Som Tipsbladet har afdækket den seneste uge, fylder multiklub-ejerskaber mere og mere i både dansk og international fodbold.
Brøndby IF er gennem ejerkredsen anført af amerikanske David Blitzer mere eller mindre i familie med en række klubber, herunder Ado Den Hag, som tidligere i denne uge fik den nyindkøbte Brøndby-spiller Justin Che sendt til Holland på en lejeaftale.
FC Midtjyllands klubsamarbejder er de mest kendte i landet med en fortsat forbindelse til Brentford trods sidste uges ejerskifte, en samarbejdsaftale om udleje af spillere fra FC Midtjylland med FC Fredericia i 1. Division, og som det seneste et køb af Mafra i Portugals næstbedste række, en klub der nu har handlet 17 gange med FCM i det aktuelle og de to foregående transfervinduer.
FC Nordsjælland har også et spirende samarbejde med det kommende MLS-hold San Diego FC, der ligesom Right To Dream-akademierne i Ghana og Egypten er ejet af FCN-ejerne i Mansour Group.
Modellen med flere klubber under samme ejer eller ejerkreds har mødt hård kritik, blandt andet fra spillerforeningen i Portugal (læs mere her) og fra danske politikere (læs mere henholdsvis her og i denne artikel).
Nye regler
I Divisionsforeningen har direktør Claus Thomsen fulgt udviklingen i dansk og international fodbold tæt.
Han vurderer, at der er behov for ekstra regulering af området omkring multiklub-samarbejderne og den måde, de flytter spillere mellem sig.
– Grænserne for antallet af lejeaftaler og hele den transferreform, der er sat i gang, ser jeg som noget positivt. UEFA ser i øjeblikket nærmere på, hvordan man kan regulere området. UEFA’s fokus er på, at spillertransfers mellem klubber med sammenfaldne investorer skal gennemføres og bogføres til reelle værdier. Det svarer på sin vis til de reguleringer, som findes i erhvervslivet generelt omkring transfer pricing, siger Claus Thomsen.

Transfer pricing er et begreb fra erhvervslivet, hvor tilknyttede selskaber skal gennemføre handler og bogføre dem til de korrekte værdier i forhold til, hvad noget er værd.
I fodbold-sammenhæng kunne det oversættes til et tænkt eksempel, hvor Al-Hilal og Newcastle United, begge ejet af Saudi-Arabiens statslige investeringsselskab PIF, blev enige om, at Neymar til januar skifter til Newcastle for én euro, selvom brasilianeren i denne uge kostede 90 millioner euro i transfer-betaling fra Al-Hilal til Paris Saint-Germain.
Det ville næppe blive betragtet som Neymars reelle pris, hvis der blev indført klare regler om transfer pricing i international fodbold.
– Overordnet set er det en god idé at få indført sådanne tiltag, også fordi det handler om turneringernes integritet. Den er vigtig at bevare, siger Claus Thomsen.
I Spillerforeningen håber man, fodboldens parter arbejder videre med nye regler, der specifikt er målrettet multiklub-ejerskaber.
– Generelt mener vi i Spillerforeningen, at der er et behov for en dialog blandt sportens interessenter om multi-club ownership og de udfordringer, den model skaber for fodbolden. Modellen er ikke ny, det er et internationalt problem og noget, man har set i større og større omfang globalt. Vi kan godt være bekymrede over, hvordan sådanne konstruktioner kan påvirke konkurrencen og integriteten i kampe og turneringer, særligt også hvis udviklingen fortsætter, siger Spillerforeningens direktør Michael Sahl til Tipsbladet.
Skænk en kop kaffe eller sodavand og læs hele Tipsbladets store artikel om multiklub-ejerskaber her.
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
Selskabet bag OB med bedste resultat nogensinde
LIVE: Morten Bruun med dyster forudsigelse
NYHEDER
Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100
NYHEDER
Nægter at undskylde til Steve Cooper
EKSKLUSIVT
Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU
NYHEDER
Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse
NYHEDER
Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’
MEDIE
Brøndby-handel er kollapset
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien
Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
MEDIE
Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub
MEDIE
Danskerklub i spil for Mohamed Salah?
NYHEDER
Philip Billing tabte kæben
EKSKLUSIVT
– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…
NYHEDER
Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
MEDIE
FC København jagter Neestrup-erstatning
NYHEDER
Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’
NYHEDER
– Vi håber men skal ikke regne med det!
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
MEDIE
Kasper Hjulmand-bombe på vej?
NYHEDER
FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback
NYHEDER
Helt på røven over Victor Froholdt
TRANSFER
Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF
Av, FCK! Her er de værst af alle
Hvem holder partilederne med i fodbold?
NYHEDER
– Det er Neestrups tre største fejl
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
MEDIE
Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job
Riemer melder stjerne klar
MEDIE
Ny udvikling: Han har undskyldt til Steve Cooper
NYHEDER
Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’
Sigter 32 personer for matchfixing
DAGENS SPILFORSLAG
Tjekker udnytter hjemmebanefordel
Senegal har appelleret vild dom
Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?
Godt nyt for FCM – giver status på Franculino
MEDIE
FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner
Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller
Klar besked til danske debutanter
DAGENS SPILFORSLAG
Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford
NYHEDER
Flere tilbud: Talte med dansker før stort job
CHEFENS DOM
‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’
NYHEDER
Står pludselig i Braithwaite-dilemma
TOPNYHED
Stort chok: Nu reagerer Højbjerg
NYHEDER
Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud
MEDIE
Nu flytter anfører til Danmark
NYHEDER
FCK-talenter ydmyger Brøndby
LIGE NU
Divisionsforeningen med markant udmelding