Forventer afrikansk rykind i dansk klub

En ny assistenttræner og en række ungdomslandsspillere fra Nigeria er på vej til Jammerbugt FC denne sommer.



Jammerbugt FC sikrede sig i sidste uge oprykning til landets næstbedste række, og allerede nu er man godt i gang med at forberede sig til den nye udfordring.

Nu venter tre ugers sommerferie til spillerne, inden træningen starter op igen, men for klubbens træner, Bo Zinck, bliver der ikke meget ferie.

Til nordjyske.dk fortæller han, at oprykningen betyder, de kan kigge på nogle hylder, de ikke har kunnet tidligere, og som de ikke har kunnet påbegynde, før oprykningen var sikker.

Tidligere på foråret blev klubben solgt til den tyske investor Klaus Dieter Müller, og det sætter også nogle ting i gang, fortæller Bo Zinck.

– Assistenttræneren fra Nigerias A-landshold kommer herop, og han skal selvfølgelig være med til at få vores udenlandske spillere på plads.

Og de udenlandske spillere, som cheftræneren henviser til, er en række afrikanske spillere, der gør sig på ungdomslandsholdene. Hvem og hvor mange er dog lidt usikkert endnu, fortæller Bo Zinck.

– et vil være nogle ungdomslandsholdsspillere, så der er ingen tvivl om, at det er dygtige spillere, men der kommer også danske spillere til, samtidig med at vi forlænger med nogle af vores egne, lyder det til nordsjyske.dk.

Klaus Dieter Müller har selv i et interview med Tipsbladet.dk selv sat ord på, hvilke afrikanske lande han kigger efter for at finde spillere, der kan gøre sig i Jammerbugt FC.





Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!




LIVE

LIVE: Daniel Wass teaser

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!

Medie bringer Neestrup i spil til topklub



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

Manchester City – Brentford



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Peter Schmeichel lander stort job

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’

FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Køber snart Brøndby-angriber

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’

Real Madrid melder ud: Han er ramt af hovedskade

To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF

Dansk træner vinder stor pris

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Skæbnedag venter Yuito Suzuki

Frygter Christian Eriksen-problem