Chok-stemning på Østerbro.
Fredag blev en noget anderledes dag i NordicBet Liga-klubben B.93.
Cheftræner Kim Engstrøm mødte nemlig ind til træningen på Østerbro med beskeden: ‘Du er fyret’.
Men hvordan har spillertruppen taget den store nyhed?
Tipsbladet har talt med profilen Michael Falkesgaard, og den tidligere Superliga-målmand mener, at nyheden kom som et lyn fra en klar himmel.
– Hver gang, man skifter træner, skyldes det, at spillertruppen ikke har præsteret. Først og fremmest synes jeg, at vi som trup ikke har præsteret det, som vi skulle, da klubben har valgt at skifte træner. Den falder lidt tilbage på os. Når det er sagt, kommer det som en overraskelse for os, at Kim ikke skal være der mere. Den skal lige synke ind. Det er forholdsvist nyt.
Den erfarne keeper fortæller, at spillerne blev kaldt til møde i fredags, hvor de fik overbragt beskeden.
– Jeg tror ikke, at der var nogle spillere, der har sat det komme, men bestyrelsen har ment, at det skulle ske noget nyt. Vi skal blive ved med at kæmpe for klubben og støtte op om det nye trænerteam.
Føler du, at Kim Engstrøm kunne have vendt resultaterne for jer?
– Jeg har været rigtig glad for Kim og hans arbejde i klubben. Jeg føler, at han har rykket B.93 sindssygt meget i forhold til, da jeg kom til klubben. Jeg har kæmpe respekt for det, som han har leveret, også ud fra den præmis, at klubben har solgt spillere de bedste spillere. Han har skullet implementere nye unge spillere i truppen midt i sæsonen. Jeg ønsker ham alt det bedste, siger Falkesgaard og tilføjer:
– Han har været på en stor opgave, og så har der været andre forventninger i sæson to. Når en træner bliver fyret, peger pilen på spillerne. Det er et ansvar, som vi skal tage.
Den tidligere Brøndby-keeper erkender, at resultaterne ikke har været gode nok, men det skyldes ikke Engstrøm. Lige nu er B.93 blot nummer ti i NordicBet Ligaen, og klubben har ikke vundet i NordicBet Ligaen siden 18. oktober.
– Jeg føler, at vi skulle have gjort det bedre. Det er jeg ikke i tvivl om i forhold til den kvalitet, som vi har i truppen. Der er mange kampe, hvor vi skulle have gjort det bedre. Det er selvfølgelig en ærgerlig følelse at gå på ferie med, men samtidig når det skulle være, er det godt, at det bliver med nogle folk, der har været i klubben.

‘Et af de største trænertalenter i Danmark’
Det bliver nemlig den tidligere Superliga-profil Kasper Lorentzen, der overtager cheftrænerposten i B.93. Han har indtil nu været assistent i truppen, og Falkesgaard ser et stort lys i den nye cheftræner.
– Jeg tænker, at det er rigtig godt. Jeg tror, at Kasper er et af de største trænertalenter i Danmark. Mens jeg har været i B.93, har han også fået mere og mere ansvar. Jeg tror, at det er en god mulighed for ham, og jeg tror, at det er den rigtige, siger 33-årige Falkesgaard til Tipsbladet.
Falkesgaard kom til B.93 i sommeren 2023, og han har stået fast for NordicBet Liga-klubben siden returen til dansk fodbold.
Tipsbladet har også talt med den nu tidligere B.93-træner Kim Engstrøm om fyringen, og den artikel kan du læse her.
NYHEDER
I dag er en kæmpe mærkedag for Danmarks landshold
TOPNYHED
Stor avis blæst bagover af Brøndby: Sensationelt!
EKSKLUSIVT
Angriber besøger FCM: ‘Han er stor’
EKSKLUSIVT
‘AC’ med spændende Brøndby-melding
TRANSFER
Rådede Manchester United: Hent ham i FCK!
INTERVIEW
‘Svær situation’: Fyret kort efter dansk transfer
AVIS
Stort medie: Harry Kane er deres førsteprioritet
INTERVIEW
Efter hård Zorniger-besked: ‘Nok min sidste kamp’
Har flere gange skældt Horsens-profiler ud
TOPNYHED
Yussuf Poulsen skadet – Riemer indkalder afløser
TOPNYHED
Jonas Wind retur til FCK? Nu svarer han
NYHEDER
Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag
Pernille Harder med perlemål
NYHEDER
Er det Chido Obis store chance?
NYHEDER
Kæmpeklub jagter Højbjerg
INTERVIEW
Jens Stage med overraskende transfer-melding
TRANSFER
Gravesen til FCK: ‘Køb ham her omgående!’
MEDIE
Jages af giganter – nu deaktiveres særlig klausul
INTERVIEW
Mathias “Zanka” Jørgensen skal hjem til København
NYHEDER
Jon Dahl til samtale i engelsk klub
STORT INTERVIEW
Kylet af holdet i Ajax? Nu svarer dansker
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM hapser toptalent i Malmö FF
På trænerjagt: ‘Jacob Neestrup er førstevalget’
Her afgøres Kasper Schmeichels fremtid
TOPNYHED
Dansk stjerne kommer med gave til Philip Billing
NYHEDER
Skal ikke til FCK: Hans løn er for høj
EKSKLUSIVT
‘AC’ storroser dansk komet: ‘Det er utroligt’
TOPNYHED
Mads Valentin Pedersen ventes på vej videre
MEDIE
Nye detaljer: Revsede stjerne foran holdkammerater
NYHEDER
Ekspert om FCK-krise: ‘Ancelotti blev også fyret’
Jonas Vingegaard kan vinde stor pris
NYHEDER
Tog smutvej – Billing er overrasket
NYHEDER
Sagsøger Manchester United for 8,5 millioner
NYHEDER
– Kraftedeme det sidste jeg gider
TOPNYHED
Skotland holder vejret – nu er der nyt om profil
MEDIE
Strålende nyhed på vej for Brøndby-fans?
Tuchel ser ingen plads til engelske eksperimenter
Tidligere Chelsea-stjerne indlagt
DAGENS SPILFORSLAG
Tricolorii driller Gli Azzurri
STORT INTERVIEW
Begrænset spilletid: ‘Det giver god mening’
Premier Leagues bundprop henter ny træner
NYHEDER
Brown sigtet for drabsforsøg: Nægter sig skyldig
MEDIE
Talentfabrik scouter Chiakha og Flø
NYHEDER
VM-problemer: Helle Thomsen indkalder ny spiller
NYHEDER
Ekspert: Dom kan koste Schjelderup VM
DAGENS SPILFORSLAG
Målfattigt i Manchester
Jens Stage: ‘Det er jeg ikke glad for’
NYHEDER
Chelsea-stjerne var hjemme med børn under indbrud
MEDIE
‘En selvforskyldt katastrofe’