,

Rivaler spærrede øjnene op: FCM-aftale er slut

FC Fredericia er hverken helt eller halvt en satellitklub til FC Midtjylland fortæller klubbens direktør til Tipsbladet. Se baggrunden her.



Det fik rivalerne i Superligaen og 1. Division til at spærre øjnene op, da FC Midtjylland og FC Fredericia i 2018 offentliggjorde en skriftlig samarbejdsaftale.

Siden har et stort antal spillere været på leje fra FC Midtjylland til FC Fredericia, og i spillertruppen i dag finder man også flere spillere på fast Fredericia-kontrakt, der har været i FCM.

Den kobling begynder at vække opsigt igen her syv år senere, fordi FC Fredericia er på kurs mod oprykning til Superligaen.

Det har Fredericia været før, men denne gang er klubben så tæt på bedste række, at det bliver en realitet i eftermiddag, hvis man slår OB ude, og AC Horsens taber point til Esbjerg.

FC Fredericia har yderligere matchbolde i de sidste tre runder, hvis det glipper i dag, og hvis klubben kommer op, kommer forbindelsen til FC Midtjylland givetvis til debat igen, om ikke andet blandt andre Superliga-klubbers fans og ledere.

Parterne havde da også en skriftlig samarbejdsaftale, som handlede om lejeaftaler med spillere, men også andre sportslige elementer omkring for eksempel træning.

Men den skriftlige aftale er ifølge Tipsbladets oplysninger stoppet for flere år siden, så der i dag intet formaliseret samarbejde eksisterer.

Lejer også fra andre danske klubber

Klubberne er tydeligvis stadig på god fod.

Fredericia har i denne sæson lejet Daníel Freyr Kristjánsson og Jonatan Lindekilde, der er profiler på holdet, og Adam Nygaard, der primært har været reserve, i FC Midtjylland.

Man har også hentet målmand Valdemar Birksø permanent fra FCM sidste sommer, som så blev solgt til norske Frederikstad i vinterens transfervindue med effekt fra denne sommer.

Fredericia har otte point i forspring til AC Horsens med fire spillerunder tilbage i 1. Division. Foto: Alamy

Men der er intet formelt samarbejde, og Fredericia-direktør Stig Pedersen betoner, at andre klubber i Danmark ikke har noget at frygte i form af unfair konkurrence, hvis det lykkes Fredericia at rykke op.

– Der er ingen samarbejdsaftale mellem os. Det tror jeg ikke, der har været siden omkring 2021. Vi gik væk fra den samarbejdsaftale, fordi reglerne for lejespillere blev ændret markant, siger Stig Pedersen til Tipsbladet.

FIFA indførte fra sommeren 2022 globale regler for lejeaftaler, så en klub maksimalt kan leje tre spillere af en anden klub per sæson.

Hvordan tror I, FC Fredericia ville klare sig i Superligaen?

  • Man kan blive et nyt Hobro og komme i Top 6
  • Fredericia vil kunne overleve første sæson
  • Fredericia vil kæmpe godt men rykke ned en runde eller to før sidste kamp
  • Fredericia vil rykke ned med et brag
  • Man kan blive et nyt Hobro og komme i Top 6
  • Fredericia vil kunne overleve første sæson
  • Fredericia vil kæmpe godt men rykke ned en runde eller to før sidste kamp
  • Fredericia vil rykke ned med et brag

0 Votes

For Stig Pedersen taler det et tydeligt sprog om, at Fredericia ikke er specifikt knyttet til FCM, at man også lejer spillere fra eksempelvis FCM’s Superliga-rival Silkeborg.

– Vi har i Fredericia en strategi om at leje spillere. Det gør vi i FC Midtjylland, og vi gør det også i for eksempel Silkeborg, hvor vi lige nu har tre spillere fra, og hvor vores træner Michael Hansen har en god relation. Det kan vi jo, fordi de klubber kan se en ide i at leje spillere ud til os, siger Stig Pedersen og nævner, at Fredericia også i denne og de seneste sæsoner har lejet spillere fra Vejle, Horsens, Randers og Viborg.

Onyedika

Raphael Onyedika er den spiller, der har haft allerstørst succes i karrieren efter at have været lejet fra FCM til Fredericia. Han spiller i dag for Club Brugge. Foto: Alamy

– Der er intet at være bange for ved, at vi rykker op i Superligaen. Vi kan leje tre spillere i en klub, sådan er reglerne. Lejespillere er en del af vores strategi, hvor end de spillere kommer fra, og vi er en fri og selvstændig klub, siger Stig Pedersen.

FC Fredericia og OB spiller 12.30 i dag, samtidig med at AC Horsens møder Esbjerg på sidstnævntes hjemmebane.

Læs også Tipsbladets store interview med Fredericia-direktør Stig Pedersen om udsigten til at komme i Superligaen

FC Midtjylland jagter i de sidste tre uger af sæsonen Superliga-guld og møder søndag AGF, før man i de to følgende spillerunder har særdeles barske udekampe mod FC København og Brøndby IF.






‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth




FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup

Det er aldrig sket før

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’

Her spiller Lasse Schöne i dag

Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser

På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending

OB siger farvel til seks spillere

Kan koste Brøndby flere millioner

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’

Ringet op af Brøndby-træner



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’

Klar tale: Han bliver nok fyret nu

Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Fyrer landstræner to måneder før VM

Chelsea – Manchester United



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’

Brøndby IF – Sønderjyske

Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact

Benhård besked til Real Madrid-stjerner

Ivan Toney klar på choktransfer

– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!

Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur

Nu klager FC Barcelona igen

Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’

Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub

Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer

Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt

Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?

Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil

Bo Svensson fremhæver FCK-profil

Kommende Brøndby-stjerne? ‘Jeg elsker at se ham!’

Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen

Helt vild med Brøndby-profil

Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’

SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi

Maradonas læge erklærer sig uskyldig

Motivation til forskel i Lens

Farzam: Nu bliver det for barnligt

Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne

– Han vinder Ballon d’Or!

Fremhæver stort Brøndby-talent

Kryptisk melding: Det er ikke mit bord

Serie A-dansker: ‘De kom efter halvandet år’

Bayern brager sig videre efter vanvidskamp