Profil i chok over dansk trænerfyring

B.93-profilen Michael Falkesgaard havde bestemt ikke regnet med, at klubben ville fyre cheftræner Kim Engstrøm, og han siger til Tipsbladet, at det er kommet bag på alle i truppen.



Chok-stemning på Østerbro.

Fredag blev en noget anderledes dag i NordicBet Liga-klubben B.93.

Cheftræner Kim Engstrøm mødte nemlig ind til træningen på Østerbro med beskeden: ‘Du er fyret’.

Men hvordan har spillertruppen taget den store nyhed?

Tipsbladet har talt med profilen Michael Falkesgaard, og den tidligere Superliga-målmand mener, at nyheden kom som et lyn fra en klar himmel.

– Hver gang, man skifter træner, skyldes det, at spillertruppen ikke har præsteret. Først og fremmest synes jeg, at vi som trup ikke har præsteret det, som vi skulle, da klubben har valgt at skifte træner. Den falder lidt tilbage på os. Når det er sagt, kommer det som en overraskelse for os, at Kim ikke skal være der mere. Den skal lige synke ind. Det er forholdsvist nyt.

Den erfarne keeper fortæller, at spillerne blev kaldt til møde i fredags, hvor de fik overbragt beskeden.

– Jeg tror ikke, at der var nogle spillere, der har sat det komme, men bestyrelsen har ment, at det skulle ske noget nyt. Vi skal blive ved med at kæmpe for klubben og støtte op om det nye trænerteam.

Føler du, at Kim Engstrøm kunne have vendt resultaterne for jer?

– Jeg har været rigtig glad for Kim og hans arbejde i klubben. Jeg føler, at han har rykket B.93 sindssygt meget i forhold til, da jeg kom til klubben. Jeg har kæmpe respekt for det, som han har leveret, også ud fra den præmis, at klubben har solgt spillere de bedste spillere. Han har skullet implementere nye unge spillere i truppen midt i sæsonen. Jeg ønsker ham alt det bedste, siger Falkesgaard og tilføjer:

– Han har været på en stor opgave, og så har der været andre forventninger i sæson to. Når en træner bliver fyret, peger pilen på spillerne. Det er et ansvar, som vi skal tage.

Den tidligere Brøndby-keeper erkender, at resultaterne ikke har været gode nok, men det skyldes ikke Engstrøm. Lige nu er B.93 blot nummer ti i NordicBet Ligaen, og klubben har ikke vundet i NordicBet Ligaen siden 18. oktober.

– Jeg føler, at vi skulle have gjort det bedre. Det er jeg ikke i tvivl om i forhold til den kvalitet, som vi har i truppen. Der er mange kampe, hvor vi skulle have gjort det bedre. Det er selvfølgelig en ærgerlig følelse at gå på ferie med, men samtidig når det skulle være, er det godt, at det bliver med nogle folk, der har været i klubben.

Foto: Christian Midtgaard

‘Et af de største trænertalenter i Danmark’

Det bliver nemlig den tidligere Superliga-profil Kasper Lorentzen, der overtager cheftrænerposten i B.93. Han har indtil nu været assistent i truppen, og Falkesgaard ser et stort lys i den nye cheftræner.

– Jeg tænker, at det er rigtig godt. Jeg tror, at Kasper er et af de største trænertalenter i Danmark. Mens jeg har været i B.93, har han også fået mere og mere ansvar. Jeg tror, at det er en god mulighed for ham, og jeg tror, at det er den rigtige, siger 33-årige Falkesgaard til Tipsbladet.

Falkesgaard kom til B.93 i sommeren 2023, og han har stået fast for NordicBet Liga-klubben siden returen til dansk fodbold.

Tipsbladet har også talt med den nu tidligere B.93-træner Kim Engstrøm om fyringen, og den artikel kan du læse her.







LIVE

LIVE: Messi køber klub

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’

Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser

– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!

Klar tale: Han bliver nok fyret nu

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’

FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Ivan Toney klar på choktransfer

Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact

– Han vinder Ballon d’Or!

Bo Svensson fremhæver FCK-profil

Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer

Brøndby IF – Sønderjyske



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen

– Vil sende skarpt signal at straffe Binks

Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning

Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’

Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub

Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’

Revser Lindstrøm – færdig til sommer?

Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?

Harry Maguire ryger i skammekrogen

Helt vild med Brøndby-profil

Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

– De er pivrystede, og det sker HVER gang!

‘Så er Clement Bischoff færdig’

Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’

Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…

Fremhæver stort Brøndby-talent

Blæst fuldstændig omkuld

Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen

Nu reagerer Morten Krogh

Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet

Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand

FC Københavns budget overrasker Lars Seier

Motivation til forskel i Lens

Kryptisk melding: Det er ikke mit bord

Serie A-dansker: ‘De kom efter halvandet år’

Bayern brager sig videre efter vanvidskamp

AZ slagter Shakhtar

Hugo Ekitike misser VM

Talent trænede med FCM – skriver med denne klub

Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds

Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet

Bayern München – Real Madrid