FC Midtjylland-ejeren Anders Holch Povlsens køb af den portugisiske klub Mafra vækker opsigt i såvel dansk som portugisisk fodbold.
FCM har denne sommer flyttet ti spillere til klubben, der spiller i næstbedste række i Portugal.
Formålet er at udvikle disse spillere og enten hive dem tilbage til Danmark eller sælge dem med profit for både Mafra og FC Midtjylland, og ifølge FC Midtjyllands ledelse er lagt op til, at også Mafra kommer til at vinde meget sportsligt og finansielt på samarbejdet og det danske ejerskab.
I Portugals spillerforening følger man såvel FC Midtjyllands samarbejde med Mafra som en lang række andre multiklub-ejerskaber og samarbejdsaftaler mellem portugisiske og udenlandske klubber.
I foreningen er man opmærksom på tendensen til, at portugisiske klubber i en 'lillebror-rolle' som Mafra ofte oplever, at den større udenlandske samarbejdspartner sender et stort antal udenlandske spillere, som den portugisiske klub så skal have plads til i førsteholdstruppen.
Og samarbejdsmodellen vækker bekymring, fordi modellen kan blive brugt til at omgå begrænsninger i regel for eksempel lejeaftaler.
– Det er en model, der bekymrer os som spillerforening, især med tanke på effekterne på vores lokale lokale klubber. Disse multiklub-ejerskaber forskellige steder i Europa er en strategi, som de største investorer benytter til at overkomme de regulative begrænsninger på trup-sammensætninger, lejeaftale og multiklub-ejerskaber i det land, hvor deres 'hovedklub' har hjemme, siger Joaquim Evangelista, der er præsident for Portugals spillerforening Sindicato dos Jogadores, til Tipsbladet.
– Disse tilfælde som FC Midtjylland eller Aston Villa, der dominerer de nationale klubber her, CD Mafra og Vitória SC, kan godt være en løsning, der skaffer finansiel stabilitet i disse klubber på kort sigt. Men hvis der ikke er en balance mellem de finansielle aftaler og bæredygtigheden i de sportslige projekter, hvor der er plads til at uddanne lokale [portugisiske] spillere, og når denne model spreder sig, så kan det skabe problemer i forhold til jobmulighederne og udviklingsmulighederne for vores medlemmer, siger Joaquim Evangelista.
FC Midtjyllands mange handler med Mafra det seneste års tid har vakt opsigt, ikke mindst fordi brugen af permanente transfers til at flytte en række spillere fra FC Midtjylland til Mafra kan dufte af at være en omgåelse af begrænsningerne i lejeaftaler.
De regler dikterer, at man kun må leje tre spillere mellem to klubber per sæson, og det vækker opsigt med tanke på, at FC Midtjyllands sportslige ledelse tydeligt har både sagt og signaleret, at Mafra-samarbejdet blandt andet handler om at give spilletid til FCM-talenter, der så senere kan komme til at optræde i FCM-trøjen.
-Ligesom det for eksempel er sket med reglerne omkring Third Party Ownership [Playersponsorater], forsøger klubber, investorer og agenter altid at finde en vej udenom reglerne. Hvis det er ude i det offentlige, og der er klare, konkrete beviser på noget, der ligner 'simulerede' transferaftaler, så skal UEFA og FIFA handle og efterforske sådanne sager for at se, om der er potentielle brud på de eksisterende regler, siger Joaquim Evangelista.
Du kan læse Tipsbladets store tema-artikel om multiklub-ejerskaber og de potentielle negative konsekvenser for fodboldspillet i fredagens udgave af Tipsbladet.
Du kan også læse mere her om flere eksperters bekymring for, hvorvidt det overhovedet stadig er muligt at lovgive på området, efter modellen med ejerskaber af flere klubber på samme tid har spredt sig voldsomt i Europa i de seneste år.
LIVE
LIVE: Voldsom kritik
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
TOPNYHED
Emre Mor færdig
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
NYHEDER
Det ser sort ud for B.93
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
TRANSFER
Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent
EKSKLUSIVT
Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
NYHEDER