Rapper ikke alene: Millioner fra Peru og Colombia

Rapperen Blessd er ikke den eneste sydamerikaner, der køber sig ind i Vendsyssel FF.



Rapperen Blessd vakte stor opsigt i efteråret, da det kom frem, at han køber sig ind i Vendsyssel FF.

– Vi har lige købt et hold i Europa, som hedder Vendsyssel FF. Vi skal spille i den næstbedste danske række, men vi går all in i næste sæson for at rykke op i den bedste række, og hvorfor ikke drømme om Champions League på et tidspunkt? Nu ved I, hvilket hold I skal støtte i Danmark.

– Jeg spiller karrieremode (I FIFA, red.) i virkeligheden. En drøm, jeg har haft sammen med min bror Dimelojora, som nu bliver til virkelighed takket være alt det hårde arbejde.

Sådan sagde Blessd på sin egen Instagram-profil i slutningen af oktober, men som mange nok havde luret, er den 24-årige rapper og superstjerne fra Colombia ikke alene om at købe 1. Divisions-klubben.

Ifølge Tipsbladets oplysninger bliver der også betalt millioner fra erhvervsfolk og 'velhavende familier' fra Colombia og fra Peru, og ifølge Tipsbladets oplysninger har der i processen været tale om investorer fra toppen af de pågældende landes erhvervsliv.

Ifølge TV2 Nord kommer en del af investeringen, Tipsbladet også tidligere har omtalt, gennem firmaet Legacy Sport Partners med penge fra Mexico, USA og Spanien.

Tidligere har det også været på tale, at der skulle være en investor i gruppen fra Puerto Rico.

Colombianske medier har tidligere berettet, at forretningsfolkene Eduardo Zapata, Sergio Sobrero Salazar og Andrés Gutiérrez fra Colombia er blandt investorerne i Vendsyssel.

Sergio Sobrero Salazar har tidligere udtalt, at Vendsyssel kan være en art bro for spillere fra Colombia til Europa.

Joachim Andersen er også blandt de i alt 20 investorer i klubben, ligesom hans far Jacob Andersen, der har ejet 100 procent af aktierne i klubben siden 2021, beholder 15 procent af aktierne i klubben.

Det er endnu uvist, hvad det har kostet de latin- og nordamerikanske investorer at købe 85 procent af Vendsyssel FF.

Det er almindelig praksis i amerikansk sport, at investorgrupper har sportsstjerner og kunstnere med i deres grupper for at tiltrække sig opmærksomhed, uden disse kendte mennesker sædvanligvis ejer en specielt stor procentdel af investeringen i sportsholdet.





LIVE

TransferLIVE: Vender retur til FC Nordsjælland


Achouri 100 procent fokuseret på FCK

FC Midtjylland – OB

I dialog med Brøndby – her er han fremragende

Spår katastrofesæson for Brøndby og AGF

Brøndby IF – Silkeborg IF

Rafael van der Vaart kritiserer Jonas Vingegaard

Sønderjyske – AGF


" Det mener Tipsbladet

Mister 150 mio: Selv i FCK gør det ondt!


Spøjs Pogacar-udmelding: Touren gør mig gammel

Hatzidiakos med klar besked til FCK-transfers

Nægtet adgang til Manchester United-træning

Vejle Boldklub – Randers FC



HELT VILDT

Byder monsterbeløb på tidligere Superliga-angriber


Efter træls forår – nu er der nyt om Robert Skov

Dansk klub drømmer om Yussuf Poulsen-transfer 

Afsløring: U-landstræner afviser Viborg

Forlanger mere af Kasper Dolberg

Afsløring: FCM henter eftertragtet stortalent


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Har han overhovedet en rolle at spille i Brøndby?

Liverpool henvender sig til Premier League-stjerne

Et kæmpe Superliga-scoop 

FC Fredericia – FC Nordsjælland

Afsløring: Viborg køber landsholdsspilleren Junior

Han bliver det store gennembrud i FC Midtjylland!

Viborg FF – FC København



Afsløring: Lille og PSV jagter Abdul Daramy

Så du det? Er dette Vingegaards hemmelige våben?

Fredericia bliver Superligaens store overraskelse

Ingen hvid røg: Viborg deler nyt om trænerposten

Roony Bardghji præsenteret i FC Barcelona


EKSKLUSIVT

Transferguru: Så dyr er Morten Frendrup


Jacob Neestrup deler godt nyt

Kæmpe Pogacar-slag – nu reagerer Vingegaard

Afsløring: Lyngby henter landsholdsspiller

Rekordkøb vild med ‘skør’ Bo Henriksen

Afviser kæmpe bud på Luis Diaz

‘FC Midtjylland går en pauver sæson i møde!’

Morten Hjulmand topper listen i kæmpe klub



Dialog – Brøndby interesseret

Afsløring: Brøndby forhandler med FC Köln

Skal verdensmester erstatte Eriksen?

Daniel Wass bærer anførerbindet i Brøndby, men…

Han er ny cheftræner for Cristiano Ronaldo og co.

Afslører danskers rekordtransfer

Slog City-stjerne i hovedet: Nu er der nyt

Afsløring: FC Nordsjælland henter Jakob Busk

‘Jeg skal ikke være hellig’

Det kan være en genialitet

Rumænere indkasserer mål i Andorra

Afviser store millionbud på dansk bomber



Tidligere FCK-spiller skifter til Serie B

Silkeborg-profil har flere tilbud

Ellevild Jonas Vingegaard: Sindssygt fedt!