Profil i chok over dansk trænerfyring

B.93-profilen Michael Falkesgaard havde bestemt ikke regnet med, at klubben ville fyre cheftræner Kim Engstrøm, og han siger til Tipsbladet, at det er kommet bag på alle i truppen.



Chok-stemning på Østerbro.

Fredag blev en noget anderledes dag i NordicBet Liga-klubben B.93.

Cheftræner Kim Engstrøm mødte nemlig ind til træningen på Østerbro med beskeden: ‘Du er fyret’.

Men hvordan har spillertruppen taget den store nyhed?

Tipsbladet har talt med profilen Michael Falkesgaard, og den tidligere Superliga-målmand mener, at nyheden kom som et lyn fra en klar himmel.

– Hver gang, man skifter træner, skyldes det, at spillertruppen ikke har præsteret. Først og fremmest synes jeg, at vi som trup ikke har præsteret det, som vi skulle, da klubben har valgt at skifte træner. Den falder lidt tilbage på os. Når det er sagt, kommer det som en overraskelse for os, at Kim ikke skal være der mere. Den skal lige synke ind. Det er forholdsvist nyt.

Den erfarne keeper fortæller, at spillerne blev kaldt til møde i fredags, hvor de fik overbragt beskeden.

– Jeg tror ikke, at der var nogle spillere, der har sat det komme, men bestyrelsen har ment, at det skulle ske noget nyt. Vi skal blive ved med at kæmpe for klubben og støtte op om det nye trænerteam.

Føler du, at Kim Engstrøm kunne have vendt resultaterne for jer?

– Jeg har været rigtig glad for Kim og hans arbejde i klubben. Jeg føler, at han har rykket B.93 sindssygt meget i forhold til, da jeg kom til klubben. Jeg har kæmpe respekt for det, som han har leveret, også ud fra den præmis, at klubben har solgt spillere de bedste spillere. Han har skullet implementere nye unge spillere i truppen midt i sæsonen. Jeg ønsker ham alt det bedste, siger Falkesgaard og tilføjer:

– Han har været på en stor opgave, og så har der været andre forventninger i sæson to. Når en træner bliver fyret, peger pilen på spillerne. Det er et ansvar, som vi skal tage.

Den tidligere Brøndby-keeper erkender, at resultaterne ikke har været gode nok, men det skyldes ikke Engstrøm. Lige nu er B.93 blot nummer ti i NordicBet Ligaen, og klubben har ikke vundet i NordicBet Ligaen siden 18. oktober.

– Jeg føler, at vi skulle have gjort det bedre. Det er jeg ikke i tvivl om i forhold til den kvalitet, som vi har i truppen. Der er mange kampe, hvor vi skulle have gjort det bedre. Det er selvfølgelig en ærgerlig følelse at gå på ferie med, men samtidig når det skulle være, er det godt, at det bliver med nogle folk, der har været i klubben.

Foto: Christian Midtgaard

‘Et af de største trænertalenter i Danmark’

Det bliver nemlig den tidligere Superliga-profil Kasper Lorentzen, der overtager cheftrænerposten i B.93. Han har indtil nu været assistent i truppen, og Falkesgaard ser et stort lys i den nye cheftræner.

– Jeg tænker, at det er rigtig godt. Jeg tror, at Kasper er et af de største trænertalenter i Danmark. Mens jeg har været i B.93, har han også fået mere og mere ansvar. Jeg tror, at det er en god mulighed for ham, og jeg tror, at det er den rigtige, siger 33-årige Falkesgaard til Tipsbladet.

Falkesgaard kom til B.93 i sommeren 2023, og han har stået fast for NordicBet Liga-klubben siden returen til dansk fodbold.

Tipsbladet har også talt med den nu tidligere B.93-træner Kim Engstrøm om fyringen, og den artikel kan du læse her.





Sten Grytebust kontaktet af dansk klub




LIVE

LIVE: ‘Det skal være brænde på bålet i Herning’

Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine

Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo

Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite

– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?

– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Esbjerg slår toprival og bejler til Superligaen

Medie afslører stort skænderi i Real Madrid

Kæmpeklub tager kontakt til Hjulmand

FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.

AGF snubler i guldkampen



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Cooper gav hård og ærlig besked

Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’

Afslører dialog med Niels Frederiksen

Ændring i Superliga-klub: Scorer nyt job

Hoff Thorup forstår det: Tog altid FCK-trøje på



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken

Det er gået helt galt for tidl. FC København-flop

Kenneth Emil Petersen: Helt vanvittig situation

Barcelona klager til UEFA

Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby

Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt

Hård kritik af FCM-profil

Kompliceret situation: Constantin Galca på vej ud

Slagter stjerne: Han laver ALTID fejl!

Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’

Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’

Nævner Kim Aabech: ‘Altid plads til en som ham’



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring

Berthel Askou kritiserer Superliga-strukturen

Vild opfordring: Hyr denne danske træner, Brøndby!

Nu er han tilbage for Brøndby

– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen

– Går det galt, går det rigtig galt!

Ny kontrakt – her er hans historiske løn 

Stijn Spierings langer ud efter Frederik Birk

Afviser korruptionsanklager efter skandale

Sportschef teaser: Vil hente spiller i Danmark

Brøndby-stjerne taget til nåde: Klaiber stadig ude

Legende i stor kritik af Brøndby IF

Chelsea – Manchester City

Dansk anfører bænket: Det er lidt mærkeligt

Die Kraichgauer vinder i Augsburg

Gravesen revser: ‘Hvad er det, der foregår DBU!?’

AGF – FC Nordsjælland

Liverpool – Fulham

Klaiber smidt af holdet: Har ikke fået forklaring

Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’

Afsløring: BIF forlænger med kometen Viggo Poulsen

Hansi Flick føler sig snydt i nedtur