Retov overbeviste topscorer trods Superliga-bejler

Sebastian Pingel havde flere muligheder på hånden, men han valgte AC Horsens som sin næste klub. Han fortæller til Tipsbladet, at han glæder sig til at få Martin Retov som cheftræner.



– Der var lidt snakke med Superliga-klubber, men de skulle lige have én ud, før jeg kom ind i billedet, men det kunne jeg ikke vente med.

Sebastian Pingel var den helt store oplevelse i den seneste sæson af NordicBet Ligaen.

Angriberen scorede nemlig 18 mål og blev topscorer i NordicBet Ligaen.

Topscoreren er dog tabt for Hillerød, da AC Horsens har købt Pingel. AC Horsens aktiverede 31-årige Pingels frikøbsklausul.

Tipsbladet har talt med den målfarlige angriber om skiftet til AC Horsens, og han har vægtet højt, at han kommer tættere på Aarhus, hvor familie bor.

Der var blandt andet løs interesse fra Superligaen.

– Jeg har valgt at tage til Horsens, fordi det ser spændende ud. Jeg havde jo et lille mål om, at jeg skulle til Superligaen, og det er selvfølgelig stadig et mål. Hvis det ikke skulle være Superligaen, skulle det være et Superliga-setup, og det er det i Horsens, siger Sebastian Pingel til Tipsbladet og tilføjer.

– Horsens passer bedst familiemæssigt og setupmæssigt. Der har uden tvivl været en del henvendelser.

Pingel fremhæver den nye AC Horsens-cheftræner Martin Retov som en stor årsag til, at valget faldt på NordicBet Liga-klubben.

– Jeg synes, at han er et spændende menneske. Han er en gammel midtbanegeneral, og jeg kunne godt lide ham som spiller. Nu har jeg selv set meget Brøndby, da jeg var yngre, og jeg fulgte med i dansk fodbold. Vi har spillet mod Brøndby i nogle træningskampe, hvor han har stået på sidelinjen.

– Han er en sympatisk fyr. Han kan godt lide, at man går til stålet og kalder en spade for en spade, så det tiltaler mig meget.

– Det er også sådan, som jeg er. Man kan altid give sig selv 100 procent. Selvfølgelig sker der fejl på en fodboldbane, men det gør ikke noget, så længe man retter op på det.

Artiklen fortsætter under billedet.

a6a071a135ce71ac10d3ad74070494e7

Foto: AC Horsens

God løn
Pingels agent Anders Hansen har tidligere fortalt til Tipsbladet, at Pingel kan se frem til en Superliga-løn i AC Horsens, men den gode løn har ikke været udslagsgivende for valget.

– Det er jo klart, at de kan tilbyde lidt mere, end andre kan. Hvis man står med det samme i forhold til en anden klub, og det er et Superliga-setup, så tiltrækker det lidt mere. At man tjener en smule mere nu, end hvis jeg havde taget et andet skifte, det er, hvad det er. Jeg kommer tættere på min familie i Aarhus, så det betyder også noget.

AC Horsens sluttede blot som nummer otte i NordicBet Ligaen i den seneste sæson, og det var faktisk en placering dårligere end Hillerød.

Pingel tror dog, at der venter bedre tider for den tidligere Superliga-klub.

– Der er kommet lidt til og fra, og der skal nok mere til. Når der er blevet renset ud, og der er kommet ro på, så skal det nok blive godt.

– Horsens havde det svært i den seneste sæson, da man gerne ville rykke op igen i Superligaen, men så endte man i den nedre halvdel. Jeg synes, at det ser spændende ud.

Selvom der venter en spændende udfordring for Pingel, så har det også været svært at sige farvel til Hillerød.

– Det skal jeg være ærlig at sige. Det har været rigtig tungt at forlade Hillerød. Det var meget hårdt. Det er nogle gode drenge, og det er en god klub. Der er folk, der har betydet rigtig meget for mig.

– Det var ikke nemt overhovedet. Når man har gjort det, har man gjort, men når man står i det og skal sige farvel, så bliver man følelsesladet. Jeg ønsker dem det bedste.

Pingel er meget taknemmelig for tiden i Hillerød.

– Hillerød har betydet rigtig meget. De er grunden til, at jeg står her i dag. Jeg fik lov til at komme til prøvetræning, og den chance greb jeg. Jeg har fået en masse spilletid derfra og gjort det. Det har jeg ikke gjort uden mine daværende holdkammerater. Det har de stor andel i.

Nu bliver Pingel konkurrent til Hillerød i NordicBet Ligaen.

– Det har jeg ikke tænkt så meget over. Fodboldverdenen er jo lidt sin egen. Man tager sine egne valg, og så må man vurdere, hvad der er bedst for én selv personligt.

– Det er en konkurrent i ligaen, og Hillerød spillede sindssygt god fodbold i forhold til Horsens. Det vil Retov også gerne lave om på. Det bliver spændende, siger Sebastian Pingel til Tipsbladet.

Pingel og AC Horsens indleder sæsonen søndag 21. juli, når mandskabet får besøg af FC Fredericia.





Højlund-afløser i problemer: ‘Ingen kan lide det’


FC Fredericia – Viborg FF

Han er min favorit til jobbet i Vejle Boldklub

Fyret i FCK efter 24 år: ‘Det var ikke sjovt’

‘Der er spillere fra Danmark, jeg vil have’

Vejle Boldklub – FC København

Neestrup helt uenig: ‘Kan man ikke tillade sig!’

Noah Nartey bekræfter: De har henvendt sig

‘Det var det rette at sige farvel til Højlund’

Ståle Solbakken: Indfør denne regel i fodbold!

Tak for indsatsen – nu skal han til Superligaen

Eriksen i bedring – tidligere FCK’er helt suveræn

Vanvittig Wolfsburg-katastrofe

SL-sensation på vej? ‘Hvor kunne det være vildt’

Steve Cooper svarer bekymret Ralf Rangnick

Stor Brøndby-stjerne skadet

Sonne dropper landshold: Vil ikke spille i Rusland

– Fuldstændig svigtet

Nævner Jacob Neestrup som mulig afløser

Helt vildt transferrygte om Lionel Messi

Fanfavorit på besøg i Brøndby IF

To direktører færdige i Superliga-klub

Dramatisk triumf for Bo Henriksen

OB’er revser dommer: Helt væk og arrogant

Provokerende FCM – snart vil millionerne vælte ind

Leder efter ny angriber – vender han hjem til FCK?

Stor interesse for AGF-stjerne: Ingen har råd

Udpeger tre mulige destinationer for Chido Obi

Landstræner hylder OB-komet

Spurgt om dommerpræstationen: ‘Du er sød’

‘De skal nok lære mit navn – Nikolas Nartey’

– Jeg tror, det bliver et nej

Dansk bomber forventer sommertransfer

Dansk dommer får ros stor ros

Klar Zorniger-besked: ‘Det er ikke mit problem’

Dårligt nyt om AGF-stjerne

Rune deler nyt efter mareridt

AGF henter Ibrahim Traoré

Står han mod Belarus? ‘Noget vi må tænke over’

Verdensstjerne har sendt besked til Billing

Udtrykker stor begejstring for Brøndby-målmand

OB ansætter tidligere spiller i chefstilling

Gunners skyder Sorte Katte med løst krudt

Valgte Manchester United over Real Madrid

Sen OB-forløsning sørger for point mod Silkeborg

En kold spand vand direkte i hovedet!

Thomas Frank beundrer Ruben Amorim for svært år

FCK-stjerne kan misse Vejle-kamp

Amorim svarer efter Ronaldos udtalelser

Ikke slut for FCK-stjerne – forbund anker

Nedtur for OB: Falk ude