– Det er for sent at gøre noget ved det nu

FC Midtjylland og et væld af andre klubber er del af store klubsamarbejder, der udveksler spillere på kryds og tværs. Modellen møder kritik, men eksperter på området tror ikke, udviklingen kan stoppes.



Da FC Midtjylland i denne uge præsenterede Anders Holch Povlsen som ny ejer, kunne klubben samtidig fortælle det, der længe har været en offentlig hemmelighed, nemlig at den ny ejer samtidig har købt aktiemajoriteten i den portugisiske klub Mafra.

Mafra spillede i sidste weekend åbningskamp i næstbedste række mod Benficas reservehold, og det var med FCM-ejede Elias Ólafsson på mål og tre FCM-danskere ude på bænken.

Og da Mafras U/23-hold onsdag spillede mod Portimonense, var der hele syv spillere i startopstillingen med FCM-rødder.

Forklaringen er, at FC Midtjylland og Mafra denne sommer har ført i alt ti spillere fra den danske klub til den lille klub, der ligger nord for Lissabon.

FC Midtjyllands direktør Claus Steinlein og sportschef Svend Graversen har i interviews med blandt andre Tipsbladet ikke lagt skjul på, at intentionen er at udvikle unge spillere, der ellers ville have ekstremt svært ved at komme på holdet i Superligaen, hvilket også skal komme Mafra til gode.

FC Midtjylland bliver dermed yderligere del af en eksplosiv stigning i antallet af klubber, der i især Europa deltager i de såkaldte klubsamarbejder eller multiklub-ejerskaber.

Et af hovedformålene i langt de fleste af disse samarbejder er at udveksle spillere mellem de klubber, der enten har samme ejere eller samarbejdsaftaler, præcis som FC Midtjylland altså har gjort med Mafra, et samarbejde der begyndte allerede i sommeren 2022.

I en stor tema-artikel i fredagens udgave udforsker Tipsbladet fænomenet, og hvorfor klub-samarbejderne og deres brug af transfermarkedet møder så stor kritik for de negative effekter, det har på fodboldspillet.

203395

Fra flere sider efterlyses der skarpere regler, der gør det sværere at sende spillere rundt mellem klubber med samme ejer, men det bliver svært at håndhæve, vurderer flere kilder overfor Tipsbladet.

– Jeg tror, det er for sent at gøre noget ved det nu for UEFA og fodboldens øvrige myndigheder. Ånden er sluppet ud af flasken, og vi kan ikke proppe den tilbage. For mig at se er de regler, UEFA har stillet op omkring ejerskaber og transfers, svage og utilstrækkelige, siger Steve Menary, en britisk journalist med stor erfaring og ekspertise i at følge og dække multiklub-ejerskaber, til Tipsbladet.

– Jeg sad en gang og talte med en af ophavsmændene til Financial Fair Play [UEFA-regler, der regulerer, hvor mange penge, klubber må have i underskud og bruge på spillere], og han så systemet som en kæmpe succes. Men altså, det er ligesom med vand, der altid finder en vej uden om en barriere. Det gør fodboldklubber også. Du skal ikke fortælle mig, at klubber i eksempelvis Premier League gennem årene ikke har omgået FFP-reglerne via eksempelvis store sponsorater med relaterede virksomheder eller via andre tiltag, siger Allan Gaarde, der er partner i konsulentfirmaet onenexus og tidligere sportsdirektør i AaB.

Tipsbladet og en række andre danske medier forholdt på tirsdagens pressemøde kritikken af FC Midtjyllands samarbejde med Mafra for direktør Claus Steinlein.

FCM-bossen mener ikke, at samarbejdet kan blive en ulempe for hverken FCM eller for Mafra. Han vurderer derimod, at samarbejdet vil være en stor styrkelse af Mafra, ligesom FC Midtjylland og Brentford gennem ni år med den fælles ejer Matthew Benham havde gavn af hinanden inden for rekruttering og brugen af data.

– Jeg ved godt, at I vil have det til at se ud som om, at vi omgår reglerne, men vi har lært sindssygt meget af at have en søsterklub [Brentford], og vi har lært meget af at diskutere og udvikle sammen. Det er mere det, som vi kigger på, og her har vi fundet en klub, som vi kan udvikle os sammen med, siger Claus Steinlein.

Læs hele artiklen om multiklub-ejerskaberne, deres indvirkning på transfermarkedet og de medfølgende farer for fodboldspillet i Tipsbladets trykte udgave fredag, hvor vi i et uddybende interview med Claus Steinlein også hører FCM-direktørens forklaring på, hvorfor man har søgt efter en samarbejdsklub.

FC Midtjylland har haft en samarbejdsaftale, vel at mærke uden nogen form for ejerandel, med FC Fredericia i 1. Division siden 2018, et samarbejde der ifølge Tipsbladets analyse har betydet 19 handler mellem de to klubber.

I Superligaen har FC Nordsjælland også et gryende samarbejde med den kommende MLS-klub i San Diego, som Tipsbladet har beskrevet indgående her, ligesom Brøndby IF i dag sendte den unge amerikaner Justin Che videre til den hollandske klub Ado Den Hag, der er ejet af Brøndby-ejerne Global Football Holdings' frontfigur David Blitzer.

MAFRAS U/23-HOLD SPILLEDE ONSDAG MED DENNE STARTOPSTILLING







LIVE

TransferLIVE: Forhandler med Harry Kane

Afslører nye detaljer i FC København-transfer

Brøndby-direktør: ‘Vi skal betale overpris’

Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!

Bringer Bo Henriksen i spil til stort job, men…

Bundesliga-klub meldes varm på Brøndby-stjerne

Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’

Nu menes Neestrup at være topkandidat i storklub



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Dansk transfer-eksplosion rammer stor klub

Utrolig Superliga-transfer? ‘Et angreb på tronen’

Kæmpetransfer – AGF betaler en formue

Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn



EKSKLUSIVT

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Mesterhold lurer på dyr FCM-spiller

‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’

Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Brøndby-legendes søn til lægetjek i Danmark

I svime: ‘Rasmus Højlund – du er Guds gave!’



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

– Han er bare ren verdensklasse!

Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde

Storklub har taget kontakt

AaB henter målfarlig profil i milliontransfer

Stor AGF-transfer – tysk ekspert rasede over ham

Henter Kamil Wilczek

Transferrygter svirrer – Nørgaard-‘chok’ i Arsenal

Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?

AaB-angriber på vej til Serie A

Cooper med kontant transfermelding

Brøndbys drømmetransfer får mundkurv på

Transferudmelding fra Vallys



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Ny drejning i FC Midtjyllands mulige kæmpetransfer

Brøndby-spiller jagtede skifte: Schmedes sagde nej

Transferdilemma i Brøndby: ‘Ikke ideelt’

Gidsel: ‘Han har presset mig til grænser’

Gravesen med vild Neestrup-melding

FC København-spiller til lægetjek i dag 

Rasede mod Felix Horn Myhre efter “chokbud”

I svime over Dorgu: ‘En transformation!’

Afsløring: Brøndby har budt stort på Felix Myhre

Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’

Farzams Fanzone: Ingen bud på AGF-profiler

PSG gafler talent og hidser Barca-præsident op

Como pokalprygler Fiorentina i Firenze

Ekspert om Neestrup-rygte: ‘Et fantastisk skifte’

Lurer på Neestrup: – Derfor vil de have ham

Afsløring: Sarapata har skrevet under i topklub

– Han leder efter et sted at eksplodere

Brøndby taber til MLS-hold

Brøndby går transferamok: 3 salg og 4 køb på vej?

Choktransfer på vej? 

Afsløring: Junior Zé er FC Midtjylland-spiller

Froholdt & Co rister hanekyllinger