Hvad gør man for at sikre sig, en svindler som Klaus-Dieter Müller ikke kan overtage en fodboldklub i Danmark og køre den i sænk, som den tyske eks-agent og skyldner med Jammerbugt?
Et af de tiltag, man i dansk fodbold har indført, er et tjek af potentielle nye klubejere for at se, hvor de har pengene fra, og at de lever op til en række regler om blandt andet ikke at have agentvirksomhed eller være involveret i bettingindustrien, hvis de vil købe mere end 30 procent af aktierne i en klub.
Og en sådan test er nu undervejs, blandt andet til denne kendte rapper, som er del af et opkøb på dansk grund.
Ifølge Tipsbladets oplysninger er der blevet sendt en henvendelse fra potentielle nye ejere i Vendsyssel FF i 1. Division til det kontor i Divisionsforeningen, der foretager disse tjek af potentielle ejere i dansk fodbold.
Reglerne blev indført 1. april 2022 og kræver blandt andet, at nye ejere giver fuld gennemsigtighed til de danske fodboldmyndigheder i, hvor ejernes penge stammer fra.
Nye klubejere skal også bestå en test omkring hæderlighed og skal deltage i et kursus om de regler, der gælder i dansk fodbold omkring blandt andet lønninger og ansættelsesforhold.
En af de nye ejere i Vendsyssel, såfremt alle består testen, er den 24-årige colombianske rapper og iværksætter Blessd, der har det borgerlige navn Stiven Mesa Londoño.

Han får følgeskab af andre investorer fra Latinamerika og fra USA, hvor mange opkøb af europæiske klubber er kommet fra de seneste år, og skal altså nu bestå det danske tjek for at købe 1. Divisionsklubben.
Også Fulham- og landsholdsprofilen Joachim Andersen står til at købe en bid af Vendsyssel FF, hvor faren Jacob Andersen ser ud til at fortsætte som mindretalsaktionær.
Vendsyssel FF var fra 2020 til 2021 også på udenlandske hænder, da en schweizisk baseret investorgruppe med blandt andre den tidligere FIFA-topembedsmand og FIFA-præsidentkandidat, franske Jerome Champagne, uden større held forsøgte at få divisionsklubben til at passe ind i et klubsamarbejde med flere andre klubber i Europa. Det ejerskab endte i konflikt mellem de udenlandske investorer og Jacob Andersen, der igen overtog Vendsyssel FF i 2021 og ifølge CVR-registret ejer 100 procent af aktierne i klubben.
Det er ikke usædvanligt, at investorgrupper med amerikanske pengefolk får kendte kunstnere eller sportsstjerner med i klubopkøb.
I USA har superstjernerne Tom Brady og 'Magic' Johnson købt en lille bid af henholdsvis Las Vegas Raiders og Washington Commanders i NFL ('Magic' Johnson er i investorgruppe med Brøndby-ejernes GFH's frontfigur David Blitzer), mens FC Nordsjællands nye søsterklub San Diego FC har baseball-superstjernen Manny Machado fra San Diego Padres i ejerkredsen.
De danske regler er i nogen grad inspireret af reglerne i Premier League og Football League i England, der blev indført af samme årsager som i Danmark, men som har mødt massiv kritik i Storbritannien efter blandt andet at have tilladt Saudi-Arabiens investeringsfond PIF at købe Newcastle United, mens adskillige klubovertagelser især i de lavere rækker trods reglerne er endt i økonomisk kaos og pointstraffe.
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
NYHEDER
Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100
NYHEDER
Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt
Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’
NYHEDER
– Det er Neestrups tre største fejl
MEDIE
Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub
NYHEDER
Philip Billing tabte kæben
MEDIE
Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF
MEDIE
Danskerklub i spil for Mohamed Salah?
NYHEDER
FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
EKSKLUSIVT
– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…
MEDIE
Kasper Hjulmand-bombe på vej?
NYHEDER
Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’
HELT VILDT
Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned
NYHEDER
Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien
NYHEDER
Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’
TRANSFER
Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen
Kæmpe nyhed i udlandet
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
Av, FCK! Her er de værst af alle
NYHEDER
FCK-talenter ydmyger Brøndby
Hvem holder partilederne med i fodbold?
NYHEDER
Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!
NYHEDER
Helt på røven over Victor Froholdt
Riemer melder stjerne klar
Godt nyt for FCM – giver status på Franculino
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
Flere tilbud: Talte med dansker før stort job
Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!
MEDIE
‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne
NYHEDER
Drømmer om at blive landstræner for Danmark
NYHEDER
Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sportsdirektør flytter til København
LIVE: Qamili har ingenting i klemme mod Danmark
LIGE NU
Divisionsforeningen med markant udmelding
TOPNYHED
Stort chok: Nu reagerer Højbjerg
Senegal har appelleret vild dom
Sigter 32 personer for matchfixing
Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?
MEDIE
FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner
Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller
Klar besked til danske debutanter
DAGENS SPILFORSLAG
Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford
CHEFENS DOM
‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’
NYHEDER
Står pludselig i Braithwaite-dilemma
MEDIE
Nu flytter anfører til Danmark
I chok over Steve Cooper-historie
Det har hjemsøgt Højbjerg
STORT INTERVIEW