FC Midtjylland-ejeren Anders Holch Povlsens køb af den portugisiske klub Mafra vækker opsigt i såvel dansk som portugisisk fodbold.
FCM har denne sommer flyttet ti spillere til klubben, der spiller i næstbedste række i Portugal.
Formålet er at udvikle disse spillere og enten hive dem tilbage til Danmark eller sælge dem med profit for både Mafra og FC Midtjylland, og ifølge FC Midtjyllands ledelse er lagt op til, at også Mafra kommer til at vinde meget sportsligt og finansielt på samarbejdet og det danske ejerskab.
I Portugals spillerforening følger man såvel FC Midtjyllands samarbejde med Mafra som en lang række andre multiklub-ejerskaber og samarbejdsaftaler mellem portugisiske og udenlandske klubber.
I foreningen er man opmærksom på tendensen til, at portugisiske klubber i en 'lillebror-rolle' som Mafra ofte oplever, at den større udenlandske samarbejdspartner sender et stort antal udenlandske spillere, som den portugisiske klub så skal have plads til i førsteholdstruppen.
Og samarbejdsmodellen vækker bekymring, fordi modellen kan blive brugt til at omgå begrænsninger i regel for eksempel lejeaftaler.
– Det er en model, der bekymrer os som spillerforening, især med tanke på effekterne på vores lokale lokale klubber. Disse multiklub-ejerskaber forskellige steder i Europa er en strategi, som de største investorer benytter til at overkomme de regulative begrænsninger på trup-sammensætninger, lejeaftale og multiklub-ejerskaber i det land, hvor deres 'hovedklub' har hjemme, siger Joaquim Evangelista, der er præsident for Portugals spillerforening Sindicato dos Jogadores, til Tipsbladet.
– Disse tilfælde som FC Midtjylland eller Aston Villa, der dominerer de nationale klubber her, CD Mafra og Vitória SC, kan godt være en løsning, der skaffer finansiel stabilitet i disse klubber på kort sigt. Men hvis der ikke er en balance mellem de finansielle aftaler og bæredygtigheden i de sportslige projekter, hvor der er plads til at uddanne lokale [portugisiske] spillere, og når denne model spreder sig, så kan det skabe problemer i forhold til jobmulighederne og udviklingsmulighederne for vores medlemmer, siger Joaquim Evangelista.
FC Midtjyllands mange handler med Mafra det seneste års tid har vakt opsigt, ikke mindst fordi brugen af permanente transfers til at flytte en række spillere fra FC Midtjylland til Mafra kan dufte af at være en omgåelse af begrænsningerne i lejeaftaler.
De regler dikterer, at man kun må leje tre spillere mellem to klubber per sæson, og det vækker opsigt med tanke på, at FC Midtjyllands sportslige ledelse tydeligt har både sagt og signaleret, at Mafra-samarbejdet blandt andet handler om at give spilletid til FCM-talenter, der så senere kan komme til at optræde i FCM-trøjen.
-Ligesom det for eksempel er sket med reglerne omkring Third Party Ownership [Playersponsorater], forsøger klubber, investorer og agenter altid at finde en vej udenom reglerne. Hvis det er ude i det offentlige, og der er klare, konkrete beviser på noget, der ligner 'simulerede' transferaftaler, så skal UEFA og FIFA handle og efterforske sådanne sager for at se, om der er potentielle brud på de eksisterende regler, siger Joaquim Evangelista.
Du kan læse Tipsbladets store tema-artikel om multiklub-ejerskaber og de potentielle negative konsekvenser for fodboldspillet i fredagens udgave af Tipsbladet.
Du kan også læse mere her om flere eksperters bekymring for, hvorvidt det overhovedet stadig er muligt at lovgive på området, efter modellen med ejerskaber af flere klubber på samme tid har spredt sig voldsomt i Europa i de seneste år.
LIVE
LIVE: FCK ydmyger Silkeborg i Parken!
Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’
MEDIE
Kasper Dolberg i choktransfer?
NYHEDER
Verdensstjerne roser Højlund
NYHEDER
FCK: – Vi har truffet store, tunge beslutninger
NYHEDER
Afslører særlig Thomas Frank-detalje
– Han fik et lortetilbud fra OB
MEDIE
Blandt dette årtusindes bedste
NYHEDER Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview
NYHEDER
Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!
NYHEDER
Simeone fatter det ikke
NYHEDER
Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu
NYHEDER
Av, Silkeborg! – Det dårligste i SL-historien
NYHEDER
Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest
INTERVIEW
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
INTERVIEW
Roser konkurrent: ‘Han er en fantastisk mand’
OPTAKT
FC Nordsjælland – Brøndby IF
NYHEDER
Tullberg uenig med TV 2-ekspert
NYHEDER Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned
OPTAKT
OB – FC Fredericia
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
STORT INTERVIEW
I tvivl om Bo Svenssons FCK
TIPSBLADETS DOM
Hvad f….. sker der Tullberg?
FANKLUBBEN
‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’
NYHEDER
Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’
NYHEDER
Midtjylland-stjerne kalder det ‘barnligt’
NYHEDER
AGF-stjerne drømmer om stort skifte
NYHEDER
Langer ud efter Superliga-stjerne
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
Højlund stjæler overskrifter
OPTAKT
Vejle Boldklub – Randers FC
MEDIE
Spotpris – så billig er Højbjerg
OPTAKT
Viborg FF – AGF
INTERVIEW
Roser Superliga-træners søn
NYHEDER
Junker med vanvittig statistik: ‘Bekymrende’
NYHEDER
Vild debat: ‘Han mangler nosser!’
FCK slagter Silkeborg i Bo Svenssons drømmedebut
NYHEDER
‘FCK’s vigtigste kamp i mange, mange år’
OPTAKT
FC København – Silkeborg IF
EKSKLUSIVT
Sender besked til Superliga-boss: Sker til sommer
NYHEDER
Barcelona tager vigtig sejr i guldkampen
NYHEDER
‘Der er ingen undskyldninger’
DAGENS SPILFORSLAG
Hammers kan slå impotente Whites
NYHEDER
Tullberg ikke i tvivl: ‘Vi tabte kampen på…’
NYHEDER
Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’
NYHEDER
AaB i vildt comeback
NYHEDER
Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’
NYHEDER
Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage
INTERVIEW
Delaney: Tiden er ikke den rette til det
TOPNYHED
Stort internationalt medie sætter fokus på FCM
MEDIE
Transferpres på Albert Grønbæk
NYHEDER
Nicolaisen scorede mod PSG
DAGENS SPILFORSLAG