B.93 har en ny profil på affyringsrampen – Osman Addo.
Teknikeren kom i foråret frem på 1. divisionsmandskabet, og i dette efterår er han allerede blevet en markant skikkelse for holdet fra Østerbro.
Nu er hans meritter så også nedfældet sort på hvidt, da Osman Addo er nummer ét på listen over flest succesfulde driblinger i rækken.
– Det er jo altid fedt toppe en liste, især den med driblinger, for det er en af mine spidskompetencer at tage én mod én-duellerne. Jeg gør det nok meget mere end de fleste kantspillere, og jeg er lidt ligeglad med, hvem der står foran mig, så den betyder okay meget for mig, siger Osman Addo, der er vokset op med at tage udfordringerne op over for sine modstandere.
– Jeg har spillet meget indendørs og også fodbold på asfalt i gården, hvor jeg har trænet min teknik, så jeg har haft det i mig, lige siden jeg var helt lille.

Men der er et stykke vej fra at være en god teknisk fodboldspiller til at kunne præstere på højt niveau, og Osman Addo er da også klar over, at det tog ham noget tid at knække den kode.
Som 20-årig. I dag er han glad for at for at se, at det kunne betale sig at blive ved med at tro på sig selv.
– Det gik længe, hvor der ikke blev set min vej, og jeg startede først med seniorfodbold i februar, hvor jeg rykkede op på seniorholdet. Jeg spillede tredjeårs U19, men så fik jeg overbevist træneren om, at jeg var god nok, og da jeg scorede hattrick mod HB Køge, var der ikke længere nogen tvivl om, at jeg kunne være med, bemærker han.
Spørgsmålet er faktisk, om B.93 og 1. division kan være med, for ambitionerne er skyhøje hos spilleren med de sjældne færdigheder, og der er begyndt at være rift om ham, efter han har vist, at han er den bedste i Danmarks næstbedste række med sine kompetencer.
Således topper han også listen over vundne jorddueller.
– Det overrasker mig lidt, at jeg også vinder den liste, men det skyldes nok, jeg er god i presspillet, så når jeg står i en én mod én-duel, tænker jeg, at jeg har en stor chance for at få bolden, for jeg har også okay fart, forklarer Osman Addo.
Der altså godt kan ligne det næste salg for B.93, som i sommer sagde farvel til nogle store profiler i Sebastian Clemmensen, Jeppe Erenbjerg og Abdullah Iqbal, der alle røg til udlandet.
– Jeg kan godt mærke, at interessen er blevet større. Det kan jeg, siger Osman Addo, der vil helt til tops. Ikke på listen i 1. division, men i fodbold generelt.
– Jeg tror sagtens, at jeg kan spille i en top fem-liga, hvis jeg arbejder hårdt og gør det godt. Mit mål er at spille i de store ligaer, slutter han.
Osman Addo har spillet 30 kampe for førsteholdet i B.93 – her er det blevet til seks scoringer og fem assister.
LIVE
TransferLIVE: Er det prisen på Michael Olise?
MEDIE
Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP
MEDIE
Sat til salg – så dyr er han
TOPNYHED
Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
INTERVIEW
TV 2-profiler kunne have forladt skærmen
TOPNYHED
Engelsk legende storroser brandvarm dansker
Dommer ude af VM – nægtet adgang til USA
Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
De vil købe Munashe Garananga i FCK
TOPNYHED
Hold øje med FCK – sker det i denne uge?
MEDIE
I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson
MEDIE
Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere
EKSKLUSIVT
Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
NYHEDER
Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
TOPNYHED
Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
Danske klubber scorer millioner på VM
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
MEDIE
‘AC’-forlængelse på plads, men…
MEDIE
Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark