– Der var lidt snakke med Superliga-klubber, men de skulle lige have én ud, før jeg kom ind i billedet, men det kunne jeg ikke vente med.
Sebastian Pingel var den helt store oplevelse i den seneste sæson af NordicBet Ligaen.
Angriberen scorede nemlig 18 mål og blev topscorer i NordicBet Ligaen.
Topscoreren er dog tabt for Hillerød, da AC Horsens har købt Pingel. AC Horsens aktiverede 31-årige Pingels frikøbsklausul.
Tipsbladet har talt med den målfarlige angriber om skiftet til AC Horsens, og han har vægtet højt, at han kommer tættere på Aarhus, hvor familie bor.
Der var blandt andet løs interesse fra Superligaen.
– Jeg har valgt at tage til Horsens, fordi det ser spændende ud. Jeg havde jo et lille mål om, at jeg skulle til Superligaen, og det er selvfølgelig stadig et mål. Hvis det ikke skulle være Superligaen, skulle det være et Superliga-setup, og det er det i Horsens, siger Sebastian Pingel til Tipsbladet og tilføjer.
– Horsens passer bedst familiemæssigt og setupmæssigt. Der har uden tvivl været en del henvendelser.
Pingel fremhæver den nye AC Horsens-cheftræner Martin Retov som en stor årsag til, at valget faldt på NordicBet Liga-klubben.
– Jeg synes, at han er et spændende menneske. Han er en gammel midtbanegeneral, og jeg kunne godt lide ham som spiller. Nu har jeg selv set meget Brøndby, da jeg var yngre, og jeg fulgte med i dansk fodbold. Vi har spillet mod Brøndby i nogle træningskampe, hvor han har stået på sidelinjen.
– Han er en sympatisk fyr. Han kan godt lide, at man går til stålet og kalder en spade for en spade, så det tiltaler mig meget.
– Det er også sådan, som jeg er. Man kan altid give sig selv 100 procent. Selvfølgelig sker der fejl på en fodboldbane, men det gør ikke noget, så længe man retter op på det.
Artiklen fortsætter under billedet.

God løn
Pingels agent Anders Hansen har tidligere fortalt til Tipsbladet, at Pingel kan se frem til en Superliga-løn i AC Horsens, men den gode løn har ikke været udslagsgivende for valget.
– Det er jo klart, at de kan tilbyde lidt mere, end andre kan. Hvis man står med det samme i forhold til en anden klub, og det er et Superliga-setup, så tiltrækker det lidt mere. At man tjener en smule mere nu, end hvis jeg havde taget et andet skifte, det er, hvad det er. Jeg kommer tættere på min familie i Aarhus, så det betyder også noget.
AC Horsens sluttede blot som nummer otte i NordicBet Ligaen i den seneste sæson, og det var faktisk en placering dårligere end Hillerød.
Pingel tror dog, at der venter bedre tider for den tidligere Superliga-klub.
– Der er kommet lidt til og fra, og der skal nok mere til. Når der er blevet renset ud, og der er kommet ro på, så skal det nok blive godt.
– Horsens havde det svært i den seneste sæson, da man gerne ville rykke op igen i Superligaen, men så endte man i den nedre halvdel. Jeg synes, at det ser spændende ud.
Selvom der venter en spændende udfordring for Pingel, så har det også været svært at sige farvel til Hillerød.
– Det skal jeg være ærlig at sige. Det har været rigtig tungt at forlade Hillerød. Det var meget hårdt. Det er nogle gode drenge, og det er en god klub. Der er folk, der har betydet rigtig meget for mig.
– Det var ikke nemt overhovedet. Når man har gjort det, har man gjort, men når man står i det og skal sige farvel, så bliver man følelsesladet. Jeg ønsker dem det bedste.
Pingel er meget taknemmelig for tiden i Hillerød.
– Hillerød har betydet rigtig meget. De er grunden til, at jeg står her i dag. Jeg fik lov til at komme til prøvetræning, og den chance greb jeg. Jeg har fået en masse spilletid derfra og gjort det. Det har jeg ikke gjort uden mine daværende holdkammerater. Det har de stor andel i.
Nu bliver Pingel konkurrent til Hillerød i NordicBet Ligaen.
– Det har jeg ikke tænkt så meget over. Fodboldverdenen er jo lidt sin egen. Man tager sine egne valg, og så må man vurdere, hvad der er bedst for én selv personligt.
– Det er en konkurrent i ligaen, og Hillerød spillede sindssygt god fodbold i forhold til Horsens. Det vil Retov også gerne lave om på. Det bliver spændende, siger Sebastian Pingel til Tipsbladet.
Pingel og AC Horsens indleder sæsonen søndag 21. juli, når mandskabet får besøg af FC Fredericia.
LIVE
TransferLIVE: Bekræfter: Solgt til Superliga-klub
Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!
EKSKLUSIVT
Til lægetjek i Superliga-klub
INTERVIEW
Topscorer kritiserer Silkeborg
TRANSFER
Forlader AGF – lægetjek booket
TRANSFER
U21-landsholdsanfører på vej til Superligaen
INTERVIEW
Klart svar om Tonni Adamsen
TIPSBLADET SPECIAL Værsgo, Brøndby – en offensiv schweizerkniv!
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst
MEDIE
Cristiano Ronaldo raser over choktransfer
INTERVIEW
Millionbud fra Superligaen – bekræfter aktivitet
Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’
TOPNYHED
Deadline-bombe i Brøndby? Her er stjernes løn
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Mads Frøkjær-Jensen
AVIS
Kæmpeklub byder på Hjulmand – holdes ude af kamp
EKSKLUSIVT
Tre Randers-spillere kan være på vej væk
TOPNYHED
Kamil Wilczek opfordrer til Brøndby-transfer
TOPNYHED
Det kan ske mandag i FC København
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TOPNYHED
Steve Cooper slår fast: ‘Vi vil have ham’
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kæmpe Superliga-handel på plads
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bo Henriksen er topkandidat i Werder
TOPNYHED
Kæmpe FCK-nederlag mod AGF
TRANSFER
Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’
TOPNYHED
Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå
TRANSFER
Zorniger med klar besked til Brøndby
MEDIE
Hård transfermelding: Glem det, Manchester United!
AFSLØRING
Lægetjek i dag – Silkeborg tæt på dansk profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhøjer bud på Jalaei
TOPNYHED
Bombe på vej? Hvor er Cristiano Ronaldo?
EKSKLUSIVT
Disse to er på vej væk fra Superliga-klub
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby udlejer toptalentet Søndergaard
EKSKLUSIVT
Nordjysk drama: Stor AaB-profil på vej væk?
NYHEDER
Sender transferbøn til Brøndby-emne
TRANSFER
Klar besked fra FCK-boss: Har fået bud
NYHEDER
Hjulmand i kæmpetransfer? Nu melder klubben ud
NYHEDER
Cooper melder Brøndby-stjerne ude i længere tid
HELT VILDT
I svime over vilde Noah Nartey – ikke sket i 21 år
MEDIE
Dialog i gang: Vil have O’Riley nu
TOPNYHED
FCK-direktør bekræfter henvendelse
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby får Mads Frøkjær billigt
INTERVIEW
OB i fuld kontrol: Max Ejdum skal ikke til Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: På plads – får lang Superliga-kontrakt
MEDIE
Italiensk klub klar til at udfordre Brøndby
INTERVIEW
Millioner på lommen – men vil de bruge dem?
DAGENS SPILFORSLAG
Under i Udine
HELT VILDT
I struben på Niels Frederiksen: Det er kriminelt
AVIS
Kæmpebud på ny Brøndby-profils bror
EKSKLUSIVT
Afsløring: Esbjerg sælger Tobias Stagaard
To AGF-stjerner udgik mod FCK: Her er status
EKSKLUSIVT
Afsløring: Laurs Skjellerup skifter til Spezia
TOPNYHED
Solgt til dansk klub: ‘Vi fik alle pengene hjem’
EKSKLUSIVT