Frederik Dietz er snart ved at runde 100 kampe for sin barndomsklub Hobro, selvom han kun er 20 år gammel. Den talentfulde forsvarsspiller fik allerede debut som 17-årig for den klub, hans onkel Mads Justesen har spillet mere end 330 kampe for.
Unge Dietz har på grund af sit tidlige gennembrud været rygtet til både Superliga-klubber og udlandet, hvilket er tillokkende for Hobro-profilen, der aldrig har spillet i andre klubber end Hobro IK.
– Jeg har da også en lille udlandsdrøm i mig. Det er klart, at de kampe vi i sidste sæson havde mod AaB og pokalkamp mod FCK for to sæsoner siden, det er fedt, når der er mange tilskuere på stadion, vi spiller måske foran 1.000 hver weekend. Så de kampe, hvor der er mange tilskuere på stadion, dem kunne jeg godt tænke mig at spille hver weekend. På et tidspunkt skal jeg videre herfra, men jeg har det bare så godt her. Så jeg har det helt fint med at være her endnu, udtaler Frederik Dietz til Tipsbladet.
For halvandet år siden var der stor efterspørgsel på Frederik Dietz, hvor det også var tæt på at ende i en transfer. Timingen var ikke ideel på det tidspunkt, hvor forsvarsspilleren stadigvæk manglede et halvt år af sin HHX-uddannelse.
– Der skal to til en tango, som man siger. Der har været meget snak, hvilket har fyldt rimelig meget for mig tidligere, hvor det påvirkede mit spillemæssige niveau, men interesse er der stadigvæk.
– Det er klart, at en venstrebenet forsvarsspiller, der er ung, tror jeg, at mange klubber søger, men det lader jeg bare min agent og mit bagland styre. Jeg har bare fokus på at spille fodbold.
Vil runde 100 kampe
Inden et eventuelt skifte til en større adresse har Frederik Dietz et meget konkret mål, som han gerne vil opnå i barndomsklubben Hobro, spørgsmålet er bare, om det kommer til at lykkedes for den unge stopper.
– Lige nu vil jeg gerne nå de 100 kampe for klubben, jeg missede desværre 3 kampe i slutningen af sidste sæson. Så jeg kan desværre ikke nå det, før vinduet lukker denne sommer.
– Nu må vi se, om jeg stadigvæk er her efter vinduet, mit mål er, at jeg skal have mange kampe for den her klub endnu. Så må vi se, om det er nu, eller om mange år, jeg skal tilbage og have mange kampe. Jeg vil gerne op at have mange kampe, for jeg elsker den her klub sindsygt meget.
Udover de mange kampe for 1. Divisionsklubben har stopperen også markeret sig i flere kampe ved at være involveret i mange mål. Det er blevet til 8 oplæg og 3 kasser for Hobro IK, hvilket kan øge interessen for den 1.90 cm høje forsvarsspiller.
– Der har været lidt interesse hist og her denne sommer, men ikke sådan noget konkret af, hvad jeg ved. Efter de episoder der, hvor det var fremme med klubberne, der var interesseret i mig, det påvirkede mig lidt, fordi det var tæt på en transfer dengang.
– Så jeg har sagt, at nu vil jeg kun høre om det, hvis det er rigtig konkret. Og det har det ikke været endnu. Jeg har heller ikke hørt, hvor interessen var fra.
Frederik Dietz har nu spillet 96 kampe for Hobro IK. Derfor kan han først spille sin kamp nummer 100 for klubben d. 10 september, når 1. divisionsklubben møder Middelfart i Pokaltuneringen, hvis han altså ikke bliver solgt inden.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
NYHEDER
Morten Bruun med dyster spådom
‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’
NYHEDER
Moukoko trækker overskrifter i Tyskland
Jubler over ny Brøndby-chef
MEDIE
Cooper har smidt to Brøndby-stjerner af holdet
NYHEDER
– Så har han ikke en fremtid som landstræner
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
NYHEDER
I svime over Morten Hjulmand
MEDIE
Nu dukker første historie op
MEDIE
Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham
Tottenham kom i gang, men skæbnekamp venter
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Måbende Tottenham-spiller afviser historie
NYHEDER
Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’
NYHEDER
Jon Dahl roser uhyggelig bomber
LIVE: Brøndby ansætter ny chef
STORT INTERVIEW
Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
Benhård Brian Riemer-melding
LIGE NU
Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England
MEDIE
Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner
NYHEDER
Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’
Liverpool vender dobbeltopgøret
INTERVIEW
Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen
MEDIE
Skal denne angriber nu til Superligaen?
Presset træner vil rotere mod FCM
Barcelona vandt 7-2
NYHEDER
Så du detaljen på tv? Går verden rundt
– Er der virkelig brug for ham i truppen?
TOPNYHED
Nu forklarer Noah Nartey
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
NYHEDER
FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør
FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant
Schmeichel trækker overskrifter i hele verden
TOPNYHED
Bombe: Rønnow er tilbage på landsholdet!
AVIS
Interessant afsløring
Schmeichel afslører: Min karriere kan være slut
NYHEDER
Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne
INTERVIEW
Enorme Superliga-talenter udtaget
DAGENS SPILFORSLAG
Kroater får klø i Alsace
OPTAKT
Barcelona – Newcastle United
INTERVIEW
‘Vi står og parerer som en groggy bokser’
NYHEDER
Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’
NYHEDER
Stjerne misser VM-kvalifikationskampe
Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel
NYHEDER
Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ
CHEFENS DOM
‘Steve Cooper må være under et markant pres’
MEDIE
Sammenligner Damsgaard med Iniesta
EKSKLUSIVT
Sådan har du aldrig set dem før
Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr
Manchester City – Real Madrid
NYHEDER
Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’
EKSKLUSIVT