,

Rivaler spærrede øjnene op: FCM-aftale er slut

FC Fredericia er hverken helt eller halvt en satellitklub til FC Midtjylland fortæller klubbens direktør til Tipsbladet. Se baggrunden her.



Det fik rivalerne i Superligaen og 1. Division til at spærre øjnene op, da FC Midtjylland og FC Fredericia i 2018 offentliggjorde en skriftlig samarbejdsaftale.

Siden har et stort antal spillere været på leje fra FC Midtjylland til FC Fredericia, og i spillertruppen i dag finder man også flere spillere på fast Fredericia-kontrakt, der har været i FCM.

Den kobling begynder at vække opsigt igen her syv år senere, fordi FC Fredericia er på kurs mod oprykning til Superligaen.

Det har Fredericia været før, men denne gang er klubben så tæt på bedste række, at det bliver en realitet i eftermiddag, hvis man slår OB ude, og AC Horsens taber point til Esbjerg.

FC Fredericia har yderligere matchbolde i de sidste tre runder, hvis det glipper i dag, og hvis klubben kommer op, kommer forbindelsen til FC Midtjylland givetvis til debat igen, om ikke andet blandt andre Superliga-klubbers fans og ledere.

Parterne havde da også en skriftlig samarbejdsaftale, som handlede om lejeaftaler med spillere, men også andre sportslige elementer omkring for eksempel træning.

Men den skriftlige aftale er ifølge Tipsbladets oplysninger stoppet for flere år siden, så der i dag intet formaliseret samarbejde eksisterer.

Lejer også fra andre danske klubber

Klubberne er tydeligvis stadig på god fod.

Fredericia har i denne sæson lejet Daníel Freyr Kristjánsson og Jonatan Lindekilde, der er profiler på holdet, og Adam Nygaard, der primært har været reserve, i FC Midtjylland.

Man har også hentet målmand Valdemar Birksø permanent fra FCM sidste sommer, som så blev solgt til norske Frederikstad i vinterens transfervindue med effekt fra denne sommer.

Fredericia har otte point i forspring til AC Horsens med fire spillerunder tilbage i 1. Division. Foto: Alamy

Men der er intet formelt samarbejde, og Fredericia-direktør Stig Pedersen betoner, at andre klubber i Danmark ikke har noget at frygte i form af unfair konkurrence, hvis det lykkes Fredericia at rykke op.

– Der er ingen samarbejdsaftale mellem os. Det tror jeg ikke, der har været siden omkring 2021. Vi gik væk fra den samarbejdsaftale, fordi reglerne for lejespillere blev ændret markant, siger Stig Pedersen til Tipsbladet.

FIFA indførte fra sommeren 2022 globale regler for lejeaftaler, så en klub maksimalt kan leje tre spillere af en anden klub per sæson.

Hvordan tror I, FC Fredericia ville klare sig i Superligaen?

  • Man kan blive et nyt Hobro og komme i Top 6
  • Fredericia vil kunne overleve første sæson
  • Fredericia vil kæmpe godt men rykke ned en runde eller to før sidste kamp
  • Fredericia vil rykke ned med et brag
  • Man kan blive et nyt Hobro og komme i Top 6
  • Fredericia vil kunne overleve første sæson
  • Fredericia vil kæmpe godt men rykke ned en runde eller to før sidste kamp
  • Fredericia vil rykke ned med et brag

0 Votes

For Stig Pedersen taler det et tydeligt sprog om, at Fredericia ikke er specifikt knyttet til FCM, at man også lejer spillere fra eksempelvis FCM’s Superliga-rival Silkeborg.

– Vi har i Fredericia en strategi om at leje spillere. Det gør vi i FC Midtjylland, og vi gør det også i for eksempel Silkeborg, hvor vi lige nu har tre spillere fra, og hvor vores træner Michael Hansen har en god relation. Det kan vi jo, fordi de klubber kan se en ide i at leje spillere ud til os, siger Stig Pedersen og nævner, at Fredericia også i denne og de seneste sæsoner har lejet spillere fra Vejle, Horsens, Randers og Viborg.

Onyedika

Raphael Onyedika er den spiller, der har haft allerstørst succes i karrieren efter at have været lejet fra FCM til Fredericia. Han spiller i dag for Club Brugge. Foto: Alamy

– Der er intet at være bange for ved, at vi rykker op i Superligaen. Vi kan leje tre spillere i en klub, sådan er reglerne. Lejespillere er en del af vores strategi, hvor end de spillere kommer fra, og vi er en fri og selvstændig klub, siger Stig Pedersen.

FC Fredericia og OB spiller 12.30 i dag, samtidig med at AC Horsens møder Esbjerg på sidstnævntes hjemmebane.

Læs også Tipsbladets store interview med Fredericia-direktør Stig Pedersen om udsigten til at komme i Superligaen

FC Midtjylland jagter i de sidste tre uger af sæsonen Superliga-guld og møder søndag AGF, før man i de to følgende spillerunder har særdeles barske udekampe mod FC København og Brøndby IF.





LIVE

LIVE: Dorgu-dong – Fernandes bliver historisk

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Højlund slutter sæsonen med bravour

Storkamp af Patrick Dorgu

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

– Jeg tror, jeg græd mere end i resten af mit liv

Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

Topboss sviner Barça til



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Jacob Neestrup er enig med ny klub

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

Fem bud på Brøndbys nye træner

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Forhandler med storklub

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Spurs overlever – Hermansen ude af Premier League

Her er FC Københavns vej i Europa



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Serie A-klubber jagter Randers-profil

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Perez med kynisk besked: Det er slut for ham

BIF reagerer: En dybt chokerende og uværdig sag