Schwartz om fremtiden: Vi skal finde en løsning

Ronnie Schwartz er i første omgang klar til at kæmpe videre i Vendsyssel, fortæller han.



Det har ikke gået alt for nemt for Ronnie Schwartz i de seneste år. Turen til Charlton efter opholdet i FC Midtjylland endte uden den store succes, og det kører heller ikke nemt for den tidligere Superliga-topscorer i 1. divisionsklubben Vendsyssel.

Her er det kun blevet til 67 minutters spilletid i denne sæson. Selv har han dog ikke de store planer om at komme væk og prøve noget andet. Det fortæller han i et interview med Nordjyske.

– Som det ser ud lige nu, så bliver jeg her og kæmper videre. Jeg tror, at klubben har været ude og sige, at vi skal finde en løsning, siger han og fortsætter:

– Men for mig er den løsning i første omgang, at jeg bliver her og spiller videre, lyder det fra Ronnie Schwartz.

Endvidere peger han på, at han er ‘sindssygt glad’ for at være i klubben, og derfor går tankerne også mere på, at han skal kæmpe sig tilbage på holdet. Det er sådan, det ser ud lige nu – men han nævner da også, at man ikke ved, hvordan fremtiden ser ud.

Han er nu blevet 33 år, og det spiller også ind på, at han ikke er så hurtig til at ville videre. I den forbindelse slår Schwartz også fast, at han ikke er 23 år længere, og derfor har lidt mere tålmodighed nu.

Vendsyssel spiller fredag testkamp forud for forårssæsonen, og her vil Schwartz forsøge at bringe sig tættere på flere spilminutter.

Til kampen får de givetvis også en spiller med 78 Premier League-kampe på CV’et med. Læs mere om det her.





Han gjorde Brøndby Stadion til sin legeplads!




LIVE

LIVE: Voldsom kritik

FCK lurer på landsholdsspiller

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

DBU afslører: Tager beslutning senest i marts 2027

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Brøndby tager et heldigt point mod Nordsjælland

Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Det ser sort ud for B.93

Emre Mor færdig

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Horsens kommer tættere på oprykning

Et markant problem for Silkeborg

Manchester United – Liverpool

Arsenal-træner er rasende

Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’

Brian Riemer peger på tre årsager

Raser over Brian Riemer-interview

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Delaney afslører dialog



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’