Rapper ikke alene: Millioner fra Peru og Colombia

Rapperen Blessd er ikke den eneste sydamerikaner, der køber sig ind i Vendsyssel FF.



Rapperen Blessd vakte stor opsigt i efteråret, da det kom frem, at han køber sig ind i Vendsyssel FF.

– Vi har lige købt et hold i Europa, som hedder Vendsyssel FF. Vi skal spille i den næstbedste danske række, men vi går all in i næste sæson for at rykke op i den bedste række, og hvorfor ikke drømme om Champions League på et tidspunkt? Nu ved I, hvilket hold I skal støtte i Danmark.

– Jeg spiller karrieremode (I FIFA, red.) i virkeligheden. En drøm, jeg har haft sammen med min bror Dimelojora, som nu bliver til virkelighed takket være alt det hårde arbejde.

Sådan sagde Blessd på sin egen Instagram-profil i slutningen af oktober, men som mange nok havde luret, er den 24-årige rapper og superstjerne fra Colombia ikke alene om at købe 1. Divisions-klubben.

Ifølge Tipsbladets oplysninger bliver der også betalt millioner fra erhvervsfolk og 'velhavende familier' fra Colombia og fra Peru, og ifølge Tipsbladets oplysninger har der i processen været tale om investorer fra toppen af de pågældende landes erhvervsliv.

Ifølge TV2 Nord kommer en del af investeringen, Tipsbladet også tidligere har omtalt, gennem firmaet Legacy Sport Partners med penge fra Mexico, USA og Spanien.

Tidligere har det også været på tale, at der skulle være en investor i gruppen fra Puerto Rico.

Colombianske medier har tidligere berettet, at forretningsfolkene Eduardo Zapata, Sergio Sobrero Salazar og Andrés Gutiérrez fra Colombia er blandt investorerne i Vendsyssel.

Sergio Sobrero Salazar har tidligere udtalt, at Vendsyssel kan være en art bro for spillere fra Colombia til Europa.

Joachim Andersen er også blandt de i alt 20 investorer i klubben, ligesom hans far Jacob Andersen, der har ejet 100 procent af aktierne i klubben siden 2021, beholder 15 procent af aktierne i klubben.

Det er endnu uvist, hvad det har kostet de latin- og nordamerikanske investorer at købe 85 procent af Vendsyssel FF.

Det er almindelig praksis i amerikansk sport, at investorgrupper har sportsstjerner og kunstnere med i deres grupper for at tiltrække sig opmærksomhed, uden disse kendte mennesker sædvanligvis ejer en specielt stor procentdel af investeringen i sportsholdet.







LIVE

LIVE: Nyt om Patrick Dorgu

‘Så brænder hele København ned’

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup

Fyrer landstræner to måneder før VM

Her spiller Lasse Schöne i dag

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser

‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’

Det er aldrig sket før

OB siger farvel til seks spillere



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Kan koste Brøndby flere millioner

Klar tale: Han bliver nok fyret nu

Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’

‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’

På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona

Benhård besked til Real Madrid-stjerner

Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’

Ringet op af Brøndby-træner

– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!

Kommende Brøndby-stjerne? ‘Jeg elsker at se ham!’

Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur

Ivan Toney klar på choktransfer

Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil

Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact

Brøndby IF – Sønderjyske



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer

Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub

Chelsea – Manchester United

Fremhæver stort Brøndby-talent

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt

Nu klager FC Barcelona igen

Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske

Farzam: Nu bliver det for barnligt

Gudinde tæmmer Ulve i Rom

Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal

SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi

Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Maradonas læge erklærer sig uskyldig

Motivation til forskel i Lens

Bo Svensson fremhæver FCK-profil

Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’

Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne

– Han vinder Ballon d’Or!