Chok-stemning på Østerbro.
Fredag blev en noget anderledes dag i NordicBet Liga-klubben B.93.
Cheftræner Kim Engstrøm mødte nemlig ind til træningen på Østerbro med beskeden: ‘Du er fyret’.
Men hvordan har spillertruppen taget den store nyhed?
Tipsbladet har talt med profilen Michael Falkesgaard, og den tidligere Superliga-målmand mener, at nyheden kom som et lyn fra en klar himmel.
– Hver gang, man skifter træner, skyldes det, at spillertruppen ikke har præsteret. Først og fremmest synes jeg, at vi som trup ikke har præsteret det, som vi skulle, da klubben har valgt at skifte træner. Den falder lidt tilbage på os. Når det er sagt, kommer det som en overraskelse for os, at Kim ikke skal være der mere. Den skal lige synke ind. Det er forholdsvist nyt.
Den erfarne keeper fortæller, at spillerne blev kaldt til møde i fredags, hvor de fik overbragt beskeden.
– Jeg tror ikke, at der var nogle spillere, der har sat det komme, men bestyrelsen har ment, at det skulle ske noget nyt. Vi skal blive ved med at kæmpe for klubben og støtte op om det nye trænerteam.
Føler du, at Kim Engstrøm kunne have vendt resultaterne for jer?
– Jeg har været rigtig glad for Kim og hans arbejde i klubben. Jeg føler, at han har rykket B.93 sindssygt meget i forhold til, da jeg kom til klubben. Jeg har kæmpe respekt for det, som han har leveret, også ud fra den præmis, at klubben har solgt spillere de bedste spillere. Han har skullet implementere nye unge spillere i truppen midt i sæsonen. Jeg ønsker ham alt det bedste, siger Falkesgaard og tilføjer:
– Han har været på en stor opgave, og så har der været andre forventninger i sæson to. Når en træner bliver fyret, peger pilen på spillerne. Det er et ansvar, som vi skal tage.
Den tidligere Brøndby-keeper erkender, at resultaterne ikke har været gode nok, men det skyldes ikke Engstrøm. Lige nu er B.93 blot nummer ti i NordicBet Ligaen, og klubben har ikke vundet i NordicBet Ligaen siden 18. oktober.
– Jeg føler, at vi skulle have gjort det bedre. Det er jeg ikke i tvivl om i forhold til den kvalitet, som vi har i truppen. Der er mange kampe, hvor vi skulle have gjort det bedre. Det er selvfølgelig en ærgerlig følelse at gå på ferie med, men samtidig når det skulle være, er det godt, at det bliver med nogle folk, der har været i klubben.

‘Et af de største trænertalenter i Danmark’
Det bliver nemlig den tidligere Superliga-profil Kasper Lorentzen, der overtager cheftrænerposten i B.93. Han har indtil nu været assistent i truppen, og Falkesgaard ser et stort lys i den nye cheftræner.
– Jeg tænker, at det er rigtig godt. Jeg tror, at Kasper er et af de største trænertalenter i Danmark. Mens jeg har været i B.93, har han også fået mere og mere ansvar. Jeg tror, at det er en god mulighed for ham, og jeg tror, at det er den rigtige, siger 33-årige Falkesgaard til Tipsbladet.
Falkesgaard kom til B.93 i sommeren 2023, og han har stået fast for NordicBet Liga-klubben siden returen til dansk fodbold.
Tipsbladet har også talt med den nu tidligere B.93-træner Kim Engstrøm om fyringen, og den artikel kan du læse her.
LIVE
TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.
TIPSBLADET SPECIAL
Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
MEDIE
Brøndby tæt på Superliga-profil
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
LIVE
VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
AVIS
Superliga-klub jagter Jakob Bonde
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM forlænger med stort talent
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
Medie: De lurer på FCM-profil
MEDIE
FC København i forhandlinger med svensk klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
TOPNYHED
Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
NYHEDER
Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub
AVIS
Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans
OPTAKT
Canada – Marokko
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
Forstår intet af Bisseck-beslutning
OPTAKT
Argentina – Kap Verde
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter FC Barcelona-målmand
MEDIE