B.93 har en ny profil på affyringsrampen – Osman Addo.
Teknikeren kom i foråret frem på 1. divisionsmandskabet, og i dette efterår er han allerede blevet en markant skikkelse for holdet fra Østerbro.
Nu er hans meritter så også nedfældet sort på hvidt, da Osman Addo er nummer ét på listen over flest succesfulde driblinger i rækken.
– Det er jo altid fedt toppe en liste, især den med driblinger, for det er en af mine spidskompetencer at tage én mod én-duellerne. Jeg gør det nok meget mere end de fleste kantspillere, og jeg er lidt ligeglad med, hvem der står foran mig, så den betyder okay meget for mig, siger Osman Addo, der er vokset op med at tage udfordringerne op over for sine modstandere.
– Jeg har spillet meget indendørs og også fodbold på asfalt i gården, hvor jeg har trænet min teknik, så jeg har haft det i mig, lige siden jeg var helt lille.

Men der er et stykke vej fra at være en god teknisk fodboldspiller til at kunne præstere på højt niveau, og Osman Addo er da også klar over, at det tog ham noget tid at knække den kode.
Som 20-årig. I dag er han glad for at for at se, at det kunne betale sig at blive ved med at tro på sig selv.
– Det gik længe, hvor der ikke blev set min vej, og jeg startede først med seniorfodbold i februar, hvor jeg rykkede op på seniorholdet. Jeg spillede tredjeårs U19, men så fik jeg overbevist træneren om, at jeg var god nok, og da jeg scorede hattrick mod HB Køge, var der ikke længere nogen tvivl om, at jeg kunne være med, bemærker han.
Spørgsmålet er faktisk, om B.93 og 1. division kan være med, for ambitionerne er skyhøje hos spilleren med de sjældne færdigheder, og der er begyndt at være rift om ham, efter han har vist, at han er den bedste i Danmarks næstbedste række med sine kompetencer.
Således topper han også listen over vundne jorddueller.
– Det overrasker mig lidt, at jeg også vinder den liste, men det skyldes nok, jeg er god i presspillet, så når jeg står i en én mod én-duel, tænker jeg, at jeg har en stor chance for at få bolden, for jeg har også okay fart, forklarer Osman Addo.
Der altså godt kan ligne det næste salg for B.93, som i sommer sagde farvel til nogle store profiler i Sebastian Clemmensen, Jeppe Erenbjerg og Abdullah Iqbal, der alle røg til udlandet.
– Jeg kan godt mærke, at interessen er blevet større. Det kan jeg, siger Osman Addo, der vil helt til tops. Ikke på listen i 1. division, men i fodbold generelt.
– Jeg tror sagtens, at jeg kan spille i en top fem-liga, hvis jeg arbejder hårdt og gør det godt. Mit mål er at spille i de store ligaer, slutter han.
Osman Addo har spillet 30 kampe for førsteholdet i B.93 – her er det blevet til seks scoringer og fem assister.
LIVE
TransferLIVE: Stor dansk transfer er en done deal
TRANSFER
Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen
TIPSBLADETS DOM
Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!
EKSKLUSIVT
Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel
TOPNYHED
Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul
TOPNYHED
Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF køber Colin Rösler fra Malmö FF
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
LIVE
Superliga-LIVE: ‘Det er tungt’
TIPSBLADETS DOM
Han er den nye Superliga-juvel!
MEDIE
Lindstrøm skifter til Schalke
TIPSBLADET SPECIAL
Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud
INTERVIEW
Tog fat i Brøndby-helt: ‘Der er jo en grænse’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TRANSFER
Speakman om transfer: En unik situation
INTERVIEW
Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt
OPTAKT
OB – Sønderjyske
TIPSBLADETS DOM
Han ligner en ny Brøndby-darling!
MEDIE
Kæmpe transfer under opsejling
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
Tidl. FCK-komet blomster igen efter sandt helvede
INTERVIEW
Ny Brøndby-stjerne afviste andre Superliga-klubber
TOPNYHED
Ekstraregning på 441.942,58 kroner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Næstved gør det igen – sælger profil
NYHEDER
Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid
MEDIE
FCK meldes på jagt efter landsholdsspiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel
EKSKLUSIVT
Afsløring: Målmaskine færdig i AaB
EKSKLUSIVT
Afsløring: Minnesota byder millioner på McCowatt
TOPNYHED
Stor ændring i AGF?
TIPSBLADETS DOM
Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Adam Daghim til lægetjek i kæmpe handel
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
NYHEDER
Tæt på FCK-transfer? Ujpest kommer med udmelding
INTERVIEW