Scorer nyt job: ‘Noget i Brøndby var skide-godt’

Den tidligere Superliga-profil Kasper Lorentzen er ny cheftræner i B.93, og han tager meget med fra sin tid som ungdomstræner i Brøndby.



Når en gylden mulighed opstår, er det med at gribe den.

Sådan har den tidligere Superliga-profil Kasper Lorentzen tænkt.

Kim Engstrøm har nemlig fået en fyreseddel i B.93, og nu står Lorentzen pludselig med ansvaret.

Han er nemlig blevet ansat som ny cheftræner i NordicBet Liga-klubben og skrevet under på en treårig aftale.

Tipsbladet har talt med den tidligere Brøndby-profil om det nye job, og igennem telefonen kan man tydeligt høre Lorentzens begejstring og entusiasme angående jobbet.

– Jeg synes, at det er spændende, og jeg glæder mig. Alle opgaver er udfordrende, fordi alle vil gerne udføre et godt stykke arbejde, så man sætter nogle krav til sig selv. Jeg glæder mig til at sætte mit præg på B.93 med den måde, som jeg gerne vil gøre tingene på uden at skulle revolutionere B.93.

Jeg kan helt sikkert tage noget med fra Michael Laudrup, Morten Olsen og Kasper Hjulmand på hver deres måde.

Kasper Lorentzen, B.93-cheftræner

– Jeg skal også nyde julen, men jeg glæder mig til at skulle i gang. Det bliver skide-spændende, siger Kasper Lorentzen med glød i stemmen.

For under en uge siden regnede den daværende assistent ikke med, at han ville få chancen som B.93-cheftræner. Selvom han er glad, er det også specielt, at hans kollega gennem flere år Kim Engstrøm har forladt Østerbro-klubben.

– Jeg er gået op og ned ad Kim i to år, så det er mærkeligt. Det har også været nogle underlige dage. Vi vænner os til det nye, og det skal vi løse. Det er underligt, at den mand, der har været to år med mig, ikke er der mere.

Det bliver 39-årige Lorentzens første cheftrænerjob for et seniorhold, men folk skal ikke bekymre sig om den manglende trænererfaring på seniorniveau.

– Jeg har været i den her verden som spiller og træner i mange år, så jeg er klar til opgaven. Jeg ved ikke, om det er gået stærkt for mig. Det er svært for mig at svare på. Der er nogle andre, der sidder med de beslutninger.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Christian Midtgaard

Tager noget med fra Brøndby

I januar 2023 drog Kasper Lorentzen fra Brøndby IF, hvor han var ungdomstræner i mange år, til B.93, og tiden på Vestegnen har haft stor betydning for ham som træner.

– Du kan altid kombinere mange ting. Vi har også en analytiker, der har været tre år i FC Nordsjælland, så vi tager noget fra alle steder. Jeg har noget med fra Brøndby, der var skide-godt, som jeg skal implementere, men det skal samtidig være B.93-DNA. Jeg kan også bruge nogle input fra en mand, der har været tre år i FC Nordsjælland. Det skal først og fremmest være på B.93’s måde. Det skal ikke være en revolution, for så mister vi B.93.

– Alle gode erfaringer tager vi med, og jeg har også taget noget med fra Brøndby.

Hele 199 Superliga-kampe og seks A-landskampe har Kasper Lorentzen på cv’et, og han har spillet under mange prominente trænere i blandt andet Brøndby, FC Nordsjælland og på det danske landshold. Det har været med til at forme ham som træner.

– Jeg kan helt sikkert tage noget med fra Michael Laudrup, Morten Olsen og Kasper Hjulmand på hver deres måde. Nogle er på værdisættet, andre er måden, som man vil spille fodbold på.

– Tingene ændrer sig også, så det skal være brugbart i 2024. Jeg kan blive inspireret, når jeg kigger tilbage, men det var ikke sådan, at jeg tænkte, at jeg skulle være som dem en dag, da jeg stod i det. Det voksede på mig, efter jeg stoppede med at spille, og nu har jeg fået den samme passion for trænerfaget, som da jeg var fodboldspiller.

Planen er, at Kasper Lorentzen skal forsøge at vende skuden i NordicBet Liga-klubben, hvor klubben ikke vundet siden midten af oktober og er nummer ti i rækken.

Tiden må vise, om der venter et større job for den tidligere Superliga-profil i fremtiden.

– Jeg har heldigvis lært af min fodboldkarriere, at der ikke er en vej, der er den rigtige. Det kunne jeg godt have drømt om som fodboldspiller. Der opstår ting nogle gange, og nu er den her mulighed opstået. Jeg glæder mig, og det er en fed mulighed. Jeg elsker at være i B.93. Lige pludselig kunne jeg have stået et andet sted om et år, hvis den her mulighed ikke havde opstået, så man kan ikke skrive sin historie.

– Jeg vil gerne gøre et godt stykke arbejde og trives, og så håber jeg, at resultaterne kommer. Jeg skal være ærlig, at et “eventyr” inden for trænerfaget, som jeg havde i min fodboldkarriere, vil jeg gerne på. Jeg har det rigtig godt, og jeg får mulighed for at vise mig frem, afslutter Kasper Lorentzen med til Tipsbladet.

Først står den dog på juleferie for Lorentzen, inden den tidligere Superliga-profil fyldt med energi er klar til at kaste sig ud i forårets strabadser for B.93.





Vallys jubler over mirakel: ‘Det er fedt!’




TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’

Afsløring: Brøndby forhandler om Lauritsen

Skal Schmeichel spille? Nu svarer Riemer

Første gang nogensinde for Eriksen

Stort medie langer ud efter Jens Stage

Vanvittigt – snart er det 11 milliarder



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Bekræfter: Dansk klub i choktransfer

Superliga-dommer erkender kæmpe fejl

FCM-profil – Riemer har ikke ringet

Kontant melding fra ny Spurs-boss

Vild melding: City kan få fratrukket 60 point



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Bekræfter kæmpe Brøndby-bud

Celtic vrager Kasper Schmeichel

‘Jeg hadede verden’

Stor overraskelse til FCM-træning



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

– Fyringen af Jess Thorup var uforståelig for mig

‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’

Slår fast: ‘Med længder den bedste i Danmark!’

Ekspert: ‘Tror han kommer til at stå!’

Ronaldo køber sig ind i fodboldklub

Har ikke hørt fra Riemer siden sidste sæson

Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?

Kaldt en flok ‘skoledrenge’ – nu reagerer Eriksen

Her skal Sepp Piontek begraves

FCM-træner regner ikke med profil mod Brøndby

Kæmpe transferbombe: Han overgår Lukas Lerager

Serie A-boss om dansker: ‘I hjertet af projektet’

‘Han er tilgivet’



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Liverpool – West Ham United

Elkjær i hård kritik efter Bisseck-interview

Officielt: Victor Lind i rekordhandel

Lykkelige omstændigheder – 4 profiler tvivlsomme

Neestrup erkender: ‘Måske dumt af mig’

Frimann: ‘Det er meget kritisabelt!’

Laudrup hylder tidligere Superliga-stjerne

‘Den største klubpræstation gennem tiderne’

Vicepræsident forklarer chokerende danskerskifte

Mislykkedes i Brøndby – nu står han bag kæmpe chok

– En skandale at du kan stille mig det spørgsmål!

Officielt: Sønderjyske sælger profil

AGF-profil: ‘Jeg bliver kun bedre’

Ny hooliganpakke er vedtaget

Skrækkeligt af Dominik Sarapata

Juventus-profil: ‘Absurd’

‘Det må ikke ske’

Anbefaler belgiske storklubber: Køb dansk stjerne

Manchester-duel: Vil hente midtbane-profiler

Chok: Dortmund ude af Champions League

Rekord har holdt i 20 år: ‘Nu er det på tide’

Endelig er der godt nyt