Stor mystik: Elijah Just er tilbage i AC Horsens

AC Horsens Elijah Just er nu tilbage i fuld træning med truppen efter at have været ude på grund af personlige årsager, oplyser hans agent til Tipsbladet.



Siden AC Horsens sidste år fik amerikansk ejerskab er der sket en del i den østjyske klub.

Sportschef Niels Erik Søndergård er blevet fyret, mens Jacob Buus har fortalt til Tipsbladet, at han nærmest blev presset ud af klubben i januar. En anden mærkværdig misere er situationen omkring holdets profil Elijah Just, der det seneste stykke tid har trænet isoleret og væk fra de andre spillere.

Han var heller ikke en del af kamptruppen i fredagens nederlag til Kolding IF, mens han få dage forinden heller ikke var på klubbens holdfoto, som man lagde på Facebook.

Nu er der dog kommet styr på situationen ifølge Elijah Justs agent, Gustaf Grauers.

– Han er tilbage i fuld træning med holdet nu. Det er korrekt, at der har været nogle personlige årsager til, at han har været væk, men det er ikke noget, han ønsker, der graves i. Men nu er han tilbage og kører fuldt på, hvilket er det vigtigste, siger agenten til Tipsbladet.

Tipsbladet blev allerede i starten af februar bekendt med, at Elijah Just rejste hjem fra klubbens træningslejr. Dengang afviste AC Horsens at kommentere situationen.

Vi talte også med Elijah Just, der dog gentagne gange nævnte, at han ikke havde nogen kommentarer til sin situation. Nu skulle der dog være styr på sagerne, selvom det endnu er ukendt, hvad der ligger i fraværet på grund af personlige årsager.

23-årige Elijah Just kom til AC Horsens fra FC Helsingør i sommeren 2022 og var i et magert efterår en af klubbens profiler med tre scoringer og to assister. På søndag møder man Næstved BK, hvor newzealænderen har mulighed for at vende retur i aktion.

Tipsbladet forsøger at få en kommentar fra AC Horsens.







LIVE

TransferLIVE: Dansker præsenteret i storklub

Han bliver cheftræner i Brøndby

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Nu melder Christian Eriksen ud

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

FCK henter svensk talent



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning

Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

OB jagter tidligere Superliga-profil

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem

Supercomputer: De vinder VM



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 

Klar melding fra Thomas Gravesen

‘AC’-forlængelse på plads, men…

Bud på 1,12 milliard afvist

Erstatter han Kent Nielsen? Alt kan lade sig gøre

Jagter rekorddyr Premier League-stjerne

Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

VM-LIVE: ‘Jeg tror, at de godt kunne skuffe i år’

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt

Vildt: Håner Real Madrid efter gigantbud



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand 

Jonas Wind til danskerklub?