Når en gylden mulighed opstår, er det med at gribe den.
Sådan har den tidligere Superliga-profil Kasper Lorentzen tænkt.
Kim Engstrøm har nemlig fået en fyreseddel i B.93, og nu står Lorentzen pludselig med ansvaret.
Han er nemlig blevet ansat som ny cheftræner i NordicBet Liga-klubben og skrevet under på en treårig aftale.
Tipsbladet har talt med den tidligere Brøndby-profil om det nye job, og igennem telefonen kan man tydeligt høre Lorentzens begejstring og entusiasme angående jobbet.
– Jeg synes, at det er spændende, og jeg glæder mig. Alle opgaver er udfordrende, fordi alle vil gerne udføre et godt stykke arbejde, så man sætter nogle krav til sig selv. Jeg glæder mig til at sætte mit præg på B.93 med den måde, som jeg gerne vil gøre tingene på uden at skulle revolutionere B.93.
“
Jeg kan helt sikkert tage noget med fra Michael Laudrup, Morten Olsen og Kasper Hjulmand på hver deres måde.
Kasper Lorentzen, B.93-cheftræner
– Jeg skal også nyde julen, men jeg glæder mig til at skulle i gang. Det bliver skide-spændende, siger Kasper Lorentzen med glød i stemmen.
For under en uge siden regnede den daværende assistent ikke med, at han ville få chancen som B.93-cheftræner. Selvom han er glad, er det også specielt, at hans kollega gennem flere år Kim Engstrøm har forladt Østerbro-klubben.
– Jeg er gået op og ned ad Kim i to år, så det er mærkeligt. Det har også været nogle underlige dage. Vi vænner os til det nye, og det skal vi løse. Det er underligt, at den mand, der har været to år med mig, ikke er der mere.
Det bliver 39-årige Lorentzens første cheftrænerjob for et seniorhold, men folk skal ikke bekymre sig om den manglende trænererfaring på seniorniveau.
– Jeg har været i den her verden som spiller og træner i mange år, så jeg er klar til opgaven. Jeg ved ikke, om det er gået stærkt for mig. Det er svært for mig at svare på. Der er nogle andre, der sidder med de beslutninger.
Artiklen fortsætter under billedet.

Tager noget med fra Brøndby
I januar 2023 drog Kasper Lorentzen fra Brøndby IF, hvor han var ungdomstræner i mange år, til B.93, og tiden på Vestegnen har haft stor betydning for ham som træner.
– Du kan altid kombinere mange ting. Vi har også en analytiker, der har været tre år i FC Nordsjælland, så vi tager noget fra alle steder. Jeg har noget med fra Brøndby, der var skide-godt, som jeg skal implementere, men det skal samtidig være B.93-DNA. Jeg kan også bruge nogle input fra en mand, der har været tre år i FC Nordsjælland. Det skal først og fremmest være på B.93’s måde. Det skal ikke være en revolution, for så mister vi B.93.
– Alle gode erfaringer tager vi med, og jeg har også taget noget med fra Brøndby.
Hele 199 Superliga-kampe og seks A-landskampe har Kasper Lorentzen på cv’et, og han har spillet under mange prominente trænere i blandt andet Brøndby, FC Nordsjælland og på det danske landshold. Det har været med til at forme ham som træner.
– Jeg kan helt sikkert tage noget med fra Michael Laudrup, Morten Olsen og Kasper Hjulmand på hver deres måde. Nogle er på værdisættet, andre er måden, som man vil spille fodbold på.
– Tingene ændrer sig også, så det skal være brugbart i 2024. Jeg kan blive inspireret, når jeg kigger tilbage, men det var ikke sådan, at jeg tænkte, at jeg skulle være som dem en dag, da jeg stod i det. Det voksede på mig, efter jeg stoppede med at spille, og nu har jeg fået den samme passion for trænerfaget, som da jeg var fodboldspiller.
Planen er, at Kasper Lorentzen skal forsøge at vende skuden i NordicBet Liga-klubben, hvor klubben ikke vundet siden midten af oktober og er nummer ti i rækken.
Tiden må vise, om der venter et større job for den tidligere Superliga-profil i fremtiden.
– Jeg har heldigvis lært af min fodboldkarriere, at der ikke er en vej, der er den rigtige. Det kunne jeg godt have drømt om som fodboldspiller. Der opstår ting nogle gange, og nu er den her mulighed opstået. Jeg glæder mig, og det er en fed mulighed. Jeg elsker at være i B.93. Lige pludselig kunne jeg have stået et andet sted om et år, hvis den her mulighed ikke havde opstået, så man kan ikke skrive sin historie.
– Jeg vil gerne gøre et godt stykke arbejde og trives, og så håber jeg, at resultaterne kommer. Jeg skal være ærlig, at et “eventyr” inden for trænerfaget, som jeg havde i min fodboldkarriere, vil jeg gerne på. Jeg har det rigtig godt, og jeg får mulighed for at vise mig frem, afslutter Kasper Lorentzen med til Tipsbladet.
Først står den dog på juleferie for Lorentzen, inden den tidligere Superliga-profil fyldt med energi er klar til at kaste sig ud i forårets strabadser for B.93.
TOPNYHED
Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’
TRANSFER
Jagtede Brøndby-spiller: ‘De havde dybere lommer’
TOPNYHED
Mikael Uhre: Derfor skifter jeg til FC Midtjylland
Solbakken indlagt – missede Hareide-bisættelse
TOPNYHED
Schmeichel slagter stjerne: ‘En total skændsel’
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer – guldregn over dansk klub
Mulig ny Brøndby-stjerne ydmygede United
TRANSFER
– Lange forhandlinger med FC København
TOPNYHED
Raser over Rasmus Højlund-episode
NYHEDER
Brentford har gjort det igen
INTERVIEW
Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby tester Emmanuel Dennis af
TRANSFER
City betaler 560 millioner for ny stjerne
NYHEDER
Ousmane Sow: Derfor tager jeg til Brøndby
TRANSFER
Helt sikker: De arbejder på at hente FCM-angriber
EKSKLUSIVT
Afsløring: Westergaard har skiftet klub
MEDIE
Amorim-frustration: Blev nægtet dansk stjerne
TRANSFER
Forhandler med Brøndby: ‘Jeg vil IKKE miste ham!’
TOPNYHED
Slagter United: ‘Det er pinligt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er Brøndbys plan med Tonni Adamsen
TRANSFER
Superliga-klub i forhandlinger om salg
TOPNYHED
Tæt på kæmpe Brøndby-skifte – var i dialog med FCK
EKSKLUSIVT
Bekræfter: FC København får svar meget snart
EKSKLUSIVT
Afsløring: Andreas Gülstorff stopper i norsk klub
MEDIE
Superliga-exit – fans i chok over hans kongeløn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Godt Brøndby-nyt – tæt på lang kontrakt
AVIS
Superliga-klub tæt på salg til Japan
NYHEDER
Bach Bak i svime over Uhre
EKSKLUSIVT
Afsløring: Aston Villa-talent spøger i Superligaen
NYHEDER
Liverpool-træner er ked af prædikat
MEDIE
Storklub vil have Filip Jörgensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Uhre er FC Midtjylland-spiller
MEDIE
Husker du Mini-Ronaldinho? – På vej til denne klub
MEDIE
Brøndby meldes i dialog om salg af profil
TOPNYHED
Stjerne til Brøndby – alle kan se hans millionløn
TOPNYHED
– Så kan det ikke være et svært valg
EKSKLUSIVT
Ny Brøndby-stjerne? ‘En åbenbaring!’
EKSKLUSIVT
Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’
NYHEDER
Roony Bardghji med drømmekamp
På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’
NYHEDER
Arsenal og Liverpool delte i ørkenvandring
DAGENS SPILFORSLAG
Dronningens Don Quixote får tæv på Tenerife
NYHEDER
Real Madrid satte Atlético på plads
TOPNYHED
Schmedes roser ny transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCM slår AGF i kamp om Uhre
TRANSFER
Brøndby henter Bartosz Slisz: En stærk mentalitet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Belgisk klub lurer på Adam Ahmad
MEDIE
Storklub vil købe Tochi Chukwuani
Tottenham-anfører: ‘Vi bærer ansvaret’