Det har ikke gået alt for nemt for Ronnie Schwartz i de seneste år. Turen til Charlton efter opholdet i FC Midtjylland endte uden den store succes, og det kører heller ikke nemt for den tidligere Superliga-topscorer i 1. divisionsklubben Vendsyssel.
Her er det kun blevet til 67 minutters spilletid i denne sæson. Selv har han dog ikke de store planer om at komme væk og prøve noget andet. Det fortæller han i et interview med Nordjyske.
– Som det ser ud lige nu, så bliver jeg her og kæmper videre. Jeg tror, at klubben har været ude og sige, at vi skal finde en løsning, siger han og fortsætter:
– Men for mig er den løsning i første omgang, at jeg bliver her og spiller videre, lyder det fra Ronnie Schwartz.
Endvidere peger han på, at han er ‘sindssygt glad’ for at være i klubben, og derfor går tankerne også mere på, at han skal kæmpe sig tilbage på holdet. Det er sådan, det ser ud lige nu – men han nævner da også, at man ikke ved, hvordan fremtiden ser ud.
Han er nu blevet 33 år, og det spiller også ind på, at han ikke er så hurtig til at ville videre. I den forbindelse slår Schwartz også fast, at han ikke er 23 år længere, og derfor har lidt mere tålmodighed nu.
Vendsyssel spiller fredag testkamp forud for forårssæsonen, og her vil Schwartz forsøge at bringe sig tættere på flere spilminutter.
Til kampen får de givetvis også en spiller med 78 Premier League-kampe på CV’et med. Læs mere om det her.
LIVE
LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
MEDIE
Neestrup jagtes af storklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
Bischoff-comeback? Nu er han fyret
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
TRANSFER
I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
Fortryder FC Barcelona-transfer
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
HELT VILDT
Rasende Wayne Rooney: Smid ham af holdet!
Færdig: Nu er han rejst til København
Jess Thorup indlagt
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
INTERVIEW
Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
HELT VILDT
Roy Keane slagter dansk stjerne
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
TOPNYHED
Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
INTERVIEW
Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
TIPSBLADET SPECIAL
