Overrasket Ole Nielsen efter fyring: Jeg skal lige slikke sårene

Vendsyssels tidligere sportsdirektør er ærgerlig over, at han ikke kan få lov at føre arbejdet i klubben videre.



Han er fattet, men han lægger ikke skjul, at han er overrasket over at være blevet fyret som sportsdirektør i Vendsyssel FF.

Efter at Vendsyssel FF i sidste sæson rykkede ud af landets bedste række har meget af Ole Nielsens arbejde i denne sæson handlet om at rydde op i klubben for dels at få ro på, dels at sikre, at den ikke gør som Helsingør, der to sæsoner i træk rykkede ned.

Men nu hvor der endelig er ro og fremgang, er Ole Nielsen altså sat af bestillingen i Vendsyssel FF.

– Jeg er overrasket. Mest af alt, fordi jeg har plæderet for ro og kontinuitet og for at bygge noget nyt op oven på nedrykningen og efter 12-13 mand i sommer havde udløb eller ville spille på et højere niveau.

Læs også:Vendsyssel bekræfter: Hyrer tidligere AaB’ere

– Meget af arbejdet har været oprydningsarbejde, og det er altså ikke så enkelt. Det har vi fået lagt et fundament til noget godt. Det ville jeg gerne have bygget videre på, også fordi vi havde fået skabt en dagligdag med en god træningskultur. Det var også noget af det, som Jacob (Andersen – bestyrelsesformand, red.) roste mig for.

– Men det er økonomiske årsager, der gør, at de gerne vil nedlægge stillingen, og det må jeg så tage til efterretning. Jeg ved, at økonomien skal følge med, men det er alligevel ærgerligt, når skelettet er der til den kommende sæson, og der var ro på og kontinuitet i arbejdet, siger Ole Nielsen til tipsbladet.dk.

Han fortæller, at klubben efter mange udskiftninger de sidste fem år var på vej mod en mere stabil periode, men det er nu kastet op i luften – i hvert fald skal Ole Nielsen ikke selv føre sin vision videre.

– Det er klart, at man lige skal slikke sårene. Det er trist, når man er i gang med noget, der bevæger sig i den rigtige retning. Men jeg må omvendt have respekt for, at det er økonomiske årsager, fortæller han.

Læs også:Ærgerlig Mølby efter træner-fyring: Når en dør lukkes, åbner nogle andre

Du tror ikke, der stikker noget andet end økonomi bagved?

– Det må du spørge Jacob (Andersen) om. Jeg har ikke hørt andet, end at det er et spørgsmål om økonomi. Jeg går da ud fra, at man har været tilfreds med det arbejde, der er blevet foretaget. Det er jeg i hvert fald blevet rost for, siger Ole Nielsen.

Den tidligere SønderjyskE, Viborg og Randers-leder fortæller, at meget tid i starten af denne sæson blev brugt til at slukke brande, fordi det gør ondt, når man må en række ned. 

– Den der nedrykningsskuffelse, der ligger over tingene skulle bearbejdes. Det var en dyne over klubben. Både for bestyrelse, ledelse og spillere. Men det er vi kommet forbi, og vi fik justeret i truppen og fandt fodfæste i ligaen, så vi syntes, at der var lavet et godt fundament, siger Ole Nielsen.

Ole Nielsen vil nu hjem og slappe lidt af og få ryddet hovedet, inden han vil se på, hvad der ligger af muligheder. Mens Johnny Mølby kun fik et år i spidsen for Vendsyssel, var Ole Nielsen sportsdirektør i halvandet år.

Klubben ligger nummer seks i NordicBet Ligaen.

Læs også:Absalonsen om forlængelse: Har vist, at jeg kan være med endnu
Læs også:Medie: Tidligere AaB-assistent tager over i Vendsyssel
Læs også:Også sportsdirektøren har fået sparket i Vendsyssel




Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England

– Der får David at vide, at han er fyret

Skræklodtrækning for FC Midtjylland

‘Det bliver ikke nemt for Brøndby’

Her lander kampprogrammet for slutspillet

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’



TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

Skal han på landsholdet, Riemer?

Superligaklub præsenterer millionoverskud

Værsgo Brøndby: Her er syv bud på en ny sportschef

Jonas Schwartz lander nyt job

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?

Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’

Brøndby-stjerne melder ud om svær periode

Superliga: Fem spillere – fem vilde stats

Reagerer på Brøndby-bombe



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Trist Zeca sender klar opfordring til FCK

Medie afslører møde med Deco

På vej til Danmark: Flere Superliga-henvendelser

Hjulmand vinder i Hamborg

Langer ud efter trænerlegende

‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’

Schmedes afslører detaljer om tilbud

Køber engelsk klub

Åbent brev og konkret rygte: Nu svarer Neestrup

Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’

Her kan du se Tottenham Hotspur mod Crystal Palace

– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Ekspert: Han kan erstatte Neestrup til sommer

Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!

David Nielsen tæt på fyring

Newcastle-dansker nedlægger Manchester United

Arne Slot dybt frustreret

Dansk milliardær smider 75.000

Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan

Dansker topper vild liste med Messi og Kane

Transfer på vej? Mathias Jensen skifter agent

Dansk træner storroses

Her tager de stor beslutning

Jævnbyrdighed i Lyon

Kæmpe gave til Arsenal – City kvajer sig

Arteta afviser kritik fra kollega

Nyt problem for Riemer? Tvivl om landsholdsbobler

Newcastle – Manchester United

Jubler over Benjamin Schmedes

38: Her er alle Schmedes’ Brøndby-handler

Bombe: Schmedes siger op i Brøndby

Victor Nelsson topper international impact-liste

Her kan du se Newcastle mod Manchester United

FCM henter svensk forsvarstalent