Chok-stemning på Østerbro.
Fredag blev en noget anderledes dag i NordicBet Liga-klubben B.93.
Cheftræner Kim Engstrøm mødte nemlig ind til træningen på Østerbro med beskeden: ‘Du er fyret’.
Men hvordan har spillertruppen taget den store nyhed?
Tipsbladet har talt med profilen Michael Falkesgaard, og den tidligere Superliga-målmand mener, at nyheden kom som et lyn fra en klar himmel.
– Hver gang, man skifter træner, skyldes det, at spillertruppen ikke har præsteret. Først og fremmest synes jeg, at vi som trup ikke har præsteret det, som vi skulle, da klubben har valgt at skifte træner. Den falder lidt tilbage på os. Når det er sagt, kommer det som en overraskelse for os, at Kim ikke skal være der mere. Den skal lige synke ind. Det er forholdsvist nyt.
Den erfarne keeper fortæller, at spillerne blev kaldt til møde i fredags, hvor de fik overbragt beskeden.
– Jeg tror ikke, at der var nogle spillere, der har sat det komme, men bestyrelsen har ment, at det skulle ske noget nyt. Vi skal blive ved med at kæmpe for klubben og støtte op om det nye trænerteam.
Føler du, at Kim Engstrøm kunne have vendt resultaterne for jer?
– Jeg har været rigtig glad for Kim og hans arbejde i klubben. Jeg føler, at han har rykket B.93 sindssygt meget i forhold til, da jeg kom til klubben. Jeg har kæmpe respekt for det, som han har leveret, også ud fra den præmis, at klubben har solgt spillere de bedste spillere. Han har skullet implementere nye unge spillere i truppen midt i sæsonen. Jeg ønsker ham alt det bedste, siger Falkesgaard og tilføjer:
– Han har været på en stor opgave, og så har der været andre forventninger i sæson to. Når en træner bliver fyret, peger pilen på spillerne. Det er et ansvar, som vi skal tage.
Den tidligere Brøndby-keeper erkender, at resultaterne ikke har været gode nok, men det skyldes ikke Engstrøm. Lige nu er B.93 blot nummer ti i NordicBet Ligaen, og klubben har ikke vundet i NordicBet Ligaen siden 18. oktober.
– Jeg føler, at vi skulle have gjort det bedre. Det er jeg ikke i tvivl om i forhold til den kvalitet, som vi har i truppen. Der er mange kampe, hvor vi skulle have gjort det bedre. Det er selvfølgelig en ærgerlig følelse at gå på ferie med, men samtidig når det skulle være, er det godt, at det bliver med nogle folk, der har været i klubben.

‘Et af de største trænertalenter i Danmark’
Det bliver nemlig den tidligere Superliga-profil Kasper Lorentzen, der overtager cheftrænerposten i B.93. Han har indtil nu været assistent i truppen, og Falkesgaard ser et stort lys i den nye cheftræner.
– Jeg tænker, at det er rigtig godt. Jeg tror, at Kasper er et af de største trænertalenter i Danmark. Mens jeg har været i B.93, har han også fået mere og mere ansvar. Jeg tror, at det er en god mulighed for ham, og jeg tror, at det er den rigtige, siger 33-årige Falkesgaard til Tipsbladet.
Falkesgaard kom til B.93 i sommeren 2023, og han har stået fast for NordicBet Liga-klubben siden returen til dansk fodbold.
Tipsbladet har også talt med den nu tidligere B.93-træner Kim Engstrøm om fyringen, og den artikel kan du læse her.
MEDIE
Anders Holch Povlsen bliver IKKE ny klubejer
NYHEDER
– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!
NYHEDER
Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde
NYHEDER
Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard
TOPNYHED
Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp
NYHEDER
Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub
TOPNYHED
Dybt skuffet og trist
MEDIE
Patrick Da Silva idømt fængsel
NYHEDER
Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet
Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet
TOPNYHED
Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus
FCM-boss straffes for mafia-kommentar
Viborg tager første stik i pokalkvartfinale
FANKLUBBEN
Fanklubben: Her er Efterårets Profil i Superligaen
Skandale i DK – nu poster Barcelona billede af ham
EKSKLUSIVT
FC København-talenter træner med i FC Rosengård
TRANSFER
Nu er han gratis – på vej til OB?
NYHEDER
Vred Frank: ‘Kan det aldrig blive!’
NYHEDER
Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?
NYHEDER
Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller vende hjem
Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen
TOPNYHED
– Jeg synes, at det er helt latterligt
TOPNYHED
Fyringstruet: – Han har to kampe
TOPNYHED
Han bliver FC Københavns mand i FC Rosengård
NYHEDER
– Brøndby er chanceløse
NYHEDER
Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund
TOPNYHED
Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’
Real Madrid stopper dårlig stime med sikker sejr
TOPNYHED
Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper
FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng
NYHEDER
Så du det? Dansk landstræner rasende på tv
MEDIE
Viborg-boss afviser norsk storklub
HELT VILDT
Rygterne er massive: Serena Williams afviser
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – Runde 17
HELT VILDT
Joachim Andersen blæst bagover: ‘Mest sindssyge!’
NYHEDER
VM-profil ikke med: ‘Skidt nyt for Danmark’
MEDIE
Afvist
Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr
Aalborg lukker CL-året med favoritsejr
FCK punkterer Esbjergs pokal-drøm
Sådan starter FCK mod Esbjerg
Danmark og Sverige forbigået til kvinde-EM
Bo Henriksen fyret
Slut: Supertalent gør det igen for FCK!
Her kan du se Esbjerg fB mod FC København
NYHEDER
Dansker stoppede i 2022: Skal være sportsdirektør
NYHEDER
Kæmpe hæder: Mads P. kan vinde stor pris
NYHEDER
Frank reddet i døende sekunder
STORT INTERVIEW