Frederik Dietz er snart ved at runde 100 kampe for sin barndomsklub Hobro, selvom han kun er 20 år gammel. Den talentfulde forsvarsspiller fik allerede debut som 17-årig for den klub, hans onkel Mads Justesen har spillet mere end 330 kampe for.
Unge Dietz har på grund af sit tidlige gennembrud været rygtet til både Superliga-klubber og udlandet, hvilket er tillokkende for Hobro-profilen, der aldrig har spillet i andre klubber end Hobro IK.
– Jeg har da også en lille udlandsdrøm i mig. Det er klart, at de kampe vi i sidste sæson havde mod AaB og pokalkamp mod FCK for to sæsoner siden, det er fedt, når der er mange tilskuere på stadion, vi spiller måske foran 1.000 hver weekend. Så de kampe, hvor der er mange tilskuere på stadion, dem kunne jeg godt tænke mig at spille hver weekend. På et tidspunkt skal jeg videre herfra, men jeg har det bare så godt her. Så jeg har det helt fint med at være her endnu, udtaler Frederik Dietz til Tipsbladet.
For halvandet år siden var der stor efterspørgsel på Frederik Dietz, hvor det også var tæt på at ende i en transfer. Timingen var ikke ideel på det tidspunkt, hvor forsvarsspilleren stadigvæk manglede et halvt år af sin HHX-uddannelse.
– Der skal to til en tango, som man siger. Der har været meget snak, hvilket har fyldt rimelig meget for mig tidligere, hvor det påvirkede mit spillemæssige niveau, men interesse er der stadigvæk.
– Det er klart, at en venstrebenet forsvarsspiller, der er ung, tror jeg, at mange klubber søger, men det lader jeg bare min agent og mit bagland styre. Jeg har bare fokus på at spille fodbold.
Vil runde 100 kampe
Inden et eventuelt skifte til en større adresse har Frederik Dietz et meget konkret mål, som han gerne vil opnå i barndomsklubben Hobro, spørgsmålet er bare, om det kommer til at lykkedes for den unge stopper.
– Lige nu vil jeg gerne nå de 100 kampe for klubben, jeg missede desværre 3 kampe i slutningen af sidste sæson. Så jeg kan desværre ikke nå det, før vinduet lukker denne sommer.
– Nu må vi se, om jeg stadigvæk er her efter vinduet, mit mål er, at jeg skal have mange kampe for den her klub endnu. Så må vi se, om det er nu, eller om mange år, jeg skal tilbage og have mange kampe. Jeg vil gerne op at have mange kampe, for jeg elsker den her klub sindsygt meget.
Udover de mange kampe for 1. Divisionsklubben har stopperen også markeret sig i flere kampe ved at være involveret i mange mål. Det er blevet til 8 oplæg og 3 kasser for Hobro IK, hvilket kan øge interessen for den 1.90 cm høje forsvarsspiller.
– Der har været lidt interesse hist og her denne sommer, men ikke sådan noget konkret af, hvad jeg ved. Efter de episoder der, hvor det var fremme med klubberne, der var interesseret i mig, det påvirkede mig lidt, fordi det var tæt på en transfer dengang.
– Så jeg har sagt, at nu vil jeg kun høre om det, hvis det er rigtig konkret. Og det har det ikke været endnu. Jeg har heller ikke hørt, hvor interessen var fra.
Frederik Dietz har nu spillet 96 kampe for Hobro IK. Derfor kan han først spille sin kamp nummer 100 for klubben d. 10 september, når 1. divisionsklubben møder Middelfart i Pokaltuneringen, hvis han altså ikke bliver solgt inden.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.

TransferLIVE: Nu står han uden klub

Fire spillere er på vej væk fra Brøndby IF

Afsløring: Brøndby sælger Mathias Kvistgaarden

Udenlandske klubber stjæler transferplan

AGF tæt på at leje Bundesliga-dansker

Storklub tilbyder Eriksen toårig kontrakt

Benhård: ‘Du bliver aldrig en fantastisk træner’

Belgier var fristet af FCK og FCM

Afsløring: Kæmpe FCK-scoop – Elyounoussi forlænger

Huescas joker med fartdom: ‘Stol på mig, betjent’

Lukas Lerager ikke i tvivl: ‘Fremragende handel’

FCM jagter Champions League-talenter

Kongen af straffespark på vej til FC København

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’

– Holger Rune på niveau med Sinner og Alcaraz

Kreativ transfer-løsning?

Wrexham klar til at knuse transferrekord

Klar Birk-melding: Vil have en assistenttræner

Smuk gestus: Liverpool udbetaler Jotas millionløn

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

FCK forhandler om målmand – koster kassen

Her er Superligaens spillerbudgetter i 2025/26

Afsløring: Stort millionbud på Viborgs Júnior

Derfor kom Ronaldo ikke til Diogo Jotas begravelse

Ny AGF’er? ‘Han var afgørende’

Massiv interesse for Horsens-flop

Rasmus Falk gjorde comeback for OB

Lindstrøm på blokken i storklub

Stor stjerne allerede ude af Tour de France

Zorniger med vild teaser: ‘Ingen fanger ham’

FCK-emne skifter til PSV

FCN-bet: Ramt af korsbåndsskade

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler

Vilde talenter lokker CL-klubber til Danmark

‘Choktransfer’? I dialog med Manchester United

Satser de på Giorgi Gocholeishvili?

Bo Henriksen jagter dansk U21-landsholdsprofil

Bud afgivet på dansk komet: Vil have over 45 mio.

Påpeger Conrad Harders problem

FC Barcelona-stjerner i chok

Den fejl må Brøndby ikke lave!

Afsløring: Vendsyssel tæt på Steven Simpson

Afsløring: FC Nordsjælland køber Nicklas Røjkjær

Hollandsk stjerne vinder i Touren

“Superdanskeren”

Usikkerhed om dansker – transfer kan komme på tale

Tidligere vinder spår Clara Tauson gode chancer

Real Madrid afværger kollaps – booker semifinale

Norge snupper sejren i nordisk derby

Bayern raser mod Donnarumma

‘Halvdelen af Premier League’ jagter Bisseck

‘Opfandt’ xG: FCM jorder rivalerne på data i 2025

Berthel Askou henter angriber foran Newcastle

Afsløring: AGF sælger Sigurd Haugen

På vej til FC Nordsjælland – bekræfter skifte