Chok-stemning på Østerbro.
Fredag blev en noget anderledes dag i NordicBet Liga-klubben B.93.
Cheftræner Kim Engstrøm mødte nemlig ind til træningen på Østerbro med beskeden: ‘Du er fyret’.
Men hvordan har spillertruppen taget den store nyhed?
Tipsbladet har talt med profilen Michael Falkesgaard, og den tidligere Superliga-målmand mener, at nyheden kom som et lyn fra en klar himmel.
– Hver gang, man skifter træner, skyldes det, at spillertruppen ikke har præsteret. Først og fremmest synes jeg, at vi som trup ikke har præsteret det, som vi skulle, da klubben har valgt at skifte træner. Den falder lidt tilbage på os. Når det er sagt, kommer det som en overraskelse for os, at Kim ikke skal være der mere. Den skal lige synke ind. Det er forholdsvist nyt.
Den erfarne keeper fortæller, at spillerne blev kaldt til møde i fredags, hvor de fik overbragt beskeden.
– Jeg tror ikke, at der var nogle spillere, der har sat det komme, men bestyrelsen har ment, at det skulle ske noget nyt. Vi skal blive ved med at kæmpe for klubben og støtte op om det nye trænerteam.
Føler du, at Kim Engstrøm kunne have vendt resultaterne for jer?
– Jeg har været rigtig glad for Kim og hans arbejde i klubben. Jeg føler, at han har rykket B.93 sindssygt meget i forhold til, da jeg kom til klubben. Jeg har kæmpe respekt for det, som han har leveret, også ud fra den præmis, at klubben har solgt spillere de bedste spillere. Han har skullet implementere nye unge spillere i truppen midt i sæsonen. Jeg ønsker ham alt det bedste, siger Falkesgaard og tilføjer:
– Han har været på en stor opgave, og så har der været andre forventninger i sæson to. Når en træner bliver fyret, peger pilen på spillerne. Det er et ansvar, som vi skal tage.
Den tidligere Brøndby-keeper erkender, at resultaterne ikke har været gode nok, men det skyldes ikke Engstrøm. Lige nu er B.93 blot nummer ti i NordicBet Ligaen, og klubben har ikke vundet i NordicBet Ligaen siden 18. oktober.
– Jeg føler, at vi skulle have gjort det bedre. Det er jeg ikke i tvivl om i forhold til den kvalitet, som vi har i truppen. Der er mange kampe, hvor vi skulle have gjort det bedre. Det er selvfølgelig en ærgerlig følelse at gå på ferie med, men samtidig når det skulle være, er det godt, at det bliver med nogle folk, der har været i klubben.

‘Et af de største trænertalenter i Danmark’
Det bliver nemlig den tidligere Superliga-profil Kasper Lorentzen, der overtager cheftrænerposten i B.93. Han har indtil nu været assistent i truppen, og Falkesgaard ser et stort lys i den nye cheftræner.
– Jeg tænker, at det er rigtig godt. Jeg tror, at Kasper er et af de største trænertalenter i Danmark. Mens jeg har været i B.93, har han også fået mere og mere ansvar. Jeg tror, at det er en god mulighed for ham, og jeg tror, at det er den rigtige, siger 33-årige Falkesgaard til Tipsbladet.
Falkesgaard kom til B.93 i sommeren 2023, og han har stået fast for NordicBet Liga-klubben siden returen til dansk fodbold.
Tipsbladet har også talt med den nu tidligere B.93-træner Kim Engstrøm om fyringen, og den artikel kan du læse her.
LIVE
LIVE: Bischoff deler kryptisk billede
Bekræfter: I flyet på vej til Danmark
‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’
MEDIE
Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh!
STORT INTERVIEW
Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback
EKSKLUSIVT
Nu reagerer Morten Krogh
‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
Retssag om Maradonas død begynder forfra
EKSKLUSIVT
Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub
TRANSFER
Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’
TOPNYHED
FC Københavns budget overrasker Lars Seier
NYHEDER
Katastrofe-2026: Nu kommer BIF-toppen ud af busken
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TOPNYHED
Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen
Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer
EKSKLUSIVT
Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…
HELT VILDT
Blæst fuldstændig omkuld
EKSKLUSIVT
Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
MEDIE
22 millioner kroner!
EKSKLUSIVT
I transfermøde med Superliga-klub
TIPSBLADETS DOM
Den bedste handel i Superligaen!
MEDIE
Voldsom straf til Clement Bischoff
INTERVIEW
‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’
NYHEDER
Heldige danske damer slår Sverige
EKSKLUSIVT
Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage
AVIS
Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning
Arsenal snublede i guldkampen
NYHEDER
UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage
NYHEDER
SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’
Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
HELT VILDT
I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’
NYHEDER
I chok over Brøndby-indkøb: ‘Hvad laver han!?’
NYHEDER
– Han bliver en vigtig spiller for FCK!
NYHEDER
KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’
NYHEDER
Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb
AVIS
Enighed – Toni Kroos tæt på stort job
NYHEDER
Legende stopper som cheftræner for Messi
HELT VILDT
Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret
MEDIE
Storklub lurer på Superliga-profil
INTERVIEW
Overrasket over FCM-stjerne: Dumt at gøre
CHEFENS DOM
Mesterskabskampen i Superligaen er genåbnet
Rundens Hold i Superligaen – 26. runde
Basketlegende og Neymar inspirerer Lamine Yamal
Michael Carrick raser: Det værste jeg har set!
DAGENS SPILFORSLAG
Salah scorer på Anfield
HELT VILDT
1. divisionsstjerne med voldsomme tal
– Vanvittigt, at vi skal bruge tid på det
NYHEDER
Beckmanns opsang: ‘Ingen gider et dickhead’
EKSKLUSIVT
Vild udvikling: ‘Det er SÅ fedt!’
EKSKLUSIVT
Patrick Olsen degraderet: Jeg drømmer om oprykning
MEDIE
‘PC’ overvejer at sagsøge Wolfsburg