Rapperen Blessd vakte stor opsigt i efteråret, da det kom frem, at han køber sig ind i Vendsyssel FF.
– Vi har lige købt et hold i Europa, som hedder Vendsyssel FF. Vi skal spille i den næstbedste danske række, men vi går all in i næste sæson for at rykke op i den bedste række, og hvorfor ikke drømme om Champions League på et tidspunkt? Nu ved I, hvilket hold I skal støtte i Danmark.
– Jeg spiller karrieremode (I FIFA, red.) i virkeligheden. En drøm, jeg har haft sammen med min bror Dimelojora, som nu bliver til virkelighed takket være alt det hårde arbejde.
Sådan sagde Blessd på sin egen Instagram-profil i slutningen af oktober, men som mange nok havde luret, er den 24-årige rapper og superstjerne fra Colombia ikke alene om at købe 1. Divisions-klubben.
Ifølge Tipsbladets oplysninger bliver der også betalt millioner fra erhvervsfolk og 'velhavende familier' fra Colombia og fra Peru, og ifølge Tipsbladets oplysninger har der i processen været tale om investorer fra toppen af de pågældende landes erhvervsliv.
Ifølge TV2 Nord kommer en del af investeringen, Tipsbladet også tidligere har omtalt, gennem firmaet Legacy Sport Partners med penge fra Mexico, USA og Spanien.
Tidligere har det også været på tale, at der skulle være en investor i gruppen fra Puerto Rico.
Colombianske medier har tidligere berettet, at forretningsfolkene Eduardo Zapata, Sergio Sobrero Salazar og Andrés Gutiérrez fra Colombia er blandt investorerne i Vendsyssel.
Sergio Sobrero Salazar har tidligere udtalt, at Vendsyssel kan være en art bro for spillere fra Colombia til Europa.
Joachim Andersen er også blandt de i alt 20 investorer i klubben, ligesom hans far Jacob Andersen, der har ejet 100 procent af aktierne i klubben siden 2021, beholder 15 procent af aktierne i klubben.
Det er endnu uvist, hvad det har kostet de latin- og nordamerikanske investorer at købe 85 procent af Vendsyssel FF.
Det er almindelig praksis i amerikansk sport, at investorgrupper har sportsstjerner og kunstnere med i deres grupper for at tiltrække sig opmærksomhed, uden disse kendte mennesker sædvanligvis ejer en specielt stor procentdel af investeringen i sportsholdet.

Nu åbner dansk træner op om fyring

Kent Nielsen med klar tale til kritikere

Lamine Yamal skriver Champions League-historie

Chelseas reserver overmander svenskere

Forsøgte at beholde FCK-talent: Han er enormt rar

Brøndby pebet ud: Var røv og nøgler

Fantastisk og vanvittig fodboldkamp ender 3-3

Kæmpe kollaps – men han må vælte sig i tilbud!

Diant Ramaj: Jeg siger undskyld på søndag

Vildt comeback! Han reddede Brøndby fra fadæsen

Klar på transfers: ‘Godt forhold til Nees og Sune’

Silkeborg-stjerne færdig: Udlandet kalder

Fredericia gør stadion klar til Superligaen

Supercomputer: De bliver danske mestre

Wow for en fodboldkamp!

Brøndby skifter tre mand

FCK-boss ramt: Har jeg det sindssygt stramt med

FCK uden stor stjerne til pokalbrag

AGF får tilskuerstraf efter pyro-brug

Kæmpe bøde til FC København

Ståle Solbakken: De er Skandinaviens bedste hold

Hård Bruun Larsen-melding: ‘Et vinterflop’

Pokalfinale på MCH Arena: Trist vi er nået dertil

Oprykning kan sætte fut i Fredericias stadionplan

Dansker fik fejlagtigt skylden for Haaland-hetz

Mike Tullberg jubler: Prioriteterne har ændret sig

Inter kan drille Lewandowski-løse Barcelona

Robin van Persie vil informere FCK’er meget snart

Midtbane-flop færdig i AGF

Malaga og Granada interesseret i formstærk dansker

Brøndby har profil tilbage til semifinale

Ærgerligt OB-exit: ‘Jeg mistede tilliden’

Chokskifte? ‘Dolberg ville score minimum 25 mål’

Vilde Wrexham: Totalt sindssygt, siger dansker!

Så meget skal de betale for Jacob Neestrup

Michael Laudrup: ‘Det er noget helt specielt’

Kent Nielsen blæser til angreb

Afsløring: Angriber skal retur til Brøndby

Arsenal i problemer: PSG tager fra London med sejr

– En fattig forklaring, Birk!

Tidligere AaB-træner hjemsendt

Michael Laudrup: ‘Det er noget pjat’

Gik amok: Real Madrid-stjerne får lang karantæne

Superliga-spiller har gang i vild stime

Afsløring: Hillerød Fodbold sælger Ali Almosawe

Vil forlænge med attraktive Superliga-profiler

Hylder Brøndby-fans: ‘En helt absurd fankultur’

Han kan afløse Xabi Alonso

Erik Sviatchenko har fremtiden på plads

– Han er Superligaens bedste målmand

Stor Silkeborg-profil ude mod Brøndby

Vanvidskamp af udlejet Superliga-spiller

Klar på at vende hjem til Superligaen

– De er jo slet ikke FCK-backs!

Real Madrid-stjerne opereret