Skuffet Silkeborg-træner: Derfor tabte vi

Kent Nielsen var både ærgerlig og skuffet over torsdagens nederlag til Viborg FF.



Hjemme på JYSK park skuffede Silkeborg ved at smide en tidlig føring og gå fra banen med et nederlag.

Efter kampen kaldte Silkeborgs cheftræner, Kent Nielsen, nederlaget for unødvendigt.

– Vi havde tilløb til mange chancer, som løb ud i ingenting, og i den slags tætte kampe, som denne var, kan man så godt ende med at tabe, især når man møder et hold, der er så gode på standardsituationer, som Viborg er, sagde Kent Nielsen efter kampen til klubbens hjemmeside.

Læs også:Viborg FF vinder topbrag i Silkeborg efter comeback

Silkeborg-træneren kalder det en taktisk kamp, hvor begge hold beskyttede sig. Derfor var det nødvendigt at udnytte de chancer, som holdet trods alt fik, men sådan gik det ikke.

– På den baggrund er det rimeligt nok, at Viborg vinder. Vi spillede til at score flere mål, men gjorde det ikke. Det er vi skuffede over, og så må vi bare sige tillykke til Viborg, som var dygtige til at holde os nede på én.

Resultatet betyder, at SIF nu har fem point op til Viborg på førstepladsen, og at Fredericia og Fremad Amager efter midtugens runde lige akkurat har overhalet SIF i tabellen.

Læs også:Viborg-træner før topbrag i 1. division: Vi skal score to-tre mål for at vinde

– Det har jeg faktisk slet ikke nået at tænke over. Først og fremmest er jeg skuffet over, at vi taber, og så venter der en ny kamp på søndag, der også er imod et af de stærke hold i ligaen (Fremad Amager – red.). Hvis der er en lærdom af nederlaget i aften, er det den gamle sandhed om, at det handler om at slå til i sine gode perioder, for nogle gange skal der ikke så meget til, for at tabe fodboldkampe.

– Det er sådan, fodbold er, og det nytter ikke at stå og pege fingre af, om der var offside (på Viborgs sejrsmål – red.), hvilket jeg i øvrigt ikke kunne se. Nogle gange skal der bare et par løse muligheder til for at vende en kamp, og så kan man tabe, som vi gjorde i dag. Det lå i vores hænder, men vi forstod ikke at udnytte det, konkluderede SIF-træneren.

Læs også:Avis: Leeds og flere andre klubber jagter Silkeborg-talent
Læs også:FC Helsingør tager ny sejr mod bundprop
Læs også:Vendsyssel fik tiltrængt point mod FC Fredericia




LIVE

Superliga-LIVE: Drømmer om disse to ligaer

Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder

Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre

AGF meldes interesseret i Superliga-profil

Profil til AGF? Det vil være en katastrofe for SJE

Dansk angriber sat til salg

Her kan du se AGF mod Sabah FK



LIVE

TransferLIVE: FCK- og BIF-emne skifter klub

Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’

LIVE: AGF i vigtig kamp i CL-kvalifikationen

Revser Alexander Zorniger

AGF-stjerne ude af Champions League-trup

Kontant dom over Elyounoussi



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han

FCK vil have ham: Jeg håber han bliver her

Færdig i dansk klub efter 2 dage

OB vil have tidligere Superliga-profil

Mohamed Salah skriver under med denne klub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord

Derby-tid: Her møder Brøndby og FCK hinanden

Vildt Brøndby-transferrygte aflivet

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Ny FCK-spiller indrømmer: Det har været mærkeligt

FCM-transfer i fare

Henter Mads Junker

‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris

Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne

Transferjournalist: De forhandler om Peter Vindahl

En sort plet på hans eftermæle

VM-værtsbyer mangler millioner fra FIFA

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner