– Der var lidt snakke med Superliga-klubber, men de skulle lige have én ud, før jeg kom ind i billedet, men det kunne jeg ikke vente med.
Sebastian Pingel var den helt store oplevelse i den seneste sæson af NordicBet Ligaen.
Angriberen scorede nemlig 18 mål og blev topscorer i NordicBet Ligaen.
Topscoreren er dog tabt for Hillerød, da AC Horsens har købt Pingel. AC Horsens aktiverede 31-årige Pingels frikøbsklausul.
Tipsbladet har talt med den målfarlige angriber om skiftet til AC Horsens, og han har vægtet højt, at han kommer tættere på Aarhus, hvor familie bor.
Der var blandt andet løs interesse fra Superligaen.
– Jeg har valgt at tage til Horsens, fordi det ser spændende ud. Jeg havde jo et lille mål om, at jeg skulle til Superligaen, og det er selvfølgelig stadig et mål. Hvis det ikke skulle være Superligaen, skulle det være et Superliga-setup, og det er det i Horsens, siger Sebastian Pingel til Tipsbladet og tilføjer.
– Horsens passer bedst familiemæssigt og setupmæssigt. Der har uden tvivl været en del henvendelser.
Pingel fremhæver den nye AC Horsens-cheftræner Martin Retov som en stor årsag til, at valget faldt på NordicBet Liga-klubben.
– Jeg synes, at han er et spændende menneske. Han er en gammel midtbanegeneral, og jeg kunne godt lide ham som spiller. Nu har jeg selv set meget Brøndby, da jeg var yngre, og jeg fulgte med i dansk fodbold. Vi har spillet mod Brøndby i nogle træningskampe, hvor han har stået på sidelinjen.
– Han er en sympatisk fyr. Han kan godt lide, at man går til stålet og kalder en spade for en spade, så det tiltaler mig meget.
– Det er også sådan, som jeg er. Man kan altid give sig selv 100 procent. Selvfølgelig sker der fejl på en fodboldbane, men det gør ikke noget, så længe man retter op på det.
Artiklen fortsætter under billedet.

God løn
Pingels agent Anders Hansen har tidligere fortalt til Tipsbladet, at Pingel kan se frem til en Superliga-løn i AC Horsens, men den gode løn har ikke været udslagsgivende for valget.
– Det er jo klart, at de kan tilbyde lidt mere, end andre kan. Hvis man står med det samme i forhold til en anden klub, og det er et Superliga-setup, så tiltrækker det lidt mere. At man tjener en smule mere nu, end hvis jeg havde taget et andet skifte, det er, hvad det er. Jeg kommer tættere på min familie i Aarhus, så det betyder også noget.
AC Horsens sluttede blot som nummer otte i NordicBet Ligaen i den seneste sæson, og det var faktisk en placering dårligere end Hillerød.
Pingel tror dog, at der venter bedre tider for den tidligere Superliga-klub.
– Der er kommet lidt til og fra, og der skal nok mere til. Når der er blevet renset ud, og der er kommet ro på, så skal det nok blive godt.
– Horsens havde det svært i den seneste sæson, da man gerne ville rykke op igen i Superligaen, men så endte man i den nedre halvdel. Jeg synes, at det ser spændende ud.
Selvom der venter en spændende udfordring for Pingel, så har det også været svært at sige farvel til Hillerød.
– Det skal jeg være ærlig at sige. Det har været rigtig tungt at forlade Hillerød. Det var meget hårdt. Det er nogle gode drenge, og det er en god klub. Der er folk, der har betydet rigtig meget for mig.
– Det var ikke nemt overhovedet. Når man har gjort det, har man gjort, men når man står i det og skal sige farvel, så bliver man følelsesladet. Jeg ønsker dem det bedste.
Pingel er meget taknemmelig for tiden i Hillerød.
– Hillerød har betydet rigtig meget. De er grunden til, at jeg står her i dag. Jeg fik lov til at komme til prøvetræning, og den chance greb jeg. Jeg har fået en masse spilletid derfra og gjort det. Det har jeg ikke gjort uden mine daværende holdkammerater. Det har de stor andel i.
Nu bliver Pingel konkurrent til Hillerød i NordicBet Ligaen.
– Det har jeg ikke tænkt så meget over. Fodboldverdenen er jo lidt sin egen. Man tager sine egne valg, og så må man vurdere, hvad der er bedst for én selv personligt.
– Det er en konkurrent i ligaen, og Hillerød spillede sindssygt god fodbold i forhold til Horsens. Det vil Retov også gerne lave om på. Det bliver spændende, siger Sebastian Pingel til Tipsbladet.
Pingel og AC Horsens indleder sæsonen søndag 21. juli, når mandskabet får besøg af FC Fredericia.
Målmand håber på Brøndby-transfer
Dybt utilfreds Zorniger: Så er det fucked up!
NYHEDER
– Du bliver fyret i morgen tidlig!
NYHEDER
Nævner pludselig Højlund: ‘Et foruroligende sted’
TIPSBLADETS DOM
En helt genial transfer, CV – køb ham nu!
NYHEDER
Froholdt afslører svær tid i FCK
MEDIE
FCK-flop flopper igen – transfer meldes død
TOPNYHED
Christian Eriksen hyldes: Skaber magiske øjeblikke
NYHEDER
‘Det kan afgøre mesterskabet’
TOPNYHED
FCK og FCM i bowlen: Her er pokalsemifinalerne
MEDIE
Real Madrid enig med Bayern München-stjerne
TOPNYHED
Superliga-ekspert om FCK: Jeg NÆGTER at tro det!
TRANSFER
Færdig i Superligaen – skifter for småpenge
NYHEDER
Kæk Højbjerg: Køb disse danske stjerner, Marseille
TIPSBLADETS DOM
En vanvittig optur – forlæng kontrakten omgående!
Anders Dreyer hylder dansk toptræner
NYHEDER
CV afslører transferplaner: ‘Får travlt’
NYHEDER
Stort Brøndby-talent stråler i Holland
TRANSFER
Tidligere Superliga-bomber skifter til 4. division
John Arne Riise hylder kæmpe Superliga-transfer
NYHEDER
Vanvittige FCM: Smadrer flere europæiske nationer
TRANSFER
Bekræfter afskedskamp – dansker på vej væk
MEDIE
Sergio Ramos i chokskifte?
Chok i NFL
NYHEDER
Hylder Hermansen: Her skiller han sig ud
NYHEDER
Pogacar ‘vil ikke ringe til Vingegaard’
MEDIE
Vildt skifte i Superligaen?
HELT VILDT
Fanget på tv – stjerne dybt utilfreds med Frank?
NYHEDER
Mainz tog point mod Bayern München
NYHEDER
Gigantisk røverkøb – så meget burde Højlund koste
NYHEDER
Zorniger joker med ekspert om stor Brøndby-triumf
TOPNYHED
Miraklet i Aarhus fortsætter – AGF kører OB over
NYHEDER
– Jeg brænder indvendigt
NYHEDER
AC Milan med kæmpegave til Højlund og Napoli
EKSKLUSIVT
Dansk landsholdsspiller skal skifte klub
DAGENS SPILFORSLAG
Få mandagsmål i Glasgow
NYHEDER
Nyt tophold i Serie A
NYHEDER
Katastrofe for Frank – Spurs får smæk af bundhold
TOPNYHED
Fantastisk sæson – Salech sætter alle til vægs
Vild optur for Jens Berthel Askou
FANKLUBBEN
Vanvittigt efterår: ‘Det er til et 12-tal’
Arsenal-manager forlanger forbedring efter ny sejr
Snupper niende pris som årets danske spiller
‘Selvfølgelig går vi efter det hele. Det skal vi’
INTERVIEW
Flot gestus – Neestrup fremhæver to øjeblikke
Slot har intet problem med Salah
DAGENS SPILFORSLAG
Målfattigt mellem Bees og Whites
STORT INTERVIEW
‘Specielt at læse, at jeg potentielt er til salg’
STORT INTERVIEW
FCK-direktør frustreret foran pressen: ‘Noget pis’
EKSKLUSIVT