• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
1. division Oliver Okstrøm

Officielt: Jeppe Kjær skifter til Lyngby

Officielt: Jeppe Kjær skifter til Lyngby
Foto: Christian Sølbeck/Polfoto

Lyngby har hentet den kontraktfrie Jeppe Kjær til klubben, der ikke nåede at være kontraktfri i mere end én dag før, han blev snuppet.

Af Oliver Okstrøm

AGF skilte sig mandag af med angriberen Jeppe Kjær og allereden dagen efter har den 29-årige spiller fundet sig en ny klub. Det bliver i 1. divisionsklubben Lyngby, der har store ambitioner om oprykning til Superligaen i denne sæson.

Det skriver Lyngby på klubbens hjemmeside.

Læs også: Jeppe Kjær alligevel færdig i AGF

I Lyngby kommer Jeppe Kjær til at få David Nielsen som træner, og han siger om sit nyindkøb, at det var svært ikke at blive fristet af den gratis spiller.

- Vi ser altid efter at forstærke vores hold, og her har vi fået en mulighed som vi ikke mener, vi kan lade gå fra os. Jeppe er en rigtig dygtig spiller, som kan bidrage til at vi når vores fælles mål. Han skal ind og være en del af vores vinderkultur og vores professionelle hverdag, og det ved vi han har prioriteret, siger David Nielsen.

Selv fortæller Jeppe Kjær, at han ikke var i tvivl om skiftet, da muligheden kom.

- Da Lyngby bød sig til var jeg ikke så meget i tvivl om, hvilken vej det skulle gå. Det er en klub i stor udvikling. Der er et meget professionelt setup med mange dygtige spillere, og så er der en træner som står for meget af det jeg sætter pris på, navnligt vinderkultur. Så jeg var ikke rigtigt i tviv, siger Jeppe Kjær.

Jeppe Kjær nåede kun 17 kampe for AGF inden kontrakten blev løst. Forinden havde han scoret 60 mål for HB Køge og Roskilde, så det er en herre, der kan finde vej til målet.

-----
Få 100 stærke spilforslag fra oddsavisen.dk for 29,- kr/md - brug koden Tip2020