– Det er en af de største Superliga-nyheder i år

Der er lagt op til spektakulære transfers og et sandt våbenkapløb mellem de største klubber i Danmark, hvis Brøndby IF skruer markant op for spillerbudgettet.



Brøndby-ledelsen har taget opstilling foran spejlet, og nu gør de i fællesskab klar til at flekse musklerne – de økonomiske muskler vel at mærke. 

Over de kommende år ønsker Brøndby IF ifølge nordicbet.dk at udligne den økonomiske afstand, der lige nu er op til FC Midtjylland, således de to klubber kommer nogenlunde på omgangshøjde hvad angår spillerbudgettet. Ifølge Tipsbladets oplysninger har FC Midtjylland et spillerbudget i omegnen af 135 millioner kroner, mens Brøndbys er på 85 millioner.

Afstanden på 50 millioner kroner skal blive til 0,0, hvis Brøndbys plan føres ud i livet, og det er ganske opsigtsvækkende, lyder det fra Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen.

– Det er en af de største Superliga-nyheder i år, hvis Brøndby får samme spillerbudget som FC Midtjylland, fastslår han.

Troels Bager Thøgersen understreger, at hvis Brøndby IF bevæger sig op på samme hylde som FC Midtjylland, stiller det nogle helt andre krav til fremtiden. Samtidig kan man være sikker på, at der vil komme et modsvar fra Herning og Ikast på offensiven fra Brøndby. 

– FC Midtjylland bruger kassen på transfers, hvilket de kan, fordi de sælger så mange spillere til mindst 40-50 millioner kroner stykket. Hvis Brøndby begynder at bruge så mange penge på nye spillere, vil vi dels få nogle store profiler at se i Brøndby, og dels skal klubben i løbet af relativt få transfervinduer i gang med at sælge spillere til 50, 75 og 100 millioner kroner, og det skal ske hvert år, ikke hvert femte.

– FC København og FC Midtjylland kommer sandsynligvis til at opruste kraftigt i de kommende år på spillerbudgettet og transfermarkedet, men det er interessant, at Brøndby vil forsøge at følge med og også forsvare sig mod de andre Superliga-klubber, der rører på sig.

– Der venter lidt af et våbenkapløb og nogle meget spektakulære transfers samt nogle saftige slagsmål mellem Brøndby, FC København, FC Midtjylland og i lidt mindre grad AGF og FC Nordsjælland om de største talenter og attraktive danske og nordiske landsholdsspillere, hvis det her bliver virkelighed, siger Troels Bager Thøgersen.

Samtidig skal man huske, at mange penge ikke i sig selv er en garanti for sportslig succes.

– Det vigtigste bliver jo, hvordan Brøndby i så fald bruger pengene. Der er jo rigeligt med eksempler fra FC København og FC Midtjylland i de seneste to-tre år på, at man også meget hurtigt risikerer at lave nogle voldsomme fejlkøb. FCK og FCM skal faktisk blive bedre til at få værdi for pengene og vil nok også blive det i de kommende år, så Brøndby skal have en knivskarp plan for, hvordan man finder de rigtige spillere, hvilket ikke nødvendigvis er samme metode og samme markeder, man har set på tidligere.

– Vi mangler fortsat den her samlede udmelding fra de nye ejere i GFH om, hvordan fremtiden ser ud, og hvordan ambitioner om at spille i toppen, spille europæisk og have succes på transfermarkedet bliver til virkelighed, både på de store linjer og i det daglige arbejde.

– Det er meget vigtigt, at Brøndby finder en klar kurs og omsætter idéer og strategi til konkret handling, så man stiller sig selv bedst muligt og kan undgå, at der ikke igen går 16 år fra ét mesterskab til det næste, slutter Troels Bager Thøgersen. 

Brøndby IF kan maksimalt blive nummer fem i denne sæson, hvilket er et stykke fra klubbens officielle mål om en plads på medaljeskamlen. 



Meget tæt på at hente Pione Sisto

Blæst bagover af dansker: ‘Ødelægger modstanderne’

Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’

Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten

Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk

– Froholdt skifter helt sikkert dertil

Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem

Italienske medier hylder ham

Fælder hård Schmeichel-dom

Jan Mølby kritisk: De har gamblet og ramt forbi

Fremhæver dansk klub: Det bedste eksempel

Hylder dansker: ‘Den største lige nu’

FCK tager stor Amin Chiakha-beslutning

Fælder dom over Norwich-danskere

Dansker fremhæves af stort tysk medie

Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”

Kæmpetransfer? 1,7 mia. for tidl. Superliga-bomber

FC København misser denne midtbane-stjerne

Dansker langer ud efter Ruben Amorim

Ståle Solbakken afslører hemmelig samtale

Rystet efter kollision med dansker: Chokerende

Superliga-profil er eftertragtet – nu reagerer han

Her er Superligaens 5 bedste angribere 

Superliga-klub får penge hver gang, han scorer

Arteta kan godt lide Arsenals “mange problemer”

City-ejer sælger klub

Tidl. BIF-spiller afslører langt sygdomsforløb

Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner

Nartey blæser alt modstand til vægs

Ståle opdagede rørende Sørloth-detalje

Afsløring: FCN henter ny profil på lang kontrakt

Rangerer Eriksen over superstjerner

Salah blev helten for Egypten

Direktør slår fast: De to koster mere end 100 mio.

Arsenal tager førstepladsen tilbage

Liverpool vinder – endelig scorede stjernen

Fransk pletskud holder liv i Citys sejrsstime

Oliver Sørensen blev matchvinder for Parma

Afsløring: FC Nordsjælland sælger Rocco Ascone

Mikel Arteta: ‘Vi har savnet ham meget’

Ellevild Patrick Dorgu: ‘Fantastisk!’

Guardiola: Spillerne er utroligt disciplinerede

Scoringsfattig subtopkamp på Stamford

Dorgu blev helten for Manchester United

Vild spådom: Kan nå Rodgers’ og Marescas niveau

Hold da op – den er helt gal

Dansker på røven: Nogle af dem er crazy-gode

Køb Vallys-klon, før det er for sent!

FCK-hovedpine: “Det er frustrerende”

Farvel til Sten Grytebust – fremtiden er uvis