Derfor har FC Midtjylland kig på Portugal-klub

I et interview med Tipsbladet forklarer FC Midtjyllands sportschef Svend Graversen, hvorfor klubben har kig på et udvidet samarbejde med portugisiske Mafra fra næstbedste række i Portugal.



DENNE ARTIKEL ER FRA TIPSBLADETS TRYKTE UDGAVE FREDAG 12. MAJ 2023

Som Tipsbladet i efteråret 2022 kunne fortælle, har FC Midtjylland et udvidet samarbejde på vej med den portugisiske klub Mafra.

Mafra hentede sidste sommer Hosine Bility og Ousmane Diomande (leje) fra FCM, mens man i januar fik tilført førsteholdsspilleren Chris Kouakou fra FCM samt lejet de unge midtstoppere Ousmane Diao og Pablo Ortiz.

Ifølge Tipsbladets oplysninger er forventningerne i FC Midtjylland og Portugal, at der senere i år præsenteres et FC Midtjylland-køb af den lille portugisiske klub, der hører hjemme i en landsby i bakkerne nord for Lissabon og spiller i Portugals næstbedste række, hvor Mafra ligger side om side med Portos andethold midt i rækken og med Benfica II nogle point efter.

Ifølge Svend Graversen har FC Midtjyllands interesse i samarbejdsklubber og transferaftaler rod i, at man i FCM-regi har en masse dygtige unge spillere, der ikke for alvor er plads til på førsteholdet i FCM, før de er blevet flyvefærdige seniorspillere.

– Vi har en god dialog med Fredericia, og vi har et godt samarbejde. Det er godt for Fredericia, og det er godt for os. Vi har også haft en god dialog med Mafra. Vi har Victor Lind i Norrköping, og vi har andre spillere udlejet. Vi har et behov for, at de store talenter får fast spilletid, siger Svend Graversen.

188885

Ousmane Diomande i kamp for FC Midtjyllands U/19-hold. Diomande nåede aldrig at spille en officiel førsteholdskamp for FC Midtjylland, før han i januar blev solgt til Sporting Clube for omkring 75 millioner kroner efter et halvår med forrygende spil for Mafra i næstbedste række i Portugal.

FC Midtjyllands tidligere cheftrænere som Kenneth Andersen (i dag U/19-træner) og Glen Riddersholm har i Tipsbladet tidligere været inde på, hvor stor appetit, FC Midtjylland havde på at kunne få et reservehold i 2. Division og allerhelst i 1. Division i Danmark, men det er der på ingen måde opbakning til i dansk fodbold.

Og det er i høj grad derfor, FCM ser mod en klub som Mafra.

– Når vi har den struktur, vi har i Danmark, så er det her vores måde at finde en vej til at konkurrere med alle de klubber, vi skal måle os med i Europa. De har et andethold, der er helt tæt på dem, og som spiller i næstbedste række. Når vi ikke har det, må vi finde en anden måde at gøre det på, siger Svend Graversen.

At FC Midtjylland har skaffet sig kontakter i Brasilien og sandsynligvis vil drage fordel at hyre unge brasilianere og lade dem spille i Mafra, hvor sproget er det samme som hjemme i det store, sydamerikanske land, er en bonus, men det er ikke forklaringen på, at FCM går efter Mafra eller i det hele taget er interesseret i stedet at placere spillere.

– Det er ikke brasilianere, vi har brugt vores samarbejder til. Vi bruger samarbejdet til at sørge for, at vi får et godt udviklingsmiljø for vores unge spillere, så de kan udvikle sig og tage de vigtige næste skridt. Fredericia har været en rigtig god partner for os. Men vi kan også se, at samarbejdet med Mafra kan noget, siger Svend Graversen.

– Da vi mødte Benfica, troede vi, at vi havde en chance, fordi de havde solgt Darwin Núñez til Liverpool. Men så hentede de bare en spiller op fra deres B-hold og smadrede os. Så de har et godt udviklingsmiljø dernede, der kan noget, siger Svend Graversen.

188885

Ousmane Diomande har efter skiftet til Sporting Clube nået at spille Europa League-kvartfinale mod Juventus. FC Midtjylland håber på at finde flere dygtige spillere og at gøre dem bedre via holdet i Mafra uden for Lissabon.

Læs mere om FC Midtjyllands forestående køb af klubben Mafra her.





TOPNYHED

Han er også færdig i FC København

Han er også færdig i FC København

Melder ud om Kasper Hjulmand

Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby

Klar på chokskifte

Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus

Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’

De nye Wieghorst og Hjulmand?

Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.

Chok i Sverige: August Priske i kæmpe hyldest



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Drama efter nedtur i Parken – nu er han færdig

På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet

Tre Premier League-klubber jagter Simsir

Peger på bænket dansk stjerne: ‘Utrolig kvalitet’

Sendt hjem fra FC København-træning



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Vild stime før Danmark-brag

Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer

Medie: Det peger i den retning for Garananga

En ny fejl? Nævner Thomas Frank

Solgt for peanuts til Hobro – han er en kæmpe chef

Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub

Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok

Dansk klub i salg – lægetjek booket

Stor profil glad for Brøndby

Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet

Nu bekræftes tocifret millionbeløb

Ser I med, Brøndby?



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Det skal blive bedre, Isaksen!

Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark

‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’

Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret

Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’

Randers var tæt på – nu er han et monster

Klar på United-transfer? Profil har ét krav

Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’

Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han

‘Vil du være multimillionær?’

Joakim Mæhle åbner op

Fransk driblekonge tryller mod Colombia

Landstræner håber på Messi

Fanget på TV – italiener afviser kritik

Senegal fejrer frakendt AFCON-titel

Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça

Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’

Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp

Ungarn slagter slovenere

Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk

FCM-stjerne drømmer om dette skifte

Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…