Video : Tipsbladet
1. division

Stor mystik: Elijah Just er tilbage i AC Horsens

AC Horsens Elijah Just er nu tilbage i fuld træning med truppen efter at have været ude på grund af personlige årsager, oplyser hans agent til Tipsbladet.

Siden AC Horsens sidste år fik amerikansk ejerskab er der sket en del i den østjyske klub.

Sportschef Niels Erik Søndergård er blevet fyret, mens Jacob Buus har fortalt til Tipsbladet, at han nærmest blev presset ud af klubben i januar. En anden mærkværdig misere er situationen omkring holdets profil Elijah Just, der det seneste stykke tid har trænet isoleret og væk fra de andre spillere.

Han var heller ikke en del af kamptruppen i fredagens nederlag til Kolding IF, mens han få dage forinden heller ikke var på klubbens holdfoto, som man lagde på Facebook.

Nu er der dog kommet styr på situationen ifølge Elijah Justs agent, Gustaf Grauers.

- Han er tilbage i fuld træning med holdet nu. Det er korrekt, at der har været nogle personlige årsager til, at han har været væk, men det er ikke noget, han ønsker, der graves i. Men nu er han tilbage og kører fuldt på, hvilket er det vigtigste, siger agenten til Tipsbladet.

Tipsbladet blev allerede i starten af februar bekendt med, at Elijah Just rejste hjem fra klubbens træningslejr. Dengang afviste AC Horsens at kommentere situationen.

Vi talte også med Elijah Just, der dog gentagne gange nævnte, at han ikke havde nogen kommentarer til sin situation. Nu skulle der dog være styr på sagerne, selvom det endnu er ukendt, hvad der ligger i fraværet på grund af personlige årsager.

23-årige Elijah Just kom til AC Horsens fra FC Helsingør i sommeren 2022 og var i et magert efterår en af klubbens profiler med tre scoringer og to assister. På søndag møder man Næstved BK, hvor newzealænderen har mulighed for at vende retur i aktion.

Tipsbladet forsøger at få en kommentar fra AC Horsens.