B.93 har en ny profil på affyringsrampen – Osman Addo.
Teknikeren kom i foråret frem på 1. divisionsmandskabet, og i dette efterår er han allerede blevet en markant skikkelse for holdet fra Østerbro.
Nu er hans meritter så også nedfældet sort på hvidt, da Osman Addo er nummer ét på listen over flest succesfulde driblinger i rækken.
– Det er jo altid fedt toppe en liste, især den med driblinger, for det er en af mine spidskompetencer at tage én mod én-duellerne. Jeg gør det nok meget mere end de fleste kantspillere, og jeg er lidt ligeglad med, hvem der står foran mig, så den betyder okay meget for mig, siger Osman Addo, der er vokset op med at tage udfordringerne op over for sine modstandere.
– Jeg har spillet meget indendørs og også fodbold på asfalt i gården, hvor jeg har trænet min teknik, så jeg har haft det i mig, lige siden jeg var helt lille.

Men der er et stykke vej fra at være en god teknisk fodboldspiller til at kunne præstere på højt niveau, og Osman Addo er da også klar over, at det tog ham noget tid at knække den kode.
Som 20-årig. I dag er han glad for at for at se, at det kunne betale sig at blive ved med at tro på sig selv.
– Det gik længe, hvor der ikke blev set min vej, og jeg startede først med seniorfodbold i februar, hvor jeg rykkede op på seniorholdet. Jeg spillede tredjeårs U19, men så fik jeg overbevist træneren om, at jeg var god nok, og da jeg scorede hattrick mod HB Køge, var der ikke længere nogen tvivl om, at jeg kunne være med, bemærker han.
Spørgsmålet er faktisk, om B.93 og 1. division kan være med, for ambitionerne er skyhøje hos spilleren med de sjældne færdigheder, og der er begyndt at være rift om ham, efter han har vist, at han er den bedste i Danmarks næstbedste række med sine kompetencer.
Således topper han også listen over vundne jorddueller.
– Det overrasker mig lidt, at jeg også vinder den liste, men det skyldes nok, jeg er god i presspillet, så når jeg står i en én mod én-duel, tænker jeg, at jeg har en stor chance for at få bolden, for jeg har også okay fart, forklarer Osman Addo.
Der altså godt kan ligne det næste salg for B.93, som i sommer sagde farvel til nogle store profiler i Sebastian Clemmensen, Jeppe Erenbjerg og Abdullah Iqbal, der alle røg til udlandet.
– Jeg kan godt mærke, at interessen er blevet større. Det kan jeg, siger Osman Addo, der vil helt til tops. Ikke på listen i 1. division, men i fodbold generelt.
– Jeg tror sagtens, at jeg kan spille i en top fem-liga, hvis jeg arbejder hårdt og gør det godt. Mit mål er at spille i de store ligaer, slutter han.
Osman Addo har spillet 30 kampe for førsteholdet i B.93 – her er det blevet til seks scoringer og fem assister.
TOPNYHED
Lettet over at møde Danmark: ‘På papiret nemmere’
TOPNYHED
Brian Sandberg langer ud efter kendt FCK-fan
TOPNYHED
Afsløring: Per Frandsen henter dansker
NYHEDER
Av, Danmark! Største tab i hele verden
TOPNYHED
Gravesen: Jeg havde fyret både Riemer og Møller
NYHEDER
AGF-stjerne i smerter: ‘Har været et mørkt sted’
EKSKLUSIVT
Superliga-klub ude efter Maurice Boakye
VM-playoff: Drømmelodtrækning for Danmark!
TRANSFER
Afslører Superliga-transfer med særlig klausul
TOPNYHED
Dumper FCK-stjernen Elias Achouri med et brag
TOPNYHED
Skidt nyt: Danmark kan ende i skrækpulje
KOMMENTAR
Latterligt og dumt: Hvad i alverden sker der?
TOPNYHED
Forlader FC København: Her er Leragers reaktion
Lodtrækning slut: Her er Danmarks vej til VM
TOPNYHED
Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’
NYHEDER
EM i fare: Dansk stjerne har brækket skinnebenet
NYHEDER
Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’
INTERVIEW
Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog
NYHEDER
– En humørdræber
MEDIE
Slet ikke i tvivl – FCK-stjerne skal til VM
INTERVIEW
Blev Jon Dahl tilbudt jobbet? Chefen ikke enig
Vild melding: Stjerner kan ikke spille sammen
TOPNYHED
Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?
NYHEDER
Strålende Barcelona-nyhed inden FCK-brag
MEDIE
Afslører forsøg på at gå på rov i AGF
NYHEDER
– Det er en fin lodtrækning
HELT VILDT
Medier og stjerner i svime over Brøndby-spiller
TOPNYHED
Gravesen slagter Riemer: ‘Dårligste nogensinde’
TOPNYHED
Vil undgå Danmark i VM-playoff: Italien er nemmere
MEDIE
Gigants sportsdirektør vild med Franculino
TOPNYHED
Inden lodtrækning: Kunne være fedt at trække dem
INTERVIEW
Thomas Frank griner af Nørgaard-spørgsmål
MEDIE
Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne
TOPNYHED
Millionregn over Ståle Solbakken
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby udlejer stortalentet Jalloh
TRANSFER
Filip Jørgensen søger væk fra Chelsea
NYHEDER
Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’
Vil møde Danmark: ‘Vi har størst chance mod dem’
NYHEDER
Danmarks næste stjerne? Sætter alle til vægs
HELT VILDT
Fortryder I, FCK? Thomas Jørgensen i vild dominans
Hjulmand erkender smertefuldt hul til Bayern
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i luften i London
Her er de vigtige VM-informationer for Danmark
TOPNYHED
Thomas Delaney vil forlænge med FCK
NYHEDER
Ekspert: Vigtigt at undgå Sverige og få hjemmebane
NYHEDER
Kommentator ser skrækmønster på landsholdet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tidligere FCK-talent får Malmö-kontrakt
LIGE NU
Lukas Lerager er færdig i FC København
TIPSBLADET SPECIAL
Danmarks drømmetrækning – og dem, vi skal undgå
NYHEDER