Forventer afrikansk rykind i dansk klub

En ny assistenttræner og en række ungdomslandsspillere fra Nigeria er på vej til Jammerbugt FC denne sommer.



Jammerbugt FC sikrede sig i sidste uge oprykning til landets næstbedste række, og allerede nu er man godt i gang med at forberede sig til den nye udfordring.

Nu venter tre ugers sommerferie til spillerne, inden træningen starter op igen, men for klubbens træner, Bo Zinck, bliver der ikke meget ferie.

Til nordjyske.dk fortæller han, at oprykningen betyder, de kan kigge på nogle hylder, de ikke har kunnet tidligere, og som de ikke har kunnet påbegynde, før oprykningen var sikker.

Tidligere på foråret blev klubben solgt til den tyske investor Klaus Dieter Müller, og det sætter også nogle ting i gang, fortæller Bo Zinck.

– Assistenttræneren fra Nigerias A-landshold kommer herop, og han skal selvfølgelig være med til at få vores udenlandske spillere på plads.

Og de udenlandske spillere, som cheftræneren henviser til, er en række afrikanske spillere, der gør sig på ungdomslandsholdene. Hvem og hvor mange er dog lidt usikkert endnu, fortæller Bo Zinck.

– et vil være nogle ungdomslandsholdsspillere, så der er ingen tvivl om, at det er dygtige spillere, men der kommer også danske spillere til, samtidig med at vi forlænger med nogle af vores egne, lyder det til nordsjyske.dk.

Klaus Dieter Müller har selv i et interview med Tipsbladet.dk selv sat ord på, hvilke afrikanske lande han kigger efter for at finde spillere, der kan gøre sig i Jammerbugt FC.







LIVE

LIVE: Kong Frederik overrasker – på plads i Århus

Dansk stortalents værdi eksploderer

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub

Efter to måneders tørke: Højlund lyner

Kæmpetransfer? ‘Det ligger i kortene, at…’

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

Knuser Silkeborg i afskedskamp



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’

Tæt på aftale med Andreas Christensen

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Så er det officielt



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

OB slutter sæsonen med et nederlag

Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige

Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’

Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

– Niels Frederiksen er en legende!

Transferbombe i Real Madrid?

FC København slagter Randers

Sønderjyske – FC Nordsjælland

FC Midtjylland – Brøndby IF

Lewandowski forlader FC Barcelona

Salah sender særlig besked

AGF forhører sig om legendes nevø – men…

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

AGF – Viborg FF

Kryptisk Moukoko vækker opsigt



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt