Osman Addo topper flot liste: Interessen er større

Osman Addo er den i 1. division med flest vellykkede driblinger og vundne dueller på jorden.



B.93 har en ny profil på affyringsrampen – Osman Addo. 

Teknikeren kom i foråret frem på 1. divisionsmandskabet, og i dette efterår er han allerede blevet en markant skikkelse for holdet fra Østerbro. 

Nu er hans meritter så også nedfældet sort på hvidt, da Osman Addo er nummer ét på listen over flest succesfulde driblinger i rækken.  

– Det er jo altid fedt toppe en liste, især den med driblinger, for det er en af mine spidskompetencer at tage én mod én-duellerne. Jeg gør det nok meget mere end de fleste kantspillere, og jeg er lidt ligeglad med, hvem der står foran mig, så den betyder okay meget for mig, siger Osman Addo, der er vokset op med at tage udfordringerne op over for sine modstandere.  

– Jeg har spillet meget indendørs og også fodbold på asfalt i gården, hvor jeg har trænet min teknik, så jeg har haft det i mig, lige siden jeg var helt lille. 

Men der er et stykke vej fra at være en god teknisk fodboldspiller til at kunne præstere på højt niveau, og Osman Addo er da også klar over, at det tog ham noget tid at knække den kode. 

Som 20-årig. I dag er han glad for at for at se, at det kunne betale sig at blive ved med at tro på sig selv.  

– Det gik længe, hvor der ikke blev set min vej, og jeg startede først med seniorfodbold i februar, hvor jeg rykkede op på seniorholdet. Jeg spillede tredjeårs U19, men så fik jeg overbevist træneren om, at jeg var god nok, og da jeg scorede hattrick mod HB Køge, var der ikke længere nogen tvivl om, at jeg kunne være med, bemærker han.

Spørgsmålet er faktisk, om B.93 og 1. division kan være med, for ambitionerne er skyhøje hos spilleren med de sjældne færdigheder, og der er begyndt at være rift om ham, efter han har vist, at han er den bedste i Danmarks næstbedste række med sine kompetencer. 

Således topper han også listen over vundne jorddueller. 

– Det overrasker mig lidt, at jeg også vinder den liste, men det skyldes nok, jeg er god i presspillet, så når jeg står i en én mod én-duel, tænker jeg, at jeg har en stor chance for at få bolden, for jeg har også okay fart, forklarer Osman Addo. 

Der altså godt kan ligne det næste salg for B.93, som i sommer sagde farvel til nogle store profiler i Sebastian Clemmensen, Jeppe Erenbjerg og Abdullah Iqbal, der alle røg til udlandet.

– Jeg kan godt mærke, at interessen er blevet større. Det kan jeg, siger Osman Addo, der vil helt til tops. Ikke på listen i 1. division, men i fodbold generelt.  

– Jeg tror sagtens, at jeg kan spille i en top fem-liga, hvis jeg arbejder hårdt og gør det godt. Mit mål er at spille i de store ligaer, slutter han.  

Osman Addo har spillet 30 kampe for førsteholdet i B.93 – her er det blevet til seks scoringer og fem assister.





LIVE

LIVE: Kostede en formue – nu stadfæstes dommen

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Martin Jørgensen lander nyt job

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

FCM stanger lang karantæne ud til fan

AC Milan kigger på dansker

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Brøndby-stjerner kæmper mod tiden: Her er status



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job

Voldsom straf efter vanvidsaktion

Braithwaite del af stor transferplan

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Særlig velkomst til ‘AC’ i Barcelona

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Bo Svensson skriver Superliga-historie

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

Lange karantæner: Dette råbte de mod Aral Simsir

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

FIFA overvejer vildt U-21-tiltag – vil ramme alle

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino

Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho