Gyserkamp: Millioner på spil i dansk divisionsbrag

Sønderjyske skal torsdag eftermiddag slå Hvidovre for at holde liv i opryknings-chancen og vil miste millioner i indtægter ved at blive nede. Der venter svære valg, spår ekspert.



Sønderjyske spiller torsdag eftermiddag en voldsomt vigtig kamp i Hvidovre.

Hjemmeholdet rykker op i Superligaen med en sejr og har seks points forspring med to kampe tilbage, hvis opgøret ender uafgjort, så sønderjyderne er pisket til at vinde og så håbe, at nerverne til sidst svigter Hvidovre.

En række af Sønderjyskes spillere har kontraktudløb til sommer, og det ligner ikke nogen nem situation for sønderjyderne, der også mister op mod 10 millioner kroner i de såkaldte faldskærmspenge, en engangsbetaling til Superliga-nedrykkere, der rammer op omkring 10 millioner, hvis man som SønderjyskE havde været i Superligaen i adskillige sæsoner.

Sønderjyske havde et underskud på 31,9 millioner kroner, da seneste årsregnskab blev præsenteret i oktober 2022, og selvom et salg af den amerikanske landsholdsspiller Haji Wright i juli 2022 i nogen grad kan holde hånden under det næste regnskab, kan der meget vel vente svære beslutninger forude, vurderer en ekspert.

– Det vil helt klart kunne mærkes i Sønderjyske. Der kommer ikke voldsomt mange tilskuere til kampene, når man ikke får Brøndby eller FC København på besøg, og det er også sandsynligt, at man mærker det i forhold til sponsorerne, som nok skal holde fast, men som jo nok ikke kommer til at skrue op for blusset, hvis klubben ender med at hænge fast i NordicBet-ligaen, siger Jesper Jørgensen, der er partner ved Deloitte, til Tipsbladet.

189271

Sønderjyske fik klø af Hvidovre, da de to klubber mødtes i Haderslev 29. april. Den kamp endte 3-0 til de københavnske gæster.

– Der kommer til at mangle nogle penge sammenlignet med en Superliga-sæson i 2023/24, og hvor mange er det svært at svare præcist på. Men det er generelt noget af det sværeste for en Superliga-klub, der rykker ned, hvis man ikke kommer tilbage op i Superligaen i første forsøg, siger Jesper Jørgensen.

Sønderjyske står til at miste både veteraner som Mads Albæk og Marc Dal Hende, der har kontraktudløb, og målscoreren Orri Oskarsson, der er lejet i FC København.

Klubben er tilbage på lokale hænder efter et par mislykkede år med amerikanske Robert Platek som ejer, og hvis kassen ser ud til at kunne løbe tom på et tidspunkt i løbet af den næste sæson, skal der findes økonomiske løsninger allerede på den korte bane.

– Afhængig af, hvordan økonomien ser ud, kan det være, aktionærerne skal hjælpe til, at man tilpasser omkostningerne, eller at man gør en kombination af de to ting. Det er en sindssygt svær øvelse, siger Jesper Jørgensen.

Sønderjyske har i sæsonen i 1. Division haft markante problemer på hjemmebane, hvor man kun har vundet fem ud af 15 kampe og har en målscore på 21-21.

Der er kickoff mellem Hvidovre og Sønderjyske klokken 14 torsdag.

Læs vores interview med tidligere Superliga-træner i Hvidovre Jan Kalborg her.



Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn

Ikke FCM – Dortmund-talent tæt på ny klub

Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag

De vil hente Andreas Maxsø

Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job 

Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’

– Ville være godt med en mere pålidelig målmand

Rigtig dårlig melding

Cooper har italesat stort Ambæk- og Nartey-dilemma

Brøndbys store karantænemareridt

Medie: Her skal Mikael Uhre sandsynligvis hen

Køber sig ind i dansk klub

Lothar Matthaüs storroser dansker

Roony Bardghji overrasker Michael Laudrup

Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

Her kan du se Villarreal mod FC København

Thomas Thomasberg: Det koster Franculino

AGF præsenterer James Bogere og Hamuza Sengooba

Skal Chiakha hjem til FCK? Vejle-boss melder ud

Vil hente FCK-spiller: ‘Bolden ligger hos dem’

Dansk dominans: Ikke sket i 70 år

Afsløring: Stortalent til prøvetræning hos FCM

Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

Store ændringer: Her er Coopers transferplan

Frank ser stærke muligheder for CL-avancement

‘Jeg har det ikke særlig godt’

“Han bør følges af de største klubber i Danmark”

Coopers krav: Disse ændringer meldes på vej

Bekræfter millionbud på dansker

Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’

FC København henter Geovanni Vianney Aboh Ndjee

Afsløring: Ali Almosawe skifter til HIK

Frank fortryder opsigtsvækkende beslutning

Coopers reformation: Her er ændringerne i Brøndby

Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked

Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz

Giver opdatering på skadet Brøndby-keeper

Dansk stjerne kan vinde stor pris

Dumper FCK-indkøb: ‘Tankevækkende’

Rundens Hold i Superligaen – 18. runde

Slot: Internt opgør med Salah påvirker holdet

Salah-løse Liverpool snupper sen sejr i Milano

Man City erobrer Madrid

– Vi tror på et godt resultat

Bayern München sejrer over Sporting CP

Tænker ikke på Danmarks landshold

Drikkepauser til VM kan ødelægge rytmen i spillet

Afsløring: Svenske mestre lægger millionbud

Vil hente Schmeichels afløser i kæmpeklub