Det fik rivalerne i Superligaen og 1. Division til at spærre øjnene op, da FC Midtjylland og FC Fredericia i 2018 offentliggjorde en skriftlig samarbejdsaftale.
Siden har et stort antal spillere været på leje fra FC Midtjylland til FC Fredericia, og i spillertruppen i dag finder man også flere spillere på fast Fredericia-kontrakt, der har været i FCM.
Den kobling begynder at vække opsigt igen her syv år senere, fordi FC Fredericia er på kurs mod oprykning til Superligaen.
Det har Fredericia været før, men denne gang er klubben så tæt på bedste række, at det bliver en realitet i eftermiddag, hvis man slår OB ude, og AC Horsens taber point til Esbjerg.
FC Fredericia har yderligere matchbolde i de sidste tre runder, hvis det glipper i dag, og hvis klubben kommer op, kommer forbindelsen til FC Midtjylland givetvis til debat igen, om ikke andet blandt andre Superliga-klubbers fans og ledere.
Parterne havde da også en skriftlig samarbejdsaftale, som handlede om lejeaftaler med spillere, men også andre sportslige elementer omkring for eksempel træning.
Men den skriftlige aftale er ifølge Tipsbladets oplysninger stoppet for flere år siden, så der i dag intet formaliseret samarbejde eksisterer.
Lejer også fra andre danske klubber
Klubberne er tydeligvis stadig på god fod.
Fredericia har i denne sæson lejet Daníel Freyr Kristjánsson og Jonatan Lindekilde, der er profiler på holdet, og Adam Nygaard, der primært har været reserve, i FC Midtjylland.
Man har også hentet målmand Valdemar Birksø permanent fra FCM sidste sommer, som så blev solgt til norske Frederikstad i vinterens transfervindue med effekt fra denne sommer.

Men der er intet formelt samarbejde, og Fredericia-direktør Stig Pedersen betoner, at andre klubber i Danmark ikke har noget at frygte i form af unfair konkurrence, hvis det lykkes Fredericia at rykke op.
– Der er ingen samarbejdsaftale mellem os. Det tror jeg ikke, der har været siden omkring 2021. Vi gik væk fra den samarbejdsaftale, fordi reglerne for lejespillere blev ændret markant, siger Stig Pedersen til Tipsbladet.
FIFA indførte fra sommeren 2022 globale regler for lejeaftaler, så en klub maksimalt kan leje tre spillere af en anden klub per sæson.
Hvordan tror I, FC Fredericia ville klare sig i Superligaen?
0 Votes
For Stig Pedersen taler det et tydeligt sprog om, at Fredericia ikke er specifikt knyttet til FCM, at man også lejer spillere fra eksempelvis FCM’s Superliga-rival Silkeborg.
– Vi har i Fredericia en strategi om at leje spillere. Det gør vi i FC Midtjylland, og vi gør det også i for eksempel Silkeborg, hvor vi lige nu har tre spillere fra, og hvor vores træner Michael Hansen har en god relation. Det kan vi jo, fordi de klubber kan se en ide i at leje spillere ud til os, siger Stig Pedersen og nævner, at Fredericia også i denne og de seneste sæsoner har lejet spillere fra Vejle, Horsens, Randers og Viborg.

Raphael Onyedika er den spiller, der har haft allerstørst succes i karrieren efter at have været lejet fra FCM til Fredericia. Han spiller i dag for Club Brugge. Foto: Alamy
– Der er intet at være bange for ved, at vi rykker op i Superligaen. Vi kan leje tre spillere i en klub, sådan er reglerne. Lejespillere er en del af vores strategi, hvor end de spillere kommer fra, og vi er en fri og selvstændig klub, siger Stig Pedersen.
FC Fredericia og OB spiller 12.30 i dag, samtidig med at AC Horsens møder Esbjerg på sidstnævntes hjemmebane.
FC Midtjylland jagter i de sidste tre uger af sæsonen Superliga-guld og møder søndag AGF, før man i de to følgende spillerunder har særdeles barske udekampe mod FC København og Brøndby IF.
LIVE
TransferLIVE: Slår transferrekord
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper!
TRANSFER
Færdig i Brøndby – træner med i denne klub
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
TOPNYHED Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
TRANSFER
Medie: FC København jagter Michael Parker
Dansker tæt på kæmpetransfer? ‘Kan ikke love…’
TRANSFER
Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
MEDIE
Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
De 10 største stjerner, der misser VM
MEDIE
Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner
TOPNYHED
Guf for Superligaen? Gartenmann færdig
NYHEDER
Henrik Dalsgaard stopper karrieren
NYHEDER
Gab! Danmark spiller 0-0 mod DR Congo
EKSKLUSIVT
Afsløring: HSV køber Albert Grønbæk
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
MEDIE
Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir
MEDIE
De vil have Rashford
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
LIVE: Sådan gik det, da DR Congo og Danmark delte
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer
NYHEDER