Gyserkamp: Millioner på spil i dansk divisionsbrag

Sønderjyske skal torsdag eftermiddag slå Hvidovre for at holde liv i opryknings-chancen og vil miste millioner i indtægter ved at blive nede. Der venter svære valg, spår ekspert.



Sønderjyske spiller torsdag eftermiddag en voldsomt vigtig kamp i Hvidovre.

Hjemmeholdet rykker op i Superligaen med en sejr og har seks points forspring med to kampe tilbage, hvis opgøret ender uafgjort, så sønderjyderne er pisket til at vinde og så håbe, at nerverne til sidst svigter Hvidovre.

En række af Sønderjyskes spillere har kontraktudløb til sommer, og det ligner ikke nogen nem situation for sønderjyderne, der også mister op mod 10 millioner kroner i de såkaldte faldskærmspenge, en engangsbetaling til Superliga-nedrykkere, der rammer op omkring 10 millioner, hvis man som SønderjyskE havde været i Superligaen i adskillige sæsoner.

Sønderjyske havde et underskud på 31,9 millioner kroner, da seneste årsregnskab blev præsenteret i oktober 2022, og selvom et salg af den amerikanske landsholdsspiller Haji Wright i juli 2022 i nogen grad kan holde hånden under det næste regnskab, kan der meget vel vente svære beslutninger forude, vurderer en ekspert.

– Det vil helt klart kunne mærkes i Sønderjyske. Der kommer ikke voldsomt mange tilskuere til kampene, når man ikke får Brøndby eller FC København på besøg, og det er også sandsynligt, at man mærker det i forhold til sponsorerne, som nok skal holde fast, men som jo nok ikke kommer til at skrue op for blusset, hvis klubben ender med at hænge fast i NordicBet-ligaen, siger Jesper Jørgensen, der er partner ved Deloitte, til Tipsbladet.

189271

Sønderjyske fik klø af Hvidovre, da de to klubber mødtes i Haderslev 29. april. Den kamp endte 3-0 til de københavnske gæster.

– Der kommer til at mangle nogle penge sammenlignet med en Superliga-sæson i 2023/24, og hvor mange er det svært at svare præcist på. Men det er generelt noget af det sværeste for en Superliga-klub, der rykker ned, hvis man ikke kommer tilbage op i Superligaen i første forsøg, siger Jesper Jørgensen.

Sønderjyske står til at miste både veteraner som Mads Albæk og Marc Dal Hende, der har kontraktudløb, og målscoreren Orri Oskarsson, der er lejet i FC København.

Klubben er tilbage på lokale hænder efter et par mislykkede år med amerikanske Robert Platek som ejer, og hvis kassen ser ud til at kunne løbe tom på et tidspunkt i løbet af den næste sæson, skal der findes økonomiske løsninger allerede på den korte bane.

– Afhængig af, hvordan økonomien ser ud, kan det være, aktionærerne skal hjælpe til, at man tilpasser omkostningerne, eller at man gør en kombination af de to ting. Det er en sindssygt svær øvelse, siger Jesper Jørgensen.

Sønderjyske har i sæsonen i 1. Division haft markante problemer på hjemmebane, hvor man kun har vundet fem ud af 15 kampe og har en målscore på 21-21.

Der er kickoff mellem Hvidovre og Sønderjyske klokken 14 torsdag.

Læs vores interview med tidligere Superliga-træner i Hvidovre Jan Kalborg her.





FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Højlund med helterolle for Napoli

Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent

Skidt nyt for FCK: Profil ikke med til FCM-brag

Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej

AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’

Afsløring: Andreas Maxsø tager på nyt eventyr

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

‘Jeg skal gøre pladsen til min nu’

Mener FC København det fortsat alvorligt?

Ny kæmpe nedtur for Frank

I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

FC Barcelona trækker sig fra turnering

FC Midtjylland bød stort på Superliga-stjerne

Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen

Ni danske byer står til at få fodboldcentre

Afsløring: Esbjerg sælger Jacob Buus



AVIS

Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen

Er han den nye Rurik Gislason?

Lyon tager stor Nartey-beslutning

FC Barcelona vinder stort over Mallorca

Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet

Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’

Cooper melder ud om Lauritsen og Vanlerberghe

Viaplay-boss langer ud efter AGF

FC Midtjylland – FC København

‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’

Køber de FCK-spiller? Nu svarer sportsdirektøren

Skifte trak ud: ‘Jeg troede, det var lidt dødt’



TOPNYHED

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

AGF og OB var enige om at spille søndag

Lukas Lerager sammenlignes med verdensstjerner

Brøndby IF – Randers FC

FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen

Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark

Vild med ny FCK-stjerne: ‘Atiba Hutchinson vibes’

Flere kampe i fare? Turneringschef med klart svar

Top 6-gyser: ‘Dem tror jeg på’

Tæt på utrolig kamprekord

Vildt transferdrama: Nu roses Adamsen til skyerne

Røven i klaskehøjde: De havde det bedste vindue

Sådan skaber de en ‘kæmpe sensation’

Cooper: ‘Jeg nyder virkelig jobbet’

Oscar Højlund undskylder i omklædningsrummet

Han kan blive den næste store profil!

De 10 største handler i vinterens transfervindue

Hylder Manchester United-stjerne

Røven i klaskehøjde: Han bliver Forårets Profil

FCK forventer kæmpe overskud i 2026

Reagerer på spekulation om Patrick Pentz

Røven i klaskehøjde: Han bliver SL-topscorer

Tilbudt kontrakt: Er det en stor, fed løgn?