Overrasket Ole Nielsen efter fyring: Jeg skal lige slikke sårene

Vendsyssels tidligere sportsdirektør er ærgerlig over, at han ikke kan få lov at føre arbejdet i klubben videre.



Han er fattet, men han lægger ikke skjul, at han er overrasket over at være blevet fyret som sportsdirektør i Vendsyssel FF.

Efter at Vendsyssel FF i sidste sæson rykkede ud af landets bedste række har meget af Ole Nielsens arbejde i denne sæson handlet om at rydde op i klubben for dels at få ro på, dels at sikre, at den ikke gør som Helsingør, der to sæsoner i træk rykkede ned.

Men nu hvor der endelig er ro og fremgang, er Ole Nielsen altså sat af bestillingen i Vendsyssel FF.

– Jeg er overrasket. Mest af alt, fordi jeg har plæderet for ro og kontinuitet og for at bygge noget nyt op oven på nedrykningen og efter 12-13 mand i sommer havde udløb eller ville spille på et højere niveau.

Læs også:Vendsyssel bekræfter: Hyrer tidligere AaB’ere

– Meget af arbejdet har været oprydningsarbejde, og det er altså ikke så enkelt. Det har vi fået lagt et fundament til noget godt. Det ville jeg gerne have bygget videre på, også fordi vi havde fået skabt en dagligdag med en god træningskultur. Det var også noget af det, som Jacob (Andersen – bestyrelsesformand, red.) roste mig for.

– Men det er økonomiske årsager, der gør, at de gerne vil nedlægge stillingen, og det må jeg så tage til efterretning. Jeg ved, at økonomien skal følge med, men det er alligevel ærgerligt, når skelettet er der til den kommende sæson, og der var ro på og kontinuitet i arbejdet, siger Ole Nielsen til tipsbladet.dk.

Han fortæller, at klubben efter mange udskiftninger de sidste fem år var på vej mod en mere stabil periode, men det er nu kastet op i luften – i hvert fald skal Ole Nielsen ikke selv føre sin vision videre.

– Det er klart, at man lige skal slikke sårene. Det er trist, når man er i gang med noget, der bevæger sig i den rigtige retning. Men jeg må omvendt have respekt for, at det er økonomiske årsager, fortæller han.

Læs også:Ærgerlig Mølby efter træner-fyring: Når en dør lukkes, åbner nogle andre

Du tror ikke, der stikker noget andet end økonomi bagved?

– Det må du spørge Jacob (Andersen) om. Jeg har ikke hørt andet, end at det er et spørgsmål om økonomi. Jeg går da ud fra, at man har været tilfreds med det arbejde, der er blevet foretaget. Det er jeg i hvert fald blevet rost for, siger Ole Nielsen.

Den tidligere SønderjyskE, Viborg og Randers-leder fortæller, at meget tid i starten af denne sæson blev brugt til at slukke brande, fordi det gør ondt, når man må en række ned. 

– Den der nedrykningsskuffelse, der ligger over tingene skulle bearbejdes. Det var en dyne over klubben. Både for bestyrelse, ledelse og spillere. Men det er vi kommet forbi, og vi fik justeret i truppen og fandt fodfæste i ligaen, så vi syntes, at der var lavet et godt fundament, siger Ole Nielsen.

Ole Nielsen vil nu hjem og slappe lidt af og få ryddet hovedet, inden han vil se på, hvad der ligger af muligheder. Mens Johnny Mølby kun fik et år i spidsen for Vendsyssel, var Ole Nielsen sportsdirektør i halvandet år.

Klubben ligger nummer seks i NordicBet Ligaen.

Læs også:Absalonsen om forlængelse: Har vist, at jeg kan være med endnu
Læs også:Medie: Tidligere AaB-assistent tager over i Vendsyssel
Læs også:Også sportsdirektøren har fået sparket i Vendsyssel






LIVE

TransferLIVE: Forhandler med Harry Kane

‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’

Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!

Brøndby-legendes søn til lægetjek i Danmark

Kæmpetransfer – AGF betaler en formue

Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn

Bringer Bo Henriksen i spil til stort job, men…

Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Brøndby-spiller jagtede skifte: Schmedes sagde nej

I svime: ‘Rasmus Højlund – du er Guds gave!’

– Han er bare ren verdensklasse!

Mesterhold lurer på dyr FCM-spiller



EKSKLUSIVT

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde

Henter Kamil Wilczek

Stor AGF-transfer – tysk ekspert rasede over ham

Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’

Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

AaB henter målfarlig profil i milliontransfer

Transferdilemma i Brøndby: ‘Ikke ideelt’

Transferrygter svirrer – Nørgaard-‘chok’ i Arsenal

Transferudmelding fra Vallys

Ny drejning i FC Midtjyllands mulige kæmpetransfer

Lurer på Neestrup: – Derfor vil de have ham

AaB-angriber på vej til Serie A

Rasede mod Felix Horn Myhre efter “chokbud”

Gravesen med vild Neestrup-melding

FC København-spiller til lægetjek i dag 

Afsløring: Brøndby har budt stort på Felix Myhre

Brøndbys drømmetransfer får mundkurv på



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Millionhandel – her er prisen på Superliga-bomber

Choktransfer på vej? 

Afsløring: Sarapata har skrevet under i topklub

Brøndby taber til MLS-hold

Brøndby går transferamok: 3 salg og 4 køb på vej?

Superliga-scoop: ‘De får ham for en slik!’

Afsløring: Sønderjyske laver tocifret millionsalg

Farzams Fanzone: Ingen bud på AGF-profiler

Storklub har taget kontakt

Lamine Yamal stjæler overskrifterne i Barca-sejr

– Han leder efter et sted at eksplodere

Gidsel: ‘Han har presset mig til grænser’

Afsløring: Junior Zé er FC Midtjylland-spiller

Froholdt & Co rister hanekyllinger

Toptræner er helt vild med Victor Froholdt

Kenneth Perez raser: Det skal stoppe nu

Farzams Fanzone: Brøndby jagter flere profiler

I svime over Dorgu: ‘En transformation!’

Kristall Mani Ingason tæt på stort skifte

United dukker Arsenal efter Dorgu-drømmekasse

Ser stort potentiale i ung Brøndby-duo

Forsvarer FCK: De har ikke brudt nogen regler