt, for kvaliteten er stor, og så skal man passe på med at have for urealistiske forventninger.
– Man skal måske bare være med i det første år og få pilen til at pege fremad. Jeg tænker ikke, de regner med top seks fra første sæson, der skal nok mere til. I første omgang må de satse på at bide sig fast og få så mange point som muligt, for det er nogle andre hold, man møder.
OB går ind i et voldsomst spændende sommertransfervindue, hvor Troels Bech for alvor kommer på arbejde. En af opgaverne bliver uden tvivl at finde ud af, hvad der skal ske med topscorer Luca Kjerrumgaard, som også var manden, der udlignede lørdag mod Hvidovre.
Chris Sørensen er ikke meget for at fremhæve enkeltpersoner, som OB’s Superliga-hold skal bygges op omkring, men han kan ikke komme uden om Luca Kjerrumgaard, selv om det er kollektivet, der bliver den helt store faktor.
– Det er som hold, man skal klare sig igennem tingene. Du kan ikke bare klare dig igennem med en eller to profiler. Det er holdånden. Jeg tror, man skal have en robust base. OB er en stor og stærk klub, og jeg tror godt, at de ved, hvad der skal til for at begå sig, slutter han fra sit sommerhus af.
Chris Sørensen lagde støvlerne på hylden i 2017, og i dag er han ikke længere en del af fodboldverdenen. I stedet kører han sin egen business og har meget med alger at gøre.

TransferLIVE: Henter Superliga-kending

Afsløring: Kolding IF køber rekorddyr østriger

Ståle Solbakken overrasket over Superliga-transfer

Hård kritik af Superliga-klub: ‘De er for nærige’

Brøndby-bombe? Måske kommer der en dansker mere

Ingen Dolberg – henter ham i stedet

Uhørt klasse! Du må være pavestolt, Jacob Neestrup

Chokeret over fyring

Jubler over rekordtransfer

AGF-direktør: Derfor sælger vi Mads Emil Madsen

Christian Eriksen dukkede op til dansk kamp

FCM inviterer til pressemøde: Ny træner på plads

Fuldstændig galimatias: 26,6 milliarder kroner

FC Midtjylland bekræfter stor historie

Afsløring: Tullberg i FCM til 2029 – her er prisen

TransferLIVE: FCK henter kun én midtbanespiller

Åh nej, FCK? Andreas Cornelius udgår

Afviser Christian Eriksen-mulighed

Afsløring: Brøndby sælger Chukwuani i dyr handel

Fremragende, OB – ligner et perfekt match

I forhandlinger med FC Midtjylland

Afsløring: Angriber færdig i AaB

Ståles søn skifter til Superligaen

Kræftramt stjerne deler vild nyhed

Afsløring: Brøndby henter Emil Morgan

Hvad skete der lige?

FC Midtjylland køber Lucas Loss

Kæmpetransfer på plads: Marseille henter dansker

Choktilstand i Tyskland: Derfor fyres ten Hag

FC København præsenterer Mads Emil Madsen

På vej til OB? ‘God spiller – ham kender jeg godt’

Bayern München tæt på ny angriber

Reagerer på dansk transferbombe

Neestrup: ‘Sarapata er ikke, hvor vi havde håbet’

Afsløring: Har forsøgt at hente Superliga-angriber

Bekræfter forhandlinger med Brøndby

Randers-direktør: ‘Har længe forsøgt at købe ham’

Vil tvinge kæmpe skifte igennem

Dobbelt transfermavepuster til Randers

Afsløring: RB Salzburg byder på Clement Bischoff

Dansk målmand stjæler overskrifter i Frankrig

Thomas Frank og co. på rov i PSG

Liverpool henter Isak i rekordtransfer

Hjemmesejr i Manchester-derby

AGF henter Markus Solbakken

Afsløring: FC København køber Mads Emil Madsen

Ajax til Tipsbladet: Usikkerhed om Dolberg

Conrad Harder skifter til RB Leipzig

Mads Emil Madsen er i København

Drama – Osulas kæmpeskifte er gået i vasken

Afsløring: Harder på plads i gigantisk handel

Afsløring: Ajax tæt på Kasper Dolberg

Superliga-handel tæt på kollaps

FCK-emne rejst til Belgien – skifter ikke

Officielt: Rasmus Højlund skifter til Napoli