Rapper ikke alene: Millioner fra Peru og Colombia

Rapperen Blessd er ikke den eneste sydamerikaner, der køber sig ind i Vendsyssel FF.



Rapperen Blessd vakte stor opsigt i efteråret, da det kom frem, at han køber sig ind i Vendsyssel FF.

– Vi har lige købt et hold i Europa, som hedder Vendsyssel FF. Vi skal spille i den næstbedste danske række, men vi går all in i næste sæson for at rykke op i den bedste række, og hvorfor ikke drømme om Champions League på et tidspunkt? Nu ved I, hvilket hold I skal støtte i Danmark.

– Jeg spiller karrieremode (I FIFA, red.) i virkeligheden. En drøm, jeg har haft sammen med min bror Dimelojora, som nu bliver til virkelighed takket være alt det hårde arbejde.

Sådan sagde Blessd på sin egen Instagram-profil i slutningen af oktober, men som mange nok havde luret, er den 24-årige rapper og superstjerne fra Colombia ikke alene om at købe 1. Divisions-klubben.

Ifølge Tipsbladets oplysninger bliver der også betalt millioner fra erhvervsfolk og 'velhavende familier' fra Colombia og fra Peru, og ifølge Tipsbladets oplysninger har der i processen været tale om investorer fra toppen af de pågældende landes erhvervsliv.

Ifølge TV2 Nord kommer en del af investeringen, Tipsbladet også tidligere har omtalt, gennem firmaet Legacy Sport Partners med penge fra Mexico, USA og Spanien.

Tidligere har det også været på tale, at der skulle være en investor i gruppen fra Puerto Rico.

Colombianske medier har tidligere berettet, at forretningsfolkene Eduardo Zapata, Sergio Sobrero Salazar og Andrés Gutiérrez fra Colombia er blandt investorerne i Vendsyssel.

Sergio Sobrero Salazar har tidligere udtalt, at Vendsyssel kan være en art bro for spillere fra Colombia til Europa.

Joachim Andersen er også blandt de i alt 20 investorer i klubben, ligesom hans far Jacob Andersen, der har ejet 100 procent af aktierne i klubben siden 2021, beholder 15 procent af aktierne i klubben.

Det er endnu uvist, hvad det har kostet de latin- og nordamerikanske investorer at købe 85 procent af Vendsyssel FF.

Det er almindelig praksis i amerikansk sport, at investorgrupper har sportsstjerner og kunstnere med i deres grupper for at tiltrække sig opmærksomhed, uden disse kendte mennesker sædvanligvis ejer en specielt stor procentdel af investeringen i sportsholdet.







LIVE

LIVE: FC København-talent målamok

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’

Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’

Superliga-klub får grønt lys: Ikke ulovligt

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem

FC Midtjylland – Viborg FF

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Kræver flere hold i Superligaen

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona

AGF-stjerne: ‘Nu skal jeg passe på…’

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Bo Svensson med hård kritik

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

– Den mest afgørende i SL-kvalifikationsspillet

Færdig i Real Madrid

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

10. gang i træk

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han