Osman Addo topper flot liste: Interessen er større

Osman Addo er den i 1. division med flest vellykkede driblinger og vundne dueller på jorden.



B.93 har en ny profil på affyringsrampen – Osman Addo. 

Teknikeren kom i foråret frem på 1. divisionsmandskabet, og i dette efterår er han allerede blevet en markant skikkelse for holdet fra Østerbro. 

Nu er hans meritter så også nedfældet sort på hvidt, da Osman Addo er nummer ét på listen over flest succesfulde driblinger i rækken.  

– Det er jo altid fedt toppe en liste, især den med driblinger, for det er en af mine spidskompetencer at tage én mod én-duellerne. Jeg gør det nok meget mere end de fleste kantspillere, og jeg er lidt ligeglad med, hvem der står foran mig, så den betyder okay meget for mig, siger Osman Addo, der er vokset op med at tage udfordringerne op over for sine modstandere.  

– Jeg har spillet meget indendørs og også fodbold på asfalt i gården, hvor jeg har trænet min teknik, så jeg har haft det i mig, lige siden jeg var helt lille. 

Men der er et stykke vej fra at være en god teknisk fodboldspiller til at kunne præstere på højt niveau, og Osman Addo er da også klar over, at det tog ham noget tid at knække den kode. 

Som 20-årig. I dag er han glad for at for at se, at det kunne betale sig at blive ved med at tro på sig selv.  

– Det gik længe, hvor der ikke blev set min vej, og jeg startede først med seniorfodbold i februar, hvor jeg rykkede op på seniorholdet. Jeg spillede tredjeårs U19, men så fik jeg overbevist træneren om, at jeg var god nok, og da jeg scorede hattrick mod HB Køge, var der ikke længere nogen tvivl om, at jeg kunne være med, bemærker han.

Spørgsmålet er faktisk, om B.93 og 1. division kan være med, for ambitionerne er skyhøje hos spilleren med de sjældne færdigheder, og der er begyndt at være rift om ham, efter han har vist, at han er den bedste i Danmarks næstbedste række med sine kompetencer. 

Således topper han også listen over vundne jorddueller. 

– Det overrasker mig lidt, at jeg også vinder den liste, men det skyldes nok, jeg er god i presspillet, så når jeg står i en én mod én-duel, tænker jeg, at jeg har en stor chance for at få bolden, for jeg har også okay fart, forklarer Osman Addo. 

Der altså godt kan ligne det næste salg for B.93, som i sommer sagde farvel til nogle store profiler i Sebastian Clemmensen, Jeppe Erenbjerg og Abdullah Iqbal, der alle røg til udlandet.

– Jeg kan godt mærke, at interessen er blevet større. Det kan jeg, siger Osman Addo, der vil helt til tops. Ikke på listen i 1. division, men i fodbold generelt.  

– Jeg tror sagtens, at jeg kan spille i en top fem-liga, hvis jeg arbejder hårdt og gør det godt. Mit mål er at spille i de store ligaer, slutter han.  

Osman Addo har spillet 30 kampe for førsteholdet i B.93 – her er det blevet til seks scoringer og fem assister.







LIVE

LIVE: Her er FCM’s trup – to stjerner ude

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

Stjerner gav klar besked til Eriksen

De overvejer Christian Eriksen

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Thomas Frank scorer sommerjob

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Blev rørt på en rasteplads: Vanvittigt træt af det

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind