Som Tipsbladet har afdækket den seneste uge, fylder multiklub-ejerskaber mere og mere i både dansk og international fodbold.
Brøndby IF er gennem ejerkredsen anført af amerikanske David Blitzer mere eller mindre i familie med en række klubber, herunder Ado Den Hag, som tidligere i denne uge fik den nyindkøbte Brøndby-spiller Justin Che sendt til Holland på en lejeaftale.
FC Midtjyllands klubsamarbejder er de mest kendte i landet med en fortsat forbindelse til Brentford trods sidste uges ejerskifte, en samarbejdsaftale om udleje af spillere fra FC Midtjylland med FC Fredericia i 1. Division, og som det seneste et køb af Mafra i Portugals næstbedste række, en klub der nu har handlet 17 gange med FCM i det aktuelle og de to foregående transfervinduer.
FC Nordsjælland har også et spirende samarbejde med det kommende MLS-hold San Diego FC, der ligesom Right To Dream-akademierne i Ghana og Egypten er ejet af FCN-ejerne i Mansour Group.
Modellen med flere klubber under samme ejer eller ejerkreds har mødt hård kritik, blandt andet fra spillerforeningen i Portugal (læs mere her) og fra danske politikere (læs mere henholdsvis her og i denne artikel).
Nye regler
I Divisionsforeningen har direktør Claus Thomsen fulgt udviklingen i dansk og international fodbold tæt.
Han vurderer, at der er behov for ekstra regulering af området omkring multiklub-samarbejderne og den måde, de flytter spillere mellem sig.
– Grænserne for antallet af lejeaftaler og hele den transferreform, der er sat i gang, ser jeg som noget positivt. UEFA ser i øjeblikket nærmere på, hvordan man kan regulere området. UEFA’s fokus er på, at spillertransfers mellem klubber med sammenfaldne investorer skal gennemføres og bogføres til reelle værdier. Det svarer på sin vis til de reguleringer, som findes i erhvervslivet generelt omkring transfer pricing, siger Claus Thomsen.

Transfer pricing er et begreb fra erhvervslivet, hvor tilknyttede selskaber skal gennemføre handler og bogføre dem til de korrekte værdier i forhold til, hvad noget er værd.
I fodbold-sammenhæng kunne det oversættes til et tænkt eksempel, hvor Al-Hilal og Newcastle United, begge ejet af Saudi-Arabiens statslige investeringsselskab PIF, blev enige om, at Neymar til januar skifter til Newcastle for én euro, selvom brasilianeren i denne uge kostede 90 millioner euro i transfer-betaling fra Al-Hilal til Paris Saint-Germain.
Det ville næppe blive betragtet som Neymars reelle pris, hvis der blev indført klare regler om transfer pricing i international fodbold.
– Overordnet set er det en god idé at få indført sådanne tiltag, også fordi det handler om turneringernes integritet. Den er vigtig at bevare, siger Claus Thomsen.
I Spillerforeningen håber man, fodboldens parter arbejder videre med nye regler, der specifikt er målrettet multiklub-ejerskaber.
– Generelt mener vi i Spillerforeningen, at der er et behov for en dialog blandt sportens interessenter om multi-club ownership og de udfordringer, den model skaber for fodbolden. Modellen er ikke ny, det er et internationalt problem og noget, man har set i større og større omfang globalt. Vi kan godt være bekymrede over, hvordan sådanne konstruktioner kan påvirke konkurrencen og integriteten i kampe og turneringer, særligt også hvis udviklingen fortsætter, siger Spillerforeningens direktør Michael Sahl til Tipsbladet.
Skænk en kop kaffe eller sodavand og læs hele Tipsbladets store artikel om multiklub-ejerskaber her.
TRANSFER
City betaler 560 millioner for ny stjerne
TOPNYHED
Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’
Mulig ny Brøndby-stjerne ydmygede United
TOPNYHED
Mikael Uhre: Derfor skifter jeg til FC Midtjylland
TOPNYHED
Schmeichel slagter stjerne: ‘En total skændsel’
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer – guldregn over dansk klub
TOPNYHED
Raser over Rasmus Højlund-episode
TRANSFER
– Lange forhandlinger med FC København
NYHEDER
Brentford har gjort det igen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby tester Emmanuel Dennis af
INTERVIEW
Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’
TRANSFER
Helt sikker: De arbejder på at hente FCM-angriber
NYHEDER
Ousmane Sow: Derfor tager jeg til Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er Brøndbys plan med Tonni Adamsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Westergaard har skiftet klub
MEDIE
Amorim-frustration: Blev nægtet dansk stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Andreas Gülstorff stopper i norsk klub
EKSKLUSIVT
Bekræfter: FC København får svar meget snart
NYHEDER
Bach Bak i svime over Uhre
TOPNYHED
Slagter United: ‘Det er pinligt’
TRANSFER
Superliga-klub i forhandlinger om salg
AVIS
Superliga-klub tæt på salg til Japan
MEDIE
Superliga-exit – fans i chok over hans kongeløn
TOPNYHED
Tæt på kæmpe Brøndby-skifte – var i dialog med FCK
MEDIE
Storklub vil have Filip Jörgensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Godt Brøndby-nyt – tæt på lang kontrakt
TRANSFER
Forhandler med Brøndby: ‘Jeg vil IKKE miste ham!’
EKSKLUSIVT
Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Aston Villa-talent spøger i Superligaen
MEDIE
Husker du Mini-Ronaldinho? – På vej til denne klub
EKSKLUSIVT
Ny Brøndby-stjerne? ‘En åbenbaring!’
MEDIE
Brøndby meldes i dialog om salg af profil
På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’
TOPNYHED
Stjerne til Brøndby – alle kan se hans millionløn
NYHEDER
Liverpool-træner er ked af prædikat
NYHEDER
Arsenal og Liverpool delte i ørkenvandring
DAGENS SPILFORSLAG
Dronningens Don Quixote får tæv på Tenerife
NYHEDER
Real Madrid satte Atlético på plads
TOPNYHED
Schmedes roser ny transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Uhre er FC Midtjylland-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCM slår AGF i kamp om Uhre
TRANSFER
Brøndby henter Bartosz Slisz: En stærk mentalitet
TOPNYHED
– Så kan det ikke være et svært valg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Belgisk klub lurer på Adam Ahmad
MEDIE
Storklub vil købe Tochi Chukwuani
Tottenham-anfører: ‘Vi bærer ansvaret’
Fodboldstjerner strømmer til Hareides bisættelse
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe? ‘Fint at have Uhre i truppen’
TOPNYHED
Amorim-exit: ‘Han må være en af de lykkeligste’
EKSKLUSIVT