Gyserkamp: Millioner på spil i dansk divisionsbrag

Sønderjyske skal torsdag eftermiddag slå Hvidovre for at holde liv i opryknings-chancen og vil miste millioner i indtægter ved at blive nede. Der venter svære valg, spår ekspert.



Sønderjyske spiller torsdag eftermiddag en voldsomt vigtig kamp i Hvidovre.

Hjemmeholdet rykker op i Superligaen med en sejr og har seks points forspring med to kampe tilbage, hvis opgøret ender uafgjort, så sønderjyderne er pisket til at vinde og så håbe, at nerverne til sidst svigter Hvidovre.

En række af Sønderjyskes spillere har kontraktudløb til sommer, og det ligner ikke nogen nem situation for sønderjyderne, der også mister op mod 10 millioner kroner i de såkaldte faldskærmspenge, en engangsbetaling til Superliga-nedrykkere, der rammer op omkring 10 millioner, hvis man som SønderjyskE havde været i Superligaen i adskillige sæsoner.

Sønderjyske havde et underskud på 31,9 millioner kroner, da seneste årsregnskab blev præsenteret i oktober 2022, og selvom et salg af den amerikanske landsholdsspiller Haji Wright i juli 2022 i nogen grad kan holde hånden under det næste regnskab, kan der meget vel vente svære beslutninger forude, vurderer en ekspert.

– Det vil helt klart kunne mærkes i Sønderjyske. Der kommer ikke voldsomt mange tilskuere til kampene, når man ikke får Brøndby eller FC København på besøg, og det er også sandsynligt, at man mærker det i forhold til sponsorerne, som nok skal holde fast, men som jo nok ikke kommer til at skrue op for blusset, hvis klubben ender med at hænge fast i NordicBet-ligaen, siger Jesper Jørgensen, der er partner ved Deloitte, til Tipsbladet.

189271

Sønderjyske fik klø af Hvidovre, da de to klubber mødtes i Haderslev 29. april. Den kamp endte 3-0 til de københavnske gæster.

– Der kommer til at mangle nogle penge sammenlignet med en Superliga-sæson i 2023/24, og hvor mange er det svært at svare præcist på. Men det er generelt noget af det sværeste for en Superliga-klub, der rykker ned, hvis man ikke kommer tilbage op i Superligaen i første forsøg, siger Jesper Jørgensen.

Sønderjyske står til at miste både veteraner som Mads Albæk og Marc Dal Hende, der har kontraktudløb, og målscoreren Orri Oskarsson, der er lejet i FC København.

Klubben er tilbage på lokale hænder efter et par mislykkede år med amerikanske Robert Platek som ejer, og hvis kassen ser ud til at kunne løbe tom på et tidspunkt i løbet af den næste sæson, skal der findes økonomiske løsninger allerede på den korte bane.

– Afhængig af, hvordan økonomien ser ud, kan det være, aktionærerne skal hjælpe til, at man tilpasser omkostningerne, eller at man gør en kombination af de to ting. Det er en sindssygt svær øvelse, siger Jesper Jørgensen.

Sønderjyske har i sæsonen i 1. Division haft markante problemer på hjemmebane, hvor man kun har vundet fem ud af 15 kampe og har en målscore på 21-21.

Der er kickoff mellem Hvidovre og Sønderjyske klokken 14 torsdag.

Læs vores interview med tidligere Superliga-træner i Hvidovre Jan Kalborg her.





LIVE

VM-LIVE: England skifter ud i truppen

FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent 



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

FC Midtjylland får bøde på en kvart million

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 

Klar transfermelding

Afsløring: Kolding IF henter Tobias Elnegaard



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank

Denne klub drømmer om Højbjerg

Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend

Deadline overskredet: FC København melder ud



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

Historisk påsætning undrer dommerekspert

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne

VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale

‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig

Frankrig – Senegal

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers

Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner

Elias Jelert færdig

Argentina – Algeriet

Usbekistan – Colombia

Irak – Norge



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Tidl. DBU-boss: Uefa-penge havner i gale hænder

Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen