Interview i Brøndby: ‘Vi er meget forskellige’

OB's Jurek Rohrberg har en unik vej ind i fodboldverdenen. Den startede, da han sagde sit job som reporter hos Sky Sports. Tipsbladet har talt med ham.



OB fik i sommer en stor overhaling i trænerstaben.

Søren Krogh, der ellers havde sikret fynboerne oprykning til Superligaen, fik sparket, og ind kom den tidligere Brøndby-træner Alexander Zorniger.

Med sig tog han assistenttræner Martin Lanig og Jurek Rohrberg med den fornemme titel som fodboldkoordinator.

Sidstnævnte har Alexander Zorniger også samarbejdet med i Apollon Limassol og Greuther Fürth.

Faktisk er deres historie ret unik.

Den startede for knap 10 år siden, da Alexander Zorniger var cheftræner i Brøndby IF og Jurek Rohrberg ansat som journalist på Sky Sports i Tyskland.

Han tog til København for at lave et stort interview med Alexander Zorniger, der havde succes i Brøndby IF, og generelt var et velkendt navn på grund af sine år i særligt RB Leipzig, som han rykkede rigtig langt.

– Jeg besøgte ham og lavede et interview med ham (Zorniger). Jeg husker, at han boede i et meget dejligt område tæt på stranden, hvor vi lavede interviewet. Derfra lærte vi hinanden at kende, og da han så forlod Danmark, gik han i gang med at bygge sin stab til et kommende job.

Her kom Jurek Rohrberg ind i billedet.

Jurek Rohberg skiftede i 2021 jobbet som reporter hos Sky Sports ud med en rolle i Alexander Zornigers stab. Foto: Alamy.

Inspiration fra Roger Schmidt

Jurek Rohrberg valgte i 2021 at opsige sin stilling hos Sky Sports, men det var ikke fordi, han havde et andet job på hånden.

Han ønskede forandring, og det endte så med at blive som Alexander Zornigers højre hånd.

– Zornigers agent Thomas (Meggle) kender mig fra Hamburger SV, og så ringede han til mig en dag for at høre, om et job som fodboldkoordinator kunne være interessant, siger Jurek Rohrberg og fortæller om, da han blev tilbudt jobbet.

– Jeg var glad, og det var nogle gode samtaler. Da han tilbød mig muligheden, ville jeg gerne være med. Jeg var motiveret og var på Sky Sports meget interesseret i trænerens arbejde. Efter den første samtale med Alex var det noget nyt for os begge, for han havde heller ikke haft en som mig ansat. Så vi gik i krig med det og startede på Cypern.

Alexander Zorniger er ikke alene til at have en fodboldkoordinator ved sin side. Faktisk har OB-chefen søgt inspiration hos den tidligere Bayer Leverkusen– og Benfica-træner Roger Schmidt, der har beskrevet vigtigheden af netop den position.

– Roger Schmidt skriver i sin bog, at han har en slags samarbejdspartner, der tager sig af alt omkring cheftræneren. I moderne fodbold skal staben, holdet og transfers håndteres. Der er organisations- og mediearbejde. Der er mange arbejdsopgaver for en cheftræner, så du behøver en person, du har tillid til, til at tage hånd om de her ting. Det er den slags, jobbet går ud på.

Jurek Rohrbergs titel i OB er fodboldkoordinater, hvor han også er inde over transferarbejdet, fortæller han.

“Vi er meget forskellige”

Jurek Rohrberg og Alexander Zorniger har delt arbejdsgiver i Apollon Limassol, hvor de vandt mesterskabet, Greuther Fürth og nu i OB.

Ifølge 41-årige Rohrberg kører samarbejdet strygende.

– Vi passer godt sammen, fordi han er meget anderledes end mig. Det er nøglen til vores succes, at vi er meget forskellige, for det passer godt sammen. Jeg lærer meget af ham og har lært meget af ham.

Til at starte med kendte Jurek Rohrberg og Alexander Zorniger ikke meget til hinanden, men nu har de tilbragt fire år sammen, og det har gjort dem tætte.

– Han er en fantastisk person. Nogle gange kan det synes, at han er virkelig hård, men han ønsker bare at opnå noget. Hvis du taler med ham udenfor fodbolden er han rolig, og han har en særlig humor. Det er sjovt at være sammen med ham.

– Jeg har også oplevet, at nogle spillere tænker, at han er imod dem og hård ved dem, men det skyldes, at han bare gerne vil hjælpe dem. Jeg har oplevet, at de samme spillere senere kommer med gaver og rosende ord, fordi de har forstået, at han blot prøvede at hjælpe dem og presse dem mest muligt. Han er meget konsekvent, men det skal man også være som cheftræner.

Nu har Jurek Rohrberg tilbragt et halvt år i Danmark og OB, som har overvintret i Superligaens Top 6. Sammen med sin familie har han også udenfor banen fundet sig til rette i Ådalen.





FC Midtjylland en af de største ‘tabere’ 




INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Voldsomt skænderi i FC København

Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis

Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Chokpris på Victor Froholdt

Henter kæmpe Superliga-flop



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Blæst bagover: ‘Han udstrålede klasse’

‘Zanka’ med – men profil er ikke klar for FCK

FC Midtjylland – Brøndby IF

Vil gøre det onde ved Brøndby

AGF-juvel stempler ind – scorer mod FCK



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Lamine Yamal med karrierens første

Viborg FF – FC Nordsjælland

Vejle Boldklub – AGF

FC København – Randers FC

Farzam: Så havde Maxsø været Brøndby-spiller nu



TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham

Frimann i rørende farvel: ‘Utroligt trist dag’

FC Fredericia – Silkeborg IF

Helt sikker: ‘Uundgåeligt – det sker til sommer’

Sønderjyske – OB

AGF’er med transferanbefaling: ‘Kig på ham i FCK’

Jubler over transfer: God dialog med FC København

Barcelona køber Rashford – her er prisen

Lyngby buldrer afsted – AaB dummer sig

Hjulmands Leverkusen dummer sig igen

Hjulmand blev vraget – nu forklarer træneren

Björn Wesström overrasker – scorer nyt job



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Traditionsklub henter Stephen Odey

Dommerekspert rystet over Superliga-justitsmord

Stats til Superligaen: Kæmpe overpræstation

Dansker i kæmpe skifte? ‘Hent ham nu!’ 

Skrækkeligt af Dominik Sarapata

Bayern München besejrer Dortmund i drama

Dommerekspert om FCN-sag: Så er det en skandale

Arsenal – Chelsea

Revser Brøndby: ‘Om lidt sejler skibet’

Vilde Mikkel Damsgaard i hopla

Sådan fik de mistanke om norsk matchfixing

Superliga-guf: Hold øje med disse 1. div-stjerner

Leeds kan lege med mod Man City

Jesse Lingard tæt på eksotisk eventyr

– Det er en frustration for os alle

Skandale: Eliteserien-spillere anholdt

Raser over afgørelse: Himmelråbende og tåbeligt!

FC Nordsjælland reagerer på afvisning

Bekræfter: Afviser FC Nordsjælland

Her er FC Midtjyllands modstander i Europa League

Kasper Hjulmand brager ind i Arsenal

Legender tager afsked med Sepp Piontek