Officielt: Agger får montenegriner til forsvaret

Der er blevet hentet forstærkning på Amager til Daniel Aggers HB Køge-hold.



HB Køge har med Daniel Agger som cheftræner og Lars Jacobsen som hans assistent fået bænken på plads, og nu er de gået godt i gang med at bygge holdet op til den kommende sæson.

Senest er den 25-årige montenegriner Nemanja Cavnic kommet til klubben fra Fremad Amager på en fri transfer. Det melder den sjællandske klub på dens hjemmeside.

Han ser selv fine udsigter ved at komme til HB Køge, hvor han tror på, at det kan blive til oprykning til den bedste række.

– Jeg kan se et stort potentiale i HB Køge, og det projekt, som er i gang i klubben, og jeg tror, det er et godt sted for mig. HB Køge er en god klub med store ambitioner, og jeg tror på projektet og på de nye trænere, siger han og fortsætter:

– HB Køge er en 1. Divisionsklub, men der er ambitioner om Superliga, og det er det, der er mit mål – at komme i Superligaen. Så det håber jeg, at jeg kan opnå her, lyder det fra Nemanja Cavnic.

Det er blevet til 90 kampe for Fremad Amager for Cavnic, og HB Køges direktør Per Rud glæder sig selvsagt over tilgangen af forsvarsspilleren.

– Nemanja er rigtig, rigtig stærk, og har i vores øjne været en af de bedste forsvarsspillere i 1. Division de seneste år. Han er stærk i luften, og så er han rigtig god til at placere sig, og få lukket effektivt ned for modstanderne. Og mindst lige så vigtigt, så er han en fighter, og en ledertype, der går forrest, og som på den måde kan være med til at vise vejen, og det er lige præcis de egenskaber, vi har søgt efter, fastslår Per Rud.

Cavnic er kommet på en tre-årig kontrakt med HB Køge.

I Køge har man også besøg af en brasilianer, som tidligere har bombet i Superligaen. Læs mere om det her.







LIVE

LIVE: Kæmpe nyhed for B.93

Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle

Højlund-statistik bekymrer i Napoli



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Transferfri stjerne i København

Thomas Frank scorer sommerjob

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Stort medie hylder AGF-profil

Født i Danmark og på vej til VM

Højlund får kæmpe frikøbsklausul



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig