Jammerbugt FC sikrede sig i sidste uge oprykning til landets næstbedste række, og allerede nu er man godt i gang med at forberede sig til den nye udfordring.
Nu venter tre ugers sommerferie til spillerne, inden træningen starter op igen, men for klubbens træner, Bo Zinck, bliver der ikke meget ferie.
Til nordjyske.dk fortæller han, at oprykningen betyder, de kan kigge på nogle hylder, de ikke har kunnet tidligere, og som de ikke har kunnet påbegynde, før oprykningen var sikker.
Tidligere på foråret blev klubben solgt til den tyske investor Klaus Dieter Müller, og det sætter også nogle ting i gang, fortæller Bo Zinck.
– Assistenttræneren fra Nigerias A-landshold kommer herop, og han skal selvfølgelig være med til at få vores udenlandske spillere på plads.
Og de udenlandske spillere, som cheftræneren henviser til, er en række afrikanske spillere, der gør sig på ungdomslandsholdene. Hvem og hvor mange er dog lidt usikkert endnu, fortæller Bo Zinck.
– et vil være nogle ungdomslandsholdsspillere, så der er ingen tvivl om, at det er dygtige spillere, men der kommer også danske spillere til, samtidig med at vi forlænger med nogle af vores egne, lyder det til nordsjyske.dk.
Klaus Dieter Müller har selv i et interview med Tipsbladet.dk selv sat ord på, hvilke afrikanske lande han kigger efter for at finde spillere, der kan gøre sig i Jammerbugt FC.
LIVE
LIVE: Får vanvittig hård straf
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
NYHEDER
Napoli-chok på vej
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
NYHEDER
Her er skrottet plan om landsholdets elitecenter
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
NYHEDER
Arsenal vinder Premier League
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
MEDIE
Lyon forhandler med dansk profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job
TRANSFER
I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Snart sker det
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
NYHEDER
Nu vender han tilbage
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
Fortryder FC Barcelona-transfer
Neymar er tilbage
INTERVIEW
Thomas Delaney teaser
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
OPTAKT
Freiburg – Aston Villa
OPTAKT
