Han er fattet, men han lægger ikke skjul, at han er overrasket over at være blevet fyret som sportsdirektør i Vendsyssel FF.
Efter at Vendsyssel FF i sidste sæson rykkede ud af landets bedste række har meget af Ole Nielsens arbejde i denne sæson handlet om at rydde op i klubben for dels at få ro på, dels at sikre, at den ikke gør som Helsingør, der to sæsoner i træk rykkede ned.
Men nu hvor der endelig er ro og fremgang, er Ole Nielsen altså sat af bestillingen i Vendsyssel FF.
– Jeg er overrasket. Mest af alt, fordi jeg har plæderet for ro og kontinuitet og for at bygge noget nyt op oven på nedrykningen og efter 12-13 mand i sommer havde udløb eller ville spille på et højere niveau.
Læs også:Vendsyssel bekræfter: Hyrer tidligere AaB’ere
– Meget af arbejdet har været oprydningsarbejde, og det er altså ikke så enkelt. Det har vi fået lagt et fundament til noget godt. Det ville jeg gerne have bygget videre på, også fordi vi havde fået skabt en dagligdag med en god træningskultur. Det var også noget af det, som Jacob (Andersen – bestyrelsesformand, red.) roste mig for.
– Men det er økonomiske årsager, der gør, at de gerne vil nedlægge stillingen, og det må jeg så tage til efterretning. Jeg ved, at økonomien skal følge med, men det er alligevel ærgerligt, når skelettet er der til den kommende sæson, og der var ro på og kontinuitet i arbejdet, siger Ole Nielsen til tipsbladet.dk.
Han fortæller, at klubben efter mange udskiftninger de sidste fem år var på vej mod en mere stabil periode, men det er nu kastet op i luften – i hvert fald skal Ole Nielsen ikke selv føre sin vision videre.
– Det er klart, at man lige skal slikke sårene. Det er trist, når man er i gang med noget, der bevæger sig i den rigtige retning. Men jeg må omvendt have respekt for, at det er økonomiske årsager, fortæller han.
Læs også:Ærgerlig Mølby efter træner-fyring: Når en dør lukkes, åbner nogle andre
Du tror ikke, der stikker noget andet end økonomi bagved?
– Det må du spørge Jacob (Andersen) om. Jeg har ikke hørt andet, end at det er et spørgsmål om økonomi. Jeg går da ud fra, at man har været tilfreds med det arbejde, der er blevet foretaget. Det er jeg i hvert fald blevet rost for, siger Ole Nielsen.
Den tidligere SønderjyskE, Viborg og Randers-leder fortæller, at meget tid i starten af denne sæson blev brugt til at slukke brande, fordi det gør ondt, når man må en række ned.
– Den der nedrykningsskuffelse, der ligger over tingene skulle bearbejdes. Det var en dyne over klubben. Både for bestyrelse, ledelse og spillere. Men det er vi kommet forbi, og vi fik justeret i truppen og fandt fodfæste i ligaen, så vi syntes, at der var lavet et godt fundament, siger Ole Nielsen.
Ole Nielsen vil nu hjem og slappe lidt af og få ryddet hovedet, inden han vil se på, hvad der ligger af muligheder. Mens Johnny Mølby kun fik et år i spidsen for Vendsyssel, var Ole Nielsen sportsdirektør i halvandet år.
Klubben ligger nummer seks i NordicBet Ligaen.
Læs også:Absalonsen om forlængelse: Har vist, at jeg kan være med endnu
Læs også:Medie: Tidligere AaB-assistent tager over i Vendsyssel
Læs også:Også sportsdirektøren har fået sparket i Vendsyssel
LIVE
VM-LIVE: Kæmpe kaos i kulissen!
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
TRANSFER
Marcondes afviser tilbud, men…
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
NYHEDER
VM-landstræner udtrykker bekymring for fodbolden
MEDIE
Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu
TRANSFER
Interessant melding om VM-profil
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Holland – Sverige
EKSKLUSIVT
Superliga-boss med spændende transfermelding
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’
NYHEDER
– Han besidder de kvaliteter, vi har brug for
NYHEDER
Poulsen er Årets Træner – her er top 3
OPTAKT
Tyskland – Elfenbenskysten
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
