Rapper skal bestå test før køb af dansk klub

Inden for kort tid kan endnu en dansk fodboldklub ryge på udenlandske hænder. Ifølge Tipsbladets oplysninger er en overtagelse formelt undervejs.



Hvad gør man for at sikre sig, en svindler som Klaus-Dieter Müller ikke kan overtage en fodboldklub i Danmark og køre den i sænk, som den tyske eks-agent og skyldner med Jammerbugt?

Et af de tiltag, man i dansk fodbold har indført, er et tjek af potentielle nye klubejere for at se, hvor de har pengene fra, og at de lever op til en række regler om blandt andet ikke at have agentvirksomhed eller være involveret i bettingindustrien, hvis de vil købe mere end 30 procent af aktierne i en klub.

Og en sådan test er nu undervejs, blandt andet til denne kendte rapper, som er del af et opkøb på dansk grund. 

Ifølge Tipsbladets oplysninger er der blevet sendt en henvendelse fra potentielle nye ejere i Vendsyssel FF i 1. Division til det kontor i Divisionsforeningen, der foretager disse tjek af potentielle ejere i dansk fodbold.

Reglerne blev indført 1. april 2022 og kræver blandt andet, at nye ejere giver fuld gennemsigtighed til de danske fodboldmyndigheder i, hvor ejernes penge stammer fra.

Nye klubejere skal også bestå en test omkring hæderlighed og skal deltage i et kursus om de regler, der gælder i dansk fodbold omkring blandt andet lønninger og ansættelsesforhold.

En af de nye ejere i Vendsyssel, såfremt alle består testen, er den 24-årige colombianske rapper og iværksætter Blessd, der har det borgerlige navn Stiven Mesa Londoño.

280875

Rapperen Blessd har stor succes i hjemlandet Colombia og er del af en trend, hvor investorgrupper har kendte med i forbindelse med køb af fodboldklubber. Foto: Alamy

Han får følgeskab af andre investorer fra Latinamerika og fra USA, hvor mange opkøb af europæiske klubber er kommet fra de seneste år, og skal altså nu bestå det danske tjek for at købe 1. Divisionsklubben.

Også Fulham- og landsholdsprofilen Joachim Andersen står til at købe en bid af Vendsyssel FF, hvor faren Jacob Andersen ser ud til at fortsætte som mindretalsaktionær.

Vendsyssel FF var fra 2020 til 2021 også på udenlandske hænder, da en schweizisk baseret investorgruppe med blandt andre den tidligere FIFA-topembedsmand og FIFA-præsidentkandidat, franske Jerome Champagne, uden større held forsøgte at få divisionsklubben til at passe ind i et klubsamarbejde med flere andre klubber i Europa. Det ejerskab endte i konflikt mellem de udenlandske investorer og Jacob Andersen, der igen overtog Vendsyssel FF i 2021 og ifølge CVR-registret ejer 100 procent af aktierne i klubben.

Læs også her, hvordan fodboldens myndigheder holder øje med udenlandske ejerskaber og multiklub-ejerskaber og transfers imellem dem

Det er ikke usædvanligt, at investorgrupper med amerikanske pengefolk får kendte kunstnere eller sportsstjerner med i klubopkøb.

I USA har superstjernerne Tom Brady og 'Magic' Johnson købt en lille bid af henholdsvis Las Vegas Raiders og Washington Commanders i NFL ('Magic' Johnson er i investorgruppe med Brøndby-ejernes GFH's frontfigur David Blitzer), mens FC Nordsjællands nye søsterklub San Diego FC har baseball-superstjernen Manny Machado fra San Diego Padres i ejerkredsen.

De danske regler er i nogen grad inspireret af reglerne i Premier League og Football League i England, der blev indført af samme årsager som i Danmark, men som har mødt massiv kritik i Storbritannien efter blandt andet at have tilladt Saudi-Arabiens investeringsfond PIF at købe Newcastle United, mens adskillige klubovertagelser især i de lavere rækker trods reglerne er endt i økonomisk kaos og pointstraffe.





LIVE

LIVE: OB skriver med stortalent

Rasmus Højlund i massiv modvind

Milliardær skylder Superliga-klub millioner

Avis: De forhandler med Andreas Christensen

Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’

Her kan du se AaB mod Aarhus Fremad

‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

4 spillere ude med skader: Her er FCK’s pokaltrup

Her er forklaringen på hans FC København-fravær

Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding

Bombe – Superliga-klub nævnes

FCM ansætter ny topboss



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs

Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen

– Der får David at vide, at han er fyret

Lukket træningskamp – sådan gik det for Brøndby

Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Skræklodtrækning for FC Midtjylland

Deler nyt om fremtiden

Farzam: Presset er kolossalt på FC København

‘AGF har været gode til at påvirke medierne’

Slår fast: Her kommer Superliga-kampprogrammet

Bo Svensson slår fast: ‘Jeg er klar!’

Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger

– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England

‘Tottenham er i overhængende fare’

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’

I svime over Filip Jørgensen

Chido Obi nomineret til pris



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Mourinho tog røven på Zeca

Hermansen matcher Areola på bare syv kampe

Her lander kampprogrammet for slutspillet

Nu svarer David Nielsen

Jonas Schwartz lander nyt job

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Tottenham-træner positiv trods skrækstime

Trist Zeca sender klar opfordring til FCK

På vej til Danmark: Flere Superliga-henvendelser

Hjulmand vinder i Hamborg

‘Det bliver ikke nemt for Brøndby’

Tottenhams nedtur fortsætter

Dansker topper vild liste med Messi og Kane

Celta Vigo – Real Madrid

Donald Trump byder Inter Miami velkommen

Få mål i München uden Kane

Wolfsburg-træner bønfalder fans

‘Det bedste af de dårlige tidspunkter’

Superliga: Fem spillere – fem vilde stats

Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’

Her tager de stor beslutning

Her kan du se Tottenham Hotspur mod Crystal Palace