Hvad gør man for at sikre sig, en svindler som Klaus-Dieter Müller ikke kan overtage en fodboldklub i Danmark og køre den i sænk, som den tyske eks-agent og skyldner med Jammerbugt?
Et af de tiltag, man i dansk fodbold har indført, er et tjek af potentielle nye klubejere for at se, hvor de har pengene fra, og at de lever op til en række regler om blandt andet ikke at have agentvirksomhed eller være involveret i bettingindustrien, hvis de vil købe mere end 30 procent af aktierne i en klub.
Og en sådan test er nu undervejs, blandt andet til denne kendte rapper, som er del af et opkøb på dansk grund.
Ifølge Tipsbladets oplysninger er der blevet sendt en henvendelse fra potentielle nye ejere i Vendsyssel FF i 1. Division til det kontor i Divisionsforeningen, der foretager disse tjek af potentielle ejere i dansk fodbold.
Reglerne blev indført 1. april 2022 og kræver blandt andet, at nye ejere giver fuld gennemsigtighed til de danske fodboldmyndigheder i, hvor ejernes penge stammer fra.
Nye klubejere skal også bestå en test omkring hæderlighed og skal deltage i et kursus om de regler, der gælder i dansk fodbold omkring blandt andet lønninger og ansættelsesforhold.
En af de nye ejere i Vendsyssel, såfremt alle består testen, er den 24-årige colombianske rapper og iværksætter Blessd, der har det borgerlige navn Stiven Mesa Londoño.

Han får følgeskab af andre investorer fra Latinamerika og fra USA, hvor mange opkøb af europæiske klubber er kommet fra de seneste år, og skal altså nu bestå det danske tjek for at købe 1. Divisionsklubben.
Også Fulham- og landsholdsprofilen Joachim Andersen står til at købe en bid af Vendsyssel FF, hvor faren Jacob Andersen ser ud til at fortsætte som mindretalsaktionær.
Vendsyssel FF var fra 2020 til 2021 også på udenlandske hænder, da en schweizisk baseret investorgruppe med blandt andre den tidligere FIFA-topembedsmand og FIFA-præsidentkandidat, franske Jerome Champagne, uden større held forsøgte at få divisionsklubben til at passe ind i et klubsamarbejde med flere andre klubber i Europa. Det ejerskab endte i konflikt mellem de udenlandske investorer og Jacob Andersen, der igen overtog Vendsyssel FF i 2021 og ifølge CVR-registret ejer 100 procent af aktierne i klubben.
Det er ikke usædvanligt, at investorgrupper med amerikanske pengefolk får kendte kunstnere eller sportsstjerner med i klubopkøb.
I USA har superstjernerne Tom Brady og 'Magic' Johnson købt en lille bid af henholdsvis Las Vegas Raiders og Washington Commanders i NFL ('Magic' Johnson er i investorgruppe med Brøndby-ejernes GFH's frontfigur David Blitzer), mens FC Nordsjællands nye søsterklub San Diego FC har baseball-superstjernen Manny Machado fra San Diego Padres i ejerkredsen.
De danske regler er i nogen grad inspireret af reglerne i Premier League og Football League i England, der blev indført af samme årsager som i Danmark, men som har mødt massiv kritik i Storbritannien efter blandt andet at have tilladt Saudi-Arabiens investeringsfond PIF at købe Newcastle United, mens adskillige klubovertagelser især i de lavere rækker trods reglerne er endt i økonomisk kaos og pointstraffe.
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
INTERVIEW
Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt
HELT VILDT
Chelsea med historiens største PL-underskud
Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden
Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
BIZART
Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?
TOPNYHED
Bo Henriksen med benhård dom over Danmark
LIVE
LIVE: Brøndby-profil i skammekrogen?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen
Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp
Bo Henriksen udpeger dansk stjerne
Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
På vej til DK? Står bag transferkup og rekordsalg
Rasmus Højlund har ikke set det før
TOPNYHED
Christian Eriksen: Jeg synes, det er en skandale
NYHEDER
Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke
NYHEDER
Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
Kæmpe stjerne besøger København
INTERVIEW
Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim
AVIS
Tottenham tilbyder monsterkontrakt
MEDIE
Engelsk sportschef rygtes til ‘topklub i Danmark’
Tottenham præsenterer ny træner
INTERVIEW
Tullberg revser medier og roser Neestrup
Dansk profil i tvivl om sin landsholdsfremtid
Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’
‘Det er sort – konsekvenserne er enorme’
NYHEDER
Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK
KARAKTERER
En historisk katastrofe for Danmark
Skal han med Bo Svensson til FC København?
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
AVIS
Fortid i Brøndby? Der er dialog
NYHEDER
Dansk fiasko – nu reagerer Riemer
NYHEDER
Udenlandske medier spekulerer i Neestrup-fremtid
DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation
INTERVIEW
FC Midtjylland jubler over Franculino-comeback
Undskylder efter italiensk fiasko
HELT VILDT
Kæmpe VM-skuffelse: Så mange millioner misser DK
NYHEDER
Storsejr: Danske talenter tager vigtige point
INTERVIEW
Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus
Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne
HELT VILDT
Neestrup nåede at sætte absurd FCK-rekord
NYHEDER
Venter med at hive fat i Jacob Neestrup
Stor profil glad for Brøndby
– Trænerspørgsmål må du tage med Peter Møller
Freder Brian Riemer: Vi tror på kontinuitet
DAGENS SPILFORSLAG
Scoringer på Stamford Bridge
NYHEDER
Christian Eriksen: ‘Undskyld til danskerne’
Sverige skal til VM
NYHEDER
Jammerlig sæson – Jens Stage roser ham til skyerne
NYHEDER
Ny tjekkisk landstræner skaber problemer
NYHEDER
Sådan starter Danmark i skæbnebrag