B.93 har en ny profil på affyringsrampen – Osman Addo.
Teknikeren kom i foråret frem på 1. divisionsmandskabet, og i dette efterår er han allerede blevet en markant skikkelse for holdet fra Østerbro.
Nu er hans meritter så også nedfældet sort på hvidt, da Osman Addo er nummer ét på listen over flest succesfulde driblinger i rækken.
– Det er jo altid fedt toppe en liste, især den med driblinger, for det er en af mine spidskompetencer at tage én mod én-duellerne. Jeg gør det nok meget mere end de fleste kantspillere, og jeg er lidt ligeglad med, hvem der står foran mig, så den betyder okay meget for mig, siger Osman Addo, der er vokset op med at tage udfordringerne op over for sine modstandere.
– Jeg har spillet meget indendørs og også fodbold på asfalt i gården, hvor jeg har trænet min teknik, så jeg har haft det i mig, lige siden jeg var helt lille.

Men der er et stykke vej fra at være en god teknisk fodboldspiller til at kunne præstere på højt niveau, og Osman Addo er da også klar over, at det tog ham noget tid at knække den kode.
Som 20-årig. I dag er han glad for at for at se, at det kunne betale sig at blive ved med at tro på sig selv.
– Det gik længe, hvor der ikke blev set min vej, og jeg startede først med seniorfodbold i februar, hvor jeg rykkede op på seniorholdet. Jeg spillede tredjeårs U19, men så fik jeg overbevist træneren om, at jeg var god nok, og da jeg scorede hattrick mod HB Køge, var der ikke længere nogen tvivl om, at jeg kunne være med, bemærker han.
Spørgsmålet er faktisk, om B.93 og 1. division kan være med, for ambitionerne er skyhøje hos spilleren med de sjældne færdigheder, og der er begyndt at være rift om ham, efter han har vist, at han er den bedste i Danmarks næstbedste række med sine kompetencer.
Således topper han også listen over vundne jorddueller.
– Det overrasker mig lidt, at jeg også vinder den liste, men det skyldes nok, jeg er god i presspillet, så når jeg står i en én mod én-duel, tænker jeg, at jeg har en stor chance for at få bolden, for jeg har også okay fart, forklarer Osman Addo.
Der altså godt kan ligne det næste salg for B.93, som i sommer sagde farvel til nogle store profiler i Sebastian Clemmensen, Jeppe Erenbjerg og Abdullah Iqbal, der alle røg til udlandet.
– Jeg kan godt mærke, at interessen er blevet større. Det kan jeg, siger Osman Addo, der vil helt til tops. Ikke på listen i 1. division, men i fodbold generelt.
– Jeg tror sagtens, at jeg kan spille i en top fem-liga, hvis jeg arbejder hårdt og gør det godt. Mit mål er at spille i de store ligaer, slutter han.
Osman Addo har spillet 30 kampe for førsteholdet i B.93 – her er det blevet til seks scoringer og fem assister.
NYHEDER
Fans vil sætte en stopper for dyre VM-billetter
MEDIE
Danskerklub vil IKKE byde på Robert
EKSKLUSIVT
Martin Jørgensen jubler over stor nyhed
Serie A-boss hylder dansker: Bedste køb nogensinde
MEDIE
Vil sælge dyrt indkøb efter kontroversiel video
TRANSFER
Brøndbys ejer køber Dax Palmer
HELT VILDT
Tordner: ‘Ud med dig – pak dit tøj og kør hjem!’
MEDIE
Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte
TOPNYHED
Video: AGF sænket af panenka-straffe
MEDIE
Sergio Ramos i chokskifte?
MEDIE
Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’
FC København scorer millionbeløb
TRANSFER
Avis: Det er sandsynligvis FCK-profils næste klub
NYHEDER
– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!
HELT VILDT
Storhylder Christian Nørgaard
TOPNYHED
Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’
NYHEDER
Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’
MEDIE
AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd
MEDIE
Kæmpe kamp i Danmark – kan blive fyret efter
NYHEDER
FCM igen på førstepladsen med ny europæisk sejr
MEDIE
Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil
KARAKTERER
Wow, FCK: Er du da sindssyg, hvor er den mand god!
INTERVIEW
Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass
MEDIE
Tæt på SL-skifte: Nu vil alle i Europa have ham
‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’
Sådan gik det, da FC Midtjylland slog Genk
TOPNYHED
Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’
EKSKLUSIVT
Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag
MEDIE
Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord
TOPNYHED
Vild med ny Eriksen-løsning
MEDIE
Stort spansk medie fremhæver William Clem
HELT VILDT
Moukoko trækker overskrifter i udlandet
HELT VILDT
Gidsel skriver historie – den første nogensinde
MEDIE
Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn
TOPNYHED
Bekræfter millionbud på dansker
TOPNYHED
Maxsø melder ud om fremtidsplaner
NYHEDER
Tv-ekspert siger undskyld til Superliga-klub
NYHEDER
Køber sig ind i dansk klub
BIZART
Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job
NYHEDER
Klar besked til FCK-fans
Her kan du se FC Midtjylland mod Genk
NYHEDER
Fik kun 18 minutter – Pohl færdig i topklub
NYHEDER
CL-favoritter? ‘Jeg blev spurgt og sagde nej!’
MEDIE
Kræver rekordbeløb – Fredberg jagter dansker
NYHEDER
Forlænger med Ståle Solbakken
NYHEDER
– Vi bør være favoritter
EKSKLUSIVT
Stor hæder i Portugal – dansker kan skifte
NYHEDER
Dansker afslører hårdt privat år: ‘Få ved det’
NYHEDER