Hvad gør man for at sikre sig, en svindler som Klaus-Dieter Müller ikke kan overtage en fodboldklub i Danmark og køre den i sænk, som den tyske eks-agent og skyldner med Jammerbugt?
Et af de tiltag, man i dansk fodbold har indført, er et tjek af potentielle nye klubejere for at se, hvor de har pengene fra, og at de lever op til en række regler om blandt andet ikke at have agentvirksomhed eller være involveret i bettingindustrien, hvis de vil købe mere end 30 procent af aktierne i en klub.
Og en sådan test er nu undervejs, blandt andet til denne kendte rapper, som er del af et opkøb på dansk grund.
Ifølge Tipsbladets oplysninger er der blevet sendt en henvendelse fra potentielle nye ejere i Vendsyssel FF i 1. Division til det kontor i Divisionsforeningen, der foretager disse tjek af potentielle ejere i dansk fodbold.
Reglerne blev indført 1. april 2022 og kræver blandt andet, at nye ejere giver fuld gennemsigtighed til de danske fodboldmyndigheder i, hvor ejernes penge stammer fra.
Nye klubejere skal også bestå en test omkring hæderlighed og skal deltage i et kursus om de regler, der gælder i dansk fodbold omkring blandt andet lønninger og ansættelsesforhold.
En af de nye ejere i Vendsyssel, såfremt alle består testen, er den 24-årige colombianske rapper og iværksætter Blessd, der har det borgerlige navn Stiven Mesa Londoño.

Han får følgeskab af andre investorer fra Latinamerika og fra USA, hvor mange opkøb af europæiske klubber er kommet fra de seneste år, og skal altså nu bestå det danske tjek for at købe 1. Divisionsklubben.
Også Fulham- og landsholdsprofilen Joachim Andersen står til at købe en bid af Vendsyssel FF, hvor faren Jacob Andersen ser ud til at fortsætte som mindretalsaktionær.
Vendsyssel FF var fra 2020 til 2021 også på udenlandske hænder, da en schweizisk baseret investorgruppe med blandt andre den tidligere FIFA-topembedsmand og FIFA-præsidentkandidat, franske Jerome Champagne, uden større held forsøgte at få divisionsklubben til at passe ind i et klubsamarbejde med flere andre klubber i Europa. Det ejerskab endte i konflikt mellem de udenlandske investorer og Jacob Andersen, der igen overtog Vendsyssel FF i 2021 og ifølge CVR-registret ejer 100 procent af aktierne i klubben.
Det er ikke usædvanligt, at investorgrupper med amerikanske pengefolk får kendte kunstnere eller sportsstjerner med i klubopkøb.
I USA har superstjernerne Tom Brady og 'Magic' Johnson købt en lille bid af henholdsvis Las Vegas Raiders og Washington Commanders i NFL ('Magic' Johnson er i investorgruppe med Brøndby-ejernes GFH's frontfigur David Blitzer), mens FC Nordsjællands nye søsterklub San Diego FC har baseball-superstjernen Manny Machado fra San Diego Padres i ejerkredsen.
De danske regler er i nogen grad inspireret af reglerne i Premier League og Football League i England, der blev indført af samme årsager som i Danmark, men som har mødt massiv kritik i Storbritannien efter blandt andet at have tilladt Saudi-Arabiens investeringsfond PIF at købe Newcastle United, mens adskillige klubovertagelser især i de lavere rækker trods reglerne er endt i økonomisk kaos og pointstraffe.
LIVE
VM-LIVE: Aral Simsir forlader landsholdslejr
EKSKLUSIVT
Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’
Her kan du se Mexico mod Sydafrika
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
MEDIE
Han bliver ny cheftræner i Silkeborg
NYHEDER
Kasper Schmeichel scorer stort tv-job
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sturm Graz jagter ‘den næste Højlund’
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
MEDIE
Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TRANSFER
Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
NYHEDER
Peger på ham som ny Superliga-træner
NYHEDER
VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
EKSKLUSIVT
Ny TV2-satsning: ‘Tror Per Frimann er bekymret’
NYHEDER
Jens Jønsson flirter med dansk retur
INTERVIEW
Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’
NYHEDER
Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub
OPTAKT
Optakt: Mexico – Sydafrika
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
TOPNYHED
Officielt: Kent Nielsen ny assistent for Danmark
EKSKLUSIVT
Tæt på vild Superliga-handel – får option
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med Superliga-spiller
TransferLIVE: Man Utd giver op – han er for dyr
Tip hele VM: Hvem ender som verdensmester?
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff
INTERVIEW