Rapper ikke alene: Millioner fra Peru og Colombia

Rapperen Blessd er ikke den eneste sydamerikaner, der køber sig ind i Vendsyssel FF.



Rapperen Blessd vakte stor opsigt i efteråret, da det kom frem, at han køber sig ind i Vendsyssel FF.

– Vi har lige købt et hold i Europa, som hedder Vendsyssel FF. Vi skal spille i den næstbedste danske række, men vi går all in i næste sæson for at rykke op i den bedste række, og hvorfor ikke drømme om Champions League på et tidspunkt? Nu ved I, hvilket hold I skal støtte i Danmark.

– Jeg spiller karrieremode (I FIFA, red.) i virkeligheden. En drøm, jeg har haft sammen med min bror Dimelojora, som nu bliver til virkelighed takket være alt det hårde arbejde.

Sådan sagde Blessd på sin egen Instagram-profil i slutningen af oktober, men som mange nok havde luret, er den 24-årige rapper og superstjerne fra Colombia ikke alene om at købe 1. Divisions-klubben.

Ifølge Tipsbladets oplysninger bliver der også betalt millioner fra erhvervsfolk og 'velhavende familier' fra Colombia og fra Peru, og ifølge Tipsbladets oplysninger har der i processen været tale om investorer fra toppen af de pågældende landes erhvervsliv.

Ifølge TV2 Nord kommer en del af investeringen, Tipsbladet også tidligere har omtalt, gennem firmaet Legacy Sport Partners med penge fra Mexico, USA og Spanien.

Tidligere har det også været på tale, at der skulle være en investor i gruppen fra Puerto Rico.

Colombianske medier har tidligere berettet, at forretningsfolkene Eduardo Zapata, Sergio Sobrero Salazar og Andrés Gutiérrez fra Colombia er blandt investorerne i Vendsyssel.

Sergio Sobrero Salazar har tidligere udtalt, at Vendsyssel kan være en art bro for spillere fra Colombia til Europa.

Joachim Andersen er også blandt de i alt 20 investorer i klubben, ligesom hans far Jacob Andersen, der har ejet 100 procent af aktierne i klubben siden 2021, beholder 15 procent af aktierne i klubben.

Det er endnu uvist, hvad det har kostet de latin- og nordamerikanske investorer at købe 85 procent af Vendsyssel FF.

Det er almindelig praksis i amerikansk sport, at investorgrupper har sportsstjerner og kunstnere med i deres grupper for at tiltrække sig opmærksomhed, uden disse kendte mennesker sædvanligvis ejer en specielt stor procentdel af investeringen i sportsholdet.






Patrick Olsen: Derfor forlader jeg AC Horsens




MEDIE

FC København i intense transferforhandlinger

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik

Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’

AC Milan vil hente Man Utd-profil



LIVE

VM-LIVE: Harry Kane kommer med løfte

Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM

FCK-spiller har revet skulderen af led

Afsløring: FC Midtjylland køber Kjell Wätjen

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard

Forhandler med Jannik Vestergaard

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Erling Haaland føler sig forandret af VM-eventyr

Tæt på aftale med Jürgen Klopp

Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg

Harry Kane med kæmpe ros: ‘Han er et bæst’

Afsløring: ‘VK’ til lægetjek i Panathinaikos

Drama: Kæmpe Manchester United-transfer kollapset

Afsløring: Mathias Olesen på plads i Sønderjyske

Spanien – Belgien

Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Stor profil ude af Frankrig-brag

Høj klasse – det var vidunderligt lavet!

Sønderjyske henter landsholdsspiller

Dansk raseri: Kastede støvle efter modspiller