Rapper skal bestå test før køb af dansk klub

Inden for kort tid kan endnu en dansk fodboldklub ryge på udenlandske hænder. Ifølge Tipsbladets oplysninger er en overtagelse formelt undervejs.



Hvad gør man for at sikre sig, en svindler som Klaus-Dieter Müller ikke kan overtage en fodboldklub i Danmark og køre den i sænk, som den tyske eks-agent og skyldner med Jammerbugt?

Et af de tiltag, man i dansk fodbold har indført, er et tjek af potentielle nye klubejere for at se, hvor de har pengene fra, og at de lever op til en række regler om blandt andet ikke at have agentvirksomhed eller være involveret i bettingindustrien, hvis de vil købe mere end 30 procent af aktierne i en klub.

Og en sådan test er nu undervejs, blandt andet til denne kendte rapper, som er del af et opkøb på dansk grund. 

Ifølge Tipsbladets oplysninger er der blevet sendt en henvendelse fra potentielle nye ejere i Vendsyssel FF i 1. Division til det kontor i Divisionsforeningen, der foretager disse tjek af potentielle ejere i dansk fodbold.

Reglerne blev indført 1. april 2022 og kræver blandt andet, at nye ejere giver fuld gennemsigtighed til de danske fodboldmyndigheder i, hvor ejernes penge stammer fra.

Nye klubejere skal også bestå en test omkring hæderlighed og skal deltage i et kursus om de regler, der gælder i dansk fodbold omkring blandt andet lønninger og ansættelsesforhold.

En af de nye ejere i Vendsyssel, såfremt alle består testen, er den 24-årige colombianske rapper og iværksætter Blessd, der har det borgerlige navn Stiven Mesa Londoño.

280875

Rapperen Blessd har stor succes i hjemlandet Colombia og er del af en trend, hvor investorgrupper har kendte med i forbindelse med køb af fodboldklubber. Foto: Alamy

Han får følgeskab af andre investorer fra Latinamerika og fra USA, hvor mange opkøb af europæiske klubber er kommet fra de seneste år, og skal altså nu bestå det danske tjek for at købe 1. Divisionsklubben.

Også Fulham- og landsholdsprofilen Joachim Andersen står til at købe en bid af Vendsyssel FF, hvor faren Jacob Andersen ser ud til at fortsætte som mindretalsaktionær.

Vendsyssel FF var fra 2020 til 2021 også på udenlandske hænder, da en schweizisk baseret investorgruppe med blandt andre den tidligere FIFA-topembedsmand og FIFA-præsidentkandidat, franske Jerome Champagne, uden større held forsøgte at få divisionsklubben til at passe ind i et klubsamarbejde med flere andre klubber i Europa. Det ejerskab endte i konflikt mellem de udenlandske investorer og Jacob Andersen, der igen overtog Vendsyssel FF i 2021 og ifølge CVR-registret ejer 100 procent af aktierne i klubben.

Læs også her, hvordan fodboldens myndigheder holder øje med udenlandske ejerskaber og multiklub-ejerskaber og transfers imellem dem

Det er ikke usædvanligt, at investorgrupper med amerikanske pengefolk får kendte kunstnere eller sportsstjerner med i klubopkøb.

I USA har superstjernerne Tom Brady og 'Magic' Johnson købt en lille bid af henholdsvis Las Vegas Raiders og Washington Commanders i NFL ('Magic' Johnson er i investorgruppe med Brøndby-ejernes GFH's frontfigur David Blitzer), mens FC Nordsjællands nye søsterklub San Diego FC har baseball-superstjernen Manny Machado fra San Diego Padres i ejerkredsen.

De danske regler er i nogen grad inspireret af reglerne i Premier League og Football League i England, der blev indført af samme årsager som i Danmark, men som har mødt massiv kritik i Storbritannien efter blandt andet at have tilladt Saudi-Arabiens investeringsfond PIF at købe Newcastle United, mens adskillige klubovertagelser især i de lavere rækker trods reglerne er endt i økonomisk kaos og pointstraffe.





INTERVIEW

Topscorer kritiserer Silkeborg

‘Han skulle nok have holdt sin kæft’

Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Hylder ny stjerne: ‘Han er a pain in the ass’

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

Må undvære profil til AGF-brag: Kan påvirke holdet

Godt nyt for Brøndby – stjerne overrasker

De vil have Martin Braithwaite

Superliga-stjerne: ‘Var i dialog med Brøndby’

Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

Brøndby IF – Randers FC

Medier fælder hård dom

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

7 år i udlandet – vender hjem til Danmark

Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’

Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub

Officielt: Karim Benzema skifter klub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

På vej væk? Her er prisen på rasende Ronaldo

José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub

Spændende OB-nyhed

Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark

Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney

‘De går amok!’

Bekræfter: Godt nyt for FC København

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

AGF – OB

Ikke set i 30 år

De 10 dyreste transfers i Superligaen i januar

Hjulmand i sommerskifte? Her er prisen

FC Midtjylland – FC København

Tottenham boykotter Viaplay

– Jeg tror de vinder Superligaen

Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen

Ramt af pointstraf

Helt vildt: ‘Havde tinnitus i to timer efter’

Derfor vender Rezan Corlu hjem til Danmark

Afsløring: Peter Langhoff på plads i Djurgården

‘Et puslespil’: Derfor gik FCK med lejeaftaler

Gudinde og Gammel Dame i stillingskrig

Hylder Nartey efter magisk debut

Wolfsburg afviser rygter om PC-exit

– Det giver absolut ingen mening!

Afsløring: Strømsgodset køber Sebastian Pingel

‘De er tilbage’

Røven i klaskehøjde: De vinder Superligaen

Mads P. styrtet – kørt på hospitalet

N’Doye støtter Infantino: Drop Rusland-udelukkelse

– Han virker frustreret!

Her er Hjulmands hold blandt verdens bedste